Najlepsze praktyki, Porady zakupowe

Czy wysyłka instrumentu muzycznego kurierem jest bezpieczna?

Sprzęt muzyczny jest w większości przypadków bardzo delikatny, przez co jest podatny na uszkodzenia mechaniczne. Z tego względu podczas przewożenia musi być odpowiednio zabezpieczony. Wiele osób ma więc wątpliwości co do jego wysyłki, z obawy przed zniszczeniem drobnych elementów i zarysowaniami. Czy rzeczywiście zawsze konieczny jest specjalny, kosztowny transport? Wyjaśniamy, czy wysyłka instrumentu muzycznego kurierem jest bezpieczna!

Wysyłka instrumentu muzycznego kurierem – czy na pewno jest bezpieczna?

Transport sprzętu muzycznego w wielu przypadkach stanowi nie lada wyzwanie, ponieważ wstrząsy, uderzenia, nacisk, a także wilgoć czy wysokie/niskie temperatury mogą doprowadzić do jego uszkodzenia. Instrumenty gwarantują idealne brzmienie tylko wtedy, gdy ich stan jest idealny. Na co dzień należy ostrożnie się z nimi obchodzić, szczególnie uważając podczas ich przenoszenia.

Nie oznacza to jednak, że sprzęt muzyczny nie może być transportowany – musi przecież jakoś trafić do sklepów, a muzycy jeżdżą w trasy koncertowe. Wtedy jednak wykorzystuje się specjalne futerały i stosuje się inne środki bezpieczeństwa.

Duże wątpliwości budzi wysyłka instrumentu muzycznego kurierem. Przewoźnicy każdego dnia przeorganizowują w magazynach, a następnie rozwożą setki najróżniejszych paczek. Nawet jeśli są one odpowiednio oznaczone, nie obchodzą się z nimi tak delikatnie, jak np. dostawcy transportujący instrumenty z fabryki do hurtowni i sklepu. Czy jest jednak czego się obawiać?

Wbrew pozorom skorzystanie z usług kurierskich nie jest wcale złym pomysłem. Najważniejsze, by odpowiednio zapakować i zabezpieczyć sprzęt muzyczny, a następnie dopłacić do dodatkowych usług obejmujących ubezpieczenie oraz szczególną ostrożność podczas transportu.

Kiedy warto zdecydować się na wysyłkę instrumentu muzycznego kurierem?

Wysyłka instrumentu muzycznego kurierem jest wygodnym, a często po porostu jedynym możliwym rozwiązaniem. Z usługi tej korzystają nie tylko sklepy muzyczne czy wypożyczalnie, ale też osoby prywatne, które np. sprzedały swój instrument za pośrednictwem portalu aukcyjnego czy chcą komuś zrobić prezent.

Jak wysłać instrument muzyczny kurierem?

Instrumenty muzyczne najrozsądniej jest wysyłać w oryginalnym opakowaniu, ponieważ będzie miało odpowiedni kształt, wymiary, a często i specjalnie dopasowane styropianowe wypełnienie. Wtedy wystarczy zapakować sprzęt, zalepić otwarcie i brzegi taśmą, a następie ewentualnie owinąć całość folią stretch lub papierem.

Kiedy jednak nie posiadasz oryginalnego opakowania, dobrze sprawdzi się utwardzany pokrowiec czy wręcz futerał.  Dla maksymalnego bezpieczeństwa możesz dodatkowo owinąć go folią bąbelkową lub stretch, a nawet włożyć do nieco większego kartonu z wypełnieniem.

Musisz wysłać instrument, ale nie posiadasz żadnego „opakowania”? Potrzebne Ci będą:

  • kartonowe pudło transportowe o odpowiednich wymiarach (nieco większych, ale też nie za dużych),
  • wypełniacz, np. skropak, ścinki gąbek, papierowe trociny, stare gazety,
  • folia bąbelkowa,
  • taśma klejąca do kartonów,
  • marker,
  • nożyczki albo nożyk do cięcia taśmy.

W miarę możliwości zdemontuj kable oraz wszystkie delikatne elementy, a następnie owiń je dokładnie folią bąbelkową. Resztę sprzętu również zabezpiecz w ten sposób. Następnie wolne części przyklej do zapakowanego instrumentu, by nie przesuwały się podczas transportu – w ten sposób zapobiegniesz ich uszkodzeniu oraz niepotrzebnemu „obijaniu”.

Całość włóż do większego kartonu wypełnionego styropianem, folią bąbelkową, skropakiem, papierowymi ścinkami itp. Upewnij się, że zawartość nie będzie się przemieszczać w trakcie transportu czy przenoszenia. Jeśli wewnątrz nadal jest dość „luźno”, dołóż wypełnienia. Uważaj jednak, by nie przesadzić – instrument nie może być ściśnięty.

Dokładnie zaklej wszystkie brzegi taśmą, ponieważ są one szczególnie narażone na przecieranie i mogą doprowadzić do tego, że podczas transportu karton się otworzy lub powstaną w nim dziury.

Planujesz nadać instrument o większych gabarytach, np. pianino czy kontrabas? Najlepszą metodą będzie zamówienie przesyłki paletowej albo skorzystanie z niestandardowej dostawy.

Szczegółowe porady co do zabezpieczania popularnych instrumentów znajdziesz w naszych artykułach: „Jak spakować i wysłać gitarę” oraz „Jak wysłać pianino lub keyboard?”.

O czym pamiętać przy wysyłce instrumentu muzycznego kurierem?

Do wysyłki instrumentu muzycznego kurierem trzeba odpowiednio się przygotować, ponieważ w przeciwnym razie taka dostawa może być dość ryzykowna. Bardzo ważne jest prawidłowe zapakowanie sprzętu i zabezpieczenie kartonu.

Na paczce warto również umieścić specjalne oznaczenia – trzeba jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach za ostrzeżenia typu „Ostrożnie! Nie rzucać!” trzeba dodatkowo dopłacić. Jeśli usługa ta nie zostanie opłacona, kurier może zignorować napisy czy naklejki umieszczone we własnym zakresie. Jeśli jednak przewoźnik nie pobiera takich opłat, można zaopatrzyć się w specjalną taśmę albo po prostu napisać markerem stosowne ostrzeżenia na kartonie. Warto też zaznaczyć, w jaki sposób paczka powinna być przenoszona i odstawiana, wskazując jego górę poprzez umieszczenie napisu „TOP” i strzałki.

Przy nadawaniu paczki z instrumentem dobrze jest zainwestować w dodatkowe ubezpieczenie. Taka usługa gwarantuje, że w razie kłopotów wynikających z błędu przewoźnika, nieuważności kuriera albo zdarzeń losowych otrzyma się stosowne odszkodowanie. Sprzęt muzyczny to często koszt rzędu kilkuset do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, dlatego jeśli zamówiło się albo przesyła się tak drogi produkt, najrozsądniej jest się zabezpieczyć.

Dobrze jest również zachować uważność przy wypełnianiu i naklejaniu etykiety przewozowej. Nawet drobna pomyłka w danych adresowych może być kłopotliwa. Istotne jest też to, jak umieści się ją na kartonie. Powinna być przyklejona w widocznym miejscu, najlepiej na płaskiej powierzchni. Należy upewnić się, że nie odklei się w transporcie. W przypadku wykorzystywania kartonu, który kiedyś był już używany do wysyłki, trzeba usunąć albo zakryć stare etykiety.

Jak wybrać najlepszego kuriera do wysyłki instrumentu muzycznego?

Każda firma przewozowa oferuje inne warunki oraz stawki realizacji usługi. Z tego względu przed nadaniem przesyłki powinno się porównać przynajmniej kilka opcji. Może się okazać, że np. pozornie korzystny wariant po dodatkowych opłatach jest zdecydowanie za drogi, a konkurencja proponuje lepsze ceny.

Przy tym koniecznie trzeba zwrócić uwagę, czy przewoźnik na pewno dopuszcza dostawę instrumentów muzycznych. Z reguły nie są wymieniane jako przedmioty w sekcji wyłączeń, ale problematyczna może być wysyłka sprzętów vintage, które są uznawane za antyki. Najlepiej jest po prostu dokładnie zapoznać się z zapisami regulaminu albo w razie potrzeby skontaktować się z konsultantem.

Kosz wysyłki instrumentu jest zależny od kilku czynników. Najważniejsze są oczywiście gabaryty, czyli wymiary oraz waga paczki. Powinny być zgodne ze standardami wybranej firmy, ponieważ w przeciwnym razie przesyłka może zostać uznana za niestandardową, co wiąże się ze znaczną dopłatą. Znaczenie ma również kształt paczki, dlatego najlepiej jest zaopatrzyć się w standardowy karton.

Kiedy zapakuje się instrument zgodnie z zaleceniami przewoźnika oraz naszymi wskazówkami, koszt wysyłki zostanie obliczony na podstawie cennika. Pamiętaj jednak o dodatkach, m.in. ubezpieczeniu czy oznaczeniach. Zależy Ci na szybkiej albo niestandardowej dostawie (np. w sobotę)? Wiele firm daje taką możliwość, oczywiście za odpowiednią opłatą.

Przewoźnicy mają własne cenniki i sposoby wyliczania cen, dlatego dobrze jest porównać ze sobą kilka ofert. Najszybciej i najłatwiej da się to zrobić korzystając z porównywarek, czyli specjalnych portali, takich jak np. apaczka.pl czy epaka.pl. Wystarczy wypełnić krótki formularz opisując paczkę i zaznaczyć odpowiednie kryteria, by dowiedzieć się, które firmy zaproponują najbardziej opłacalne stawki. Co więcej, za pośrednictwem takiej strony od razu można nadać paczkę. W ten sam sposób da się zamówić kuriera pod wskazany adres, dlatego nie trzeba samodzielnie przenosić ciężkiego sprzętu czy udawać się do odległego punktu wysyłkowego.

Dlaczego warto skorzystać z usług wypożyczalni sprzętu muzycznego online?

Jak widzisz, dostawa sprzętu muzycznego kurierem nie jest wcale taka trudna i nie musi być ryzykowna. Chcesz zacząć naukę gry na jakimś instrumencie? A może chcesz przetestować jakiś model, np. gitary, zanim zdecydujesz się na zakup? Skorzystaj z usług wypożyczalni sprzętu muzycznego online Vibe!

W ramach niewysokiego, miesięcznego abonamentu zyskujesz możliwość korzystania z wybranego instrumentu w ustalonym okresie. Po upływie minimalnego czasu najmu możesz go zwrócić, wymienić na inny albo dalej wynajmować. Szczególnie Ci się spodobał? Dajemy również możliwość jego wykupu na własność – po wpłaceniu ustalonej kwoty albo po spłaceniu całej jego wartości w ratach.

Wszystkie formalności dopełnisz zdalnie. Wybrany instrument odbierzesz w partnerskim sklepie muzycznym albo dostaniesz do rąk własnych od kuriera. Po zakończeniu umowy oddasz go w taki sam sposób – z naszym poradnikiem wiesz już, jak bezpiecznie nadać przesyłkę. Nie ryzykuj zakupu w ciemno. Zamawiaj sprzęt muzyczny do nauki i eksperymentów bez wychodzenia z domu!

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą gitar, instrumentów klawiszowych, instrumentów dętych oraz innych sprzętów muzycznych!

KLAWISZOWE (1051)

GITARY (3673)

DĘTE (490)

Powiązane Artykuły