Dla osób zaczynających swoją przygodę z gitarą twardość strun bywa wyzwaniem. Z pomocą przychodzi niepozorne akcesorium, dzięki któremu można grać bez niepotrzebnego dyskomfortu czy bólu. W tym tekście wyjaśniamy, czym dokładnie są kostki do gry na gitarze – dowiedz się, jak wybrać najlepszą i jak z niej korzystać!
Czym jest kostka do gitary?
Kostka do gry na gitarze, nazywana także plektronem albo piórkiem, to niewielki trójkątny przyrząd przeznaczony do szarpania strun. Akcesoria tego typu są używane już od wieków – powstały prawdopodobnie równocześnie z pierwszymi instrumentami strunowymi szarpanymi. Istnieje wiele ich odmian, różniących się wielkością, grubością, materiałem wykonania, a także wyglądem.
Dlaczego warto używać kostki do gitary?
Z kostek do gitary często korzystają osoby początkujące, których palce nie są przyzwyczajone do twardych strun. Nie oznacza to jednak, że nie powinno się ich używać później. Wszystko tak naprawdę zależy od preferencji. Co więcej, kostka pozwala poznać wiele nowych technik gry.
Warto też wiedzieć, że korzystając z piórka można uzyskać bardziej jasne i ciepłe brzmienie. Przyrząd ten umożliwia także szybszy picking oraz daje nieco więcej kontroli podczas gry (jest bardziej precyzyjny od kciuka).
Rodzaje kostek gitarowych
Jak wspomnieliśmy już wcześniej, istnieje wiele rodzajów kostek do gitary. Podczas wyboru warto kierować się kilkoma najważniejszymi kryteriami, które poniżej nieco dokładniej opiszemy. Trzeba jednak pamiętać, że w praktyce wybór tego przyrządu jest kwestią indywidualną – wiele zależy od stylu gry, gatunku muzycznego oraz własnych preferencji. Piórka nie są raczej zbyt kosztowne, dlatego warto eksperymentować i testować różne odmiany. Na co jednak powinno się zwrócić uwagę przy przeglądaniu dostępnych opcji?
Grubość
Grubość kostek gitarowych zazwyczaj mierzona jest w milimetrach (mm). Ogólnie można spotkać modele mające od 0,4 mm do 1,5 mm:
- extra thin/light – grubość poniżej 0,45 mm,
- thin/light – grubość od 0,45 mm do 0,70 mm,
- medium – grubość od 0,60 do 0,80 mm,
- heavy – grubość od 0,80 do 1,2 mm,
- extra heavy – grubość powyżej 1,2 mm.
Osoby początkujące powinny celować raczej w cieńsze piórka. Podczas nauki ćwiczy się podstawowe akordy i najprostsze techniki palcowania, a takie akcesorium jest po prostu wygodniejsze. Amatorzy strummingu i rytmicznej gry również z pewnością lepiej będą czuć się z cieńszą kostką. Grubsze dają z kolei większą kontrolę.
Znaczenie ma również grubość strun. W przypadku gitar basowych lub z grubszymi strunami, rozsądniej zdecydować się na grubszy, bardziej wytrzymały model.
Rozmiar i kształt
Kostki do gitary mają również rozmaite kształty i rozmiary. Najbardziej standardowym, klasycznym wariantem jest model trójkątny, z jednym nieco bardziej wydłużonym, ostrym, szpiczastym końcem. Popularne są także piórka, w których wszystkie trzy boki mają podobny kształt – można je trzymać w dowolny sposób.
Producenci sprzętu muzycznego oferują najróżniejsze warianty. W sklepach można znaleźć najbardziej nietypowe i awangardowe modele. Trudno jednak stwierdzić, która opcja będzie najlepsza – każdy gitarzysta woli co innego.
Nie tylko kształt jest ważny, ale też rozmiar. Osoby o mniejszych dłoniach dla własnej wygody powinny raczej zdecydować się na drobniejszą kostkę. Gitarzyści z dużymi palcami z kolei w większości przypadków zdecydowanie wolą większe piórka. Na rynku jest na szczęście ogromny wybór, dlatego można znaleźć bardzo drobne plektrony, jak i całkiem okazałe.
Materiał wykonania
Dawniej przyrządy wykorzystywane do gry na instrumentach strunowych były wykonywane głównie z kości słoniowej i skorupy żółwia. Współcześnie popularne są rozmaite tworzywa sztuczne (szczególnie nylon). Producenci stosują jednak najróżniejsze materiały, m.in. metal, drewno, kamień czy szkło.
Najlepiej zacząć od tańszych, prostych, nylonowych modeli. Są lekkie i elastyczne, dlatego nie wymagają dużej precyzji i kontroli. W tym przypadku ma się też zdecydowanie największy wybór pod względem rozmiaru oraz grubości.
Wygląd
Estetyka kostki do gitary to kwestia drugorzędna, ale dla wielu osób bardzo ważna. Estetyczne piórko zwiększa przyjemność z gry i sprawia, że ma się świetną prezencję na scenie. Co więcej, pewne dodatkowe elementy zwiększają funkcjonalność plektronu, np. specjalne wypustki mają właściwości antypoślizgowe.
Niektórzy gitarzyści tak lubią te akcesoria, że je kolekcjonują. Producenci proponują wiele zachwycających wzorów, kolorów, kształtów, faktur itp. Ciekawą praktyką jest też zamawianie specjalnych personalizowanych modeli, np. z grawerami.
Jaka kostka do gitary akustycznej?
Do gry na gitarze akustycznej na początek dobra będzie cieńsza kostka nylonowa. Jest idealna do strummingu, a także pozwala wykonywać wiele ciekawych chwytów. Jeśli jednak preferuje się bardziej skomplikowane melodie, lepiej sprawdzi się nieco grubsze piórko. Najbardziej uniwersalnym wyborem będzie średniej wielkości plektron o grubości około 0,60-0,80 mm.
Jaka kostka do gitary elektrycznej?
Struny w gitarze elektrycznej są metalowe, dlatego ogólnie lepiej zdecydować się na nieco grubszą kostkę, a na pewno grubszą niż do gitary akustycznej. Cienkie piórko może nie zdać egzaminu, szczególnie przy szybszym graniu. Jeśli jednak nie ma się pojęcia co wybrać, można również zacząć od wariantu medium (0,60-0,80 mm).
Jak używać kostki do gitary?
Kostka jest prostym akcesorium, ale jeśli chce się prawidłowo z niej korzystać, trzeba wiedzieć, jak w ogóle powinno się ją używać. Duże znaczenie ma chwyt, a także sposób szarpania i „bicia” strun. Zanim zacznie się eksperymenty, warto poznać podstawy.
Jak trzymać kostkę do gitary?
Trzymając piórko musisz się upewnić, że paznokieć na kciuku ręki, którą szarpie się struny, jest skierowany w Twoją stronę. Dociśnij mocno plektron do najwyższego stawu palca wskazującego. Kiedy trzymasz już kostkę między dwoma palcami, skieruj ją w stronę kciuka – nie wyrównuj jej z palcem, ale odwróć o 90 stopni.
Kiedy stabilnie i mocno (ale nie za mocno) złapiesz już piórko, pozostaw około 1 cm ostrej końcówki, by wystawała spomiędzy kciuka i palca wskazującego. To właśnie tą częścią będziesz uderzać i szarpać struny.
Pozostałe trzy palce pozostaw swobodne. Nie napinaj ich, by nie męczyć dłoni. Podczas gry upewnij się jednak, że dłoń albo nadgarstek nie naciska na struny, bo w ten sposób możesz je wyciszyć.
Jak „piórkować”, czyli szarpać struny kostką?
Przy graniu akordów gitarowych staraj się ustawić chwyt w taki sposób, byś nie musiał zginać nadgarstka. Zadbaj o to, by był wyprostowany, a kostka ustawiona prostopadle do strun i korpusu gitary. Przy uderzaniu w struny skup się na poruszaniu łokciem, a nie nadgarstkiem.
Spróbuj uderzyć kilka razy i zagraj dowolny akord. Gdy uderzanie w dół zacznie być wygodne i będziesz już w stanie grać różne akordy, uderzając we właściwe struny, dodaj kilka uderzeń w górę. Jednak zamiast uderzać wszystkie struny, ale w odwrotnej kolejności, podczas uderzania w górę skup się na biciu tylko dwóch lub trzech najwyższych strun.
Alternatywny picking
Jedną z technik, do której szczególnie dobrze nadaje się kostka gitarowa, jest granie naprzemienne. Alternatywny picking odnosi się do uderzania poszczególnych strun zarówno w górę, jak i w dół, a nie tylko szarpania strun ruchem skierowanym w dół.
Dobrym sposobem na ćwiczenie tej techniki jest uderzenie struny i szarpnięcie jej najpierw w dół małym ruchem. Po pierwszym uderzeniu w dół, zamiast przechodzić nad struną i ponownie szarpnąć w dół, uderz strunę w górę, w drodze powrotnej. Zacznij powoli, a następnie stopniowo zwiększaj prędkość.
Kluczem jest wykonywanie małych ruchów, w przeciwieństwie do tych dużych, zamaszystych, których używa się podczas strummingu. Wtedy często może się okazać, że przypadkowo uderzasz piórkiem w inne struny, na których nie zamierzałeś grać.
Aby ćwiczyć alternatywny picking, możesz także spróbować „zakotwiczyć” dłoń na strunach w pobliżu mostka gitary. W ten sposób wyciszysz struny, ale będziesz w stanie wygodnie używać mniejszych ruchów podczas korzystania kostki gitarowej.
Jak wybrać kostkę do gitary?
Podsumowując, trudno byłoby wskazać najlepszą kostkę do gitary czy chociażby przygotować zestawienie polecanych modeli. Każdy gitarzysta ma własne preferencje i po prostu woli co innego. Mamy jednak nadzieję, że nasze wskazówki okażą się pomocne, ale najważniejsze jest, by wypróbować przynajmniej kilka rodzajów i modeli.
Zwróć uwagę przede wszystkim komfort i tzw. feeling, czyli odczucia podczas gry. Z czasem mniej więcej zaczniesz zauważać, co Ci pasuje, a co zupełnie nie odpowiada. Może się też okazać, że piórko nie jest po prostu dla Ciebie i mimo wszystko wolisz grać palcami.
Chcesz potestować różne kostki, ale też i różne gitary? Wypożyczalnia Vibe oferuje szeroką, rozbudowaną ofertę instrumentów. Wybierz produkt i wypełnij formularz, by go wypożyczyć w ramach niewysokiego miesięcznego abonamentu. Wszystkie formalności załatwisz zdalnie, a sprzęt zostanie wysłany do Ciebie kurierem albo przygotowany do odbioru w wybranym partnerskim sklepie muzycznym.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą gitar!