Aktualności, Nauka gry

Jak zacząć grać na perkusji?

Gra na perkusji to doskonały sposób na wyrażenie swoich emocji, rozwój wrażliwości muzycznej, a nawet w pewnym sensie dbanie o swoją aktywność fizyczną. Instrument ten jest ważnym uzupełnieniem utworów, ale jak najbardziej sprawdza się samodzielnie, dając ogromne pole do działania. Chcesz opanować ten wyjątkowy sprzęt? Podpowiadamy, jak zacząć grać na perkusji!

Nauka gry na perkusji – samodzielnie czy z nauczycielem?

Na wielu instrumentach z powodzeniem możesz samodzielnie nauczyć się grać. Nie inaczej jest w przypadku perkusji, ale musisz zwrócić uwagę na to, że będzie to zdecydowanie trudniejsze niż np. w przypadku gitary. W pierwszym kontakcie z perkusją warto mimo wszystko zdecydować się na kilka lekcji z nauczycielem albo np. poprosić o pomoc znajomego, który potrafi na niej grać. W Internecie znajdziesz wiele poradników i wyczerpujących filmów instruktażowych, ale trudno jest samemu korygować swoje błędy. W przypadku tego instrumentu musisz uważać na wiele kwestii, ponieważ ogromne znaczenie mają m.in. prawidłowa postawa, sposób trzymania pałki czy gra stopą. Doświadczony muzyk wyłapie ewentualne nieprawidłowości, zapobiegając ich utrwaleniu, co pomoże szybciej osiągać postępy. Optymalnym rozwiązaniem jest zapisanie się na specjalny kurs grupowy albo indywidualny. Opcja ta jest opłacalna także z tego względu, że w większości przypadków w cenę wchodzi możliwość korzystania ze sprzętu (nie trzeba kupować własnego zestawu). Potrzebujesz dodatkowej motywacji? Sprawdź nasz artykuł: „Dlaczego warto grać na instrumentach muzycznych?”.

Porady dla osób chcących zacząć grać na perkusji

Niezależnie od tego, czy podjąłeś decyzję o samodzielnych eksperymentach, czy zapisałeś się już na kurs, z pewnością skorzystasz z poniższych wskazówek.

Ustal cel

Bardzo ważne jest, dlaczego w ogóle chcesz zacząć uczyć się grać na perkusji. Szukasz nowego hobby, chcesz tworzyć własną muzykę, a może marzy Ci się zespół i występy przed ludźmi? Kiedy jasno określisz swój cel, łatwiej będzie Ci dobrać metody nauki oraz intensywność ćwiczeń, a do tego skuteczniej zmotywujesz się do pracy. Obawiasz się, że największy problem może być ze znalezieniem chęci do regularnych ćwiczeń? Pomocny może być nasz artykuł: „Słomiany zapał – sprawdź, jak z nim sobie radzić!”.

Zacznij od podstaw

Na początku pełny zestaw perkusyjny tak naprawdę nie będzie Ci potrzebny. W zupełności wystarczy sam werbel. Jeśli zaś masz jeszcze kłopot z hałasem (np. Twoi współlokatorzy, rodzina czy sąsiedzi mogą mieć coś przeciwko grze) dobrym rozwiązaniem będzie specjalny pad do ćwiczeń. Oczywiście musisz też zaopatrzyć się w pałki.

Zapoznaj się z budową sprzętu

Ważnym elementem nauki gry na jakimkolwiek instrumencie jest zapoznanie się z jego budową. Dzięki temu łatwiej będzie Ci korzystać z podręczników i poradników, a także w pełni zrozumiesz sposób działania sprzętu, przez co będziesz świadomiej się z nim obchodzić. Z czego zbudowany jest zestaw perkusyjny? Składają się na niego:
  • werbel – główny element zestawu. Instrument z membraną, o „grzechoczącym”, dość wysokim brzmieniu;
  • centrala – bęben basowy, który jest uderzany przez bijak sterowany specjalnym pedałem;
  • tomy – kilka bębnów podwieszanych lub ustawionych na podłodze, których dźwięk zależny jest od wielkości (im większy, tym niższy dźwięk);
  • hi-hat – podwójny talerz na statywie, często wybijający główny rytm, sterowany stopą;
  • ride – największy talerz w zestawie, o długo wybrzmiewającym, wyraźnym dźwięku;
  • crash – talerz o agresywnym, głośnym dźwięku, wykorzystywany do zaznaczania wyraźnych akcentów rytmicznych.

Korzystaj z dobrych materiałów

Zaopatrz się w dobre jakościowo podręczniki, a także śledź polecane blogi, kanały na YouTube itp. Wszelkie pomoce są mile widziane, ponieważ pomogą Ci poszerzać i ugruntować nową wiedzę, a także podpowiedzą, jak ćwiczyć.

Ćwicz regularnie

Dobre chęci mało dadzą, jeśli nie będziesz regularnie pracować. Najlepsze efekty daje ćwiczenie codziennie – nie muszą być to długie sesje, w zupełności wystarczy 15 minut. W ten sposób wyrobisz sobie nawyk i zaczniesz szybciej widzieć postępy.

Zadbaj o odpowiednią postawę i chwyt pałeczek

W grę na perkusji trzeba włożyć dość dużo siły. Niezwykle ważna jest właściwa postawa, ze względu na komfort, ale przede wszystkim zdrowie kręgosłupa. Przed grą dobrze jest poświęcić chociaż chwilę na rozgrzewkę mięśni, by uniknąć bólu czy nawet kontuzji (np. naciągnięcia mięśnia w ręce). Podczas ćwiczeń absolutnie nie możesz się garbić, ponieważ wtedy trudniej będzie Ci swobodnie oddychać, przez co szybciej będziesz się męczyć. Przede wszystkim musisz odpowiednio dobrać wysokość, a także oddalenie siedziska od zestawu. Nie siadaj na całej jego powierzchni, by mieć duży zakres ruchu ud. Dzięki temu łatwiej będzie Ci obsługiwać pedały. Osoby początkujące muszą poświęcić sporo czasu na wypracowanie prawidłowego (i najwygodniejszego) sposobu trzymania pałeczek. Od niego zależy moc uderzenia, a także komfort i bezpieczeństwo gry. Wyróżnia się cztery główne sposoby:
  • matched grip — najpopularniejszy wariant, w którym pałeczkę przytrzymują głównie kciuk i palec wskazujący, a pozostałe palce uzupełniają chwyt;
  • traditional grip — metoda popularna wśród perkusistów jazzowych, w której pałeczkę układa się w zagłębieniu między kciukiem a palcem wskazującym, a następnie opiera się ją o palec serdeczny;
  • chwyt francuski (french grip) — sposób charakterystyczny dla muzyków jazzowych i grających bardziej ekspresyjne gatunki, takie jak np. samba; w tym przypadku chwyt jest nieco podobny do tradycyjnego, ale pracują w nim głównie palce, a nie przeguby;
  • chwyt niemiecki (german grip) — metoda, w której pałeczki trzyma się z dłonią skierowaną w dół, co wiąże się z większym ruchem i kontrolą nie tylko nadgarstka, ale też przedramienia.

Nagrywaj się

Podczas ćwiczeń w domu trudno jest wyłapać własne błędy. Nie oznacza to jednak, że jest to niemożliwe. Ciekawą opcją jest gra przy lustrze albo regularne nagrywanie swoich treningów. W ten sposób można przekonać się, co wypadałoby skorygować np. w postawie, chwycie pałeczek czy nawet ustawieniu sprzętu. W ten sposób da się też wykryć potknięcia pod względem brzmienia (np. jakieś niepotrzebne opóźnienia).

Czy warto kupić perkusję do nauki?

Sensowny zestaw perkusyjny to wydatek rzędu przynajmniej 2500 zł. Dla wielu osób to dość duża kwota, szczególnie w sytuacji, gdy naukę traktuje się jako eksperyment. Jeśli z czasem się okaże, że instrument ten jednak niekoniecznie Ci się spodobał albo z jakichś powodów nie będziesz miał czasu na to hobby, stracisz tylko sporo pieniędzy. Sprzęt można oczywiście sprzedać, ale w ten sposób odzyska się tylko część jego wartości. Dobrą alternatywą wydaje się zakup używanego zestawu, ale opcja ta ma też swoje pułapki. Żeby znaleźć naprawdę dobrą okazję, trzeba mieć trochę wiedzy i doświadczenia. Osoba początkująca to idealna ofiara dla naciągacza, który chce się pozbyć marnego czy zaniedbanego zestawu. Przy tym musisz też mieć na względzie, że używane instrumenty zawsze są już w pewnym stopniu wyeksploatowane, co ma wpływ na ich brzmienie i grywalność. To może niepotrzebnie zniechęcić Cię do gry. Rozwiązanie to może i jest tańsze, ale w razie niepowodzenia na sprzedaży odzyska się jeszcze mniej. Na początek w zupełności wystarczy pad do ćwiczeń albo werbel, dlatego zacznij po prostu od podstaw. Dopiero gdy się okaże, że naprawdę zainteresował Cię ten temat i z niecierpliwością zabierasz się do kolejnych ćwiczeń, możesz pomyśleć o inwestycji w pełnowymiarowy instrument.

Wynajem perkusji online – wygodne, opłacalne rozwiązanie

Opanowałeś już podstawy i chcesz zacząć naukę z pełnym zestawem? Nawet w tym momencie zakup instrumentu będzie dość ryzykowny. Jeśli nie chcesz narażać się na niepotrzebny wydatek albo aktualnie nie masz po prostu potrzebnych środków, idealną opcją dla Ciebie będzie wynajem perkusji online. Vibe.pl jest internetową wypożyczalnią rozmaitych sprzętów, w tym także instrumentów muzycznych. W naszej szerokiej, zróżnicowanej ofercie znajdziesz modele od znanych producentów, dostosowane do potrzeb amatorów oraz profesjonalistów. Wybierz interesujący Cię wariant, a następnie kliknij przycisk „wynajmij”. Po wypełnieniu krótkiego formularza i dopełnieniu kilku powinności, instrument zostanie przygotowany do odbioru w wybranym partnerskim sklepie muzycznym albo wysłany pod wskazany adres kurierem. Przy składaniu zamówienia możesz dobrać przydatne akcesoria, a także dobrać inne dodatki, np. ubezpieczenie czy kurs nauki online. W ramach niewysokiego miesięcznego abonamentu dostajesz wszystko, czego Ci potrzeba. Po upływie minimalnego okresu najmu (im jest dłuższy, tym niższa opłata) możesz w każdej chwili oddać lub wymienić sprzęt. Jeśli Ci się spodoba, przedłużysz umowę albo wykupisz instrument na własność (od razu, po jednej wpłacie, albo w systemie ratalnym). Zapraszamy do zapoznania się z naszą pełną ofertą instrumentów perkusyjnych!

Automaty perkusyjne (1)

Perkusje elektroniczne (10)

Nagłośnienie sceniczne (152)