Planujesz naukę gry na gitarze, pianinie lub innym instrumencie? Przede wszystkim musisz zdobyć odpowiedni sprzęt. Masz dylemat, czy zainwestować w nowy, czy używany produkt? Oba warianty mają swoje plusy i minusy, dlatego warto je znać, by w pełni świadomie podjąć decyzję. Podpowiadamy, jakie instrumenty muzyczne najlepiej sprawdzają się na początek – prosto z półki sklepowej czy z drugiej ręki!
Jaki instrument muzyczny do nauki wybrać – nowy czy używany?
Osoby początkujące z reguły nie mają doświadczenia z instrumentami muzycznymi. Niekiedy pomagają im nauczyciele czy znajomi, ale w większości przypadków amatorzy opierają się głównie na poradnikach z Internetu, itp. Przez to zwykle mają dość duży kłopot z tym, skąd pozyskać sprzęt oraz jak ocenić, która opcja będzie rzeczywiście najbardziej opłacalna. W praktyce muzyczni adepci mogą bowiem:
- kupić nowy sprzęt na gwarancji i z rękojmią (prawo zwrotu przez konsumenta w terminie 14 dni od daty zakupu);
- nabyć sprzęt używany od:
- zaufanej osoby z prawem „grzecznościowej” rękojmi;
- obcej osoby (bez sprawdzenia i zabezpieczenia),
- nieznajomego sprzedawcy, ale uprzednio sprawdzając go u profesjonalisty (lutnik, serwis itp.) oraz wyceniając co do ew. kosztów napraw lub renowacji;
- w profesjonalnym sklepie muzycznym z dodatkową gwarancją sprzedawcy;
- wynająć nowy lub używany sprzęt.
Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety. Zwykle największy wpływ na ostateczną decyzję mają możliwości finansowe. Wiadomo przecież, że najlepiej byłoby nabyć nowy instrument muzyczny wysokiej jakości. Nie każdego jest jednak na to stać, a także nie zawsze ma to po prostu sens. Inwestycja w tak kosztowny sprzęt może doprowadzić do dużych strat, jeśli dany model będzie nieodpowiedni (np. gitara okaże się bardzo nieporęczna) albo z jakichś względów nie będzie się kontynuowało nauki (np. straci się zapał). Posiadany budżet nie jest jednak jedyną kwestią, którą powinno się mieć na względzie.
Jakie kryteria wziąć pod uwagę podczas wyboru pierwszego instrumentu?
Kiedy chce się wybrać najlepszą gitarę do nauki czy inny instrument muzyczny do pierwszych prób, trzeba dobrze przeanalizować swoje możliwości oraz oczekiwania. Niezależnie od tego, czy chce się nabyć nowy, czy używany sprzęt, warto zachować ostrożność i rozważnie podejść do poszukiwań. Co ma największe znaczenie?
Możliwości finansowe
Tak jak już wspomnieliśmy o tym wcześniej, większość osób przy zakupie pierwszego instrumentu muzycznego stara się zmieścić w ustalonym budżecie. Nie ma jednak sensu szukać „okazji” czy decydować się na bardzo tanie warianty – często ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Rozsądniej jest dołożyć nieco pieniędzy do lepszego instrumentu niż później stracić sporo więcej, gdy okaże się, że nie spełnia wymagań albo trzeba go naprawić lub poddać renowacji.
Oczekiwania i zaangażowanie
Bardzo ważne jest to, jaki ma się stosunek do samej nauki gry. Jeśli rzeczywiście jest się zaangażowanym i chce się jej poświęcić, można od razu zacząć od instrumentów muzycznych z wyższej półki. Kiedy zaś chce się po prostu spróbować czegoś nowego i nie do końca się wie, jak potoczy się ta przygoda, nie ma sensu ryzykować. Instrumenty z czasem tracą na wartości, dlatego nie tak łatwo jest je potem korzystnie odsprzedać.
Jakość sprzętu (marka, stan, itp.)
Podczas zakupu najlepiej jest postarać się znaleźć sprzęt muzyczny, który będzie reprezentował optymalny stosunek jakości do ceny. Warto zwrócić uwagę na jego producenta, wykonanie, a w przypadku sprzętu używanego też ogólny stan (zużycie, ewentualne uszkodzenia i niedoskonałości itp.). Nie bez znaczenia są także parametry, które mają wpływ na komfort użytkowania, np. wymiary, waga.
Wiarygodność sprzedawcy
Gdy kupuje się używany albo nowy sprzęt muzyczny, trzeba przede wszystkim wybrać profesjonalnego i wiarygodnego sprzedawcę, tj. takiego, który opisuje stan instrumentu i jego parametry w uczciwy i staranny sposób. W obu przypadkach można trafić na nieuczciwych handlarzy, przy czym oczywiście znacznie częściej dotyczy to sprzętu używanego, sprzedawanego jako „prawie nowy” lub „jak nowy”. Jeśli chce się nabyć instrument z drugiej ręki, najlepiej wybrać znaną, zaufaną osobę. W pozostałych przypadkach należy dokładnie przepytać sprzedawcę i uważnie obejrzeć sprzęt (lub poprosić o dobrej jakości fotografie oraz nagrania wideo). Wybierając sklep warto zaś kierować się opiniami klientów.
Można wymienić jeszcze sporo innych kryteriów, które mają znaczenie w tej sytuacji. Amatorom trudno jest jednak ocenić np. brzmienie instrumentu muzycznego czy jakość wykonania. Z tego względu zawsze warto postarać się poprosić o pomoc kogoś bardziej doświadczonego, np. znajomego czy nauczyciela.
Czy opłaca się kupić używany sprzęt muzyczny na początek?
Na instrumenty muzyczne z drugiej ręki decydują się na początek zwykle osoby, które mają ograniczony budżet lub nie chcą niepotrzebnie narażać się na duże wydatki. Sprzęt traci wprawdzie z czasem na wartości, ale jeśli jest zadbany i był prawidłowo użytkowany, jak najbardziej może okazać się wartościowy.
W ten sposób da się zdobyć starszy, używany model np. bardzo dobrej gitary od znanego producenta. Gdyby za te pieniądze próbowałoby się kupić nowy instrument, reprezentowałby znacznie niższą jakość wykonania, czyli najprawdopodobniej oferowałby gorsze brzmienie, mniejszą trwałość, niższy komfort użytkowania itp.
Oczywiście przy tym trzeba mieć na względzie, że w większości przypadków używany sprzęt muzyczny powinien zostać poddany chociażby podstawowej renowacji. Przed zakupem dobrze jest więc zasięgnąć porady u doświadczonego lutnika/serwisanta. Dopiero kiedy wyceni koszty naprawy/odświeżenia instrumentu, można porównać cenę jego zakupu z innymi opcjami branymi pod uwagę. Niektórym udaje się znaleźć sprzedawców stosunkowo tanio oferujących używany sprzęt w bardzo dobrym stanie, który nie wymaga żadnej dodatkowej pracy. Nie warto jednak na to liczyć – trzeba mieć sporo szczęścia lub wsparcie specjalisty.
Elektronika
Szczególnie ostrożnym powinno się być w przypadku elektronicznych instrumentów muzycznych, które stale ewoluują i są unowocześniane. Innowacje często pojawiają się w zakresie np. możliwości podłączania urządzeń peryferyjnych (np. głośniki, komputer, słuchawki, pamięć zewnętrzna) oraz współpracy z innymi sprzętami (połączenie za pośrednictwem np. USB, Bluetooth, Wi-Fi). W przypadku starszych modeli konieczne może być inwestowanie w specjalne kable, moduły czy przejściówki, co wiąże się z dodatkowymi wydatkami. Mogą też pojawiać się kłopoty z naprawą, m.in. ze znalezieniem odpowiednich części.
Renowacja np. używanych instrumentów klawiszowych często okazuje się zupełnie nieopłacalna, ponieważ wymiana pewnych komponentów znacznie przewyższa koszty zakupu sprzętu. To ogromne ryzyko, chyba że kupujemy w profesjonalnym sklepie. Jeśli sklep daje nam dodatkowo np. 6 miesięcy własnej gwarancji, warto się temu przyjrzeć. Na ogół oznacza to bowiem, że wszystkie podstawowe funkcje działają bez zarzutu i nie ma ukrytych wad. W każdym przypadku należy jednak zapoznać się ze szczegółami takiej gwarancji przed podjęciem decyzji.
Kiedy zdecydować się na nowy instrument muzyczny?
Osoby, które bez problemu stać na zakup nowego instrumentu muzycznego na start, jak najbardziej mogą się na to zdecydować. Trudno oprzeć się wizji przyjemnej pewności, że trzymany sprzęt jest nietknięty i nikt inny wcześniej z niego nie korzystał. Przez to wydaje się bardziej osobisty, a radość z rozpakowywania nowiutkiego kartonu jest jedyna w swoim rodzaju.
Osobiste odczucia nie są bez znaczenia, ale idealny stan sprzętu to zdecydowanie najważniejszy argument. Co więcej, w tej sytuacji w razie potrzeby można łatwo uzyskać niezbędne wsparcie. Przy zakupie instrumentu otrzymuje się zwykle dwu-trzyletnią gwarancję (którą często da się dodatkowo przedłużyć). Dzięki temu zyskuje się dostęp do profesjonalnego serwisu.
Nowe instrumenty i sprzęty muzyczne – dotyczy to przede wszystkim instrumentów klawiszowych oraz sprzętu nagłośnieniowego i studyjnego – są również na bieżąco ze wszystkimi nowinkami technologicznymi, dlatego są kompatybilne z komputerem oraz innymi urządzeniami peryferyjnymi. Są również dostosowane do najnowszych trendów. Pozwalają grać w tradycyjny sposób, ale też pomagają wydobyć aktualnie popularne brzmienia i rytmy.
Odsprzedaż
Sprzęt muzyczny prosto ze sklepu jest kosztowny, dlatego to dobry wybór dla każdego, kto chce naprawdę zaangażować się w grę. W przeciwnym razie można stracić na nim sporo pieniędzy, ponieważ już w chwili sprzedaży jego wartość spada, czasem nawet o ok. 30%, zależnie od rodzaju instrumentu. Kiedy z jakiegoś powodu zakończy się naukę gry na instrumencie i miałby tylko kurzyć się w kącie, lepiej go spieniężyć, ale na tym także trzeba się choć trochę znać, żeby nie stracić zbyt wiele. Instrument trzeba odpowiednio przygotować do sprzedaży, tj. zrobić odpowiednie zdjęcia, przygotować interesujący opis. Nie dla każdego jest to takie proste i oczywiste. Trzeba także umieć negocjować i znać aktualny poziom cen rynkowych, aby ani nie przestrzelić z oczekiwaniami, ani nie sprzedać zbyt tanio.
Dlaczego warto na początek wynająć sprzęt muzyczny?
Co zrobić w momencie, gdy nie ma się pieniędzy na wymarzony nowy instrument, a czytane w Internecie poradniki przynoszą więcej pytań niż odpowiedzi? Nie musisz od razu kupować sprzętu – niezwykle wygodną i opłacalną opcją jest wynajem instrumentów online.
Wystarczy wybrać odpowiedni model oraz czas wypożyczenia, by w ramach przystępnego abonamentu grać na sprzęcie tak długo, jak ma się na to ochotę. Po upływie minimalnego okresu najmu można dalej korzystać z usługi, zwrócić instrument albo zdecydować się na jego wykup.
Wypożyczalnia instrumentów online to idealna opcja dla każdego, kto:
- nie ma środków na zakup nowego czy używanego sprzętu muzycznego wysokiej jakości, a nie chce brać pożyczki czy decydować się na leasing;
- waha się, czy kupić dany model instrumentu i chce go ze spokojem przetestować w swoich warunkach;
- chce tylko okresowo wypożyczyć instrument (np. na czas trwania kursu nauki gry);
- docelowo chce nabyć dany sprzęt, ale aktualnie szuka bardziej dostępnego i opłacalnego wariantu finansowania zakupu niż np. kredyt konsumencki.
Im dłuższy minimalny okres najmu, tym raty są odpowiednio niższe. Dzięki tej usłudze można więc tanio cieszyć się z gry na instrumencie. Nawet jeśli w efekcie próba nauki okaże się nieudana, zminimalizuje się straty finansowe. W każdej chwili da się zwrócić lub wymienić model, ponieważ nie jest się zobowiązanym do zakupu. Kiedy zaś sprzęt wyjątkowo się spodoba, można od ręki wykupić go za ustaloną cenę. Wynajem instrumentów online jest więc zdecydowanie najbezpieczniejszym wariantem niezależnie od tego, czy testuje się nowy, czy używany sprzęt.
Opcja wykupu
Skorzystanie z usług wypożyczalni instrumentów online jest też idealnym wyjściem w sytuacji, w której ma się dylemat, czy konkretny model na pewno będzie dobrym wyborem. Jeśli tak, to decyzję o wykupie można podjąć w dowolnym momencie. Większa część każdej uregulowanej raty jest zaliczana na poczet ceny wykupu. Dzięki temu koszty całej transakcji są niższe niż gdyby zaciągnąć kredyt konsumencki lub wyleasingować sprzęt.
Wypożyczalnia instrumentów online daje możliwość wyboru dowolnego modelu sprzętu z aktualnej oferty sklepów muzycznych w Polsce, z dostawą na wskazany adres. Da się wynająć go na tak długo, jak będzie to potrzebne. Przy tym nie trzeba zaciągać żadnego kredytu – wystarczy prosta umowa, w której podaje się tylko kilka podstawowych danych.
JAKIE INSTRUMENTY MOŻNA WYPOŻYCZYĆ:
- Gitary elektryczne
- Gitary basowe
- Gitary akustyczne
- Gitary elektro-akustyczne
- Gitary klasyczne
- Gitary elektro-klasyczne
- Ukulele
- Pianina cyfrowe
- Fortepiany
- Syntezatory dźwięku
- Keyboardy
- Organy
- Stacje robocze
- Akordeony
- Mikrofony
- Samplery i kontrolery
- Interfejsy audio
- Korektory i procesory
- Monitory studyjne
- Wzmacniacze gitarowe
- Wzmacniacze basowe
- Wzmacniacze do inst. klawiszowych
- Wzmacniacze akustyczne
- Nagłośnienie sceniczne
- Sakshorn
- Saksofony
- Trąbki
- Klarnety
- Flety
- Eufonium
- Sakshorn
- Tuby
- Waltornie
- Altówki
- Skrzypce
- Wiolonczele
Nie możesz się zdecydować, jaki sprzęt muzyczny będzie najlepszy do nauki? Nie ryzykuj, kupując w ciemno pierwszy lepszy model. Zapoznaj się z naszą ofertą i sprawdź, jakie instrumenty muzyczne do wynajęcia online możemy Ci zaproponować!