Aktualności, Nauka gry

Nagrywanie wokalu w domu

Nagrywanie wokalu w domu

Twoje zamiłowanie do śpiewu sprawiło, że chcesz założyć własne mini-studio nagrań? W warunkach domowych jak najbardziej możesz uzyskać zadowalające efekty. Najważniejsze, by skompletować odpowiedni sprzęt i zadbać o podstawy. Podpowiadamy, jak przygotować się na nagrywanie wokalu w domu!

Co jest potrzebne do nagrywania wokalu w domu?

Zacznijmy od krótkiego opisania tego, co jest niezbędne do stworzenia domowego studia nagrań. Niezależnie od poziomu zaawansowania, pewne elementy są po prostu konieczne. Przede wszystkim potrzebne są:

  • odpowiednio dostosowane pomieszczenie lub kabina wokalowa – ważne jest, by przestrzeń była odpowiednio wygłuszona, a także przystosowana do pracy; budżetowym rozwiązaniem jest obłożenie ścian specjalną pianką czy nawet wytłaczankami po jajkach;
  • mikrofon – w warunkach domowych możliwe są pewne zakłócenia, dlatego lepszym wyborem będzie model w odmianie dynamicznej, który wyciszy niedoskonałości, a do tego będzie tańszy i bardziej wytrzymały. Jeśli jednak chce się uzyskać najlepszą jakość dźwięku oraz ma się odpowiednie warunki i większy budżet, można zacząć od mikrofonu pojemnościowego;
  • statyw – mikrofon musi mieć odpowiednią podstawę, by zawsze pozostawał w tym samym miejscu;
  • pop filtr – specjalna nakładka, która tłumi niepożądane dźwięki (np. mlaskanie czy tzw. spółgłoski wybuchowe) oraz chroni mikrofon przed kropelkami śliny;
  • komputer z programem DAW – do rejestrowania i obróbki ścieżki dźwiękowej;
  • interfejs audio – urządzenie, które wprowadza sygnał do komputera, a także wyprowadza go na zewnątrz np.: do monitorów odsłuchowych;
  • monitory studyjne – specjalne głośniki do odsłuchiwania nagranego materiału;
  • słuchawki studyjne – do cichego odsłuchu nagrań;
  • odpowiednie przewody – zwykle są to kable USB, XLR i standardowe jacki.

Potrzebujesz więcej informacji? Zapoznaj się z naszym artykułem: „Sprzęt studyjny”.

Najlepsze mikrofony do nagrywania wokalu w domu

Jaki mikrofon jest najlepszy do nagrywania wokalu w domu? Wiele zależy od tego, w jakich warunkach się planuje pracować. Znaczenie mają także oczywiście dostępny budżet i osobiste preferencje. Na pewno warto zwrócić uwagę na modele takich topowych firm, jak m.in.:

  • AKG
  • Cordial
  • DPA
  • Fostex
  • Icon
  • JTS
  • K&M
  • LD Systems
  • MXL
  • Neumann
  • Oktava
  • Rode
  • Samson
  • Sennheiser
  • Shure

Szczególnie polecanymi modelami są niezawodne:

Nie wiesz, co wybrać? Pomocne będą nasz artykuł: „Najlepsze mikrofony do wokalu” oraz poradnik: „Mikrofon wokalowy – sprawdź, jaki model wybrać na początek!”.

Jak nagrywać wokal w domu?

Nagrywanie wokalu jest wieloetapowym procesem. W profesjonalnych studiach bierze w nim udział wiele osób, dlatego jeśli chcesz nagrywać swój własny śpiew, musisz wiedzieć, że czeka Cię dużo pracy. Ponieważ jest to dość skomplikowane zadanie, krótko i w uproszczony sposób opiszemy kolejne kroki.

Nagranie wokalu

Po podłączeniu sprzętu trzeba go jeszcze odpowiednio ustawić. Najważniejsze jest położenie mikrofonu – nie może być ani za wysoko, ani za nisko, ale też ani za daleko, ani za blisko. Powinien znajdować się ok. 20-40 centymetrów od ust, co pozwala zminimalizować szum wydychanego powietrza.

Nie należy ustawiać mikrofonu przy samej ścianie albo w rogu. Najlepiej przetestować kilka miejsc, by znaleźć obszar z najlepszym wygłuszeniem, który jednocześnie pozwala swobodnie stać i śpiewać.

Kiedy już rozłoży się sprzęt, trzeba ustawić sygnał na wyjściu preampu. Nie musi być wysoki – połowa skali będzie ok. Przy tym należy też sprawdzić, czy nie ma przesteru na wejściu przedwzmacniacza.

Podczas nagrywania wykonuj kilka prób. Ostatecznie z pomocą DAW wybierzesz i skleisz najlepsze fragmenty, by złożyć idealną, ostateczną wersję.

Czyszczenie nagrania

Kolejnym etapem jest „czyszczenie” nagrania, czyli usuwanie zakłóceń, m.in. dźwięku ze słuchawek, stuknięć o statyw, niepożądanych pauz (gdy np. zapomniało się tekstu czy weszło za późno) czy mlaśnięć. Najlepiej zrobić to ręcznie, przesłuchując nagranie i wycinając takie fragmenty. Ewentualnie można wspomóc się automatycznymi funkcjami, dostępnymi w niektórych programach DAW, czy tzw. bramkami szumów.

Wyrównanie głośności i automatyka

Po usunięciu niedoskonałości konieczne jest wyrównanie poziomu głośności, do czego potrzebny jest kompresor. Warto jednak zadbać o tę kwestię nieco wcześniej, np. stosując automatykę głośności na ścieżce, bez umieszczania insertów. Ścieżka powinna być wysłana na kanał aux, gdzie włączony jest kompresor. Można też dostosować poziom gain pluginu, umieszczając go jako pierwszy na kanale.

Korekcja

Kolejnym etapem jest korekcja. Zwykle stosuje się dowolny, czysty EQ. Pracuje się również m.in. nad wycięciem wszystkich częstotliwości poniżej wybranego progu (najczęściej wszystko poniżej 100 Hz) oraz podbijaniem częstotliwości wokalu w okolice 2kHz.

Podstrajanie

Następnie można przejść do kolejnej kompresji. Jest to temat dość zawiły, dlatego jedynie krótko go opiszemy. Zazwyczaj łagodnie wyrównuje się głośniejsze elementy, ustawiając tłumienie na max. 2-3 dB, z wolnym atakiem i dość szybkim release’em. Potem wykonuje się korektę intonacji, czyli tzw. strojenie.

Jeśli śpiew był dość czysty, można zastosować plugin działający w czasie rzeczywistym, np. popularnie wykorzystywany autotune. Można również wybrać korekcje w zakresie chromatycznych albo wprowadzić tonację utworu. Drugim sposobem jest edycja off-line, do której wykorzystuje się specjalne programy albo wtyczki do DAW.

Najważniejsze jest, by w trakcie pracy wielokrotnie odtwarzać nagranie – najwięcej wychwyci się ze słuchu.

Część brzmieniowa

Na koniec trzeba zadbać o ogólne brzmienie. Można zrobić to na wiele sposobów, ale jeden z nich jest dość uniwersalny. Zazwyczaj ponownie wykonuje się kompresję, wysyłając opracowaną ścieżkę na trzy diametralnie różne kanały aux umieszczając na każdym inny kompresor. Przy tym można zastosować ciekawsze pluginy, bez głębokiego tłumienia.

„Zmiksowany” sygnał wysyłany jest na sumę, gdzie można dalej uskutecznić korekcję czy nawet dodatkową kompresję. Czasami dobrze jest też skorzystać z de-essera, który ograniczy zgłoski wybuchowe i syczące. Przy okazji można dodać efekty, np. distorion czy pogłos. Po wszystkim sygnał trafia na kanał voc all, gzie sumuje się wokal z efektami.

Jak tanio zdobyć sprzęt do nagrywania?

Chcesz nagrywać wokal w swoim domowym studiu? Zakup całego potrzebnego sprzętu to wydatek rzędu nawet kilku tysięcy złotych. Aktualnie nie masz gotówki albo póki co nie chcesz aż tyle przeznaczać na ten cel? Świetnym rozwiązaniem będzie wynajem sprzętu online. To wygodna, tania i niezwykle elastyczna opcja – pozwoli Ci swobodnie testować różne rozwiązania.

W wypożyczalni Vibe.pl znajdziesz wszystkie potrzebne urządzenia, które pomogą Ci nagrywać śpiew w domowych warunkach. Posiadamy ogromny wybór markowych produktów z różnych przedziałów cenowych – coś dla siebie znajdą zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści. Kiedy znajdziesz już potrzebny sprzęt, wystarczy, że ustalisz minimalny okres najmu i wypełnisz krótki formularz. Produkty zostaną wysłane do Ciebie pod wskazany adres. Ewentualnie możesz odebrać je z jednego z partnerskich sklepów muzycznych (jeśli jest to możliwe).

W ramach niewysokiego abonamentu do woli korzystasz z zamówionego sprzętu. Po upływie minimalnego okresu najmu możesz kontynuować wypożyczenie albo oddać lub wymienić produkty. W dowolnym momencie dostępna jest opcja wykupu za ustaloną cenę – spada z każdym kolejnym miesiącem, aż osiąga pułap 1 zł.

Zapraszamy do sprawdzenia oferty naszych mikrofonów, monitorów, efektów wokalowych oraz innych produktów do studia!

STUDIO (571)

POZOSTAŁE (1)

Mikrofony (274)