Nauka gry, Sprzęt / Instrumenty klawiszowe

Pianino dla dziecka

Kiedy maluch zaczyna interesować się muzyką, jak najbardziej warto wspierać jego nowe hobby. Liczne badania wykazały, że gra na instrumentach, w szczególności klawiszowych, ma pozytywny wpływ na rozwój mózgu, a do tego jest świetnym ćwiczeniem psychomotorycznym. Jeśli fascynacja zaczyna przeradzać się w pasję, dobrze jest zainwestować nie w zabawkę, a profesjonalny sprzęt. Radzimy, jak wybrać najlepsze pianino cyfrowe dla dziecka!

Jakie pianino dla dziecka?

Wiele osób kupuje swoim muzykalnym dzieciom zabawkowe instrumenty klawiszowe albo keyboardy, ale nie zawsze będzie to dobry wybór. Jeśli chce się zachęcić malucha do poważnej gry, a nie tylko zabawy, rozsądniej jest od razu wybrać profesjonalny sprzęt muzyczny, który daje najwięcej możliwości rozwoju.

Pianino cyfrowe bywa mylone z keyboardem ze względu na zewnętrzne podobieństwo. W rzeczywistości jest jednak zupełnie innym instrumentem klawiszowym – jako digitalna wersja pianina akustycznego, wiernie odwzorowuje jego brzmienie, a także grywalność (klawisze podobnie reagują na uderzenia). Jeśli więc pociecha z czasem chciałaby „przesiąść się” do fortepianu, będzie jej zdecydowanie łatwiej przyzwyczaić się do nowego instrumentu.

Wybór pianina cyfrowego do nauki gry to wyzwanie dla osób, które nie posiadają stosownej wiedzy czy doświadczenia w tym zakresie. Rodzice często nie wiedzą, czym się kierować. Wyszczególniliśmy najważniejsze kryteria, by nieco ułatwić to zadanie.

Na co zwrócić uwagę wybierając pianino cyfrowe dla dziecka?

Pianina cyfrowe są zaawansowanym technologicznie sprzętem, z wieloma dodatkowymi funkcjami itp. Przez to rodzice i ich pociechy zazwyczaj nie mają pojęcia, które z nich mają właściwie znaczenie. Krótko omawiamy najistotniejsze zagadnienia.

Parametry techniczne pianin elektronicznych dla dzieci

  • waga – pianino cyfrowe dla dziecka powinno być dość lekkie, tak by maluch mógł bez problemu je przenosić i przestawiać. Sprzęt nie może ważyć więcej niż kilkanaście kilogramów;
  • wymiary – mniejszy model można łatwiej ustawić w pokoju dziecięcym, ale warto zwrócić przy tym uwagę, by miał pełnowymiarową klawiaturę. Zazwyczaj taki instrument ma następujące wymiary: szerokość 130-140 cm; głębokość 30-40 cm; wysokość 10-15 cm (bez statywu);
  • rodzaj klawiatury – klawisze powinny jak najlepiej symulować te stosowane w pianinie akustycznym, dlatego dobrze by były dynamiczne i „ważone” (klawisze wyższych oktaw pracują „lżej” niż te przypisane do niskich tonów). Ponieważ reagują na siłę oraz rodzaj nacisku, pozwalają pracować nad dynamiką gry;
  • liczba klawiszy – jeśli dziecko chce na poważnie uczyć się grać na pianinie, najlepiej wybrać model z pełnowymiarową klawiaturą składającą się z 88 klawiszy;
  • system nagłośnienia – na jakość dźwięku generowanego przez pianino duży wpływ mają głośniki (minimum 2 x 7W) i wzmacniacz. Nie bez znaczenia ma też moc urządzenia – im większa, tym lepiej. Z czasem ewentualnie można zainwestować w dodatkowe, zewnętrze nagłośnienie, tzw. monitory (np. Adam, KRK, Nord, Tannoy);
  • pulpit na nuty – podczas nauki gry wykorzystuje się nuty z ćwiczeń/podręcznika, wydrukowane na papierze albo wyświetlane na urządzeniu mobilnym (smartphone’ie lub tablecie). Stabilna podstawa pozwala wygodnie, bezpiecznie je ustawić w zasięgu wzroku. Nie każdy model jest wyposażony w ten element, dlatego warto na to zwrócić uwagę;
  • jakość wykonania pokręteł, przełączników, przycisków itp. – pianino powinno być wyprodukowane z dobrych gatunkowo tworzyw, tak by dobrze znosiło nawet intensywne ćwiczenia. Dzieci są bardziej ekspresyjne i z reguły mniej uważne, dlatego mogą łatwiej przypadkiem coś uszkodzić, a naprawa takich elementów bywa kosztowna.

Brzmienie, grywalność

Wybór pianina cyfrowego powinien być oczywiście uzależniony od tego, jak brzmi i jak się na nim gra. Najważniejsze, by wiernie odwzorowywał pianino akustyczne. W tej kwestii istotna jest nie tylko budowa sprzętu, ale też dodatkowe funkcje. Najważniejsze są:

  • wbudowane brzmienia – na początek w zupełności wystarczy 10 podstawowych brzmień dobrej jakości, które dobrze naśladują inne instrumenty akustyczne;
  • ilość głosów polifonii – im jest ich więcej, tym brzmienie jest bogatsze i pełniejsze. Im piękniej gra instrument, tym dziecko chętniej będzie na nim grać. Minimum to 64 dźwięki, a 120 dźwiękówzagwarantuje już świetną jakość;
  • dostępne akompaniamenty;
  • możliwość rejestracji nagrania – funkcja jest bardzo przydatna podczas nauki, ponieważ pozwala nagrywać wykonania. Dzięki temu można je później odtwarzać, by wyłapywać błędy;
  • możliwość wgrywania dodatkowych brzmień – pozwala korzystać z zewnętrznych plików;
  • możliwość upgrade’u sofware’u – dzięki automatycznie lub ręcznie pobieranym patchom (łatkom) sprzęt może być stale udoskonalany i rozwijany, dzięki czemu przez dłuższy czas będzie w pełni aktualny pod względem technicznym;
  • podział klawiatury dla dwóch muzyków – umożliwia równoczesną grę dla dwóch osób, co przydaje się w momencie, gdy dziecko chce grać wraz z kimś bliskim albo nauczycielem;
  • metronom – jest niezwykle przydatny początkującym, dlatego dobrze, by urządzenie posiadało funkcję wybijania rytmu. Dzięki temu nie trzeba inwestować w osobny sprzęt czy korzystać z aplikacji na smartphone’a.

Możliwość podłączenia akcesoriów i urządzeń zewnętrznych

Pianino cyfrowe jest sprzętem elektronicznym, dlatego da się je podłączyć do innych urządzeń. Warto więc upewnić się, że posiada:

  • łącza USB obsługujące zewnętrzne nośniki pamięci – można na nich zapisywać swoje nagrania;
  • wejście mini jack – możliwość podłączenia słuchawek jest bardzo ważna w przypadku dziecka uczącego się grać. Dzięki nim maluch może się w pełni skupić na brzmieniu, a przy okazji jego ćwiczenia nie będą uciążliwe dla osób postronnych;
  • kilka możliwości połączenia się z komputerem, nagłośnieniem zewnętrznym itp. – USB MIDI, Bluetooth, WiFi itp.;
  • kompatybilność z zewnętrznymi aplikacjami muzycznymi (np. GarageBand) – aplikacje są proste w użyciu i niezwykle przydatne podczas nauki.

Akcesoria

Podczas korzystania z pianina cyfrowego przydatne są różne akcesoria. Najlepiej jest od razu je wykupić lub wynająć w zestawie. Na początek niezbędne są:

  • ławka,
  • statyw,
  • pokrowiec lub futerał,
  • słuchawki.

Gwarancja i serwis

Elektroniczne sprzęty muzyczne są szczególnie narażone na awarie czy uszkodzenia. Małe łobuziaki niestety szybko się rozpraszają i lubią się wygłupiać, co dodatkowo zwiększa ryzyko. Przed zakupem trzeba koniecznie upewnić się, że w razie potrzeby uzyska się potrzebną pomoc. Ważne są:

  • długość gwarancji,
  • dostęp do autoryzowanego serwisu,
  • możliwość serwisu w domu (dojazd pod wskazany adres),

Aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia sprzętu, trzeba odpowiednio się z nim obchodzić. Sprawdź nasz artykuł: „Jak dbać o pianino”.

Cena

Planując zakup pianina cyfrowego dla dziecka wiele osób ma już ustalony z góry jakiś budżet. Modele z wyższych półek cenowych są z reguły lepsze, ale oczywiście nie każdy może pozwolić sobie na najdroższy wariant i nie zawsze ma to sens – nie wiadomo, czy maluch nie porzuci nowego hobby. Nie powinno się jednak wybierać pianin z pułapu poniżej 1000 zł, ponieważ ich jakość raczej pozostawia wiele do życzenia. Przy tym najrozsądniej jest też zdecydować się na model od znanego producenta.

Najlepsze pianina cyfrowe dla dzieci

Pianino cyfrowe dla dziecka nie powinno być tanią zabawką. Warto wybrać sprzęt renomowanej marki, np. Yamaha, Roland, Korg, Kurzweil, Kawai czy Casio. Proponujemy kilka bardzo dobrych modeli w różnych przedziałach cenowych.

Do 2.500 zł

Do 3.500 zł

Do 4.500 zł

Nowe czy używane – jakie pianino cyfrowe dla dziecka?

Rodzice maluchów chcących nauczyć się grać na pianinie często mają dylemat, czy opłaca się kupować nowy sprzęt czy lepiej jest postarać się znaleźć model używany. Wybór instrumentu prosto ze sklepu daje gwarancję, że będzie sprawny i zdecydowanie bardziej odporny. Niestety trzeba jednak liczyć się w z tym, że jest dużo droższy.

Sprzęt muzyczny z drugiej ręki jest tańszy, ale przed zakupem trzeba uważnie sprawdzić jego stan i stopień zużycia. Warto poprosić o przegląd w serwisie czy opinię specjalisty, ponieważ w przeciwnym razie można stać się ofiarą naciągacza. Naprawa uszkodzonego pianina cyfrowego może być bardzo kosztowna, a nawet zupełnie nieopłacalna. Jeśli ma się ograniczony budżet, ale chce się uzyskać możliwie najlepszy sprzęt, optymalnym rozwiązaniem będzie wynajem instrumentów online.

Wynajem pianina cyfrowego z opcją wykupu – dlaczego warto?

Inwestycja w nowy, markowy instrument klawiszowy to duży wydatek. Dzieci lubią szybko zmieniać zdanie, dlatego rodzice często wolą się wstrzymać, zanim podejmą decyzję o zakupie profesjonalnego sprzętu. Nie warto jednak zaczynać od tanich odpowiedników. Idealnym wyjściem z tej sytuacji jest wynajem pianina cyfrowego z opcją wykupu.

Usługa ta polega na wypożyczeniu wybranego instrumentu (na stronie sklepu partnerskiego lub w naszej wypożyczalni) w ramach przystępnego miesięcznego abonamentu. Po zakończeniu minimalnego okresu najmu można go zwrócić lub wymienić na inny model. Jeśli zaś wyjątkowo się spodoba, da się go też wykupić – od razu albo po spłaceniu pozostałych rat. Z dziećmi nigdy nie wiadomo, czy aktualne hobby stanie się pasją, czy zostanie rzucone w kąt po miesiącu. Usługa wynajmu instrumentu z opcją wykupu daje szansę na naukę bez ryzyka dużych strat finansowych. Co więcej, w ramach wypożyczenia oferujemy także naukę gry na pianinie prowadzoną przez szkołę Gama Piano Studio.

Jak przebiega proces najmu pianina cyfrowego?

Procedura jest bardzo łatwa i zajmuje tylko chwilę – kliknij przycisk „Wynajmij” na karcie produktu, a następnie wypełnij krótki formularz. Po sfinalizowaniu formalności online instrument będzie gotowy do odbioru w wybranym partnerskim sklepie muzycznym albo zostanie nadany kurierem.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą aktualną ofertą pianin cyfrowych!

Pianina cyfrowe (773)

Pianina akustyczne (82)

Keyboardy (106)

Powiązane Artykuły