Aktualności, Najlepsze praktyki

Stopery dla muzyków

Stopery dla muzyków
Każdy muzyk powinien dbać o swój słuch. Zmysł ma ten z oczywistych względów ogromny wpływ na twórczość artystyczną, a często jest narażony na duże obciążenie. Jak jednak go ochronić bez zakłócania odbioru dźwięku? Być może zauważyłeś, że profesjonaliści podczas prób mają włożone coś w uszy. Nie są to zwykłe zatyczki, ale specjalne stopery dla muzyków. Wyjaśniamy, czym właściwie są, dlaczego warto z nich korzystać oraz jak wybrać najlepszy wariant dla siebie!

Czym są stopery dla muzyków?

Stopery dla muzyków to specjalnie przystosowane zatyczki do uszu. Po włożeniu do kanału słuchowego tłumią dźwięki w zakresie kilku-kilkunastu decybeli, w zależności od warunków i zastosowania. Przy tym równoważą wszystkie częstotliwości, umożliwiając dokładne słyszenie ich na bezpiecznym, wyważonym poziomie. W czym tkwi sekret stoperów dla muzyków? Zatyczki tego typu są wyposażone w specjalny filtr akustyczny CLI (Correcteur Loudness Intégré — zintegrowany korektor głośności). Dzięki niemu nadal słychać muzykę, ale jest ona mniej szkodliwa dla słuchu. Cały czas da się dokładnie usłyszeć wszystkie niuanse brzmienia, bo jest ono bardziej zrównoważone i mniej głośne. Stopery nie mają negatywnego wpływu na jakość muzyki docierającej do zabezpieczonych uszu. Ich działanie chroni użytkownika tylko przed szkodliwymi tonami, które mogą powodować rozdrażnienie czy uszkodzenie słuchu. Dzięki nim muzycy nie narażają się na przeciążenie, nadal doskonale słysząc wykonywane utwory. W ten sposób mogą np. pracować nad swoim wykonaniem czy wyłapywać błędy innych członków zespołu. Na rynku dostępne są stopery muzyczne wykonane z różnych materiałów: gąbki, gumy, wosku, pianki, PCV czy silikonu. Producenci proponują produkty w rozmaitych kształtach i rozmiarach, dzięki czemu każdy może znaleźć odpowiedni wariant dla siebie. Zatyczki ogólnie dzieli się na 3 kategorie:
  • wstępnie uformowane – stopery tego typu mogą być jednorazowe lub wielorazowe. Mają uniwersalny kształt, który powinien dopasować się do kanału słuchowego, by odpowiednio go wypełnić;
  • indywidualnie uformowane – zabezpieczenie wykonane na zamówienie i „na wymiar”, na podstawie wycisku pobranego z uszu;
  • wielorazowe (tłumiące) – uniwersalne stopery bez specjalnego kształtu, które zdecydowanie lepiej sprawdzają się przy tłumieniu hałasu. Są użyteczne np. podczas prób, gdy odpoczywający członkowie zespołu chcą się trochę wyciszyć.

Dlaczego i kiedy muzycy korzystają ze stoperów?

Hałas jest szkodliwy dla zdrowia fizycznego, a także psychicznego. Groźne są nie tylko niezwykle głośne dźwięki, które mogą trwale uszkodzić słuch. Nie należy też przebywać dłuższy czas w hałasie (ponad 80/90 dB), ponieważ może przyczyniać się do zmęczenia, pogorszenia koncentracji czy nawet stępienia słuchu. Muzycy często spędzają dziennie wiele godzin na próbach czy koncertach. Ich kanały słuchowe są atakowane różnymi dźwiękami, o zmiennych poziomach głośności i częstotliwości. Bez żadnego zabezpieczenia praca w tak trudnych warunkach błyskawicznie zaczęłaby odbijać się na ich samopoczuciu i zdrowiu. Z tego względu korzystanie ze stoperów jest wręcz konieczne. Zatyczki tego typu to świetne ułatwienie także dla osób, które grają hobbystycznie, np. mają mały zespół i regularnie umawiają się na próby w swoim garażu. Sprawdzą się także w przypadku pasjonatów, którzy tak zatracają się w ćwiczeniach czy grze dla relaksu, że znikają w swoim muzycznym świecie na kilka godzin.

Jak wybrać stopery do uszu?

Ponieważ w sklepach dostępny jest szeroki wybór stoperów, wiele osób ma kłopot z tym, na który wariant się zdecydować. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na to, czy zatyczki są profesjonalnym produktem dla muzyków. Zdecydowanie różnią się od stoperów sprzedawanych np. w aptekach, które przydają się osobom, które nie mogą zasnąć przez chrapanie partnera czy hałasy zza ściany. Do ich wykonania wykorzystuje się materiały o wysokiej izolacji akustycznej, których głównym zadaniem nie jest blokowanie hałasu, ale jego redukcja – w taki sposób, by nie zniekształcać jakości brzmienia. Najlepiej zdecydować się na zatyczki z filtrem akustycznym, które chronią uszy przed najbardziej szkodliwymi częstotliwościami. Dobrze sprawdzają się stopery formowane indywidualnie, które dostosowują się do kształtu ucha. Każdy ma wyjątkową, unikalną fizjonomię, dlatego jeśli takie akcesorium ma dobrze przylegać i wygodnie leżeć, powinno dopasowywać się do kanału słuchowego. Dzięki temu będą spełniać swoją rolę, a przy okazji nie będą wypadać ani powodować żadnego dyskomfortu, nawet przy długim noszeniu. Wybierając stopery dla muzyków miej na względzie:
  • kształt i wielkość – jedne osoby mają naturalnie większe uszy, a inne mniejsze. Zatyczki muszą być odpowiednio dobrane do Twoich indywidualnych parametrów. Tylko wtedy będziesz mieć pewność, że zapewnią Ci maksymalną ochronę oraz pełny komfort podczas noszenia;
  • materiał i jakość wykonania – najlepsze są stopery z miękkiego, elastycznego tworzywa, które da się łatwo (ale nie za łatwo!) formować. Przy tym nie powinny się rozpadać, rozwarstwiać czy rozrywać. Uwaga! Sprawdź, czy nie masz uczulenia na dany materiał, np. sylikon;
  • akcesoria – niektóre produkty są sprzedawane od razu ze specjalnym etui, a także innymi przydatnymi dodatkami, np. środkiem czyszczącym.

Stopery do uszu dla słuchaczy muzyki

Nie tylko muzycy powinni dbać o swój słuch. Jesteś wytrawnym melomanem i często bywasz na koncertach czy w klubach muzycznych? Stopery tego typu to świetne rozwiązanie dla każdego, kto chce cieszyć się muzyką, ale ma wrażliwe uszy albo nie chce niepotrzebnie narażać się na szkodliwe działanie hałasu. Doskonale sprawdzają się także w przypadku osób, które np. pracują na festiwalach muzycznych czy w klubach. Zatyczki z filtrem akustycznym redukują głośność zewnętrznych dźwięków, a przy tym nie dają wrażenia nieprzyjemnego „przytłumienia”. Nosząc je dalej słyszysz wszystkie przyjemne brzmienia i bez problemu rozpoznasz poszczególne utwory. Możesz też w nich prowadzić rozmowy z innymi. Mniej zależy Ci na jakości dźwięku, a bardziej na Twoim zdrowiu i spokoju? Jak najbardziej możesz wybrać zwykłe stopery, bez filtra akustycznego. Niektórzy wolą mocniejsze wytłumienie, np. w klubie. W takiej sytuacji do tańca wystarczy samo wyczucie rytmu – mało kto skupia się w takich warunkach na niuansach brzmieniowych. Stopery zarówno z filtrem, jak i bez, są także popularne wśród osób neuronienormatywnych. Dzięki nim łatwiej jest im wyciszyć się i skupić w miejscach publicznych. Przydadzą się także na koncertach i przy innych okazjach, gdzie dość głośno puszcza się muzykę – dzięki nim spada ryzyko nieprzyjemnego przebodźcowania, które może doprowadzić do m.in. bólu głowy, dezorientacji czy nawet ataku paniki. Warto wiedzieć o tym nietypowym zastosowaniu, ponieważ wtedy akcesorium przydatne podczas gry na instrumencie może okazać się niezwykle pomocne także na co dzień, np. podczas wyjścia na zakupy czy na zajęciach na studiach. Zastanawiasz się nad nauką gry na instrumencie? Sprawdź nasze poradniki: „Dlaczego nigdy nie jest za późno na naukę gry na instrumencie?” oraz „Dlaczego warto grać na instrumentach muzycznych?”.

Jak tanio zdobyć instrumenty i sprzęt muzyczny?

Często zapał do nauki gry na instrumencie czy rozwoju swojego muzycznego hobby skutecznie studzi ograniczony budżet. Brakuje Ci trochę pieniędzy na zakup sprzętu albo nie chcesz na razie wydawać na ten cel zbyt dużych kwot? Istnieje proste, bezpieczne i niezwykle opłacalne rozwiązanie. Wszystkie potrzebne instrumenty wraz z osprzętem możesz wynająć w ramach niewysokiego abonamentu! Vibe.pl jest internetową wypożyczalnią z szeroką ofertą rozmaitych produktów. Znajdziesz u nas także sprzęty muzyczne od znanych marek, z różnych półek cenowych. Korzystając z naszych usług możesz zdobyć pierwszy keyboard do nauki albo przekonać się, jak brzmią jedne z najlepszych modeli gitar elektrycznych od Gibsona. Z nami spełnisz swoje marzenia! Wybierz produkt, wypełnij formularz online, dopełnij pozostałe formalności – i gotowe! Sprzęt odbierzesz we wskazanym punkcie (partnerskim sklepie muzycznym) albo zostanie od dostarczony przez kuriera pod podany przez Ciebie adres. Jeśli najem bardzo Ci się spodoba, możesz przedłużyć czas trwania umowy. Kiedy minie minimalny okres usługi, masz też możliwość oddania czy wymiany sprzętu w każdej chwili. Co więcej, nie musisz rozstawać się ze sprzętem, ponieważ dostępna jest opcja jego wykupu – po jednej wpłacie lub w ratach. Zapraszamy do zapoznania się z naszą pełną ofertą m.in. gitar, instrumentów klawiszowych, instrumentów dętych, instrumentów smyczkowych oraz sprzętu studyjnego!

GITARY (4029)

KLAWISZOWE (1376)

NAGŁOŚNIENIE (948)

Powiązane Artykuły