Porady zakupowe, Sprzęt i producenci

Syntezator czy keyboard – zobacz, co wybrać!

Wiele osób nie potrafi odróżnić od siebie elektronicznych instrumentów klawiszowych, ponieważ są do siebie bardzo podobne. W praktyce zupełnie inaczej brzmią, a często też mają inne funkcjonalności. Z tego względu najlepiej sprawdzają się w określonych przypadkach. W tym artykule porównujemy ze sobą dwa jedne z najczęściej mylonych modeli. Wyjaśniamy, na co warto zwrócić uwagę, zanim podejmie się decyzję, co kupić – syntezator czy keyboard!

Syntezator czy keyboard – na czym polega różnica?

Te dwa podobne do siebie instrumenty nietrudno ze sobą pomylić. Wiele osób myśli, że to po prostu różne nazwy odnoszące się do tego samego sprzętu. Inni z kolei są przekonani, że syntezator to po prostu jakaś odmiana keyboardu.

W rzeczywistości to dwa różne instrumenty. Faktycznie, mają klawisze oraz różne pokrętła i przyciski, przez co na pierwszy rzut oka prezentują się dość podobnie. Zwykle posiadają klawiatury z 61 klawiszami i panelem sterowania pełnym suwaków, pokręteł i przycisków. Współcześnie są też zwykle wyposażone w centralny duży wyświetlacz LCD, nierzadko dotykowy.

Większość syntezatorów, tak jak i keyboardów, ma wgrane gigabajty wysokiej jakości multi-samplowanych dźwięków najróżniejszych instrumentów – od instrumentów akustycznych, takich jak fortepian, gitara, po brzmienia orkiestrowe czy nawet etniczne. Oba posiadają również szeroką gamę elektronicznych brzmień syntezatorowych. Na pokładzie znajdzie się również ogromna różnorodność akustycznych i elektronicznych zestawów perkusyjnych.

 

Oba rodzaje instrumentów są wielotimbralowe, co oznacza, że mogą odtwarzać wiele różnych dźwięków w tym samym czasie. Zazwyczaj są wyposażone w sekwencer MIDI, a często także rejestrator audio do tworzenia utworów i nagrywania występów.

Co zaś pozwala odróżnić keyboard od syntezatora?  Jest on zdecydowanie mniej zaawansowany technologicznie w zakresie tworzenia i modyfikacji dźwięków. Z jego pomocą można aranżować utwory korzystając z gotowych stylów, wplatając brzmienia fortepianu, a także innych instrumentów. Syntezator jest z kolei profesjonalnym sprzętem przeznaczonym do generowania oraz zniekształcania rozmaitych dźwięków, w tym także „elektronicznych”.

Warto jednak bliżej przyjrzeć się obu sprzętom.

Czym jest syntezator?

Syntezator to elektroniczny instrument klawiszowy, który służy do generowania dźwięków przy użyciu sygnałów audio. W przeciwieństwie do konwencjonalnych keyboardów, jest w stanie generować szeroką gamę brzmień. Pozwala tworzyć dźwięki naturalne, ludzkie, melodyjne, elektroniczne itp.

Z technicznego punktu widzenia syntezator wytwarza dźwięk poprzez zniekształcenia sygnału audio. Użytkownik może odpowiednio nimi manipulować za pośrednictwem wybranych przycisków i pokręteł, aż uzyska pożądany efekt. Niektóre syntezatory posiadają wbudowaną bibliotekę dźwięków, na których można pracować.

Syntezatory bardzo rzadko wyposażone są w głośniki, a jeśli już, są bardzo ciche. Wynika to z tego, że z założenia mają być podłączone do pulpitu mikserskiego, systemu nagłośnieniowego lub do monitorów studyjnych.

Syntezatory są powszechnie używane przez profesjonalnych muzyków i producentów, ale też twórców efektów specjalnych do filmów czy gier. Są powszechnie wykorzystywane w studiach, a także na małych i wielkich scenach. Dają wiele możliwości twórczych i pozwalają w pełni rozwijać kreatywność w zakresie komponowania muzyki. Wbrew pozorom są łatwe w obsłudze. Do tego zapewniają lepszą jakość dźwięku niż keyboardy. Na rynku dostępne są różne odmiany tego instrumentu, o rozmaitych rozmiarach, parametrach i funkcjach.

Rodzaje syntezatorów

Wśród sprzętów zaliczanych do tej kategorii można wymienić kilka odmian. Najczęściej wyróżnia się:

  • syntezatory analogowe – wytwarzają dźwięki za pomocą zmiennego napięcia elektrycznego w obwodach analogowych. Użytkownik może je dostosowywać, aby zmienić ton lub głośność sygnałów audio. Sprzęt ten wykorzystuje dawną technologię, ale zdaniem wielu osób ma unikalne brzmienie;
  • syntezatory modułowe – składają się z różnych modułów, połączonych ze sobą kablami krosowymi, przez co stanowią mieszankę technologii wykorzystywanej w syntezatorach cyfrowych i analogowych. Kable nie tylko przenoszą sygnały audio, ale też pozwalają kontrolować napięcie;
  • syntezatory cyfrowe – modele wykorzystujące najnowszą technologię cyfrową. W praktyce są komputerami, które tworzą kod do generowania dźwięków;
  • Creative/Imitator Synths – specjalistyczna odmiana, która pozwala tworzyć własne dźwięki przy pomocy wielu ustawień. Z ich pomocą można wygenerować nowe brzmienia albo idealne imitacje, np. instrumentów czy naturalnych odgłosów.

Więcej informacji o tym instrumencie znajdziesz w naszym artykule: „Syntezator – sprawdź czym jest i jak wybrać idealny model!

Czym jest keyboard?

Keyboardy generują szeroką gamę dźwięków, które mogą imitować inne instrumenty, takie jak pianino czy organy, ale też gitary, smyczki czy trąbki. W przeciwieństwie do syntezatorów, posiadają wbudowane głośniki, dlatego nie trzeba ich podłączać do monitorów/głośników ani słuchawek.

Keyboard oferuje oszałamiającą liczbę przycisków umożliwiających dostosowanie podkładów podczas występu, takich jak np. przełączanie między różnymi wariacjami dla zwrotek i refrenów lub wyzwalanie wypełnień, intro i outro. Najlepsze modele dodatkowo pozwalają na podłączenie mikrofonu i miksowanie głosu z efektami.

 

Jedną z najważniejszych cech keyboardu jest to, że daje pełny akompaniament w czasie rzeczywistym. Przez to jest w stanie brzmieć jak mała orkiestra, wpierająca występ.

Keyboard pozwala cieszyć się muzyką i eksperymentować z różnymi stylami. Doskonale sprawdza się podczas gry w domu, dla własnej przyjemności, ale też można występować z nim na scenie. Ponieważ sprzęt w większości przypadków jest dość kompaktowy, łatwo da się go transportować.

Zajrzyj do naszych artykułów: „Keyboard dla początkujących” oraz „Nauka gry na keyboardzie – sprawdź, jak zacząć!”.

Który instrument wybrać – keyboard czy syntezator?

Skoro wiesz już, czym różnią się od siebie te dwa instrumenty, możesz zacząć zastanawiać się nad wyborem. Najważniejsze jest tych kilka kwestii:

  • syntezatory są bardziej przeznaczone do tworzenia, regulacji i modyfikacji rozmaitych dźwięków elektronicznych (ale nie każdy potrzebuje aż tak zaawansowanych opcji);
  • keyboardy mają ograniczone możliwości modyfikacji dźwięku (ale niektórzy chcą po prostu grać i cieszyć się muzyką);
  • keyboardy często posiadają automatyczne akompaniamenty (ale nie każdy będzie z nich korzystał);
  • keyboardy są łatwiejsze w transporcie (ale nie każdemu będzie to potrzebne)
  • keyboardy posiadają wbudowane głośniki, dlatego można od razu występować z nimi w małej salce czy na kameralnej scenie (ale przy większej widowni i tak konieczny będzie dodatkowy sprzęt nagłośnieniowy).

Kiedy ma się dylemat, który instrument będzie lepszy, przede wszystkim trzeba się zastanowić nad tym, do czego właściwie będzie się go wykorzystywać. Warto też zwrócić uwagę na to, że profesjonalne keyboardybywają bardzo kosztowne – ich ceny są wyższe niż syntezatorów reprezentujących podobny poziom.

Lubisz grać w różnych stylach, eksperymentując z rytmami i brzmieniem? Komponujesz własną muzykę lub grasz covery znanych utworów? Wybierz keyboard – pozwoli Ci sprawdzać różne aranżacje i da po prostu wiele frajdy.

Starasz się tworzyć profesjonalne utwory z największą dbałością o szczegóły? Inspirują Cię nowoczesne brzmienia i podchodzisz do muzyki z dużą dozą kreatywności? A może jesteś profesjonalnym muzykiem, który tworzy podkłady pod wokal? W Twoim przypadku z pewnością lepiej sprawdzi się profesjonalny syntezator.

Najtrudniej jest wtedy, gdy w sumie zarówno lubi się grać, jak i tworzyć własne dźwięki. Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest sprawdzenie obu wariantów w praktyce. Tylko w ten sposób można się przekonać, jak się je obsługuje, jakie dają możliwości, jak brzmią itp. Nie każdego jednak stać na zakup obu sprzętów, co więcej – nie zawsze ma to po prostu sens. W dobrych sklepach muzycznych można co prawda poprosić o podłączenie instrumentu i krótkie oględziny, ale na pewno nie rozwieją one wszystkich wątpliwości.

Jak tanio zdobyć syntezator i/lub keyboard do testów?

Jeśli jesteś osobą, która naprawdę waha się między zakupem syntezatora a keyboardu, koniecznie powinieneś przetestować oba sprzęty. Dobre jakościowo modele kosztują jednak po kilka tysięcy złotych. Nie masz znajomych, którzy mogliby Ci udostępnić swoje instrumenty? Skorzystaj z usługi wynajmu!

Vibe to ogólnopolska wypożyczalnia sprzętów muzycznych online. W szerokiej, zróżnicowanej ofercie dostępne są rozmaite modele markowych instrumentów, w tym także syntezatorów i keyboardów. Wybierz idealny wariant dla siebie, dopełnij formalności online i odbierz sprzęt w wybranym partnerskim sklepie muzycznym albo zaczekaj na kuriera. W ramach korzystnej umowy możesz w określonym czasie grać na instrumencie płacąc jedynie niewysokie miesięczny abonament. Po upływie minimalnego okresu najmu możesz go oddać, wymienić na inny albo zatrzymać – na nieco dłużej lub na zawsze (wykupując go w ramach jednej wpłaty albo spłacając go w ratach).

Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą syntezatorów i keyboardów!

Syntezatory dźwięku (187)

Stacje robocze (22)

Keyboardy (181)

Powiązane Artykuły