Na co dzień mają kontakt z wieloma muzykami i realizatorami, dostarczając im wysokiej jakości sprzęt, służący do tworzenia muzyki. Klientom oferują jedynie takie urządzenia, z których sami chcieliby korzystać. Stawiają na precyzję wykonania i wyrafinowane brzmienie. To krótka charakterystyka firmy Musictoolz z Warszawy – dystrybutora, będącego jednym z partnerów Vibe.
Jaka jest historia Musictoolz?
Musictoolz to firma dystrybucyjna, istniejąca od ponad 20 lat. Jej siedziba mieści się przy ul. Chodkiewicza 8 w Warszawie. Klienci mogą również korzystać ze strony internetowej musictoolz.pl.
Działalność firmy to realizacja marzeń muzyka – Konrada Żywieckiego, który już jako nastolatek chciał mieć studio nagrań i rejestrować swoją muzykę, ale w czasach kiełkowania tego pomysłu w Polsce nie było dostępnych urządzeń wielu znaczących marek. Z pomocą przyszedł znajomy…
– Tak się złożyło, że mój kolega mieszkał już wtedy w Anglii i miał dostęp do różnego typu urządzeń – w dodatku w rozsądnych cenach na rynku wtórnym. Najpierw przesłał mi jedno urządzenie, potem drugie. W końcu zaczęliśmy działać na dużo większą skalę. Przesyłał mi coś, a ja część tego sobie zostawiałem, a część sprzedawałem. Kiedy sieć klientów się rozrosła, okazało się, że można również bezpośrednio współpracować z producentami tego sprzętu. W ten sposób powstała firma Musictoolz – tak o początkach mówi Konrad Żywiecki.
Nie tylko instrumenty
Asortyment dystrybutora ciągle się poszerza. W biurze firmy można nie tylko odebrać zamówiony sprzęt, ale i omówić potrzeby konkretnego klienta. Szczególnie, że czasem nie wiąże się to wyłącznie z dostarczeniem pojedynczego urządzenia, ale nawet z wyposażeniem całego studia nagrań od początku do końca.
I skoro o studiu nagraniowym mowa, trzeba podkreślić, że w siedzibie firmy takie miejsce również powstaje.
– To kolejny pomysł, na którego realizację potrzebnych było ponad 20 lat. To czas, w jakim zebraliśmy środki, wiedzę oraz sprzęt, w które chcemy to miejsce wyposażyć. Studio, które tworzymy, to nasze studio marzeń – mikserskie, masteringowe z możliwością nagrywania instrumentów na żywo. Dostępny w nim będzie sprzęt najlepszych marek na świecie – dokładnie taki, jaki mamy też w swojej ofercie. Będzie to studio, zrealizowane w technologii Atmos 7.1.4, czyli w najbardziej aktualnym i przyszłościowym formacie dźwięku dookólnego, immersyjnego. Będziemy tam mieli konsoletę firmy Hum Audio Devices, mnóstwo urządzeń typu korektory, kompresory itp., najlepsze mikrofony, system odsłuchowy firmy Amphion – wylicza Konrad Żywiecki.
W studiu nagrań Musictoolz realizowane będą różnego typu warsztaty oraz prezentacje sprzętu, który znajduje się w ofercie tej firmy. To również miejsce, które będzie można po prostu wynająć i zrealizować w nim dowolny, muzyczny projekt.
– Mamy opinię firmy, na którą można liczyć i z której każdy wychodzi zadowolony. Nie ma dla nas rzeczy niemożliwych i bardzo lubimy wyzwania, jak chociażby dostarczenie egzotycznego czy bardzo butikowego sprzętu. Wszystko, co robimy, służy temu, żeby taką ocenę utrzymać oraz w pełni na nią zasługiwać – zaznacza właściciel.
Co znajdziemy w asortymencie Musictoolz?
Musictoolz jest dystrybutorem sprzętu z najwyższej półki. W jego ofercie znajduje się kilka tysięcy urządzeń, ale tylko takich, z których pracownicy sami chcieliby na co dzień korzystać.
– Koncentrujemy się na tym, żeby to był przede wszystkim butikowy sprzęt wysokiej jakości. Często te rzeczy są tworzone przy wykorzystaniu tradycyjnego montażu (m.in. ręcznie składane mikrofony, kompresory, monitory itd.). To sprzęt, który jest dostępny w najlepszych studiach na świecie – tłumaczy założyciel Musictoolz.
Podkreśla, że w ofercie firmy są na wyłączność same topowe marki. I gdyby porównać tę działalność do branży motoryzacyjnej, to śmiało można tu mówić o BMW, Ferrari, Audi, czy Porsche wśród muzycznego sprzętu.
– Nie bez znaczenia jest również nasze ponad dwudziestoletnie doświadczenie oraz to, że przez cały ten czas mamy możliwość współpracy z naprawdę najlepszymi muzykami i realizatorami w Polsce. Codzienne rozmowy z takimi ludźmi dostarczają nam nowej, cennej wiedzy, którą możemy się dzielić z kolejnymi osobami. Czyli nie dość, że sami jesteśmy muzykami i doskonale orientujemy się w oferowanym klientom sprzęcie muzycznym, to jeszcze mamy możliwość przekazywania spostrzeżeń, które pochodzą od najwybitniejszych realizatorów czy muzyków, a co za tym idzie: naprawdę dobrze doradzić, jaki sprzęt będzie najlepiej spełniał oczekiwania i potrzeby konkretnego klienta – zaznacza Konrad Żywiecki.
Kim są klienci Musictoolz?
Sprzęt studyjny, który jest główną częścią asortymentu Musictoolz, trafia do mocno zróżnicowanych grup klientów.
– Wyposażamy sklepy i studia nagraniowe. Bezpośrednio współpracujemy także z wieloma muzykami. Krótko mówiąc, jak ktoś włączy radio i usłyszy jakikolwiek polski utwór, to może być niemal pewny, że podczas jego produkcji zostało użyte choć jedno nasze urządzenie. Trudno mi znaleźć na naszej scenie muzycznej kogoś, z kim my nie współpracujemy. I to bez względu na rodzaj muzyki – od klasyki, przez jazz, pop, rap, po nawet metal – mówi właściciel firmy.
Zaznacza, że wraz z coraz większą dostępnością sprzętu, grono odbiorców także się poszerza.
– Producenci zauważyli, że tworzenie muzyki coraz częściej przenosi się z dużych studiów nagrań do mieszkań albo do dużo mniejszych studiów. Dlatego oferują również sprzęt, który jest odpowiedni dla takich klientów. Można zatem powiedzieć, że odbiorcami naszych urządzeń są wszyscy ci, którzy potrzebują dobrze nagrać dźwięk, a także go miksować albo dokonać masteringu. Mamy sprzęt, który odpowiada na wszystkie te potrzeby – podkreśla Konrad Żywiecki.
Krótko mówiąc, w Musictoolz coś dla siebie znajdą zarówno indywidualni muzycy, jak i instytucje (na przykład filharmonia). Z usług firmy korzystają również właściciele i menedżerowie rozmaitych studiów nagrań – od tych prywatnych, projektowych, przez studia w domach kultury, po profesjonalne studia nagraniowe. Ponadto do tej listy możemy dopisać studia mikserskie czy masteringowe, bo je także bez problemu można u tego dystrybutora sprzętu profesjonalnie wyposażyć.
– Właściwie trudno znaleźć przestrzeń, w której nagrywa się muzykę albo poddaje się ją postprodukcji, żebyśmy nie mieli w tym chociaż odrobiny swojego udziału – dodaje właściciel.
Jak wygląda współpraca Musictoolz z Vibe?
Musictoolz umożliwia klientom przetestowanie sprzętu. Mówimy tu jednak o jego kilkudniowym wypróbowaniu bezpośrednio przed zakupem. Natomiast wszyscy ci, którzy na takie testy chcą przeznaczyć znacznie więcej czasu, mogą skorzystać z oferty Vibe. Współpraca obu firm daje klientom dostęp do części asortymentu Musictoolz.
– Klient może wypożyczyć taki sprzęt i po prostu sprawdzić, jak mu się na nim pracuje. W dodatku taki test może przeprowadzić tam, gdzie rzeczywiście dane urządzenie ma pracować – podkreśla Konrad Żywiecki.
Za pośrednictwem Vibe sprzęt jest udostępniany klientom w ramach niewysokiego, comiesięcznego abonamentu. To świetna propozycja dla osób, które na przykład nie są do końca przekonane, jaki model wybrać albo nie potrzebują go na własność, a jedynie do realizacji jakiegoś muzycznego projektu.
Co ważne, wypożyczonym sprzętem można się cieszyć tak długo, jak klient ma na to ochotę. Po upływie minimalnego okresu najmu, wypożyczenie trwa nadal – chyba, że ktoś woli zwrócić urządzenie albo wykupić je na własność. I skoro o tych dodatkowych możliwościach mowa, to trzeba zaznaczyć, że wykupienie sprzętu jest możliwe w każdym momencie (za – już na starcie – ustaloną w umowie cenę). Ze zwrotem jest podobnie, przy czym jeśli klient decyduje się na to rozwiązanie jeszcze przed upływem z góry określonego minimalnego okresu najmu, to może się to wiązać z koniecznością wniesienia ewentualnej dopłaty. Wszystko odbywa się na jasnych zasadach i za pomocą jedynie kilku kliknięć komputerową myszką.
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą dystrybutora Musictoolz, która jest dostępna w Vibe!