Najlepsze praktyki

Jak podłączyć keyboard do komputera? – sprawdź!

Nowoczesny elektroniczny sprzęt muzyczny daje wiele możliwości po podłączeniu do komputera. W ten sposób można bowiem m.in. wgrywać nowe dźwięki i akompaniamenty, ale też korzystać z interaktywnych lekcji czy przesyłać nagrania. Chcesz w pełni korzystać ze swojego instrumentu, rozszerzając jego funkcjonalność? Z tego poradnika dowiesz się, jak podłączyć keyboard do komputera!

Po co podłącza się keyboard do komputera?

Z keyboardu do komputera mogą być przesyłane dwa główne typy plików: MIDI i audio. MIDI (Musical Instrument Digital Interface) to strumień danych reprezentujący zapis gry w formie ciągu liczb. Komputer zostaje poinformowany, jakie nuty były zagrane (a także jak długo i jak mocno) oraz jaka była ich wysokość. Dane audio to z kolei rzeczywisty dźwięk, przekształcony w dane, a następnie przekazany do komputera w czasie rzeczywistym.

Pierwszym powodem podłączenia keyboardu do komputera jest wykorzystanie go jako kontrolera MIDI, w celu gry na wirtualnych instrumentach w cyfrowej stacji roboczej audio (DAW). W ten sposób można bezpośrednio nagrywać występy, by następnie je modyfikować. Dzięki MIDI można również wyświetlać nuty na pięciolinii, co ułatwia orkiestrację, harmonizację i identyfikację akordów oraz uczenie się nut.

Kolejną przyczyną może być korzystanie z elektronicznych nut, a także lekcji online i specjalnych programów do nauki, które wymagają podłączenia się do komputera w celu oceny gry. Takie narzędzia są niezwykle przydatne. Interaktywne ćwiczenia motywują do działania, a także monitorują postępy. To świetna opcja nie tylko dla dzieci i młodzieży, która znacznie zwiększa skuteczność samodzielnej nauki.

Dopiero poznajesz ten sprzęt? Sprawdź nasz artykuł: „Nauka gry na keyboardzie – sprawdź, jak zacząć!”.

Warto też wiedzieć, że niektórzy producenci keyboardów po podłączeniu do komputera pozwalają rozszerzyć zestaw funkcji (po wgraniu dodatkowych aplikacji) albo uzyskać dostęp do opcji, które są niedostępne z poziomu wmontowanego panelu sterowania (np. kontrola ustawień efektów). Dzięki temu obsługa sprzętu jest o wiele łatwiejsza, a także można w pełni wykorzystać potencjał instrumentu.

Jak podłączyć keyboard do komputera z pomocą kabla?

Pierwszym sposobem na podłączenie keyboardu do komputera jest zastosowanie przewodu. Najczęściej robi się to za pomocą klasycznego kabla USB, zazwyczaj USB-B lub USB-A.

USB (Universal System Bus) od lat stanowi standard w zakresie łączenia komputerów z urządzeniami zewnętrznymi, takimi jak np. drukarki, zewnętrzne dyski twarde czy aparaty fotograficzne. Muzycy używają go również do podłączania instrumentów i innych urządzeń peryferyjnych do komputera, takich jak np. interfejsy audio, monitory czy mikrofony USB.

Obecnie w użyciu są cztery typy złączy USB:

  • USB-A – popularny wariant złącza, z charakterystyczną płaską wtyczką w kształcie prostokąta. Złącze to nadal jest standardem w wielu komputerach PC oraz laptopach;
  • USB-B – złącze często umieszczane na drugim końcu kabla od wtyczki USB-A, typowe dla większości drukarek USB. Często można spotkać je także w keyboardach czy pianinach cyfrowych, z oznaczeniem „USB to Host”;
  • Porty USB-C – bardziej nowoczesne złącze, zwykle spotykane komputerach, laptopach, smartfonach czy monitorach. Mają kształt małego, płaskiego owalu, który można w dowolny sposób umieścić w gniazdku;
  • Micro USB – złączne wykorzystywane najczęściej w smartfonach, aparatach fotograficznych, kontrolerach itp. Ma charakterystyczny trapezowy kształt.

W przypadku keyboardów najpopularniejsze są porty USB-B. Producenci dodają zwykle odpowiedni przewód do sprzętu. Jeśli się go nie posiada, zawsze można go kupić w sklepie muzycznym lub z elektroniką.

Podłączenie sprzętu do komputera jest bardzo proste. By jednak rozwiać wszelkie wątpliwości, przedstawiamy instrukcję krok po kroku:

  1. Podłącz kwadratowy koniec kabla USB do gniazda USB-B w pianinie (wejście prawdopodobnie będzie oznaczone napisem „USB to Host”).
  2. Podłącz drugi, prostokątny koniec kabla (USB-A) do dostępnego portu USB w komputerze.

Typ złącza USB w komputerze może się różnić w zależności od jego modelu. Większość komputerów PC i laptopów nadal ma tradycyjne porty USB-A. Jeśli jednak posiadasz sprzęt od Apple, który jest wyposażony tylko w porty USB-C, konieczny będzie specjalny kabel USB-B do USB-C lub adapter.

Kabel MIDI

Innym sposobem podłączenia keyboardu jest użycie kabla MIDI. Dwa gniazda MIDI, a także wejście i wyjście, znajdują się z tyłu sprzętu. Pojedyncze złącze OUT umożliwia przesyłanie danych do innego urządzenia, takiego jak rejestrator MIDI lub inny keyboard.

Niektóre komputery kodują kolorami porty wejściowe z tyłu karty dźwiękowej. Jeśli keyboard ma dwa gniazda wyjścia liniowego, potrzebny będzie adapter do nagrywania w stereo. Dźwięk może być przekazywany z jednej karty dźwiękowej lub programu do nagrywania do innego za pomocą funkcji przekazywania dźwięku.

Kabel jack + interfejs audio

Jeśli planuje się tylko nagrywać dźwięk keyboardu jako audio i przesłać go do komputera, można po prostu wykorzystać gniazda wyjściowe instrumentu oraz interfejs audio podłączony do komputera.

Jeśli sprzęt ma dedykowane lewe i prawe wyjścia liniowe, wystarczy para standardowych kabli jack 6,3 mm, podobnych do przewodów gitarowych. W innym przypadku można użyć wyjścia słuchawkowego 3,5 mm i specjalnego kabla z wtyczką stereo 3,5 mm na jednym końcu i dwoma monofonicznymi wtyczkami jack 6,3 mm na końcu, który łączy się z interfejsem.

Czy po podłączeniu keyboardu do komputera trzeba instalować sterowniki?

Podczas podłączania keyboardu do komputera może być konieczne zainstalowanie sterowników, czyli specjalnego oprogramowania umożliwiającego komunikację sprzętu z systemem operacyjnym komputera.

Instalacja sterowników zazwyczaj zależy od typu używanego instrumentu, więc warto zapoznać się z instrukcją obsługi, aby uzyskać wszystkie potrzebne informacje. Zwykle wystarczy pobrać odpowiedni plik ze strony producenta.

W większości przypadków nie ma jednak konieczności instalowania sterowników. Wystarczy podłączyć sprzęt i zaczekać, aż komputer go rozpozna.

Jak bezprzewodowo połączyć keyboard z komputerem?

Keyboard można połączyć z komputerem także bez zastosowania kabli – nowsze modele posiadają moduł Bluetooth.

Technologia ta najczęściej jest wykorzystywana w telefonach komórkowych. Bluetooth to protokół komunikacji bezprzewodowej, stosowany do udostępniania danych za pośrednictwem fal radiowych o wysokiej częstotliwości. Współcześnie jest spotykany w wielu różnych urządzeniach, m.in. słuchawkach, telewizorach czy kontrolerach.

Keyboardy z modułem Bluetooth są w stanie komunikować się z komputerami i urządzeniami mobilnymi w celu wysyłania danych MIDI w czasie rzeczywistym, a w niektórych przypadkach nawet plików audio.

Jak podłączyć keyboard do komputera poprzez Bluetooth?

  1. Włącz Bluetooth na komputerze.
  2. Włącz tryb parowania Bluetooth na keyboardzie (szczegóły znajdziesz w instrukcji obsługi instrumentu).
  3. Wybierz instrument z listy dostępnych urządzeń Bluetooth na komputerze.
  4. Postępuj zgodnie z komunikatami wyświetlanymi na komputerze oraz panelu sterowania na instrumencie.

Procedura parowania sprzętów może różnić się w zależności od marki i modelu keyboardu, ale szczegółowe wskazówki powinny być dostępne w instrukcji.

Uwaga! Chociaż teoretycznie do keyboardu dałoby się podłączyć słuchawki bezprzewodowe Bluetooth, nie jest to dobre rozwiązanie. Opóźnienie związane z procesem konwersji uniemożliwia grę w czasie.

Czy można podłączyć keyboard przez Bluetooth, gdy sprzęt nie ma modułu?

Może się okazać, że posiadany model keyboardu nie ma modułu Bluetooth. Nie musi to jednak wiązać się z koniecznością stosowania kabla.

W przypadku modeli, które mają dedykowane porty MIDI In/Out, można skorzystać z praktycznego rozwiązania marki Yamaha – bezprzewodowego adaptera MD-BT01. Niewielkie urządzenie łączy się bezpośrednio z portami MIDI, przez co umożliwia łączność Bluetooth. W ten sposób da się wymieniać dane MIDI z komputerem, dokładnie tak, jak w przypadku modeli z wbudowanym modułem.

Keyboard nie łączy się z komputerem – co robić?

Może się okazać, że po wykonaniu wszystkich opisanych powyżej kroków keyboard nie łączy się z komputerem. Co zrobić w takiej sytuacji?

  • upewnij się, że stosujesz dobre przewody i że są one dobrze podłączone,
  • sprawdź, czy kable nie są uszkodzone (czy np. nie są zgięte, mają rozerwaną izolację, wygięte złącze),
  • spróbuj ponownie sparować sprzęty przez Bluetooth, wcześniej usuwając je z pamięci (jeśli zostały wykryte).

Jeśli nic nie pomaga, konieczna może być reklamacja sprzętu albo wizyta w serwisie.

Jak tanio zdobyć keyboard?

Chcesz zacząć naukę gry na keyboardzie? Potrafisz już obsługiwać taki instrument, ale aktualnie nie masz środków, by nabyć własny sprzęt? A może zastanawiasz się nad zakupem i chcesz przetestować konkretny model? Skorzystaj z usług wypożyczalni instrumentów online Vibe! W ramach niewysokiego miesięcznego abonamentu zyskasz dostęp do oryginalnego sprzętu wysokiej jakości.

Po upływie umowy możesz oddać keyboard, wymienić go na inny albo przedłużyć usługę. Dany model wyjątkowo Ci się spodobał? Wystarczy, że spłacisz do końca jego wartość (w ramach jednej wpłaty lub w ratach), a będzie Twój!

Wypełnij krótki formularz, by przeprowadzić wszystkie formalności online. Instrument zostanie przygotowany do odbioru w wybranym partnerskim sklepie muzycznym albo wysłany kurierem na wskazany adres.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą keyboardów!

Keyboardy (181)

Interfejsy audio (61)

Klawiatury sterujące (47)

Powiązane Artykuły