Jak działa Vibe.pl

Muzyka a mózg – subskrypcja instrumentów muzycznych jako benefit pracowniczy

Wybierając benefity warto pomyśleć o aktywnościach, które na różne sposoby przynoszą korzyści pracownikom. Opieka medyczna czy karnety na siłownię są uznawane już za standard. Chcesz zaproponować coś ciekawszego? Interesującą opcją jest subskrypcja instrumentów muzycznych. Dlaczego warto ją zaoferować? W tym wpisie pochylamy się nad zagadnieniem związanym z tym, jak muzyka wpływa na mózg – dowiedz się, jak możesz w oryginalny sposób nagradzać swoich podwładnych!

Jak gra na instrumencie muzycznym wpływa na mózg?

Badania wykazują, że mózgi hobbystów grających na instrumentach wykazują większą aktywność w porównaniu z osobami, które nie spędzają wolnego czasu w tej sposób. Zapewniając swoim podwładnym dostęp do sprzętu w nietypowy, ale skuteczny sposób oferujesz im wsparcie, z korzyścią dla nich, a także dla całej firmy. Fundamentem każdego biznesu są przecież aktywni, zmotywowani, zadowoleni pracownicy.

Badania naukowe

Naukowcy z Laboratorium Neuronauki Słuchowej na Northwestern University odkryli, że praktyka muzyczna ma wpływ na strukturalną oraz funkcjonalną plastyczność mózgu. U muzyków ciało modzelowate (spoidło łączące obie półkule mózgowe), a także móżdżek są nieco większe. Podobnie jest z obszarami związanymi z ruchem, słuchem, zdolnościami wzrokowo przestrzennymi oraz zdolnością przewidywania. Regularna gra na instrumencie zwiększa objętość istoty szarej w mózgu oraz wzmacnia połączenia nerwowe.

Wpływ muzyki na zdrowie

Dodatkowo, muzyczne hobby zwiększa przepływ krwi w mózgu, co nie tylko dodaje energii, ale też wspiera regenerację komórek i tkanek.

Co to jednak oznacza w praktyce? Gra na instrumencie przynosi wiele korzyści dla mózgu, które są odczuwalne w wymiarze krótko i długofalowym. Dlaczego warto zachęcić swoich pracowników do tego, by uczyli się grać np. na gitarze, pianinie, skrzypcach czy perkusji? Co daje regularny trening muzyczny?

Poprawia pamięć werbalną oraz umiejętności czytania i pisania

Nauka gry na instrumencie silnie stymuluje obszary mózgu, które w dużej mierze są odpowiedzialne także za czytanie i pisanie. Dzięki temu muzyk amator zwiększa swoje możliwości w zakresie m.in. zapamiętywania tekstu czytanego. Zdolność ta przydaje się w pracy i w codziennym życiu, a także znacznie pomaga np. przy nauce języków obcych.

Ma pozytywny wpływ na nastrój

Proces nauki gry, a także sam kontakt z muzyką, stymuluje wydzielanie oksytocyny i dopaminy, czyli hormonów, które mają doskonały wpływ na samopoczucie. W ten sposób pracownicy częściej są w dobrym nastroju, co z kolei zwiększa motywację do działania, a także sprzyja kreatywności i nawiązywaniu relacji z innymi ludźmi.

Redukuje stres i napięcie

Żyjemy obecnie w trudnych czasach. Praktycznie każdy jest codziennie narażony na stres. Chwila poświęcona na muzykę pozwala jednak skutecznie odreagować, łagodząc lęk i niepokój. Gra na instrumencie doskonale łagodzi objawy przewlekłego stresu, m.in. stabilizując ciśnienie krwi i zmniejszając napięcie mięśni. Do tego pomaga też po prostu na chwilę oderwać się od rzeczywistości i zapomnieć o problemach. W praktyce zapobiega przemęczeniu, depresji czy wypaleniu zawodowemu.

Pomaga utrzymać mózg w dobrej kondycji

Gra na instrumencie skutecznie angażuje do pracy obie półkule, co znacznie spowalnia proces starzenia się mózgu. Zajęcie tego typu w tym samym czasie aktywizuje procesy wzrokowe, słuchowe, ruchowe i emocjonalne, co jest doskonałym, kompleksowym treningiem. Dzięki temu pracownicy m.in. myślą szybciej, podejmują bardziej trafne decyzje i wzmacniają swoją pamięć. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób w wieku 50+, ponieważ w ten przyjemny sposób mogą zminimalizować ryzyko wystąpienia demencji.

Poprawia uważność i podzielność uwagi

Mózg ćwiczony podczas gry na instrumencie zwiększa uważność oraz zdolność przetwarzania wielu informacji (w tym także odbieranych przez różne zmysły). Współcześnie bardzo ważne jest trenowanie umiejętności multisensorycznych, ponieważ mamy do czynienia z różnymi mediami i przekazami. Pracownicy codziennie otrzymują i przetwarzają wiele danych, dlatego dobrze, by byli sobie w stanie z tym odpowiednio poradzić.

Zwiększa zdolność do podejmowania decyzji i rozwiązywania problemów

Dzięki graniu na instrumencie można rozwijać funkcje wykonawcze mózgu, odpowiedzialne za m.in. podejmowanie decyzji i rozwiązywanie problemów. Pasja tego typu wspiera również logiczne myślenie, które często jest potrzebne w pracy i w życiu codziennym. Pracownicy zwykle muszą być gotowi na różne okoliczności, by wiedzieć, jak zareagować i co zrobić. Muzykując przygotowują swój mózg do działania w sytuacjach kryzysowych i nie tylko.

Poprawia relacje społeczne

Gra na instrumentach ma również pozytywny wpływ na obszary w mózgu odpowiedzialne za m.in. kontrolowanie zachowania, prawidłowe reakcje na emocje, komunikację oraz nawiązywanie relacji społecznych. Większość pracowników powinna być zdolna do dobrej, efektywnej pracy w grupie. Wspólnymi siłami da się osiągnąć znacznie więcej. Muzykowanie nie tylko przyczynia się do rozwoju mózgu, ale też może stanowić świetny pretekst do ciekawej integracji, np. założenia zespołu pracowniczego czy zorganizowania koncertu.

Subskrypcja instrumentów jako benefit pracownicy – dlaczego warto?

Jak widać, gra na instrumentach muzycznych ma wręcz zbawienny wpływ na mózg. W jaki sposób pracodawca może zachęcić swoich pracowników do takiego hobby? Prostym, wygodnym i wyjątkowo opłacalnym rozwiązaniem jest subskrypcja. W ramach niewysokiego abonamentu podwładni mogą korzystać z usług wypożyczalni online. Pracodawca w tym przypadku może opłacać należność częściowo lub w całości (np. ustalając górny próg wysokości opłat).

Dlaczego warto zaoferować swoim pracownikom taki nietypowy benefit? Przede wszystkim w ten sposób można zadbać o ich:

  • zdrowie i samopoczucie – odprężeni, pełni energii, pozytywnie nastawieni pracownicy lepiej wywiązują się ze swoich obowiązków, popełniają mniej błędów i nie angażują się w konflikty;
  • morale i motywację do pracy – pracownicy w dobrej formie, którzy czują się docenieni, chętniej współpracują z innymi, a także sumiennie wykonują swoje zadania, przez co są bardziej wydajni;
  • lojalność wobec firmy – zadowolenie pracowników z otrzymywanych benefitów zmniejsza ryzyko złożenia przez nich wypowiedzenia, ograniczając rotację personelu;
  • rozwój intelektualny, artystyczny i duchowy – pracownicy rozwijający siebie i swoje umiejętności w pełni wykorzystują swój potencjał, ponieważ są bardziej świadomi, kreatywni i pomysłowi, a do tego chętniej eksperymentują, wdrażają innowacje oraz proponują nowe rozwiązania.

Benefit tego typu warto też potraktować jako sposób na wyróżnienie się spośród konkurencji. W wielu branżach to pracodawcy muszą walczyć o pracowników, np. na rynku IT. Szczególnie wymagający są reprezentanci młodszych pokoleń, którzy w przeciwieństwie do swoich rodziców czy dziadków stawiają przede wszystkim na siebie i swój komfort.

Prywatna opieka medyczna czy karty programów typu Multisport są uznawane za minimum, a tzw. owocowe czwartki są już od dawna traktowane z pobłażliwością. Możliwość subskrybowania sprzętu muzycznego to oryginalna opcja, która na pewno przykuje uwagę najlepszych kandydatów i być może skłoni ich do przesłania CV.

Współpraca z wypożyczalnią online to również doskonałe działanie wizerunkowe. Firma prezentuje się w ten sposób jako bardziej świadoma i odpowiedzialna w kontekście zagadnień ekologicznych. Wiele mówi się już o tym, że żyjemy w dobie gospodarki subskrypcyjnej. Coraz więcej Polaków wybiera takie opcje nie tylko przez oszczędność, ale też ze względów ideowych. W ten sposób ogranicza się konsumpcjonizm, zmniejszając ilość odpadów i redukując ślad węglowy (spada produkcja, przy której zużywa się energię elektryczną, wodę oraz surowce naturalne, np. drewno). Życie w duchu less waste jest modne, ale przede wszystkim rozsądne.

Wynajem sprzętu muzycznego w ramach abonamentu – jak to działa?

Możliwość subskrypcji instrumentów muzycznych to doskonały pomysł na benefit pracowniczy. Jak jednak to zorganizować? Najlepiej nawiązać współpracę z wypożyczalnią sprzętu online.

Vibe.pl to serwis internetowy oferujący usługi związane z najmem rozmaitych sprzętów, w tym też muzycznych. W rozbudowanym katalogu dostępne są instrumenty, a także akcesoria nagłośnieniowe oraz szereg innych artykułów niezbędnych przy nauce i rozwoju swoich umiejętności. Wszystkie produkty pochodzą od znanych producentów i reprezentują wysoką jakość wykonania.

Zapraszamy przedsiębiorców do nawiązania z nami stałej współpracy. W ramach abonamentu możemy udostępniać ustaloną liczbę produktów, tak by pracownicy zainteresowani tym benefitem mogli wybrać coś dla siebie.

Po upływie minimalnego okresu najmu uczestnicy programu mogą w każdej chwili oddać albo wymienić sprzęt na inny. Dopuszczamy także możliwość przedłużenia umowy albo wykupu produktu na własność.

Wszystkie formalności zajmują zaledwie kilka chwil i można w pełni zrealizować je zdalnie. Sprzęt będzie dostarczany pracownikom do wskazanych przez nich punktów albo wysyłany pod wskazany adres za pośrednictwem firmy kurierskiej.

Na każdym etapie współpracy zapewniamy profesjonalne, kompleksowe wsparcie ze strony naszych wykwalifikowanych konsultantów.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą pełną ofertą m.in. gitar, instrumentów klawiszowych, instrumentów dętych, instrumentów smyczkowych, a także sprzętu nagłośnieniowego i do studia nagraniowego.

Źródła:

  1. Collins, A., „Jak gra na instrumencie wpływa na mózg [Film wideo]”. Wystąpenie TEDed, dostępne na: https://www.youtube.com/watch?v=R0JKCYZ8hng, 2014.
  2. Fernandez, S. „Music and Brain Development”, „Pediatric Annals”, 2008.
  3. Jäncke, L., „Music drives brain plasticity”, 2009.
  4. Loui, P., Raine, L.B., Chaddock-Heyman, L., Kramer, A.F., Hillman, C.H., „Musical Instrument Practice Predicts White Matter Microstructure and Cognitive Abilities in Childhood”, „Frontiers in Psychology”, 2019.
  5. Miendlarzewska, E.A., Trost, W.J., „How musical training affects cognitive development: rhythm, reward and other modulating variables”, „Frontiers in Neuroscience, 2013.
  6. Ulanowska M., „Jak gra na instrumentach wpływa na nasz mózg?”, Biotechnologia.pl, dostępny na: https://biotechnologia.pl/biotechnologia/jak-gra-na-instrumentach-wplywa-na-nasz-mozg,22131, 2023.

STUDIO (677)

Gitary basowe (424)

DĘTE (794)

Powiązane Artykuły