Porady zakupowe

Mikser audio – jaki wybrać?

Mikser audio to jedno z podstawowych narzędzi pracy DJ’a. Sprzęt ten jest jednak z powodzeniem wykorzystywany również do innych celów, np. do nagłaśniania koncertów, tworzenia autorskich nagrań (w domu lub w studiu) czy streamowania. Na rynku dostępnych jest wiele różnych odmian i wariantów tego sprzętu, dlatego nawet doświadczeni muzycy czy dźwiękowcy często mają kłopot z wyborem odpowiedniego modelu. Przygotowaliśmy krótki poradnik na temat tego, jak znaleźć idealny mikser audio oraz polecamy kilka urządzeń!

Czym jest mikser audio i jak działa?

Mikser audio jest urządzeniem audio, które pozwala na przyjęcie kilku różnych źródeł dźwięku, a następnie ich wzmocnienie, korekcję (jeśli model ma taką funkcję) oraz zmiksowanie (zmieszanie), by potem przesłać je na różnego rodzaju sprzęt wyjściowy (albo rejestrujący). Umożliwia zmianę parametrów przekazywanych sygnałów, poprzez m.in. tłumienie/podkreślenie wybranych częstotliwości, regulację głośności czy dodawanie efektów.

Każdy mikser audio ma określoną liczbę wejść i wyjść. Składa się z wielu elementów. Zalicza się do nich przede wszystkim:

  • przedwzmacniacz (pokrętło „gain)” – wzmacnia sygnał do poziomu liniowego (0,775 V);
  • korektor barwy tonu (pokrętła „eg”) – dwu, trzy lub czteropunktowy. Służy do wyciągania lub podbijania części pasm podczas miksowania utworów;
  • przycisk „cue” (lub „pfl”) – odsłuch na słuchawkach (w przypadku „master cue” – odsłuch sygnału wyjściowego, z głośników);
  • potencjometr suwakowy (tłumik, fader) – reguluje głośność kanału;
  • przycisk czułości kanału – do wyboru czułości wejścia;
  • sekcja odsłuchowa – wejście słuchawkowe oraz potencjometr do ustawienia głośności muzyki podczas odsłuchu lub miksowania;
  • kanał mikrofonowy – do podłączenia mikrofonu;
  • regulacja głośności.

Rodzaje mikserów audio

Na rynku można znaleźć wiele odmian mikserów, które spełniają różne oczekiwania. Każdy wariant ma swoje plusy i minusy. Krótko opiszemy główne dwa typy:

  • mikser audio analogowy

Tradycyjny mikser audio analogowy jest klasycznym, typowym modelem. Urządzenie jest proste w obsłudze – wszystkie funkcje są dostępne na panelu. Pozwala też obserwować, co się dzieje i ewentualnie wprowadzać konieczne zmiany. Urządzenie jest idealne przy dostosowywaniu dźwięku na żywo (np. koncert, radio, telewizja), ale też doskonale sprawdza się w studiu. Analogi mają różne wymiary – od kieszonkowych, do tych bardziej przypominających zaawansowane platformy (dedykowane zwykle do użytku profesjonalnego). Są tańsze od cyfrowych, ale brakuje im kilku udogodnień, m.in. modułu do zdalnego sterowania. Oferują również z reguły mniej efektów dźwiękowych.

  • mikser audio cyfrowy

Nowoczesne miksery audio cyfrowe automatyzują wiele czynności, a także mają bogatszą ofertę efektów dźwiękowych i dają więcej opcji sterowania. Pozwalają zaprogramować i zapisać wybrane konfiguracje. Do tego wiele modeli może być sterowanych zdalnie, za pośrednictwem aplikacji na urządzenie mobilne. Minusem jest jednak to, że taki sprzęt jest zdecydowanie trudniejszy w obsłudze, a także o wiele droższy.

Na co zwrócić uwagę wybierając mikser audio?

Wybierając mikser audio trzeba skupić się na kilku najważniejszych kryteriach. Ogromne znaczenie ma oczywiście cena – nie ma sensu inwestować w drogi sprzęt, jeśli nie wykorzysta się w pełni jego potencjału. Ten można ocenić na podstawie parametrów. Które z nich mają największe znaczenie?

EQ

Najlepsze miksery audio mają sekcję EQ. Z reguły wystarczy użyć prostego korektora trójpasmowego, ale w niektórych przypadkach (np. podczas pracy z zespołami na żywo), pomocne mogą być bardziej zaawansowane opcje.

Efekty

Dobry mikser audio powinien oferować przynajmniej kilka efektów. Niektórzy wokaliści lubią np. pogłos (reverb), a klawiszowcy tzw. chór (chorus). Jeżeli jednak ma się ograniczony budżet, lepiej wybrać model z podstawowymi efektami albo w ogóle ich pozbawiony.

Wielkość i waga

Mikser audio powinien być dostosowany do potrzeb użytkownika także pod względem gabarytów, w zależności od tego, kiedy, gdzie i do czego będzie wykorzystywany. Z reguły lepiej jest wybrać bardziej poręczny, mniejszy model (<16 kanałów). Większy nie zawsze znaczy lepszy – niektórzy producenci doskonale zrównoważyli bogactwo opcji i funkcji w niewielkim urządzeniu.

Funkcjonalność

Nie zawsze najbardziej złożony, zaawansowany mikser audio będzie dobrym wyborem. Osoby początkujące koniecznie powinny zacząć od bardziej podstawowych modeli. Skomplikowane urządzenia sprawdzą się raczej w przypadku doświadczonych muzyków, DJ’ów i realizatorów dźwięku. Niezależnie jednak od tego, jaki poziom zaawansowania się reprezentuje, warto zwrócić uwagę na układ panelu sterowania oraz jakość wykonania pokręteł, przycisków, suwaków itp.

Zgodność

Mikser audio powinien być zgodny z wykorzystywanym oprogramowaniem DAW. Do tego warto się upewnić, że będzie odpowiednio współpracować z innymi podłączanymi urządzeniami (np. czy ma odpowiednie wejścia).

Przedwzmacniacze

Jeżeli mikser audio posiada wbudowane przedwzmacniacze, zwalnia z konieczności korzystania z dodatkowych urządzeń i programów. Funkcja ta jest dużym udogodnieniem, szczególnie gdy planuje się nagrywać wokal.

Więcej porad na ten temat znajdziesz w naszym artykule: „Mikser audio – sprawdź, jak wybrać najlepszy na początek!”.

Polecane miksery audio

Yamaha Compact Stereo Mixer

Cała linia tych urządzeń zapewnia wysoką jakość: intuicyjne interfejsy, solidną konstrukcję i szeroki wybór uniwersalnych rozwiązań (od 6 do 20 kanałów).

Yamaha Compact Stereo Mixer

Modele są idealne do najróżniejszych zadań, m.in. nagrywania w studiu, gry na żywo, nagłaśniania eventów itp. Zapewniają niezrównaną jakość dźwięku i niezawodność.

Pyle Professional Audio Mikser audio

Wysokiej klasy mikser audio z ultra niskim poziomem szumów, wysokim headroomem i 3-pasmowym korektorem na wszystkich kanałach, z XLR i niezbalansowanym wtykiem 1/4″ z funkcją +48V Phantom.

Pyle Professional Audio Mikser audio

Sprzęt posiada świetne przedwzmacniacze mikrofonowe, korektory oraz 16-bitowe procesory DSP. Jak najbardziej spełnia oczekiwania najlepszych producentów i inżynierów dźwięku.

Soundcraft EPM12 High-Performance 12-Channel Audio Mixer

Idealny wybór, kiedy szuka się prostego, solidnego sprzętu. 12-kanałowy mikser audio o wysokiej wydajności z wieloma wejściami i wszystkimi funkcjami, których można oczekiwać od sprzętu średniej klasy.

Soundcraft EPM12 High-Performance 12-Channel Audio Mixer

Doskonały zarówno dla DJ’ów, jak i zespołów muzycznych. Zapewnia czysty, przejrzysty dźwięk i piękny wokal nawet przy tańszych mikrofonach.

Mackie Mix8 8-Channel Compact Mixer

Prosty, przenośny mikser audio z efektami wyposażony we wszystkie niezbędne funkcje i wejścia. Doskonały dla muzyków, którzy korzystają z różnych mikrofonów, instrumentów oraz sprzętów podczas nagrań domowych albo kameralnych występów.

Mackie Mix8 8-Channel Compact Mixer

Czasami zamiast prostego miksera audio lepiej jest wybrać interfejs audio. Więcej informacji o tym sprzęcie znajdziesz w naszym artykule: „Konwerter audio / Interfejs audio”.

Najlepsze miksery audio do domowego studia

SSL BiG SiX

16-kanałowy mikser audio analogowy.

SSL BiG SiX

Oferuje cztery kanały mono z przedwzmacniaczami mikrofonowymi SuperAnalogue firmy SSL, z których każdy ma wejścia mikrofonowe/liniowe/Hi-Z, filtr górnoprzepustowy, dynamikę kanału SSL, zaktualizowany trzypasmowy korektor i w pełni zbalansowany punkt wstawiania. Do tego posiada po cztery wejścia stereo (z przełączeniem na dual mono).

Allen & Heath ZEDi 10FX

Interfejs USB 4×4 wraz z przedwzmacniaczami GSPre i wbudowanymi efektami, idealny do pracy w domu. Posiada cztery monofoniczne kanały mikrofonowe/liniowe (z zasilaniem phantom) oraz trzy wejścia stereo.

Allen & Heath ZEDi 10FX

Pierwsze dwa kanały obejmują tryb DI o wysokiej impedancji, podczas gdy cztery mono posiadają oddzielne zbalansowane/niezbalansowane wejścia TRS i XLR, z wejściami stereo na gniazdach TRS.

Roland Go: Mixer audio Pro X

Idealna opcja do pracy ze smartfonem lub tabletem. Posiada 11 kanałów wejściowych audio i trzy kanały wyjściowe. Oferuje dwa (L/mono, R) wejścia jack 1/4 cala, dwa wejścia liniowe stereo 3,5 mm, wejście gitarowe/basowe 1/4 cala, wejście/wyjście TRRS na smartfona (stereo, CTIA) i combo XLR Wejście jack 1/4.

Roland Go Mixer audio Pro X

Mikser ma również gniazdo słuchawkowe lub słuchawkowe (stereo, CTIA) i obowiązkowe gniazdo micro USB do dopełnienia I/O.

Najlepsze miksery audio do streamowania i podcastów

TC Helicon GoXLR

Doskonały mikser audio do streamowania gier na Twitchu. Jest wyposażony w 4 różne kanały, zasilanie fantomowe +48 V i wiele efektów głosowych.

GoXLR

Ma przyjazny dla użytkownika interfejs, który pozwala na bezproblemowe miksowanie i dostosowywanie do dźwięku gier odtwarzanych na konsoli lub komputerze.

Behringer Xenyx X1204USB Premium

Propozycja dla bardziej doświadczonych. Model premium, umożliwiający korzystanie z 4 różnych wejść, z kilkoma ustawieniami i opcjami do wyboru. Prosty w obsłudze – wystarczy podłączyć go do komputera za pośrednictwem USB.

Behringer Xenyx X1204USB Premium

Posiada wiele przydatnych funkcji, m.in. przedwzmacniacze o wysokim headroomie, które poprawiają jakość głosu. Jest też wyposażony w 24-bitowy procesor Multi-FX pozwalający regulować efekty (m.in. chóru, pogłosu, echa, opóźnienia).

YAMAHA MG10XU

Kompaktowy, wszechstronny 10-kanałowy mikser audio z zasilaniem Phantom +48V. Posiada regulację wzmocnienia, kompresor i 3-pasmowe korektory. Pozwala zminimalizować, a nawet całkowicie wyeliminować szumy tła. Jest wyposażony w przedwzmacniacz mikrofonowy D-PRE Cl-ass A.

YAMAHA MG10XU

Dzięki możliwości 2-kanałowego nagrywania i odtwarzania zapewnia mnóstwo funkcji. Oferuje również procesor efektów cyfrowych SPX (aż 24 opcje).

Jak zdobyć mikser audio w dobrej cenie?

Mikser audio może kosztować od kilkuset do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Oczywiście rozsądniej jest wybrać dobry jakościowo model od znanej marki. Takie urządzenia są jednak droższe. Z tego względu wiele osób decyduje się na sprzęt z tzw. drugiej ręki. Miksery audio są jednak podatne na zużycie i związane z nimi uszkodzenia czy awarie, dlatego nie jest to do końca dobre rozwiązanie.

Najlepszym wyjściem jest wynajem miksera z opcją wykupu. Vibe oferuje przystępną umowę, w ramach której można do woli korzystać z wybranego urządzenia, opłacając  tylko niewysoki abonament. Po wszystkim da się przedłużyć najem, ale też oddać, wymienić albo wykupić sprzęt na własność. W ten sposób ogranicza się ryzyko strat finansowych oraz zyskuje się szansę na pracę z urządzeniem nawet wtedy, gdy nie ma się potrzebnych środków.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą mikser audio oraz innych sprzętów do studia lub nagłośnienia!

STUDIO (717)

NAGŁOŚNIENIE (934)

KLAWISZOWE (1284)

Powiązane Artykuły