Aktualności, Sprzęt i producenci

Historia marki KRK

Prawdziwa pasja i dążenie do doskonałości pozwalają osiągać niesamowite efekty. Wspaniałym dowodem na to jest sukces firmy założonej przez Keitha R. Klawittera, który marzył o idealnym dźwięku płynącym z monitorów studyjnych. Jego zaangażowanie i ciężka praca szybko pomogły mu osiągnąć sukces, a jego produkty zdobyły rozpoznawalność na całym świecie. Krótko opowiadamy, jak wyglądała historia marki KRK i dlaczego warto ją znać!

Geneza powstania marki KRK

Firma KRK została założona w 1986 roku przez inżyniera masteringu filmowego, Keitha R. Klawittera. Przez pierwszą dekadę zaopatrywała dynamicznie rozwijający się przemysł nadawczy. Chociaż początki działalności były skromne, Klawitter z ogromnym zaangażowaniem podchodził do swojej pracy i osobiście, ręcznie wykonywał wszystkie swoje produkty. Starał się udoskonalać istniejące sprzęty popularne na rynku, a także cały czas dopracowywał własne projekty. Wkrótce zajął się produkcją głośników na zamówienie.

Firma zaczęła wyznaczać standardy w branży muzycznej już od momentu wprowadzenia na rynek flagowej serii monitorów studyjnych Expose w 1996 roku. Inżynierowie dźwięku zachwycili się niesamowitą dynamika i równowagą spektralną.

Na przestrzeni lat monitory i głośniki firmy zdobyły reputację solidnie wykonanych, niezawodnych oraz oferujących unikalne brzmienie. Marka ugruntowała swoją pozycję na rynku, co korzystnie zbiegło się z narodzinami i popularyzacją muzyki tanecznej opartej na DAW i VST w 2000 roku.

W tym samym roku marka KRK została kupiona przez Stanton Group, której oddziały obejmowały również Cerwin-Vega i Stanton DJ. 11 lat później Stanton Group został przyłączony do muzycznej legendy, jaką jest Gibson – wtedy też firma stała się podstawą dla nowego działu Gibson Pro Audio.

Specjaliści z branży szybko zachwycili się jakością brzmienia produktów KRK. Dźwięk był idealnie zdefiniowany, bogaty, z możliwością dokładnego odtworzenia gardłowych subbasów i podstawowych częstotliwości rytmu. Dzięki rozszerzonej odpowiedzi LF, szerokiej scenie i klarowności w niższych rejestrach, sprzęt marki okazał się najlepszy w przypadku tego nowego, specyficznego gatunku muzycznego.

Monitory i głośniki KRK są powszechnie stosowane w społeczności muzyki tanecznej aż po dziś dzień – można je spotkać na koncertach i w klubach.

Na początku 2021 roku uruchomiono inicjatywę KRK Kreator Alliance, która zrzesza artystów, inżynierów i producentów. Eksperci i innowatorzy połączyli siły, by wspólnie obserwować i analizować trendy w branży oraz podejmować rozmaite przyszłościowe przedsięwzięcia.

Najważniejsze daty w historii marki KRK

 • 1986 – Keith R. Klawitter zakłada firmę KRK Systems.
 • 1996 – premierę ma flagowa seria monitorów studyjnych Expose.
 • 2000 – produkty marki KRK zyskują popularność w branży muzyki tanecznej; firma zostaje kupiona przez Stanton Group.
 • 2021 – KRK wprowadza serię monitorów V czwartej generacji, która charakteryzuje się zoptymalizowaną konstrukcją obudowy, kevlarowymi głośnikami niskotonowymi i zaawansowanym procesorem DSP LED do regulacji EQ.

KRK współcześnie

Obecnie marka KRK nadal dynamicznie się rozwija i jest ceniona na rynku. W ofercie dostępny jest szeroki wybór monitorów i głośników aktywnych, a także subwooferów i słuchawek. Wyróżniają się wysoką jakością wykonania, wspaniałym dźwiękiem oraz charakterystycznym wyglądem.

Wbrew pozorom sprzęt tej firmy jest używany nie tylko przez twórców związanych z muzyką elektroniczną. Na liście zdeklarowanych miłośników marki pojawiają się także takie nazwiska jak m.in.: Dave Issac (Bruno Mars; Prince), Ben Grosse (Blink-182; Good Charlotte), Jacquire King (Kings of Leon; Norah Jones) czy Mike Stent (Ed Sheeran; Coldplay).

Najsłynniejsze produkty marki KRK

W katalogu marki KRK na przestrzeni lat pojawiło się sporo produktów, które zdobyły uznanie i były (a często też nadal są!) powszechnie wykorzystywane przez producentów, inżynierów dźwięku oraz muzyków. Niektóre z nich wprowadziły na rynek cenne innowacje, które pozwoliły osiągać jeszcze lepszą jakość. Na wyróżnienie zasługują m.in.:

 • KRK Rokit Series (2001) – seria aktywnych monitorów studyjnych, które były szczególnie popularne wśród producentów muzyki elektronicznej i DJ-ów; oferowały wyjątkowo precyzyjny dźwięk w przystępnej cenie;

  KRK Rokit Series

   

 • KRK VXT Series (2009) – seria monitorów VXT zapewniająca wysoką jakość dźwięku i świetną dokładność monitoringu; linia była ceniona przez inżynierów dźwięku i producentów muzycznych;

  KRK VXT Series

   

 • KRK Exposé E8B (2011) – monitory dedykowane specjalistom z branży, które spełniały oczekiwania nawet najbardziej wymagających ekspertów;

  KRK Exposé E8B

   

 • KRK Rokit RP7 G4 (2020) – nowa generacja serii Rokit, która kontynuuje tradycję jakości w przystępnej cenie, z szeregiem unowocześnień, m.in. zaawansowanymi DSP i EQ;

  KRK Rokit RP7 G4

   

 • KRK Classic 5 (2021) – seria, która ma stanowić swoisty hołd dla oryginalnych monitorów KRK; kompaktowe monitory studyjne o wysokiej jakości dźwięku, o klasycznym designie, z wieloma unowocześnieniami.

  KRK Classic 5

Dlaczego warto wybierać produkty marki KRK?

Monitory, ale też słuchawki marki KRK oraz inne sprzęty z oferty reprezentują najwyższy poziom. Z urządzeń tej firmy korzystają profesjonaliści, co już samo w sobie stanowi dobrą rekomendację. Zakup takiego sprzętu to inwestycja, która pozwala osiągać najlepsze efekty i odkrywać możliwości, jakie niesie ze sobą muzyka.

Największymi zaletami produktów marki KRK są:

 • doskonała jakość dźwięku – sprzęt tego producenta jest niezwykle precyzyjny; oferuje klarowne brzmienie, które pozwala usłyszeć każdy detal i wychwycić nawet najmniejsze, najsubtelniejsze niuanse;
 • innowacje technologiczne – producent cały czas udoskonala i rozwija swoje produkty, wykorzystując do tego najnowocześniejszą technologię;
 • trwałość i niezawodność – urządzenia są wytwarzane z materiałów wysokiej jakości, a także są poddawane licznym testom, dzięki czemu są w zasadzie bezawaryjne i niezwykle wytrzymałe; sprzęt doskonale znosi intensywną eksploatację i wykazuje długą żywotność;
 • bardzo dobra relacja jakości do ceny – biorąc pod uwagę jakość wykonania urządzeń oraz ich możliwości, ceny proponowane przez producenta są wyjątkowo korzystne;
 • design – sprzęt marki wyróżnia się charakterystycznym wyglądem, który zdobi studio; szczególnie rozpoznawalne są monitory, które mają wyraziście żółte membrany.

Kompletujesz sprzęt? Sprawdź nasze poradniki: „Sprzęt studyjny” oraz „Aktywne głośniki do domu i do studia”.

Wynajem sprzętu KRK online – jak to działa i dlaczego warto?

W Twoim studiu przydałyby się profesjonalne monitory i zwróciłeś uwagę na sprzęt marki KRK? Jeśli z jakichś względów póki co wstrzymujesz się z zakupem, możesz zdecydować się na wynajem. W ten sposób tanio zdobędziesz niezbędne wyposażenie i przetestujesz wybrane modele.

Skorzystaj z oferty Vibe! Jako internetowa wypożyczalnia sprzętu muzycznego udostępniamy szeroki wybór markowych produktów w ramach niewysokiego miesięcznego abonamentu. Sprawdź listę naszych produktów KRK i wybierz coś dla siebie. Wypełnij krótki formularz – wszystko załatwisz zdalnie. Sprzęt zostanie wysłany do Ciebie kurierem albo przygotowany do odbioru w najbliższym partnerskim sklepie muzycznym.

Po zakończeniu minimalnego okresu najmu w każdej chwili możesz przedłużyć umowę, oddać sprzęt albo wymienić go na inny. Kiedy zaś wyjątkowo Ci się spodoba, masz możliwość jego wykupu – wystarczy, że spłacisz jego pozostałą wartość (w jednej wpłacie lub w ratach).

Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą sprzętu studyjnego, w której dostępne są m.in. monitory KRK. Zaznacz producenta z lewej strony, by przefiltrować wyniki!

STUDIO (466)

Monitory studyjne (93)

Instrumenty muzyczne (5769)

Powiązane Artykuły