Aktualności, Najlepsze praktyki

Domowe studio nagrań

Tworzysz muzykę? Niezależnie od tego, czy jest to tylko Twoje hobby, czy Twoja kariera zawodowa, potrzebujesz miejsca do pracy. Nie każdy może pozwolić sobie na osobne studio. Najwięksi w branży zaczynali w odpowiednio przystosowanych pomieszczeniach w swoim miejscu zamieszkania. Dobierając odpowiedni sprzęt i wyposażenie możesz z powodzeniem pracować niemalże jak profesjonaliści.Podpowiadamy, jak stworzyć własne domowe studio nagrań!

Studio muzyczne w domu – czy to możliwe?

Wbrew pozorom do stworzenia studia muzycznego nie jest konieczny specjalistycznie przystosowany budynek i pomieszczenie. Z powodzeniem takie miejsce można zaaranżować nawet w mieszkaniu czy domu. Najważniejsze, by odpowiednio je przygotować i wyposażyć. Na co trzeba zwrócić uwagę?
  • Wybierz odpowiednie pomieszczenie – studio najlepiej zaaranżować w osobnym pokoju, który może być w całości przeznaczony do nagrywania muzyki. Powinien być odizolowany i w miarę cichy. Jeśli masz kłopot ze znalezieniem takiego miejsca, zawsze możesz wybrać np. sypialnię. Dodatkowe wyciszenie dodatkowo zagwarantuje Ci spokojny sen.
  • Przystosuj pokój pod względem akustycznym – bardzo ważne jest wygłuszenie pomieszczenia. Ma to znaczenie nie tylko ze względu na to, że w studiu potrzebna jest cisza i dobrze byłoby też, żeby hałas nie wydostawał się na zewnątrz (co może przeszkadzać pozostałym domownikom i sąsiadom). Wyciszenie minimalizuje szkodliwe pogłosy, echa i inne niepożądane dźwięki. Jak osiągnąć najlepsze rezultaty? Najpopularniejsze są panele akustyczne i izolatory mikrofonowe. Pomocne będą także miękkie wykładziny i zasłony.
  • Kup dobry sprzęt muzyczny – zainwestuj w produkty wysokiej jakości. Nie muszą być to modele z najwyższej półki, ale nie oszczędzaj. Potrzebny będzie Ci mikrofon, interfejs audio, słuchawki monitorujące/monitory oraz specjalne oprogramowanie. Od wyposażenia zależne jest brzmienie Twoich nagrań, dlatego jest to najważniejszy element w studiu. W dalszej części artykułu doradzimy Ci, jak stworzyć najlepszy komplet.
  • Zadbaj o odpowiedni układ i porządek – trudno będzie Ci tworzyć w zagraconej, zabałaganionej przestrzeni. Potrzebne będzie Ci biurko lub stół z dużym blatem, a także wygodne krzesło (będziesz w nim spędzać wiele godzin!). Konieczne są też różne szafki i regały do przechowywania sprzętów. Od początku musisz dbać o porządek w przypadku przewodów i innych akcesoriów, dlatego pomyśl o specjalnych wieszakach, uchwytach, pudełkach itp. Nieład nie tylko utrudnia proces twórczy, ale też zwiększa ryzyko przypadkowego zgubienia czy uszkodzenia sprzętu.

Domowe studio nagrań – budowa

Tworząc domowe studio nagrań przede wszystkim musisz skompletować wysokiej jakości sprzęt. Twoje główne narzędzia pracy mają ogromny wpływ na ostateczne efekty. Na początek potrzebne są Ci jedynie niezbędne urządzenia. Po krótce opiszemy każdy element podstawowego stanowiska.

Komputer i oprogramowanie DAW

Oprogramowanie DAW – przykład

Podstawą jest komputer. Nie musi być stacjonarny – równie dobrze sprawdzi się laptop. Najważniejsze, by posiadał szybki, wielordzeniowy procesor, dużą ilość pamięci RAM i pojemny dysk. W praktyce sprzęt nawet ze średniej półki może mieć odpowiednie parametry. Jeśli jednak masz starszy, słabszy komputer, rozważ upgrade. W przeciwnym razie możesz zmagać się np. z latencją (opóźnieniem). Na komputerze musisz zainstalować specjalne oprogramowanie DAW (ang. Digital Audio Workstation – cyfrowa stacja robocza). System tego typu jest przeznaczony do rejestrowania dźwięku, a także jego modyfikacji. Na rynku dostępnych jest wiele opcji. Bardzo popularnymi programami są np. FL Studio czy Ableton Live. Na początek koniecznie sprawdź darmowe wersje, jakie jak m.in. GarageBand, Qtractor czy LMMS.

Interfejs audio

Do profesjonalnej pracy nad dźwiękiem potrzebny jest specjalny sprzęt (interfejs audio), który pozwala go odpowiednio zarejestrować i przetworzyć.

Interfejs audio – Focusrite

Urządzenie działa jak zewnętrzna karta muzyczna, która minimalizuje zjawisko latencji, powszechne przy korzystaniu wyłącznie z karty zintegrowanej (wbudowanej w komputer). Ta niewielka skrzyneczka jest niezwykle ważna, dlatego warto wybrać model znanej marki, takiej jak np. Steinberg czy Focusrite.

Klawiatura MIDI

Ten nowoczesny instrument klawiszowy daje dostęp do brzmienia wielu różnych, wirtualnych instrumentów. Działa dopiero po podłączeniu do komputera. Klawiatura Midi, współpracując z oprogramowaniem DAW pozwala stworzyć tło dla wokalu czy nawet cały utwór. Nie tylko emuluje dźwięki, ale też pozwala je przetwarzać.

Mikrofon

Grasz na instrumencie i/lub śpiewasz? Do nagrywania potrzebny będzie Ci dobry jakościowo mikrofon. Istnieje wiele odmian, dlatego musisz mieć na względzie dostępne warunki oraz to, jakie dźwięki chcesz rejestrować.

Zestaw dla Twórców – Mackie

Wbrew powszechnemu przekonaniu w studiu sprawdzają się nie tylko mikrofony pojemnościowe (wrażliwe, czułe na niuanse). Na początek w małym, samodzielnie wytłumionym pomieszczeniu dobry będzie wysokiej jakości kierunkowy mikrofon dynamiczny.

Monitory studyjne / słuchawki monitorujące

Standardowe, „konsumenckie” głośniki często ubarwiają muzykę. W studiu potrzebujesz nagłośnienia, które ujawni prawdziwe oblicze tworzonego przez Ciebie utworu.

Monitory studyjne – Presonus

Profesjonalne monitory studyjne odtwarzają „czysty” dźwięk, bez przejaskrawień i wygładzania. Dzięki temu możesz dopracować wszystkie niedociągnięcia. Przydatnym dodatkiem są też słuchawki monitorujące. Odsłuch bezpośrednio do ucha zawsze jest inny. Do tego sprzęt pozwala pracować także wtedy, gdy jednak zbytnio przeszkadzałoby się sąsiadom czy współlokatorom (bo np. lubi się przesiadywać w studiu w nocy).

Stojaki, przewody i inne akcesoria

Oczywiście do urządzeń potrzebne są różnorodne akcesoria, takie jak np. stojaki czy przewody (m.in. kable XLR do mikrofonu, kable do instrumentów jack 1/4″, kable symetryczne TRS 1/4″, kable RCA), które pozwalają im się ze sobą komunikować.

Zestaw Focusrite + monitory studyjne KRK

Jeśli Twój komputer ma już dość załadowaną pamięć, pomyśl także o zewnętrznym dysku SSD. Więcej o tym, jak wybrać wyposażenie tego typu przeczytasz w naszym poradniku: „Sprzęt studyjny”.

Ile trzeba wydać na domowe studio muzyczne?

Współcześnie do stworzenia domowego studia muzycznego wcale nie jest potrzebny majątek. Na rynku dostępnych jest wiele dobrych jakościowo, budżetowych sprzętów, które spełnią oczekiwania osób początkujących. Dawniej amatorzy w zasadzie nie mogli sobie pozwolić na stworzenie takiego miejsca do pracy. Bardzo ważne jest, by mimo skromnego budżetu nie decydować się na podejrzanie tanie, nie markowe wyposażenie. Oczywiście najważniejsze są wiedza i doświadczenie, ale nawet profesjonaliście będzie trudno działać na sprzęcie pozostawiającym wiele do życzenia. Takie urządzenia rzutują na jakość komponowanych utworów, co może skutecznie zniechęcić osoby początkujące do podejmowania wysiłku i kolejnych prób. Nie oznacza to oczywiście, że trzeba od razu inwestować w sprzęt z najwyższej półki – wręcz przeciwnie. Może on okazać się zbyt skomplikowany w obsłudze albo po prostu niepotrzebnie zaawansowany. Nieumiejętność wykorzystania wszystkich funkcji także potrafi frustrować. Najlepiej zrobić research i ustalić sobie realistyczny budżet. Jeśli ma się ograniczone możliwości, najrozsądniej stopniowo kompletować kolejne urządzenia. Takie podejście ma swoje plusy – jeśli zaczniesz tylko z kilkoma sprzętami, będziesz mieć szanse dokładnie je poznać. Kiedy zarzucisz całe studio wieloma nowymi akcesoriami i urządzeniami, możesz się kompletnie pogubić. Zacznij od absolutnych podstaw. No dobrze, ale ile właściwie trzeba przeznaczyć na ten cel? Wiele zależy od Twoich oczekiwań, ale amatorzy średnio wydają ok. 1000-2000 zł. Z taką kwotą jak najbardziej możesz zacząć budować fundamenty Twojego domowego studia muzycznego (zakładając, że masz już odpowiedni komputer).

Jak tanio wyposażyć domowe studio do nagrywania?

Marzysz o własnym studiu domowym do nagrywania, ale akurat nie dysponujesz potrzebną gotówką? A może dopiero zaczynasz eksperyment z tworzeniem muzyki i jeszcze nie wiesz, czy jest sens inwestować w tak kosztowny sprzęt? W obu przypadkach idealnym rozwiązaniem będzie wynajem! Vibe.pl to internetowa ogólnopolska wypożyczalnia z bogatą ofertą różnych sprzętów. W naszym katalogu uwzględniliśmy także rozmaite instrumenty i sprzęty muzyczne, także te niezbędne do wyposażenia studia. Wybierz potrzebne urządzenia, a następnie wypełnij krótki formularz. Cała procedura odbędzie się zdalnie. W ramach niewysokiego miesięcznego abonamentu wypożyczysz niezbędne produkty od znanych marek. Sprzęt zostanie wysłany pod wskazany przez Ciebie adres albo przygotowany do odbioru w pobliskim punkcie (partnerskim sklepie muzycznym). Po upływie minimalnego okresu najmu, masz kilka opcji do wyboru. Jeśli będzie dobrze Ci się pracować z wypożyczonymi urządzeniami, możesz przedłużyć umowę albo wykupić je na własność – w ratach lub od razu, po jednej wpłacie. Kiedy zaś z jakiegoś względu sprzęt nie spełni Twoich oczekiwań, możesz w każdej chwili go oddać lub wymienić. Zapraszamy do zapoznania się z naszą pełną ofertą sprzętu do studia muzycznego!

STUDIO (471)

POZOSTAŁE (1)

NAGŁOŚNIENIE (483)

Powiązane Artykuły