Na rynku działa wiele znanych producentów gitar, od tych skupiających się typowo na luksusowych instrumentach, aż do tych słynących z przystępnych cenowo „starterów”. Od takich budżetowych sprzętów zaczynała właśnie niemiecka rodzinna firma, której produkty zyskały popularność za sprawą słynnego brytyjskiego zespołu The Beatles. Jak do tego doszło? Krótko przybliżamy, jaka była historia marki Höfner!
Geneza powstania marki Höfner
Firma Höfner została założona w 1887 roku przez lutnika Karla Höfnera. Zaczął od produkcji skrzypiec, ale wkrótce rozszerzył ofertę o inne instrumenty strunowe. Wraz z synami, Josefem i Walterem, w latach 30. XX wieku rozbudowali zakład w Schonbach w Niemczech.
W tym czasie zaczęli też pracować nad pierwszymi gitarami. Z czasem firma została przejęta przez synów, a potem wnuka.
Marka wyróżniała się tym, że przy produkcji gitar w dużej mierze nawiązywała do technik wykorzystywanych przy tworzeniu skrzypiec. Odzwierciedlało się to w stylu korpusów (miały nietypowy kształt i były zaskakująco lekkie), ale też w brzmieniu i ogólnej grywalności. Jednym z minusów była jednak mniejsza wytrzymałość – gitary Höfner zdecydowanie nie nadawały się do rockowych szaleństw na scenie. Po latach modele tej marki często musiały mieć ponownie klejony gryf. Zabytkowe gitary zachwycają wyglądem i brzmieniem, ale trzeba się z nimi ostrożnie obchodzić oraz odpowiednio o nie dbać.
Fabryka w Schonbach wstrzymała produkcję instrumentów w czasie drugiej wojny światowej, a wkrótce potem została zamknięta. Firma wznowiła swoją działalność wraz z otwarciem nowej dużej fabryki w Bubenreuth, pod koniec 1950 roku. Wtedy też wprowadzono liczne ulepszenia. Chociaż Höfner nie nadążał za wieloma ważnymi amerykańskimi innowacjami, popyt na gitary stale rósł zarówno w Niemczech, jak i na całym świecie. Szał na rock n’ rolla sprawił, że fabryka musiała zostać kilkukrotnie rozbudowana.
Gitary Höfner cieszyły się dużą popularnością w Wielkiej Brytanii. W tym czasie droższe amerykańskie gitary od m.in. Gibsona czy Gretsch były praktycznie niedostępne ze względu na ograniczenia handlowe. Do tego brytyjscy producenci gitar nie byli w stanie wyprodukować dobrze wykonanych gitar z pustym korpusem, dlatego niemiecki producent miał niewielką konkurencję. Marka wypuściła na tamten rynek nawet specjalne modele, takie jak np. President, Senator, Congress, Committee czy Verithin.
W latach 50. i 60. XX wieku instrumenty Höfner były dystrybuowane przez Selmer of London. Sprzęt dedykowany był raczej początkującym, ponieważ miał przystępną cenę i zadowalającą jakość wykonania. Kiedy większość amerykańskich gitar była bardzo droga i niedostępna dla amatorów, ten niemiecki producent stał się ulubioną marką muzyków dopiero zaczynających swoją karierę.
Höfner w dużej mierze stał się popularny za sprawą Paula McCartneya z The Beatles, który grał na gitarze basowej Höfner 500/1 przez całą swoją karierę. Charakterystyczny model w kształcie skrzypiec zyskał nawet przydomek „Beatle bass”.
Modele gitar Höfner z wydrążonym korpusem wyróżniały się nie tylko wyjątkowym wyglądem, ale też charakterystycznym dźwięcznym, „drewnianym” brzmieniem. Okazały się być wręcz idealne do bluesa i jazzu.
Chcesz lepiej rozumieć, o czym mowa? Zajrzyj do naszego artykułu: „Gitary typu hollow body i semi-hollow body”.
Dużym przełomem w latach 60. był popyt na gitary z litym korpusem. Wiązało się to nie tylko z ewolucją muzyki, ale też potrzeb konsumentów – coraz więcej amatorów sięgało po instrumenty i szukało budżetowych modeli, tańszych od misternie wykonanych wariantów z pustym korpusem. Po oryginalnych modelach Höfnera z serii V (V1, V2, V3), na rynek wypuszczono takie modele jak: Colorama, Super Solids i Galaxie, które były szczególnie chętnie wybierane przez osoby początkujące.
W latach 70. firma Höfner niestety stanęła w obliczu kryzysu. Zniesienie w 1961 roku ograniczeń importowych na towary z USA do Wielkiej Brytanii sprawiło, że amerykańscy producenci gitar zaczęli stopniowo dominować rynek. Gibson i Fender zaspokajali potrzeby wymagających klientów szukających sprzętu z „wyższej półki”, zaś azjatyccy producenci zaczęli dostarczać budżetowe gitary dobrej jakości w bardzo niskich cenach. Przez to marka powoli traciła swoją pozycję. Co prawda udało się utrzymać flagowe modele, ale by nie dopuścić do bankructwa, konieczne było pójście w ślady konkurencji, czyli skupienie się na produkcji kopii Gibsona. Pomimo starań sytuacja cały czas się pogarszała, aż w końcu w latach 90. firma znalazła się w trudnej sytuacji.
W 1994 roku Höfner został sprzedany Boosey & Hawkes, dużej brytyjskiej firmie muzycznej. Przez następne dziewięć lat kontynuowano produkcję instrumentów, ale nie był to dobry okres dla marki. W końcu podjęto decyzję o zamknięciu fabryki w Bubenreuth i przeniesieniu produkcji do fabryki w Hagenau, która została powiększona i zmodernizowana w 1997 roku.
W 2003 roku Boosey & Hawkes sprzedał udziały Höfnera brytyjskiemu konsorcjum inwestycyjnemu The Music Group (TMG). Pod koniec 2004 roku marka została sprzedana Klausowi Schöllerowi i jego żonie Ulrike Schrimpff. W kolejnych latach inwestowano w rozwój zagranicznych zakładów produkcyjnych, m.in. w Pekinie.
Najważniejsze daty w historii marki Höfner
- 1887 – firma Höfner zostaje założona w Niemczech przez Karla Höfnera.
- 1930 – firma rozpoczyna masową produkcję instrumentów muzycznych, w tym gitar i skrzypiec.
- 1953 – na rynek wypuszczona zostaje pierwsza gitara elektryczna marki Höfner.
- 1955 – do oferty zostaje dodany pierwszy model gitarowego basu elektrycznego.
- 1956 – nawiązanie współpracy z brytyjską firmą Selmer, co przyczynia się do wzrostu popularności marki na rynku brytyjskim.
- 1961 – premiera kultowego modelu Höfner 500/1 Violin Bass, który stał się jednym z ulubionych instrumentów Paula McCartney’a z The Beatles.
- lata 70./80. – Gerhilde Höfner wychodzi za mąż za Christiana Benkera, po czym wspólnie przejmują prowadzenie firmy.
- 1994 – Höfner zostaje sprzedany firmie Boosey & Hawkes.
- 1997 – produkcja zostaje przeniesiona do fabryki w Hagenau.
- 2003 – firma zostaje sprzedana The Music Group (TMG).
- 2004 – marka zostaje sprzedana Klausowi Schöllerowi i jego żonie Ulrike Schrimpff.
Höfner współcześnie
Firma Höfner jest szczególnie lubiana przez miłośników retro brzmień oraz kolekcjonerów. Obecnie posiada dwa działy: gitar (akustycznych, klasycznych i elektrycznych) oraz instrumentów smyczkowych. Aktualnie koncentruje się na serii Green Line, czyli produktach wytwarzanych z lokalnego drewna, w ramach zrównoważonej, ekologicznej produkcji.
Pomimo licznych trudności, sprzęt jest nadal produkowany. Modele ze średniej półki cenowej oraz produkty premium są wytwarzane w Hagenau w Niemczech. Budżetowe instrumenty dla osób początkujących są z kolei produkowane w Pekinie, gdzie fabryka uzyskała certyfikat klasy A.
Marka zawdzięcza swoją popularność głównie swojej historii i tradycji. Zabytkowe gitary, szczególnie z lat 60., są pożądane przez muzyków i kolekcjonerów.
Instrumenty Höfner mają wielu zwolenników. Na liście miłośników tej marki znajdują się m.in.: Paul McCartney (The Beatles), Dale Davis (basista Amy Whinehouse), Albert Lee, Eric Clapton, George Harrison (The Beatles), Jimmy Page (Led Zeppelin), John Lennon (The Beatles), Keith Richards (The Rolling Stones) czy Ritchie Blackmore (Deep Purple).
Słynne instrumenty Höfner
Chociaż marka Höfner od lat zajmuje się produkcją różnych instrumentów strunowych, zdecydowanie największą sławę zdobyło kilka modeli gitar. Zostały docenione ze względu na swoje podobieństwo do skrzypiec, a także wyjątkowe brzmienie. Które modele są szczególnie kojarzone z tym producentem?
- Höfner 457/Selmer (1956) – współpraca z brytyjską firmą Selmer sprawiła, że niemieckie gitary zaczęły być popularne w Wielkiej Brytanii. Model ten był jednym z pierwszych basów elektrycznych, o charakterystycznym kształcie i minimalistycznym designie. Zyskał szerszą rozpoznawalność po tym, gdy Paul McCartnery z The Beatles zaczął pojawiać się z nim na scenie, a także w teledyskach do takich piosenek, jak np. „Paperback writer” czy „Rain”.
- Höfner 500/1 Violin Bass (1961) – zdecydowanie najsłynniejszy model marki. Charakterystyczna gitara basowa stylizowana na skrzypce, która również przyciągnęła uwagę świata za sprawą McCartney’a.
- Höfner 4577/Zebra (1967) – efektowna odmiana modelu z lat 50., wyróżniająca się zwierzęcym wzorem. Nietypowy design skutecznie zainteresował muzyków – profesjonalistów i amatorów.
- Höfner Senator (lata 70.) – seria gitar akustycznych, które zachwycają eleganckim stylem i ciepłym, przyjemnym brzmieniem. Ceniona przez doświadczonych, ale i początkujących muzyków.
- Höfner Verythin (lata 00.) – seria stanowiąca próbę rozwoju i aktualizacji oferty. Modele cienkich, półakustycznych gitar zapewniają bogaty, wszechstronny dźwięk. Przy tym design redefiniuje dawny styl, zachowując ducha marki.
Chcesz kupić swój pierwszy instrument marki Höfner? Sprawdź nasz artykuł: „Gitara elektryczna czy akustyczna – sprawdź, od czego zacząć?”.
Dlaczego warto wybierać instrumenty marki Höfner?
Instrumenty marki Höfner to świetny wybór zarówno wtedy, gdy szuka się sprzętu z wyższej półki cenowej, jak i budżetowego wariantu do pierwszych muzycznych eksperymentów. Nie da się jednak ukryć, że producent w szczególności słynie ze swoich gitar z lat 60. Oryginały potrafią kosztować nawet kilkaset tysięcy złotych.
Dlaczego warto zdecydować się na sprzęt Höfner – nowy lub vintage? Przede wszystkim zaletami produktów tej marki są:
- jakość wykonania – instrumenty są wytwarzane z dobrych gatunkowo materiałów, z największą dbałością o szczegóły. Są niezwykle estetyczne, a gra na nich to sama przyjemność. Nie należą co prawda do najbardziej wytrzymałych (szczególnie zabytkowe modele), ale wystarczy odpowiednio o nie dbać, by długo się nimi cieszyć. Współcześnie marka stawia też na zrównoważoną produkcję, dlatego wybierając ten sprzęt dba się o środowisko;
- brzmienie – Höfner zawsze słynął z pięknego brzmienia, zarówno w przypadku gitar, jak i skrzypiec. Firma z wieloletnią tradycją zawsze dbała o to, by zachować unikalny dźwięk;
- design – mistrzowie lutnictwa stworzyli absolutnie wyjątkowe projekty, które nie dezaktualizują się pomimo upływu lat; szczególnie ciekawe są jedyne w swoim rodzaju gitary basowe stylizowane na skrzypce;
- wartość kolekcjonerska – modele Höfner, w szczególności starsze, mają dużą wartość kolekcjonerską. Jeśli ma się okazję zdobyć prawdziwy instrument vintage, jak najbardziej warto w niego zainwestować.
Wynajem instrumentów Höfner online – jak to działa i dlaczego warto?
Podobają Ci się skrzypce albo gitary marki Höfner, ale z jakiegoś powodu na razie nie możesz pozwolić sobie na zakup własnego instrumentu? Skorzystaj z usług wypożyczalni sprzętu muzycznego online Vibe!
W naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór instrumentów marki Höfner, które możesz wynająć w ramach niewysokiego miesięcznego abonamentu. Jak to działa? W wyznaczonym okresie regulujesz należność i do woli korzystasz z wybranego sprzętu. Formalności dopełniasz zdalnie, a instrument odbierzesz z najbliższego partnerskiego sklepu muzycznego albo prosto z rąk kuriera.
Kiedy minie minimalny okres najmu, możesz w każdej chwili oddać albo wymienić sprzęt. Jeśli nie będziesz chciał się z nim rozstawać, masz dwie opcje – przedłużenie umowy albo wykup na własność (w ratach lub płacąc z góry).
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą gitar i instrumentów smyczkowych, wśród których można znaleźć wiele modeli kultowej marki Höfner!