Aktualności, Sprzęt i producenci

Historia marki Telefunken

W historii rozwoju branży muzycznej wiele wynalazków pochodzi od firm, które ogólnie raczej nie były kojarzone z tą tematyką. Jednym z takich producentów jest niemiecki Telefunken, który w trakcie swojej już 120-letniej działalności przechodził sporo przemian i zarejestrował ponad 20 tys. patentów. To wyjątkowe przedsiębiorstwo nie tylko rozwijało technologię telegraficzną i radiową, ale też stworzyło wyposażenie, które znalazło się np. w słynnym studiu Abbey Road. Krótko przybliżamy, jaka była historia marki Telefunken!

Geneza powstania marki Telefunken

Firma Telefunken powstała w 1903 roku, w wyniku połączenia kilku oddziałów wielkich korporacji Siemens & Halske i AEG. Przedsiębiorstwa pracowały nad bardzo zbliżonymi projektami, co powodowało ostrą rywalizację i częste konflikty patentowe.

W tym czasie najbardziej znaczącymi projektami były te z dziedziny telegrafii bezprzewodowej, czyli technologii, z której rozwinęła się komunikacja radiowa. Liczne spory zagrażały projektom, które były zlecane przez monarchę, rząd i wojsko, co negatywnie odbijało się na przyszłości Niemiec. Konieczna była więc interwencja – cesarz Wilhelm II osobiście zainicjował zrzeszenie spornych podmiotów gospodarczych, podnosząc kapitał nowej spółki o 300 tysięcy marek w złocie.

Nowa firma otrzymała nazwę Telefunken Gesellschaft für drahtlose Telegraphie m.b.H, co można dosłownie przetłumaczyć jako: „Telefunken Towarzystwo Telegrafii Bezprzewodowej”. Przedsiębiorstwem zarządzał hrabia Georg von Arco, który pełnił rolę lidera technicznego i podejmował wszystkie kluczowe decyzje z uwzględnieniem opinii rządu oraz monarchy.

W pierwszych latach działalności Telefunken otrzymywał sporo zamówień z całej Europy, przez co firma generowała duże zyski aż do wybuchu I wojny światowej. Zawirowania polityczne nie miały jednak negatywnego wpływu na stan przedsiębiorstwa.

W 1923 roku Telefunken zaczął produkować nadajniki radiowe oraz odbiorniki domowe. Dzięki odpowiedniej polityce cenowej firma działała z powodzeniem aż do Wielkiego Kryzysu w 1929 roku.

W 1928 roku dynamicznie rozwijano projekty w dziedzinie elektroakustyki, co doprowadziło do pojawienia się koncepcji HI-FI (tj. wysokiej wierności reprodukcji) oraz premiery pierwszego lampowego wzmacniacza push-pull, zaprojektowanego dla niemieckiej sieci radiowej. W tym samym okresie firma zaangażowała się w projekty z zakresu telewizji.

Podczas XI Igrzysk Olimpijskich w 1936 roku w Berlinie przeprowadzono pierwszą transmisję sportową przy użyciu kamery Telefunken Ikonoskop.

Telefunken Ikonoskop

W 1939 roku pojawiła się pierwsza telewizja seryjna niemieckiego standardu telewizyjnego. Firma ze względu na potencjał propagandowy miała stale zapewnione finansowanie aż do roku 1944.

Marka w międzyczasie działała także na rynku muzycznym. Od 1932 Telefunken był wydawcą, który nagrywał i produkował płyty, a nawet tworzył własne zespoły. Jednym z najsłynniejszych był jazzowy big band Telefunken Swing Orchestra.

Wraz z wybuchem II wojny światowej firma skupia się na produkcji sprzętu radiowego i komponentów dla wojska, a także innych sprzętów, m.in. radarów morskich i lądowych.

Pomimo ogromnej liczby zamówień, współzałożyciele Siemensa sprzedali swoje 50% udziałów w AEG w 1941 roku. Przez to AEG stało się jedynym właścicielem Telefunkena. Od 1944 roku, podobnie jak inne niemieckie przedsiębiorstwa, Telefunken zaczął mieć problemy z dostępnością zasobów, co doprowadziło do wstrzymania działalności w maju 1945 roku.

Przegrana wojna nie przyczyniła się jednak do upadku firmy. Telefunken szybko wyszedł z kryzysu i wznowił produkcję już jesienią 1945 roku. W 1951 roku na rynek wypuszczono pierwszy powojenny telewizor Telefunken FE 8.

Telefunken FE 8

Na początku lat 50. wszystkie zakłady produkcyjne Telefunken w Berlinie Zachodnim zostały przeniesione do Niemiec Zachodnich. AEG przekształcił pozostałe obszary w oddziały zależne, które skupiały się na rozwijaniu i produkcji m.in. systemów komunikacyjnych, systemów przetwarzania i transmisji danych (pierwsze niemieckie komputery), radioodbiorników, sprzętu telewizyjnego oraz odtwarzaczy płyt.

Szeroki zakres działalności firmy niejako wymusił skrócenie nazwy do Telefunken GmbH. W 1963 roku firma zmieniła formę własności na spółkę akcyjną. W styczniu 1967 roku Telefunken i AEG połączyły się, z głównym biurem we Frankfurcie nad Menem.

W tych latach firma aktywnie działała nad rozwijaniem najważniejszych projektów, głównie z zakresu telewizji i technologii rejestracji dźwięku. Marka dostarczyła np. znaczną część wyposażenia do słynnego Abbey Road Studios, gdzie nagrano pierwsze albumy Beatlesów.

Tea Beatles w Abbey Road Studios

W 1972 roku, podczas kolejnej restrukturyzacji, z koncernu wyodrębniono niezależną spółkę telewizyjną Telefunken Fernseh und Rundfunk GmbH, zajmującą się nadawaniem programów telewizyjnych i radiowych.

W tym okresie AEG-Telefunken i spółki zależne wytwarzały szeroką gamę produktów, od domowych magnetofonów i telewizorów, po wojskowe urządzenia komunikacyjne i wyposażenie profesjonalnych studiów nagraniowych.

Na początku 1984 roku firma telewizyjna Telefunken Fernseh und Rundfunk GmbH została przejęta przez francuską korporację Thomson.

Pod koniec lat 70. firma zaczęła mieć poważne problemy finansowe, co doprowadziło do przejęcia różnych aktywów i jednostek przedsiębiorstwa przez inne firmy w kolejnych latach. Pozostałości dawnego technologicznego giganta funkcjonują do dziś jako różne firmy, grupy inżynieryjne i laboratoria projektowe. Ogólnie ponad 50 firm z całego świata używa słowa Telefunken w nazwach produktów i oddziałów, w różnym stopniu ciągłości z oryginalną marką.

Na początku lat 2000. powstała firma Telefunken USA (później Telefunken Elektroakustik), która najpierw zajmowała się renowacją oraz tworzeniem replik klasycznych mikrofonów, a następnie uzyskała prawa do produkcji profesjonalnego sprzętu audio pod nazwą marki.

Najważniejsze daty w historii marki Telefunken

  • 1903 – Telefunken został założony jako spółka łącząca Siemens & Halske i Allgemeine Elektrizitäts-Gesellschaft (AEG) w Berlinie.
  • 1923 – spółka zmieniła nazwę na Telefunken Gesellschaft für drahtlose Telegraphie m.b.H.
  • 1941 – Siemens przekazał swoje udziały w Telefunken na rzecz AEG, które stało się jedynym właścicielem firmy.
  • 1967 – Telefunken został połączony z AEG, a firma zmieniła nazwę na AEG-Telefunken.
  • 2001 – została założona firma Telefunken USA, mająca na celu świadczenie usług w zakresie renowacji i budowy dokładnych replik klasycznych mikrofonów Telefunken.
  • 2009 – Telefunken USA zmienił nazwę na Telefunken Elektroakustik i otrzymał ekskluzywne prawa do produkcji profesjonalnego sprzętu audio pod marką Telefunken w wielu krajach.

Telefunken współcześnie

Współcześnie Telefunken jest marką rozbitą na wiele firm i ma sporo różnych wcieleń. Nazwą tą obrandowane są rozmaite produkty, od elektronarzędzi, przez komputery, sieci transmisji danych i radary, aż po systemy fotowoltaiczne.

Logo firmy można znaleźć także na rozmaitych instalacjach elektroakustycznych oraz sprzętach studyjnych. W branży muzycznej marka jest znana przede wszystkim z mikrofonów oraz wzmacniaczy, które zostały docenione przez wielu znanych producentów, inżynierów dźwięku i muzyków.

Na liście słynnych użytkowników sprzętu Telefunken znajdują się takie sławy i zespoły, jak m.in.: Elvis Presley, Frank Sinatra, The Beatles, The Rolling Stones, Bob Dylan, The Who, Pink Floyd, Led Zeppelin, Queen, David Bowie czy U2.

Najsłynniejsze sprzęty marki Telefunken

W historii marki Telefunken powstało wiele słynnych wynalazków i sprzętów. W tym wpisie oczywiście skupimy się na tych istotnych dla rozwoju branży muzycznej. Na wyróżnienie z pewnością zasłużyły takie produkty, jak:

  • Telefunken U47 Microphone (1949) – mikrofon rejestrujący dźwięki w ciepły, bogaty i bardzo dokładny sposób; zdobył ogromne uznanie w branży muzycznej;

    Telefunken U47

  • Telefunken V-72 Amplifier (1950) – kultowy wzmacniacz, jeden z najważniejszych wynalazków w historii firmy; był powszechnie stosowany w wielu stacjach radiowych i studiach nagrań; zapewniał charakterystyczne, ciepłe brzmienie, przez co bywa używany nawet dziś;

    Telefunken V-72 Amplifier

  • Telefunken Ela M 250/251 Microphone (lata 50.) – seria mikrofonów, która stanowi już legendę; zostały docenione za doskonałą jakość rejestrowanego dźwięku i były wykorzystywane przez takie sławy, jak np. zespół The Beatles;

    Telefunken Ela M 250 Microphone

  • Telefunken TAB V-72A Preamp (lata 50.) – kontynuacja kultowego wzmacniacza V-72, który był niezwykle popularny w studiach nagraniowych, a także w radio i telewizji;

    Telefunken TAB V-72A Preamp

  • Telefunken M12/C12 Microphone (lata 60.) – seria mikrofonów, docenianych za swoje wykonanie i niesamowitą jakość nagrywania; sprzęt był wykorzystywany w wielu studiach.

    Telefunken C12 Microphone

Właśnie kompletujesz wyposażenie, niezbędne do nagrywania muzyki i/lub komponowania własnych utworów? Sprawdź nasz artykuł „Sprzęt studyjny”.

Dlaczego warto wybrać sprzęt Telefunken?

Sprzęt marki Telefunken dawniej stanowił synonim innowacyjności i wysokiej jakości wykonania. Czy dalej tak jest? Chociaż firma rozpadła się na pomniejsze spółki i przedsiębiorstwa, jej dziedzictwo jest nadal kontynuowane. W przypadku sprzętu muzycznego jak najbardziej warto zwrócić na niego uwagę – cały czas jest wykorzystywany przez specjalistów z branży.

Do największych zalet urządzeń marki Telefunken zaliczają się:

  • jakość dźwięku – z pomocą sprzętu sygnowanego logo tej firmy można rejestrować dźwięk w wysokiej jakości, co zapewnia wierność brzmienia i daje duże możliwości w zakresie kreowania muzyki;
  • solidna konstrukcja – produkty Telefunken są znane z solidnej konstrukcji, dzięki której są odporne na intensywną eksploatację i wykazują długą żywotność;
  • staranne wykonanie – do produkcji sprzętu tej marki wykorzystywane są jedynie dobre gatunkowo materiały, przez co urządzenia są nie tylko wytrzymałe, ale też estetycznie się prezentują i są przyjemne w użytkowaniu.

Wynajem sprzętu Telefunken online – jak to działa i dlaczego warto?

Zainteresowałeś się produktami marki Telefunken, ale póki co są dla Ciebie za drogie? A może nie chcesz kupować ich „w ciemno”, bez możliwości ich przetestowania? Idealnym rozwiązaniem będzie wynajem.

W ofercie wypożyczalni sprzętu muzycznego online Vibe znajdziesz szereg instrumentów oraz elementów wyposażenia studia od najlepszych producentów z całego świata. W katalogu dostępne są także produkty Telefunken. Wybierz interesujący Cię sprzęt, by wynająć go w ramach niewysokiego miesięcznego abonamentu.

Wystarczy, że wypełnisz krótki formularz online. Pozostałe formalności również dopełnisz zdalnie. Sprzęt zostanie przygotowany do odbioru w najbliższym partnerskim sklepie muzycznym albo wyślemy go kurierem pod wskazany przez Ciebie adres. Po upływie minimalnego okresu najmu możesz w każdej chwili oddać albo wymienić sprzęt. Jeśli Ci się bardzo spodoba – stanie się Twój, jeśli go wykupisz.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą sprzętu studyjnego, w której dostępne są m.in. mikrofony Telefunken. Zaznacz producenta z lewej strony, by przefiltrować wyniki!

Wzmacniacze do inst. klawiszowych (3)

STUDIO (477)

Mikrofony (180)

Powiązane Artykuły