Sprzęt i producenci

Najlepsze marki gitar akustycznych

Na rynku istnieje wiele marek specjalizujących się w produkcji instrumentów muzycznych. Niektóre z nich powstały już ponad 100 lat temu, a sam fakt, że nadal istnieją, stanowi dobrą rekomendację. Ich produkty wyróżniają się wysoką jakością wykonania, pięknymi designami oraz oczywiście wspaniałym brzmieniem. Przygotowujesz się do zakupu nowej gitary akustycznej? Przedstawiamy i krótko omawiamy najlepszych producentów, na których ofertę na pewno warto zwrócić uwagę!

Fender

 

Gitara Akustyczna Fender

Zacznijmy od chyba najsłynniejszego i największego producenta gitar na świecie, istniejącego od 1946 roku. Chociaż marka głównie słynie z kultowych gitar elektrycznych, którymi są Stratocaster i Telecaster, posiada także szeroką ofertę innych gitar, w tym także akustycznych.

W kolekcji Fendera można znaleźć zróżnicowane instrumenty, dostosowane do rozmaitych stylów gry. Warto też zaznaczyć, że producent proponuje warianty dla osób reprezentujących różny poziom zaawansowania, w kilku przedziałach cenowych. Świetną opcją budżetową jest np. Dreadnought. Kiedy jednak chce się sięgnąć po coś z wyższej półki, na pewno warto zwrócić uwagę na Newportera.

Niezależnie od preferencji i możliwości można mieć jednak pewność, że zainwestuje się w świetny sprzęt. Akustyki Fendera wyróżniają się przede wszystkim wysoką jakością wykonania oraz eleganckim profilem gryfu, który bardzo wygodnie leży w dłoni.

Gibson

 

Gitara Akustyczna Gibson

Kolejna słynna amerykańska marka gitarowa, która chociaż specjalizuje się w elektrykach, ma sporo do zaoferowania także w zakresie akustyków. Została założona w 1894 roku, ale stała się potęgą dopiero 100 lat później.  Co ciekawe, dawniej producent ten przodował właśnie w tego typu instrumentach i w dużej mierze przyczynił się do ewolucji gitar akustycznych.

Instrumenty należą do tych droższych, ponieważ firma konsekwentnie korzysta wyłącznie z najlepszych gatunków drewna oraz współpracuje ze słynnymi lutnikami w warsztatach mieszczących się w USA. Mimo to w kolekcji dostępne są także nieco tańsze warianty. Świetnym wyborem będzie np. G-00 Natural, wykonany ze świerka z litego orzecha włoskiego, zachwycający wyraźnymi, rezonującymi tonami.

Na gitarach akustycznych Gibsona grało wiele sław, takich jak m.in. John Lennon, Bob Dylan czy Bruce Springsteen.

Taylor

 

Gitara Akustyczna Taylor

Jedna z najbardziej kultowych marek gitar klasy premium, założona w 1974 roku. Modele od tego producenta zachwycają wykonaniem i niesamowitą dbałością o szczegóły. Instrumenty nie tylko pięknie się prezentują i są trwałe, ale też mają wspaniałe brzmienie oraz są przyjemne podczas gry. Są wykonane z uważnie wyselekcjonowanego drewna, pozyskiwanego w zrównoważony sposób. Zdecydowanie są kosztowne, ale co ciekawe, z czasem ich brzmienie ciekawie ewoluuje – specjalnie suszone drewno nabiera charakteru. Z tego względu warto polować na modele używane.

W ofercie dostępne są modele zarówno dla osób początkujących (np. seria Academy), jak i dla profesjonalistów (np. seria Presentation). Gitary akustyczne Taylor zostały docenione przez m.in. Prince’a, Taylor Swift czy Lindsey Buckingham (Fleetwood Mac).

Ibanez

Gitara Akustyczna Ibanez

Słynna japońska firma, założona w 1908 roku. Posiada duży katalog gitar, w tym też akustycznych. Oferta również jest bardzo zróżnicowana, dlatego praktycznie każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Budżetowe modele reprezentują całkiem dobrą jakość, dlatego to z pewnością dobry wybór na początek.

Szczególnie warto zwrócić uwagę na serię Advanced Acoustic, w której modele posiadają nieco większe korpusy, gwarantujące jasne, głośne, bogate brzmienie.

Martin

Gitara Akustyczna Martin

Rodzinna firma istniejąca od 1833 roku, co czyni ją jedną z najstarszych na tej liście. Przyczyniła się do wielu innowacji stosowanych po dziś dzień w gitarach akustycznych, takich jak np. X-bracing – specjalne wzmocnienie korpusu, zapewniające bogatsze brzmienie.

W ofercie marki dostępne są różne gitary akustyczne, od klasycznej linii Standard, aż po artystyczne modele kolekcjonerskie. W katalogu można też znaleźć mniejsze warianty dla dzieci i drobnych osób, np. serie Junior i Little Martin.

Chociaż jednym z najsłynniejszych modeli od tego producenta jest bardzo kosztowny D-45, posiada także opcje budżetowe. Jak najbardziej warto zdecydować się na taki instrument, ponieważ zyskuje się niesamowitą jakość w rozsądnej cenie.

Na gitarach z logo Martin grywali m.in. Johnny Cash, Elvis Presley, Bob Dylan i Ed Sheeran.

Seagull

Gitara Akustyczna Seagull

Słynna kanadyjska marka istniejąca od 1982 roku. Misją tego producenta jest tworzenie instrumentów zgodnie z zasadami wysokiego rzemiosła w przystępnych cenach. Przy tym firma bardzo dba o kwestie ekologiczne, m.in. pozyskuje drewno ze zrównoważonych upraw i zasila warsztaty energią pochodzącą z elektrowni wodnych.

W ofercie dostępnych jest 6 serii gitar akustycznych: Artist, Maritime SWS, Performer Flame Maple, Coastline, S6 i Entourage. Można wybierać spośród 5 różnych kształtów: concert hall, concert hall cutaway, dreadnaught, dreadnaught cutaway i mini jumbo cutaway. Marka wyróżnia się także innowacyjnymi projektami, np. wąską, specjalnie wyprofilowaną główką, która ułatwia strojenie i zwiększa jego stabilność.

Chcesz bardziej świadomie wybrać model dla siebie? Sprawdź nasz artykuł: „Budowa gitary akustycznej”.

ESP

Gitara Akustyczna ESP LTD

Marka działająca od 1977 roku, również raczej kojarzona z gitarami elektrycznymi. Jej modele akustyczne jak najbardziej są cenione przez muzyków. Producent oferuje szeroki wybór kształtów i odmian, przez co spełnia oczekiwania najróżniejszych gitarzystów.

Co ciekawe, firma stawia na nowoczesność, nieco w opozycji do klasycznego wyobrażenia o akustykach. Wyraża się to nie tylko w wyglądzie, ale też brzmieniu i grywalności, np. kształt główki i profil gryfu są dość zbliżone do tych typowych dla elektryków. Propozycje te są idealne dla każdego, kto lubi eksperymentować i nie jest zbyt przywiązany do tradycji.

Yamaha

Gitara Akustyczna Yamaha

Istniejący od 1887 roku słynny japoński producent instrumentów muzycznych. W jego bogatej ofercie znalazło się oczywiście miejsce dla gitar akustycznych. Katalog obejmuje najróżniejsze modele, od typowo klasycznych, aż po akustyczno-elektryczne.

Z powodzeniem coś dla siebie znajdzie zarówno osoba początkująca o skromniejszym budżecie, jak i profesjonalista szukający czegoś naprawdę wyjątkowego. W najlepszej sytuacji są średniozaawansowani gracze, ponieważ mogą wybierać spośród modeli dostosowanych do każdego przedziału cenowego, stylu i gatunku muzycznego. Przy tym wszystkie produkty reprezentują bardzo dobrą jakość wykonania, świetnie wyglądają i zadowalająco brzmią.

Epiphone

Gitara Akustyczna Epiphone

Submarka Gibsona, istniejąca od 1928 roku (a wykupiona w 1957 roku). Oferuje wysokiej jakości instrumentyw przystępnych cenach. Daje dostęp do budżetowych wersji, bardzo zbliżonych pod względem brzmienia i wyglądu do tych od Gibsona. Mimo to w katalogu uwzględnione są też kolekcje z wyższej półki, takie jak np. seria Made in USA. Ogólnie na uwagę w szczególności zasługuje seria serię Hummingbird PRO, nawiązująca do klasycznego Gibsona Hummingbird.

Gretsch

Gitara Akustyczna Gretsch

Firma działająca od 1883 roku, która dawniej specjalizowała się w produkcji tradycyjnych instrumentów, takich jak banjo, tamburyny czy bębny. W 2002 roku marka została przejęta przez Fender.

W ofercie dostępnych jest wiele świetnych modeli gitar akustycznych. Marka znana jest również z serii gitararchtop z pięknymi mostkami Bigsby. Na pewno warto też sprawdzić przystępny cenowo model G9500 Jim Dandy Flat Top. Cała gama gitar typu flat-top zapewnia wspaniałe vintage’owe brzmienie i design.

Na modelach Gretsch grali m.in. Malcomb Young z AC/DC, Ched Atkins i George Harrison.

Takamine

Gitara Akustyczna Takamine

Kolejna japońska marka, istniejąca od 1959 roku. Chociaż najpierw była małym rodzinnym sklepem gitarowym, z czasem rozwinęła się w producenta świetnych instrumentów, w szczególności gitar akustycznych. Ponieważ specjalizuje się w gitarach, poświęca im całą uwagę i gwarantuje niesamowitą jakość wykonania oraz przepiękne brzmienie.

Firma oferuje ogromny wybór rozmaitych korpusów, różniących się wielkością, wagą i wyglądem. Do tego są niesamowicie starannie wykonane, przez co dają czyste, zrównoważone, bogate tony. Prawdziwa gratka dla miłośników akustyków.

Guild

Gitara Akustyczna Guild

Marka powstała w 1952 roku w Nowym Jorku. Najpierw skupiała się na produkcji gitar jazzowych typu archtop i klasycznych gitar elektrycznych, wykorzystywanych m.in. przez The Beatles. Z czasem do oferty dodano rozmaite gitary akustyczne.

Producent postawił sobie za punkt honoru utrzymanie wysokiego standardu produkcji nawet wtedy, gdy w latach 70. i 80. Zdecydowanie spadł popyt na takie instrumenty. Do dzisiaj postępuje zgodnie z tą filozofią, dlatego jeśli chce się zainwestować w naprawdę solidną, piękną gitarę, z pewnością będzie to idealny wybór.

Akustyki Guild są znane są z odważnego brzmienia i dobrej projekcji. W ofercie dostępnych jest kilka typów, m.in. koncertowe, jumbo, orkiestrowe, dreadnought czy 12-strunowe. Świetną opcją dla osób z mniejszym budżetem jest słynny model A-20 Marley, stworzony jako hołd dla Boba Marleya. Jest do wspaniały dreadnaught z podpisem tego słynnego muzyka reagge na pickguardzie, oferujący pełne, silne, charakterne brzmienie.

PRS (Paul Reed Smith Guitars)

Gitara Akustyczna PRS

Firma istnieje od 1985 roku. Marka ta przede wszystkim słynie z jakości wykonania – procesy produkcji i kontroli jakości PRS uchodzą za jedne z najlepszych na świecie. Na początku działalności producent głównie skupiał się na instrumentach klasy premium. Dopiero w 2000 roku wprowadził do oferty linię SE (od: students– uczniowie) dla osób początkujących.

Modele akustyczne w pewnym stopniu przypominają gitary elektryczne PRS, przez co są atrakcyjnie nowoczesne i niezwykle funkcjonalne (m.in. posiadają ciekawe główki). Seria PRS SE Acoustic ma bardziej przystępne ceny, a przy tym nadal reprezentuje niesamowitą jakość. Jeśli ma się ograniczony budżet, na pewno dobrze jest postarać się znaleźć model używany.

Zastanawiasz się jeszcze nad typem instrumentu? Zajrzyj do naszego artykułu: „Gitara klasyczna czy gitara akustyczna – sprawdź, co wybrać!”.

Jak tanio zdobyć markową gitarę akustyczną?

Chcesz uczyć się grać na gitarze akustycznej, ale nie masz potrzebnych środków? A może planujesz zakup, ale nie możesz zdecydować się na konkretny model? Jeśli szukasz prostego, wygodnego i taniego sposobu na zdobycie instrumentu, wynajmij sprzęt przez Internet.

Wypożyczalnia instrumentów muzycznych online Vibe daje dostęp do markowych instrumentów od opisanych powyżej producentów w ramach niewysokiego miesięcznego abonamentu. Wybierz idealny model i ciesz się nim po załatwieniu minimum formalności, w pełni zdalnie. Gitarę odbierzesz z partnerskiego sklepu muzycznego albo prosto z rąk kuriera. Po upływie minimalnego okresu najmu możesz oddać lub wymienić sprzęt lub go wykupić na własność (płacąc z góry albo w systemie ratalnym).

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą gitar akustycznych!

 

Gitary akustyczne (273)

Gitary elektro-akustyczne (506)

Gitary klasyczne (190)

Powiązane Artykuły