Aktualności, Sprzęt i producenci

Historia marki Kurzweil 

Obok takich wielkich marek jak np. Korg, Moog czy Yamaha, na rynku instrumentów elektronicznych działało jeszcze wiele innych firm, które w znaczący sposób wpłynęły na rozwój branży. Jedną z nich jest Kurzweil, założona we współpracy ze słynnym Stevie Wonderem. Jak powstało i rozwijało się to przedsiębiorstwo, którego początki wiążą się z tworzeniem programów do odczytywania tekstu? Przybliżamy, jak wyglądała historia marki Kurzweil!

Geneza powstania marki Kurzweil

Firma Kurzweil Music Systems została założona w 1982 roku w Stanach Zjednoczonych, przez słynnego muzyka Stevie Wondera, programistę Bruce’a Cichowlasa i wynalazcę Raymonda Kurzweila, który wcześniej pracował nad systemem rozpoznawania mowy.

Założyciele marki KURZWEIL

Trio chciało stworzyć elektroniczne instrumenty muzyczne, które byłyby w stanie z niezwykłą dokładnością odtwarzać dźwięki instrumentów akustycznych. Pierwsza seria syntezatorów-samplerów o nazwie K (Kurzweil-250) została wypuszczona na rynek w 1984 roku.

Kurzweil-250

Sprzęt bardzo realistycznie oddawał brzmienie akustycznego fortepianu, dzięki nowoczesnemu procesorowi cyfrowemu. Instrumenty szybko stały się popularne. Bardziej złożone barwy dźwięku uzyskano w kolejnej wersji, Kurzweil-150, w której zastosowano metodę syntezy addytywnej.

Kurzweil-150

Model ten był dystrybuowany głównie do instytucji badawczych i edukacyjnych. Firma Kurzweil Music Systems została kupiona w 1990 roku przez koreańską markę Young Chang. Kontynuowała produkcję instrumentów według wszelkich dotychczasowych wytycznych i zasad. W 2006 roku Young Chang został włączony w szeregi mega-korporacji Huyndai, a Ray Kurzweil objął na stanowisko dyrektora ds. rozwoju strategicznego. W 1991 roku wyprodukowano modele K2000, w których zastosowano nową technologię syntezy, Variable Architecture Synthesis Technology (V.A.S.T.).

Kurzweil K2000

To właśnie ta seria pozwoliła marce zdobyć światową sławę. Nowe rozwiązanie umożliwiało łączenie sampli realistycznych instrumentów i syntezowanych przebiegów, a następnie pozwalała cyfrowo przetwarzać sygnał za pomocą procesora cyfrowego. Syntezatory z tej serii posiadały 24-głosową polifonię, 3 cyfrowe oscylatory i 8 MB wbudowanej pamięci na próbki, co było o tyle imponujące, że w tamtych czasach większość komputerów nie posiadało takiej ilości pamięci. W kolejnych latach powstała seria K2500, która stanowiła ulepszoną wersję K2000, z 48-głosową polifonią, 8 MB pamięci wewnętrznej (z możliwością rozszerzenia do 28 MB) oraz 32-ścieżkowym sekwencerem. Wśród licznych wariantów dostępny była także opcja luksusowa, czyli K2500 AES (Audio Elite System) – jeden z najdroższych syntezatorów tamtych czasów.

Kurzweil K2500

W 1999 roku premierę miał K2600, który został wyposażony w KDFX – technologię umożliwiającą przechowywanie i stosowanie większej ilości efektów dźwiękowych.

Kurzweil K2600

Na początku XXI wieku do oferty marki dodano pierwsze stacje robocze PC1, PC2, które w dużej mierze stanowiły dalszy rozwój serii K2600. Na rynek wypuszczono również linię pianin elektrycznych SP2, SP3 i SP76/SP88. Może i nie były najlepszymi modelami na rynku, ale ich dobre parametry i wyjątkowo przystępne ceny skutecznie przekonywały nabywców. W 2008 roku wydano stację roboczą PC3, która była uznawana za najlepszą na rynku w tamtych czasach.

Kurzweil PC3

Posiadała podświetlany wyświetlacz, który znacznie ułatwiał pracę nad utworem. Zawierała również szereg innowacji informatycznych, m.in. aktualizacje systemu Dynamic V.A.S.T. i Cascade Mode z wyrafinowanymi algorytmami muzycznymi oraz wirtualny silnik analogowy VA1. Sprzęt miał możliwość interakcji z komputerami PC, przez MIDI, USB oraz cyfrowe wyjścia audio. W 2011 roku marka zaprezentowała światu pianina cyfrowe Artis, które oferowały brzmienia fortepianowe i syntezatorowe, a także dźwięki instrumentów dętych i perkusyjnych. Trzy lata później pojawiła się rozbudowana kontynuacja tej serii, czyli linia Forte, z arpeggiatorami.

Kurzweil Forte

Marka cały czas się rozwija i udoskonala ofertę, dodając nowoczesne rozwiązania, które poprawiają jakość brzmienia oraz komfort użytkowania sprzętu.

Najważniejsze daty w historii marki Kurzweil

  • 1965 – Ray Kurzweil zakłada firmę Kurzweil Computer Products, Inc. i opracowuje pierwszy komercyjny skaner tekstów.
  • 1983 – Ray Kurzweil opracowuje Kurzweil 1000, pierwszy komercyjny syntezator mowy, który pomaga osobom niewidomym w odczytywaniu tekstu.
  • 1984 – powstaje Kurzweil Music Systems, dział firmy założony we współpracy ze Stevie Wonderem i Brucem Cichowlasem, zajmujący się produkcją instrumentów muzycznych. Na rynek wprowadzony zostaje pierwszy cyfrowy syntezator Kurzweil K250.
  • 1985 – Kurzweil K250 zyskuje dużą popularność i jest wykorzystywany w wielu znanych utworach.
  • 1990 – Firma Kurzweil Music Systems zostaje kupiona przez koreańską markę Young Chang; na rynek zostaje wprowadzony model K2000, który stał się jednym z najważniejszych syntezatorów tego okresu.
  • 1999 – do produkcji wprowadzono serię syntezatorów PC2, która zdobyła uznanie dzięki swojemu brzmieniu i funkcjonalności.
  • 2011 – premierę ma syntezator Artis, który łączy zaawansowane brzmienie z łatwością obsługi, adresowany głównie do muzyków scenicznych.
  • 2014 – premierę ma model Forte, oferujący najnowsze technologie brzmieniowe i możliwości edycji dźwięku.
  • 2019 – na rynek wypuszczona zostaje seria syntezatorów PC4, które kontynuują tradycję marki, oferując zaawansowane brzmienie i funkcje.

Kurzweil współcześnie

Współcześnie marka nie odnosi już takich sukcesów jak w czasach największej popularności cyfrowych syntezatorów, ale firma ma wielu oddanych fanów i dalej jest uznawana za jedną z najlepszych w branży. Cały czas rozwija swoje produkty oraz inwestuje w rozmaite innowacje. W ofercie marki dostępne są syntezatory, pianina cyfrowe, keyboardy oraz stacje robocze, a także szereg innych artykułów, m.in. słuchawek, statywów, mikrofonów, interfejsów czy monitorów. Marka swego czasu była uwielbiana przez wielu profesjonalnych muzyków. Na liście sławnych artystów i zespołów wykorzystujących sprzęt Kurzweil, znajdują się m.in. Stevie Wonder, Robert Miles, Pink Floyd, Jean Michel Jarre, Depeche Mode, Nick Rhodes, Nine Inch Nails, Massive Attack, Vangelis czy Tangerine Dream.

Najsłynniejsze instrumenty marki Kurzweil

W historii marki Kurzweil można wymienic sporo ważnych modeli, które odniosły sukces i przyczyniły się do kształtowania rynku instrumentów elektronicznych. Wprowadzały innowacje, a także wyznaczały trendy i miały niebagatelny wpływ na muzykę popularną. Z ich użyciem powstało wiele znanych hitów. Które z nich na pewno zasługują na wyróżnienie? Przede wszystkim kojarzone są takie modele, jak:
  • Kurzweil K250 (1984) – pierwszy komercyjny cyfrowy syntezator marki Kurzweil, który odegrał znaczącą rolę w rozwoju technologii instrumentów elektronicznych;

    Kurzweil-250

  • Kurzweil K2000 (1990 – jeden z najważniejszych syntezatorów w historii marki Kurzweil, który zdobył uznanie dzięki zaawansowanym funkcjom edycji dźwięku;

    Kurzweil K2000

  • Kurzweil PC2 (2000) – seria syntezatorów oferująca zaawansowane brzmienie i funkcjonalność;

    Kurzweil PC2

  • Kurzweil Artis (2011) – słynny syntezator łączący zaawansowane brzmienie z prostą obsługą, adresowany głównie do muzyków scenicznych;

    Kurzweil Artis

  • Kurzweil Forte (2014) – seria stanowiąca kontynuację linii Artis, oferująca jeszcze nowocześniejsze technologie brzmieniowe i więcej możliwości edycji dźwięku.

    Kurzweil Forte

Jesteś nowy w temacie? Sprawdź nasz artykuł: „Syntezator – sprawdź czym jest i jak wybrać idealny model!”.

Dlaczego warto kupować instrumenty Kurzweil?

Sprzęt Kurzweil z wielu względów ma rzeszę wiernych fanów. Jest ceniony na całym świecie przez producentów, muzyków, artystów, dźwiękowców, twórców dźwiękowych efektów specjalnych itp. Przede wszystkim zaletami produktów tej marki są:
  • innowacje technologiczne – tak jak i dawniej, firma nadal pracuje nad tym, by uwzględniać w swoich produktach nowoczesne rozwiązania poprawiające jakość brzmienia oraz komfort użytkowania;
  • świetna jakość brzmienia – sprzęty mają bogate brzmienie oraz wyjątkowo realistyczne sample, doskonale oddające brzmienie innych instrumentów;
  • elegancki design – sprzęt tej marki jest nie tylko funkcjonalny, ale też atrakcyjny wizualnie;
  • wsparcie techniczne – Kurzweil oferuje wsparcie techniczne i serwis posprzedażowy, co pozwala utrzymać sprzęt w dobrej kondycji przez długi czas,
  • przystępne ceny – w ofercie marki dostępne są dobrej jakości modele, które mają wyjątkowo konkurencyjne ceny.

Wynajem instrumentów Kurzweil online – jak to działa i dlaczego warto?

Interesuje Cię sprzęt Kurzweil, ale na razie z jakiegoś powodu nie chcesz decydować się na zakup? Jeśli np. nie masz aktualnie potrzebnych środków albo chciałbyś po prostu najpierw przetestować wybrany model, świetną opcją jest wynajem. W wypożyczalni sprzętu muzycznego online Vibe posiadamy szeroką ofertę instrumentów od znanych marek, w tym także od Kurzweil. Zobacz, jakie modele są akurat u nas dostępne. Wybierz produkt, wypełnij krótki formularz i zaczekaj na dostawę sprzętu do pobliskiego partnerskiego sklepu muzycznego albo pod wskazany przez Ciebie adres. W ramach umowy abonamentowej będziesz mógł w wybranym okresie korzystać z instrumentu, uiszczając jedynie niewysoką opłatę. W momencie zakończenia minimalnego okresu najmu masz kilka opcji. Możesz w każdym momencie oddać / wymienić sprzęt albo przedłużyć umowę. Instrument tak Ci się spodobał, że nie chcesz go oddawać? Dostępna jest opcja wykupu na własność. Zapraszamy do zapoznania się z naszą pełną ofertą instrumentów klawiszowych, w której dostępne są m.in. syntezatory, keyboardy i pianina cyfrowe Kurzweil. Zaznacz producenta z lewej strony, by przefiltrować wyniki!

Syntezatory dźwięku (187)

Pianina cyfrowe (470)

Keyboardy (181)

Powiązane Artykuły