Aktualności, Sprzęt i producenci

Historia marki CASIO

Ten japoński producent powszechnie kojarzony jest głównie z zegarkami, kalkulatorami i innym sprzętem elektronicznym. Osoby zainteresowane muzyką wiedzą jednak, że firma ta jest odpowiedzialna także za jedne z najważniejszych innowacji w zakresie instrumentów elektronicznych. Współcześnie przede wszystkim słynie z keyboardów i pianin cyfrowych. Przybliżamy, jaka była historia marki CASIO oraz krótko opisujemy ten sektor jej działalności!

Geneza powstania marki CASIO

CASIO jest prawdziwym gigantem na japońskim rynku elektronicznym. Firma została założona już w 1946 roku przez Tadao Kashio.

Tadao Kashio

Z czasem dołączyli do niego jego bracia: Kazuo, Toshio i Yukio. Nazwa przedsiębiorstwa to przekształcony zapis nazwiska założyciela w rōmaji, dopasowany do zagranicznego klienta. Pierwszym udanym wynalazkiem była fajka yubiwa, czyli specjalne urządzenie, które umożliwiało dopalanie papierosa do samego końca. Trzy lata później Tadao zainteresował się elektronicznymi kalkulatorami prezentowanymi na pokazie w Ginzie i postanowił zaprojektować własną wersję. W przeciwieństwie do konkurencji chciał wykorzystać solenoidy, czyli cewki powietrzne o jednej warstwie uzwojenia, służące do wytwarzania jednorodnego pola magnetycznego. Kolejnym przełomem były lata 70., kiedy to firma wypuściła na rynek zegarki elektroniczne. W 1974 powstał pierwszy model Casiotron. Wyposażono go w mechanizm kwarcowy oraz wyświetlacz LCD. W 1979 roku wprowadzono na rynek Casio Melody-80, czyli kalkulator z wbudowanym stoperem i budzikiem. Wyróżniał się ciekawą funkcją, która umożliwiała tworzenie i odtwarzanie muzyki. Urządzenie działało w pewnym sensie jak syntezator. Wzbudziło ogromne zainteresowanie, przez co firma zainteresowała się wejściem na rynek muzyki elektronicznej. CASIO dodało do oferty pierwsze instrumenty dopiero w latach 80. W 1980 roku swoją premierę miała seria instrumentów klawiszowych Casiotone. Były to małe keyboardy z niewielkimi klawiszami, dedykowane raczej dla dzieci. Zaskakująco dobre brzmienie oraz wbudowane akompaniamenty i wzory rytmiczne wzbudziły jednak zainteresowanie muzyków. Dźwięki we wczesnych keyboardach były wytwarzane przy użyciu różnych metod syntezy. W ten sposób możliwe było naśladowanie różnych instrumentów. Z biegiem lat coraz częściej wykorzystywanym rozwiązaniem był generator tonów oparty na próbkach PCM. Po 1990 roku większość keyboardów CASIO była wyposażona w różne warianty tej technologii. Z czasem marka skupiła się na nowocześniejszych rozwiązaniach, ale niska cena i świetne brzmienie starszych modeli sprawiały, że nadal cieszyły się dużą popularnością. Jeden z braci Tadao, Toshio Kashio, był muzykiem amatorem – zależało mu na tym, by osoby podobne do niego miały łatwy dostęp do tanich, ale dobrych jakościowo instrumentów, które pozwalają cieszyć się muzyką i swobodnie łączyć ze sobą różne brzmienia. Z tego względu strategia firmy różniła się od podejścia innych dużych firm produkujących taki sprzęt, takich jak np. Moog. Projektanci CASIO początkowo nie skupiali się na jak najlepszym odwzorowaniu brzmienia pianina, tylko chcieli stworzyć urządzenie, które pozwala grać na dziesiątkach różnych instrumentów, m.in. gitarze, perkusji czy skrzypcach. Pierwsze keyboardy powstały głównie z myślą o amatorach i osobach początkujących. CASIO stworzyło produkty, które trafiały do mas, co pozwoliło osiągnąć ogromny sukces komercyjny. Pierwszym „poważnym” syntezatorem muzycznym marki był obudowany drewnem Casiotone 201 z bazą dźwięków obejmującą m.in. gitarę elektryczną, banjo, klawesyn czy trąbkę.

Casiotone 201

Produkt nie był do końca udany, ale w tym czasie także profesjonalni muzycy dostrzegli ogromny potencjał drzemiący w takim rozwiązaniu. W ten sposób mogli bowiem zyskać łatwy dostęp do całej gamy dźwięków, które mogli dowolnie łączyć i wykorzystywać przy tworzeniu utworów. Oznaczało to, że stawali się w pewnym sensie jednoosobową orkiestrą, co było łatwe, szybkie i tanie. Sprzęty CASIO zaczęły zdobywać popularność. Rozwój muzyki elektronicznej w latach 80. i 90. przyczynił się do rozpropagowania nowych wynalazków. Keyboardy z bogatymi bazami dźwięków pomogły wypromować markę na całym świecie – były zdecydowanie ciekawsze niż kalkulatory. Kiedy firma zyskała rozpoznawalność w USA, zaczęto dynamicznie ją reklamować, co przełożyło się na świetne wyniki sprzedaży. Po serii Casiotone, CASIO stworzyło szereg innych keyboardów, takich jak np. seria CZ czy Rapman. Z czasem firma wprowadziła na rynek kolejne syntezatory i samplery, które były powszechnie wykorzystywane przez znanych muzyków. Jest odpowiedzialna za wiele innowacji, takich jak np. wykorzystanie modułów Bluetooth i USB-MIDI, co umożliwiło muzykom łatwiejsze łączenie sprzętu z komputerem. Od lat 90. CASIO zaczęło także tworzyć pianina cyfrowe – zarówno modele dostosowane do potrzeb osób początkujących, jak i zaawansowane instrumenty spełniające oczekiwania profesjonalistów. Chcesz wiedzieć, na czym polega różnica? Zajrzyj do naszego artykułu: „Czym się różni keyboard od pianina? – sprawdź!”.

Najważniejsze daty w historii marki CASIO

  • 1946 – założenie firmy Kashio Seisakujo przez braci Tadao i Toshio Kashio w Tokio, Japonia.
  • 1957 – CASIO wprowadza na rynek kalkulator elektroniczny Model 14-A, który stał się jednym z pierwszych przenośnych kalkulatorów na świecie.

    Casio 14-A

  • 1980 – powstaje keyboard/syntezator Casiotone, pierwszy elektroniczny instrument muzyczny w ofercie CASIO.
  • 1986 – na rynek wypuszczony zostaje syntezator CASIO CZ-101, który zyskał ogromną popularność w świecie muzyki elektronicznej dzięki nowoczesnym funkcjom (m.in. możliwość programowania brzmień) i stosunkowo niskiej cenie.

    CASIO CZ-101

  • 1987 – premierę ma CASIO SK-1, popularny sampler/keyboard, dostępny dla szerokiej publiczności.

    CASIO SK-1

  • 1991 – do oferty zostaje dodany sampler/syntezator CASIO FZ-1, który szybko zdobywa uznanie profesjonalnych muzyków.

    CASIO FZ-1

  • 1995 – CASIO wprowadza na rynek swoje pierwsze pianino cyfrowe CASIO Privia PX-410R z wbudowanym systemem dźwiękowym.

    CASIO Privia PX-410R

  • 2008 – do oferty zostaje dodana nowa seria pianin cyfrowych CASIO Privia, która została wkrótce doceniona za jakość dźwięku i funkcjonalność.

    Casio Privia – seria

  • 2012 – CASIO prezentuje serię instrumentów muzycznych CASIO XW, które łączą funkcjonalność syntezatora, kontrolera DJ i innych sprzętów cyfrowych.

    Casio XW

  • 2015 – na rynek wypuszczona zostaje seria CASIO CT-X, oferująca zaawansowane funkcje i wydajność w wyjątkowo przystępnych cenach.

    CASIO CT-X

  • 2019 – premierę ma model najcieńszego na rynku pianina cyfrowego, Privia PX-S1000 i S3000.

    Privia PX-S1000

CASIO współcześnie

Współcześnie CASIO nadal wyznacza trendy na rynku elektronicznych instrumentów klawiszowych. Projektanci prześcigają się z konkurencją we wprowadzaniu innowacji, które poprawiają jakość dźwięku, zwiększają funkcjonalność sprzętu oraz podnoszą ogólny komfort użytkowania. Chociaż w ofercie marki dostępne są także profesjonalne modele przystosowane do wymogów profesjonalistów, nadal nacisk kładziony jest głównie na produkty dedykowane amatorom. CASIO w duchu swojej idei wspierania osób początkujących, prowadzi także własne szkoły muzyczne. Polski oddział działa już od 1996 roku. Keyboardy, pianina cyfrowe i syntezatory CASIO były oraz nadal są wykorzystywane przez wielu artystów oraz producentów muzycznych. Do słynnych użytkowników sprzętów tej marki zaliczają się takie gwiazdy i zespoły jak m.in.: Beastie Boys, Depeche Mode, Moby, Vince Clarke, A-ha, Kraftwerk, Björk czy Mac DeMarco.

Słynne instrumenty CASIO

Na przestrzeni lat CASIO wypuściło na rynek wiele instrumentów, które miały ogromny wpływ na rynek muzyczny. Niektóre z nich można usłyszeć w największych hitach od artystów reprezentujących różne gatunki i style. Do najbardziej cenionych i rozpoznawalnych modeli zaliczają się m.in.:
  • CASIO VL-1 „Casiotone” (1979) – kompaktowy syntezator-kalkulator z wbudowanym mikrofonem.

    CASIO VL-1

    To właśnie od niego firma zaczęła na poważnie produkcję instrumentów muzycznych. Jest już kultowym sprzętem ze względu na swoje charakterystyczne brzmienie i prostą obsługę.
  • CASIO CZ-101

    (1986) – syntezator z rodziny Phase Distortion, który posiadał zaawansowane funkcje programowania brzmień, co skutecznie przykuło uwagę muzyków.
  • CASIO SK-1

    (1987) – wyjątkowo prosty w obsłudze sampler/keyboard, który został wypuszczony na rynek z zamiarem trafienia do jak największej grupy odbiorców.
  • CASIO Privia PX-410R (1995) – jedno z pierwszych cyfrowych pianin marki, z wbudowanym systemem dźwiękowym.

    CASIO Privia PX-410R

    Oferowało wyjątkowo realistyczny dźwięk pianina, a także szereg zaawansowanych funkcji, takich jak m.in. nagrywanie i edycja ścieżki dźwiękowej.
  • CASIO CT-X700 (2018) – keyboard oferujący wiele funkcji funkcje, dużą liczbę brzmień i rytmów oraz zaawansowane możliwości edycji dźwięku.

    CASIO CT-X700

Dlaczego warto wybierać instrumenty CASIO?

Instrumenty CASIO nie bez powodu są sprzedawane na całym świecie. Produkty tej marki wyróżniają się wieloma pozytywnymi cechami, co przyczyniło się do ich ogromnej popularności. Do największych zalet sprzętów od tego producenta zaliczają się m.in.:
  • świetny stosunek ceny do jakości – instrumenty CASIO to solidnie wykonane, funkcjonalne, dobrze brzmiące sprzęty w rozsądnej cenie. Zgodnie z ideą przyświecającą Toshio Kashio, są przystępne nawet dla amatorów i osób początkujących. Dzięki nim niedrogo można uczyć się grać i tworzyć własną muzykę;
  • łatwa obsługa – sprzęt CASIO jest projektowany w taki sposób, by korzystanie z niego było proste i przyjemne;
  • innowacyjność – projektanci marki nieustannie udoskonalają sprzęt i uwzględniają w nim kolejne udogodnienia, umożliwiające m.in. łatwe łączenie się z komputerem i innymi urządzeniami;
  • trwałość – ponieważ do produkcji instrumentów CASIO wykorzystywane są dobre gatunkowo materiały, odpowiednio pielęgnowany sprzęt sprawdza się bez zarzutu przez długi czas. Zakup takiego keyboardu czy pianina cyfrowego to inwestycja na lata;
  • wysoka jakość dźwięku – instrumenty cyfrowe CASIO oferują piękne brzmienia, które pozwalają cieszyć się muzyką,
  • zrównoważony rozwój – marka stawia na ekologiczne podejście, m.in. korzystając z tworzyw z odzysku czy drewna pochodzącego ze zrównoważonych upraw.
Nie wiesz, jak wybrać pierwszy sprzęt? Pomocne mogą być nasze poradniki: „Keyboard dla początkujących” oraz „Pianino cyfrowe dla początkującego – sprawdź jak wybrać!”.

Wynajem instrumentów CASIO online – jak to działa i dlaczego warto?

Marzy Ci się własny keyboard albo pianino cyfrowe CASIO? Chociaż marka ta oferuje wiele budżetowych modeli, nie każdego będzie stać na ich zakup. Póki co masz dość ograniczone środki finansowe? A może wolisz najpierw dokładnie przetestować upatrzony sprzęt, zanim się na niego zdecydujesz? Skorzystaj z usługi wynajmu instrumentów muzycznych! Vibe to wypożyczalnia sprzętu muzycznego online z szeroką ofertą oryginalnych produktów od najlepszych marek. W naszych zbiorach dostępne są też oczywiście świetne modele CASIO. Wybierz instrument, a udostępnimy Ci go w ramach niewysokiego miesięcznego abonamentu. Wszystkie formalności dopełnimy zdalnie. Sprzęt odbierzesz w pobliskim partnerskim sklepie muzycznym albo zostanie wysłany do Ciebie kurierem, pod wskazany adres. Kiedy minie okres najmu, pozostaje Ci oddać lub wymienić sprzęt. Jeśli jednak nie będziesz chciał się z nim rozstawać, możesz przedłużyć umowę albo wykupić instrument na własność – spłacając do końca jego wartość w ramach jednej wpłaty lub w ratach. Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą keyboardów i pianin cyfrowych, wśród których znajdziesz wiele produktów CASIO!

Syntezatory dźwięku (187)

Pianina cyfrowe (470)

Keyboardy (181)

Powiązane Artykuły