Porady zakupowe, Sprzęt i producenci

Najlepsze mikrofony do wokalu

Nawet najpiękniejszy głos źle brzmi, jeśli jest nieodpowiednio nagrywany czy nagłaśniany. Uwielbiasz śpiewać i chcesz jak najlepiej prezentować swoje umiejętności? Jeśli chcesz uzyskać optymalne efekty, pracuj wyłącznie z dobrym jakościowo sprzętem. Nie masz pojęcia, jaki model wybrać? Podpowiadamy, czym kierować się podczas wyboru oraz wskazujemy najlepsze mikrofony do wokalu!

Jak wybrać do nagrywania wokalu?

Wybór mikrofonu do wokalu przede wszystkim powinien być uzależniony od tego, gdzie i jak planuje się go używać.

Do występów na scenie najrozsądniej jest zdecydować się na wysokiej jakości sprzęt. Najlepszy będzie mikrofon dynamiczny – jest wytrzymały (odporny na ewentualne upadki czy wstrząsy, a także większą wilgotność powietrza czy nagłe zmiany głośności), a do tego doskonale radzi sobie w otoczeniu wielu innych dźwięków i hałasów.

W kontrolowanym, studyjnym środowisku najlepszy będzie mikrofon pojemnościowy z dużą membraną. Sprzęt tego typu ma aktywny obwód i jest bardziej czuły niż modele dynamiczne. Dzięki temu jest w stanie wyłapać więcej niuansów głosu. Przez to zapewnia czyste, wielopoziomowe, „bogate” nagrania.

Jaki sprzęt do nagrywania wokalu w domu?

Kiedy posiada się domowe studio, w którym mimo wszystko obecne są pewne hałasy z otoczenia czy odbicia, lepszy będzie mikrofon do nagrywania wokalu w odmianie dynamicznej. Nie tylko pomoże wyciszyć ewentualne zakłócenia – przy tym będzie też po prostu tańszy i bezpieczniejszy (ze względu na swoją odporność i wytrzymałość). Nagrania nie będą może tak zniuansowane, ale nadal bardzo dobre. Ten typ świetnie sprawdza się również w przypadku mocniejszych gatunków, ponieważ jest wystarczająco wytrzymały do nagrywania krzyku.

Jaka charakterystyka kierunkowa w mikrofonie do wokalu?

Charakterystyka kierunkowa, czyli sposób w jaki mikrofon do wokalu odbiera sygnał, ma ogromne znaczenie:

  • modele wielokierunkowe zbierają dźwięk ze wszystkich stron, co oznacza, że sygnał będzie taki sam niezależnie od tego, z której strony do niego się śpiewa;
  • mikrofony dwukierunkowe (tzw. ósemki) słabo zbierają dźwięki z boków, ale mocno z przodu i z tyłu;
  • mikrofony kardioidalne są szczególnie popularne przy wokalu, ponieważ zbierają dźwięk z przodu. Mogą jednak mieć wąską oś odbioru, więc jeśli wokalista się odsunie, można stracić sygnał. Za to kiedy się przybliży, można ciekawie podbić basy, by brzmiały przyjemnie ciepło i bogato.

Kiedy śpiewa się odpowiednio dostosowanym pomieszczeniu, wybranym ze względu na jakość jego pogłosu lub atmosfery, w większości przypadków mikrofon wielokierunkowy będzie dobrym wyborem.

Jeśli jednak planuje się występy na głośnej scenie lub w kabinie, prawdopodobnie lepszy będzie mikrofon kardioidalny. Będzie też dobrym wyborem, gdy problemem jest tzw. przeciek, czyli łapanie dźwięku od instrumentów innych wokalistów (do tego nie powoduje tak łatwo sprzężeń).

Więcej porad na temat tego, na jakie parametry zwrócić uwagę, znajdziesz w naszym artykule: „Mikrofon wokalowy – sprawdź, jaki model wybrać na początek!”.

Najlepsze mikrofony do nagrywania wokalu

Na rynku dostępny jest szeroki wybór różnych rodzajów mikrofonów do wokalu, które doskonale sprawdzą się do nagrywania/nagłaśniania śpiewu. Zdajemy sobie sprawę z tego, że nawet po lekturze obszernych poradników nadal można mieć kłopot z podjęciem decyzji o zakupie konkretnego sprzętu. Z tego względu przygotowaliśmy zestawienie polecanych modeli mikrofonów do nagrywania wokalu.

Shure SM7B

Shure SM7B

Shure SM7B

Wszechstronny mikrofon do wokalu. Kultowy model, który przez lata był używany przez największe nazwiska świata muzyki, m.in. Michaela Jacksona. Doskonale nadaje się do nagrywania w domu, ponieważ posiada wbudowaną ochronę przed szumem elektromagnetycznym. Dzięki temu monitor komputera i inny sprzęt nie będzie zakłócał sygnału. Co ciekawe, mikrofon ten cieszy się dużą popularnością też wśród podcasterów.

Interesuje Cię to zagadnienie? Zajrzyj do naszego artykułu: „Najlepsze mikrofony do podcastów – sprawdź!”.

Aston Microphones Spirit

Aston-Spirit-02

Model od znanej brytyjskiej marki, która oferuje wiele świetnych budżetowych mikrofonów. Producent zdobył wiele nagród NAMM „Best in Show”. Ten flagowy sprzęt posiada 1-calową, parowaną złotem kapsułę. Zapewnia świetny dźwięk oraz zróżnicowany wzór odbioru sygnału. Mając na względzie jego działanie i jakość wykonania, ma wyjątkowo przystępną cenę.

AKG C414 XLII

AKG C 414

AKG C 414

Kosztowny model, ale niezwykle wszechstronny. Jest idealny do nagrywania nie tylko wokalu, ale też mowy i instrumentów akustycznych, a nawet perkusji. Ma świetną charakterystykę kierunkową, dlatego doskonale sprawdza się w każdym zastosowaniu. Do tego reprezentuje wzorowy poziom jakości i trwałości. Gwarantuje niesamowite, bogate brzmienie.

Shure Super 55

Shure Super 55

Shure Super 55

Model, który był jednym z ulubionych sprzętów Elvisa Presleya. To solidny, efektowny dynamiczny mikrofon do wokalu, wręcz stworzony do występowania na scenie. Zapewnia doskonałą jakość dźwięku. Drobnym minusem jest brak przełącznika on/off. Utrudnieniem jest też dość duża waga mikrofonu, szczególnie gdy planuje się go często przewozić. Poza tym jest jednak wyjątkowo trwały i odporny na intensywną eksploatację, dlatego można przymknąć na to oko.

Rode NTK

Rode NTK

Model od australijskiej marki, która uchodzi za jedną z najlepszych w branży. Jest flagowym sprzętem firmy w kategorii średniopunktowych mikrofonów pojemnościowych. Daje wspaniałe efekty przy nagrywaniu śpiewu i mowy. Do tego podwójna lampa triodowa 6922 dodaje odrobinę vintage’owego ciepła do nagrań. Sprzęt da się bardzo łatwo konserwować i naprawiać, przez co jest niezwykle praktyczny oraz świetnie służy przez długie lata.

Shure SM58

Shure SM58

Shure SM58

Model popularny wśród wielu wokalistów występujących na żywo. Jest znany i lubiany już od dziesięcioleci – pozostaje jednym z najlepiej sprzedających się mikrofonów wokalnych na świecie. Jest niezawodny, wydajny i trwały, a przy tym ma wyjątkowo korzystną cenę. Można go dostać za jedyne ok. 500 zł.

IK Multimedia iRig Mic Studio

iRigMicStudio

iRigMicStudio

Pojemnościowy mikrofon do wokalu z dużą membraną, zasilany z magistrali. Dobrze sprawdza się w różnych sytuacjach – równie dobrze współpracuje z komputerem, jak i tabletem. Jest świetny do „przenośnego” studia nagraniowego. Do jego zalet na pewno można także zaliczyć kompaktowe rozmiary i czyste brzmienie. W zestawie otrzymuje się również dedykowane oprogramowanie.

AKG C636

AKG C636

AKG C636

Wokaliści wykorzystują różne techniki – nie zawsze śpiewają w klasycznym rozumieniu tego słowa. Często muzycy mówią, melorecytują, rapują czy krzyczą. Model ten będzie idealny właśnie do takich nietypowych zastosowań. Z jego pomocą z powodzeniem można nagrywać też podcasty, przemówienia czy voice-overy. Jako kardiodalny mikrofon do wokalu akcentuje to, co najważniejsze. Do tego jego konstrukcja skutecznie redukuje wibracje, które powstają przy trzymaniu sprzętu w ręce.

Sennheiser EW 500-935 G4

Sennheiser EW 500-935 G4

Sennheiser EW 500-935 G4

Model bezprzewodowy, który umożliwia pełną swobodę na scenie. Marka ta jest jedną z najlepszych na rynku mikrofonów, a ten wariant to idealny wybór, kiedy chce się przejść na poziom „pro”. Zestaw składa się z nadajnika SKM 500 G4 (korpus) z dynamiczną kapsułą MMD 935-1 o charakterystyce kardioidalnej. W każdej chwili da się ją wymienić na dowolną kapsułę z serii G4 Sennheisera, włączając w to kondensatory, superkardioidy itp. Model jest również kompatybilny z niektórymi kapsułami Neumanna.

Neumann TLM 102

Neumann TLM 102

Neumann TLM 102

Przystępny cenowo pojemnościowy mikrofon do wokalu z dużą membraną. Niestety trochę kosztuje, ale jeśli chodzi o tę markę, jest najtańszym modelem – za najwyższą jakość trzeba zapłacić. Mając jednak na względzie jego możliwości, jego zakup to świetna inwestycja. Model jest mały i wszechstronny. Może być wykorzystywany do wokalu, ale też nagrywania instrumentów – od gitary akustycznej, do perkusji.

Posiada płaskie pasmo przenoszenia w całym zakresie średnich częstotliwości. Przez to ma przejrzysty, otwarty charakter i jest w stanie niezwykle wiernie uchwycić wokal bez żadnych podbarwień. Przy tym zapewnia bogactwo w niskich częstotliwościach, a także nie „zamula” przy śpiewaniu z bliska.

Jaki mikrofon wokalowy wybrać?

Nadal masz dylemat? Podsumujmy, jakie modele najlepiej sprawdzają się w danych sytuacjach i okolicznościach.

Jaki jest najlepszy mikrofon do wokalu poniżej 500 zł?

Kiedy ma się ograniczony budżet (nie powinno się jednak schodzić poniżej poziomu 500 zł jeśli chce się uzyskać dobrą jakość dźwięku), liderem jest Shure SM58. Jest trwały, efektywny oraz wyposażony z wygodny klips. Do tego jest niezwykle wytrzymały i ma długą żywotność.

Jaki jest najlepszy mikrofon do wokalu i gitary?

Nie tylko śpiewasz, ale też grasz na gitarze? Przy elektryku świetnym wyborem będzie Shure SM7B – spełni podwójną funkcję dzięki swojej trwałości i obsłudze wysokich SPL. Kiedy zaś wolisz gitarę akustyczną, wybierz czuły mikrofon pojemnościowy, taki jak AKG C414 XLII lub jego tańszy odpowiednik AKG C214.

Jaki jest najlepszy mikrofon do wokalu na żywo?

Na scenie najlepiej sprawdzają się dynamiczne mikrofony z konstrukcjami ręcznymi. Odrzucają hałas z otoczenia, a także są w stanie przyjąć różne „nadużycia”. Jeśli chcesz zawojować publiczność, wybierz model Audio Technica M8000 albo niezwodny Shure SM58.

Jak tanio zdobyć mikrofon do nagrywania wokalu?

Kupując mikrofon do nagrywania wokalu trzeba przygotować się na duży wydatek. Jak już wspominaliśmy o tym wcześniej, na ten cel powinno się przeznaczyć przynajmniej kilkaset złotych. Tanie modele nie dadzą takiej jakości dźwięku, a do tego będą podatne na zakłócenia i nietrwałe.

Jeśli nie ma się pewności, jaki model będzie najlepszy, warto po prostu przetestować kilka wariantów. Każdy ma inne preferencje, dlatego nawet najbardziej polecany sprzęt nie zawsze musi być odpowiedni. Zakup w ciemno to duże ryzyko. Idealną opcją jest wynajem mikrofonu do wokalu z opcją wykupu.

W ramach niewysokiego miesięcznego abonamentu można korzystać z wybranego modelu przez czas określony w umowie. Im dłużej się to robi, tym opłata jest niższa. Kiedy zaś upłynie już minimalny okres najmu, mikrofon można oddać lub wymienić na inny. W przypadku, gdy znajdzie się idealny sprzęt, wystarczy dalej go wynajmować albo wykupić – od razu, za ustaloną kwotę, albo w ratach.

Vibe jako profesjonalna wypożyczalnia sprzętu muzycznego online oferuje szeroki wybór mikrofonów do wokalu oraz profesjonalną Obsługę Klienta. Chętnie pomagamy znaleźć idealny produkt. Przy składaniu zamówienia można dobrać również wszelkie potrzebne akcesoria, m.in. statywy, przesłony, konwertery audio czy urządzenia nagłośnieniowe.

Wszystkie formalności załatwia się online. Mikrofon zostaje wysłany na wskazany adres kurierem albo przygotowany do odbioru w wybranym partnerskim sklepie muzycznym.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą aktualną ofertą mikrofonów!

Wynajmuj z Vibe!

Mikrofony (375)

Interfejsy audio (62)

STUDIO (745)

Powiązane Artykuły