Sprzęt / Studio

Domowe studio nagrań

Tworzysz muzykę? Niezależnie od tego, czy jest to tylko Twoje hobby, czy Twoja kariera zawodowa, potrzebujesz miejsca do pracy. Nie każdy może pozwolić sobie na osobne studio. Najwięksi w branży zaczynali w odpowiednio przystosowanych pomieszczeniach w swoim miejscu zamieszkania. Dobierając odpowiedni sprzęt i wyposażenie możesz z powodzeniem pracować niemalże jak profesjonaliści. Podpowiadamy, jak stworzyć własne domowe studio nagrań!

Domowe studio nagrań – czy to możliwe?

Wbrew pozorom do stworzenia studia muzycznego nie jest konieczny specjalistycznie przystosowany budynek i pomieszczenie. Z powodzeniem takie miejsce można zaaranżować nawet w mieszkaniu czy domu. Najważniejsze, by odpowiednio je przygotować i wyposażyć.

Na co trzeba zwrócić uwagę tworząc domowe studio nagrań?

  • Wybierz odpowiednie pomieszczenie – studio najlepiej zaaranżować w osobnym pokoju, który może być w całości przeznaczony do nagrywania muzyki. Powinien być odizolowany i w miarę cichy. Jeśli masz kłopot ze znalezieniem takiego miejsca, zawsze możesz wybrać np. sypialnię. Dodatkowo, takie wyciszenie zagwarantuje Ci spokojny sen.
  • Przystosuj pokój pod względem akustycznym – bardzo ważne jest wygłuszenie pomieszczenia. Ma to znaczenie nie tylko ze względu na to, że w studiu potrzebna jest cisza i dobrze byłoby też, żeby hałas nie wydostawał się na zewnątrz (co może przeszkadzać pozostałym domownikom i sąsiadom). Wyciszenie minimalizuje szkodliwe pogłosy, echa i inne niepożądane dźwięki. Jak osiągnąć najlepsze rezultaty? Najpopularniejsze są panele akustyczne i izolatory mikrofonowe. Pomocne będą także miękkie wykładziny i zasłony.
  • Kup dobry sprzęt muzyczny – zainwestuj w produkty wysokiej jakości. W przypadku domowego studia nagrań nie muszą być to modele z najwyższej półki, ale nie oszczędzaj. Potrzebny będzie Ci mikrofon, interfejs audio, słuchawki monitorujące/monitory oraz specjalne oprogramowanie. Od wyposażenia zależne jest brzmienie Twoich nagrań, dlatego jest to najważniejszy element w studiu. W dalszej części artykułu doradzimy Ci, jak stworzyć najlepszy komplet.
  • Zadbaj o odpowiedni układ i porządek – trudno będzie Ci tworzyć w zagraconej, zabałaganionej przestrzeni. Potrzebne będzie Ci biurko lub stół z dużym blatem, a także wygodne krzesło (będziesz w nim spędzać wiele godzin!). Konieczne są też różne szafki i regały do przechowywania sprzętów. Od początku musisz dbać o porządek w przypadku przewodów i innych akcesoriów, dlatego pomyśl o specjalnych wieszakach, uchwytach, pudełkach itp. Nieład nie tylko utrudnia proces twórczy, ale też zwiększa ryzyko przypadkowego zgubienia czy uszkodzenia sprzętu.

Domowe studio nagrań – budowa

Tworząc domowe studio nagrań przede wszystkim musisz skompletować wysokiej jakości sprzęt. Twoje główne narzędzia pracy mają ogromny wpływ na ostateczne efekty. Na początek potrzebne są Ci jedynie niezbędne urządzenia. Po krótce opiszemy każdy element podstawowego stanowiska.

Komputer i oprogramowanie DAW

Oprogramowanie DAW – przykład

Podstawą jest komputer. Nie musi być stacjonarny – równie dobrze sprawdzi się laptop. Najważniejsze, by posiadał szybki, wielordzeniowy procesor, dużą ilość pamięci RAM i pojemny dysk. W praktyce nawet sprzęt ze średniej półki może mieć odpowiednie parametry. Jeśli jednak masz starszy, słabszy komputer, rozważ upgrade. W przeciwnym razie możesz zmagać się np. z latencją (opóźnieniem).

Na komputerze musisz zainstalować specjalne oprogramowanie DAW (ang. Digital Audio Workstation – cyfrowa stacja robocza). System tego typu jest przeznaczony do rejestrowania dźwięku, a także jego modyfikacji. Na rynku dostępnych jest wiele opcji. Bardzo popularnymi programami są np. FL Studio czy Ableton Live. Na początek koniecznie sprawdź darmowe wersje, takie jak m.in. GarageBand, Qtractor czy LMMS.

Interfejs audio

Do profesjonalnej pracy nad dźwiękiem potrzebny jest specjalny sprzęt (interfejs audio), który pozwala go odpowiednio zarejestrować i przetworzyć.

Interfejs audio – Focusrite

Urządzenie działa jak zewnętrzna karta muzyczna, która pozwala łączyć ze sobą instrumenty i mikrofony z komputerem w celu nagrywania dźwięku. Dzięki interfejsowi audio można w szybki i łatwy sposób nagrać na komputer dowolną ścieżkę dźwiękową w najwyższej jakości. Umożliwia nie tylko wprowadzanie sygnału, ale także jego wyprowadzanie z komputera na urządzenia zewnętrzne, np. monitory. Jest to możliwe dzięki przetwornikom analogowo-cyfrowym i cyfrowo-analogowym, które działają w obu kierunkach.

Komputery stacjonarne i laptopy posiadają zintegrowaną kartę dźwiękową, ale w tym przypadku jest niewystarczająca. Interfejs m.in. minimalizuje zjawisko latencji (opóźnienie przekazu sygnału audio), powszechne przy korzystaniu wyłącznie z wbudowanej karty. Ta niewielka skrzyneczka jest niezwykle ważna, dlatego warto wybrać model znanej marki, takiej jak np. Steinberg czy Focusrite.  Na początek w zupełności sprawdzi się wersja z jednym wejściem liniowym, jednym mikrofonowym i dwoma wyjściami monitorowymi. Więcej na temat tego sprzętu znajdziesz w naszym wpisie: „Konwerter audio / Interfejs audio”.

Klawiatura MIDI

Ten nowoczesny instrument klawiszowy daje dostęp do brzmienia wielu różnych, wirtualnych instrumentów. Działa dopiero po podłączeniu do komputera.

Klawiatura Midi współpracując z oprogramowaniem DAW pozwala stworzyć tło dla wokalu czy nawet cały utwór. MIDI to elektroniczny protokół nut – sprzęt ten w rzeczywistości jest kontrolerem, a nie instrumentem. Przyciskanie klawiszy wysyła sygnały w formie protokołu MIDI, aktywując nuty, które mają być uruchomione. Sprzęt nie tylko emuluje dźwięki, ale też pozwala je przetwarzać. Chociaż z pomocą oprogramowania DAW można komponować muzykę posługując się myszką, łatwiej i szybciej jest wprowadzać kolejne nuty korzystając z klawiatury.

Na rynku dostępny jest szeroki wybór klawiatur MIDI, od małych modeli 25-klawiszowych, aż po pełne 88-klawiszowe, nawet z progresywnym mechanizmem młoteczkowym, co symuluje wrażenia jak podczas gry na akustycznym instrumencie klawiszowym. Do domowego studia nagrań najlepiej wybrać prostszy model, jak np. ARTURIA KeyLab 49.

Mikrofon

Grasz na instrumencie i/lub śpiewasz? Do nagrywania potrzebny będzie Ci dobry jakościowo mikrofon. Istnieje wiele odmian, dlatego musisz mieć na względzie dostępne warunki oraz to, jakie dźwięki chcesz rejestrować.

Zestaw dla Twórców – Mackie

Wbrew powszechnemu przekonaniu w pomieszczeniach sprawdzają się nie tylko mikrofony pojemnościowe (wrażliwe, czułe na niuanse). Na początek w małym, samodzielnie wytłumionym domowym studiu nagrań dobry będzie wysokiej jakości kierunkowy mikrofon dynamiczny. Takie modele są tańsze i trwalsze, a do tego bardziej wybaczają niedoskonałości. Z czasem, gdy pomieszczenie zostanie lepiej wyciszone, można przejść na profesjonalny model pojemnościowy.

Więcej na ten temat znajdziesz w naszych poradnikach: „Wybór mikrofonu do nagrywania gitar”, „Najlepsze mikrofony do wokalu” oraz w artykule: „Budowa mikrofonu”.

Monitory studyjne / słuchawki monitorujące

Standardowe, „konsumenckie” głośniki często ubarwiają muzykę. W studiu potrzebujesz nagłośnienia, które ujawni prawdziwe oblicze tworzonego przez Ciebie utworu.

Monitory studyjne – Presonus

Profesjonalne monitory studyjne odtwarzają „czysty” dźwięk, bez przejaskrawień i wygładzania. Dzięki temu możesz dopracować wszystkie niedociągnięcia. W domowym studiu nagrań najlepiej sprawdzą się monitory aktywne bliskiego pola od renomowanej firmy, np. NUX, KRK, Presonus czy JBL. Mają niewielkie rozmiary i moc, a przy tym zapewniają dobry odsłuch i można je umieścić w wygodnym miejscu.

Przydatnym dodatkiem są też słuchawki monitorujące. Odsłuch bezpośrednio do ucha zawsze jest inny. Do tego sprzęt pozwala pracować także wtedy, gdy zbytnio przeszkadzałoby się sąsiadom czy współlokatorom (bo np. lubi się przesiadywać w studiu w nocy).

Zachęcamy do sprawdzenia następujących artykułów na ten temat: „Co słychać w odsłuchu?” oraz „Aktywne głośniki do domu i do studia”.

Stojaki, przewody i inne akcesoria

Oczywiście do urządzeń potrzebne są różnorodne akcesoria, takie jak np. stojaki czy przewody (m.in. kable XLR do mikrofonu, kable do instrumentów jack 1/4″, kable symetryczne TRS 1/4″, kable RCA), które pozwalają im się ze sobą komunikować.

Zestaw Focusrite + monitory studyjne KRK

Jeśli Twój komputer ma już dość załadowaną pamięć, pomyśl także o zewnętrznym dysku SSD.

Więcej o tym, jak wybrać wyposażenie tego typu przeczytasz w naszym poradniku: „Sprzęt studyjny”.

Ile trzeba wydać na domowe studio muzyczne?

Współcześnie do stworzenia domowego studia muzycznego wcale nie jest potrzebny majątek. Na rynku dostępnych jest wiele dobrych jakościowo, budżetowych sprzętów, które spełnią oczekiwania osób początkujących. Dawniej amatorzy w zasadzie nie mogli sobie pozwolić na stworzenie takiego miejsca do pracy. Bardzo ważne jest, by mimo skromnego budżetu nie decydować się na podejrzanie tanie, nie markowe wyposażenie. Oczywiście najważniejsze są wiedza i doświadczenie, ale nawet profesjonaliście będzie trudno działać na sprzęcie pozostawiającym wiele do życzenia. Takie urządzenia rzutują na jakość komponowanych utworów, co może skutecznie zniechęcić osoby początkujące do podejmowania wysiłku i kolejnych prób.

Nie oznacza to oczywiście, że tworząc domowe studio nagrań trzeba od razu inwestować w sprzęt z najwyższej półki – wręcz przeciwnie. Może on okazać się zbyt skomplikowany w obsłudze albo po prostu niepotrzebnie zaawansowany. Nieumiejętność wykorzystania wszystkich funkcji także potrafi frustrować. Najlepiej zrobić research i ustalić sobie realistyczny budżet. Jeśli ma się ograniczone możliwości, najrozsądniej stopniowo kompletować kolejne urządzenia. Takie podejście ma swoje plusy – jeśli zaczniesz tylko z kilkoma sprzętami, będziesz mieć szanse dokładniej je poznać. Kiedy zarzucisz całe studio wieloma nowymi akcesoriami i urządzeniami, możesz się kompletnie pogubić. Zacznij od absolutnych podstaw.

No dobrze, ale ile właściwie trzeba przeznaczyć na ten cel? Wiele zależy od Twoich oczekiwań, ale amatorzy średnio wydają ok. 1000-2000 zł. Z taką kwotą jak najbardziej możesz zacząć budować fundamenty Twojego domowego studia muzycznego (zakładając, że masz już odpowiedni komputer).

Jak tanio wyposażyć domowe studio do nagrywania?

Marzysz o własnym studiu domowym do nagrywania, ale akurat nie dysponujesz potrzebną gotówką? A może dopiero zaczynasz eksperyment z tworzeniem muzyki i jeszcze nie wiesz, czy jest sens inwestować w tak kosztowny sprzęt? W obu przypadkach idealnym rozwiązaniem będzie wynajem! Vibe.pl to internetowa ogólnopolska wypożyczalnia z bogatą ofertą różnych produktów. W naszym katalogu uwzględniliśmy także rozmaite instrumenty i sprzęty muzyczne, także te niezbędne do wyposażenia studia.

Wybierz potrzebne urządzenia, a następnie wypełnij krótki formularz. Cała procedura odbędzie się zdalnie. W ramach niewysokiego miesięcznego abonamentu wypożyczysz niezbędne produkty od znanych marek. Sprzęt zostanie wysłany pod wskazany przez Ciebie adres albo przygotowany do odbioru w pobliskim punkcie (partnerskim sklepie muzycznym).

Po upływie minimalnego okresu najmu, masz kilka opcji do wyboru. Jeśli będzie dobrze Ci się pracować z wypożyczonymi urządzeniami, możesz przedłużyć umowę albo wykupić je na własność – wpłacając ustaloną kwotę lub wynajmując do momentu, aż cena spadnie do 1 zł. Kiedy zaś z jakiegoś względu sprzęt nie spełni Twoich oczekiwań, po upływie minimalnego okresu najmu możesz w każdej chwili go oddać lub wymienić.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą pełną ofertą sprzętu do studia muzycznego!

STUDIO (713)

POZOSTAŁE

NAGŁOŚNIENIE (1010)

Powiązane Artykuły