Sprzęt / Gitary

Porównanie modeli SG – Telecaster

Flagowe modele gitar elektrycznych od znanych marek cieszą się ogromną popularnością, zarówno w podstawowych, jak i zmodyfikowanych odsłonach. Ponieważ większość z nich jest bardzo chwalona oraz ma grono swoich wiernych zwolenników, osoby początkujące często mają kłopot z podjęciem decyzji, na którego „klasyka” się zdecydować. W tym artykule przedstawiamy porównanie słynnych modeli od Gibsona i Fendera – przekonaj się, czym różnią się od siebie SG i Telecaster!

Gibson SG vs. Fender Telecaster – kultowe gitary elektryczne

Gibson SG to model gitary elektrycznej typu solid-body, wprowadzony na rynek w 1961 roku jako Gibson Les Paul SG. Pozostaje w produkcji do dziś, w wielu odmianach. Wariant Standard jest najlepiej sprzedającym się modelem Gibsona.

W 1960 roku sprzedaż Gibsona Les Paula znacznie spadła. W kolejnym roku postanowiono więc wprowadzić płaski, cieńszy, profilowany, mahoniowy korpus z podwójnym wycięciem. W tym przypadku dostęp do górnych progów był o wiele łatwiejszy, a do tego przesunięto połączenie gryfu o trzy progi. Prostsza konstrukcja obniżyła koszty produkcji, a model reklamowano jako „posiadający najszybszy gryf na świecie” (umożliwiający najszybsze zmienianie akordów).

Gitara została przeprojektowana bez wiedzy Les Paula, który ogólnie był niezadowolony z efektów końcowych. W tym czasie mierzył się też z problemami osobistymi, a jego popularność malała, przez co z czasem zakończył kontrakt z prezesem Gibsona. Nazwisko gitarzysty zostało usunięte z nazwy modelu i przemianowano go na „SG”, od „Solid Guitar”. Ze względu na niezwykle wygodny korpus, wysoki komfort gry oraz unikalny styl vintage, gitara jest często kopiowana przez innych producentów.

Gitara elektryczna Fender Telecaster, czyli potocznie zwany Tele, to pierwsza masowo produkowana komercyjna gitara elektryczna typu solid-body. Jej prosta, ale skuteczna konstrukcja i rewolucyjne brzmienie wyznaczyły trendy nie tylko w dziedzinie produkcji gitar, ale też wprowadziły prawdziwą rewolucję w muzyce popularnej.

Pierwotnie została wprowadzona do dystrybucji w 1950 roku jako Broadcaster, ale w wyniku konfliktu związanego ze zbyt dużym podobieństwem do nazwy jednego instrumentu z oferty marki Gretsch, w 1951 roku zmieniono nazwę. Gitara Telecaster szybko stała się popularnym modelem i po dziś dzień w ciągłej produkcji, w formie niemalże niezmienionej. Jest wszechstronnym instrumentem, wykorzystywanym w wielu gatunkach, takich jak m.in. country, reggae, rock, pop, folk, soul, blues, jazz, punk, metal, indie rock i R&B. Na przestrzeni lat wyprodukowano wiele odmian i wariantów, z różnymi modyfikacjami.

Interesuje Cię, jakie jeszcze instrumenty cieszą się światową sławą? Sprawdź nasz wpis: „Kultowe gitary elektryczne”.

Czym różnią się od siebie SG i Telecaster?

SG i Telecaster to gitary bardzo podobne konstrukcyjnie, o zbliżonym brzmieniu, ale mimo to da się wskazać między nimi drobne, choć znaczące różnice. Przede wszystkim są one związane z budową instrumentów. Po krótce omawiamy poszczególne elementy i zagadnienia, istotne dla tego porównania.

Gryf

Gryfy gitar SG i Telecaster różnią się w zależności od wybranego wariantu modelu. Tańsze odpowiedniki, czyli Squier Telecaster i Epiphone SG, mają zazwyczaj podobne smukłe gryfy w kształcie litery C. Oryginalny Tele ma zwykle kształt D lub U, w dodatku nieco grubszy niż zaokrąglony / stożkowy, jak w przypadku SG.

Większość gitar SG i Telecaster ma 22 progi, z pewnymi wyjątkami (Fender American Original i Squier Classic Vibe Telecasters mają po 21). Istnieją także modele barytonowe Telecasterów posiadające również 21 progów, lecz przedłużoną menzurę, tj. długość gryfu nawet do 27 cali (standardowo menzura Telecastera wynosi 25,5 cala). Gryfy Telecasterów są zazwyczaj wykonane z klonu i mają klonowe lub palisandrowe podstrunnice, podczas gdy w gitarach SG wytwarza się je raczej z mahoniu, ale też zazwyczaj mają podstrunnice z palisandru.

Menzura gitary Gibson SG jest o około 1,25 cala krótsza niż w przypadku Telecastera. Dzięki temu brzmi nieco cieplej i jest ogólnie łatwiejszy w grze dla niektórych graczy – nie trzeba tak daleko „sięgać” do niższych progów.

Korpus

Gitary Telecaster mają charakterystyczny, kultowy korpus z pojedynczym wycięciem, zwykle wykonany z olchy (czasami z jesionu). Gitara SG ma podwójne wycięcie (ułatwia dostęp do górnych progów), a samo pudło jest najczęściej mahoniowe. Gibson jest również cieńszy i lżejszy, ważąc ok. 2 funty mniej (~1 kilogram).

Elektronika i osprzęt

Gitara elektryczna Telecaster klasycznie posiada dwa przetworniki single coil, natomiast SG – dwa humbuckery. Przez to Fender brzmi nieco jaśniej niż Gibson, ale jest za to bardziej podatny na sprzężenia przy wysokich ustawieniach wzmacniacza. Humbuckery gwarantują również większą głośność. Przez to gitary SG uważa się za lepsze do grania cięższych odmian muzyki (heavy blues, hard rock, metal).

Mostek Tele jest w stanie osiągnąć mocny, „uderzający” ton przy użyciu wysokiego wzmocnienia, ponieważ jest on zamontowany na metalu, a nie na korpusie, co daje unikalny, potężny dźwięk, popularny wśród gitarzystów rockowych. Niektóre odmiany posiadają humbuckery zamiast pojedynczych cewek, a nawet przetworniki P90, które brzmią nieco jaśniej i cieplej. Słynna konfiguracja Keitha Richardsa z The Rolling Stones to przetwornik singlowy przy mostku oraz humbucker przy gryfie, odwrócony o 180 stopni w stosunku do standardowego ustawienia humbuckera w pozycji przy gryfie w celu rozjaśnienia brzmienia.

Fender ma również w swojej ofercie jedno-przetwornikową wersję Telecastera o nazwie Esquire. Przetwornik typu single jest umieszczony przy mostku.

Zarówno gitara SG, jak i Tele posiadają 3-drożne selektory przetworników, umożliwiające aktywację przetworników tylko przy mostku i przy gryfie albo obu na raz. Gitara elektryczna SG jest wyposażona w niezależne regulatory tonu i głośności dla każdego przetwornika, podczas gdy gitara elektryczna Telecaster ma pojedynczy główny regulator tonu i głośności, który reguluje oba przetworniki.

SG jest nieco bardziej wszechstronny, jeśli nie korzysta się z żadnych efektów. Telecaster jest zaś jednak wyjątkowo uniwersalny, jeśli weźmie się pod uwagę różnicę pomiędzy brzmieniem pickupów przy mostku i gryfie („jasne” solowe vs „ciemne” rytmiczne brzmienie).

Więcej wskazówek na temat tego, na co zwrócić uwagę przy wyborze instrumentu, znajdziesz w naszym artykule: „Gitara elektryczna dla początkujących – doradzamy jaką wybrać!”.

SG v. Telecaster Deluxe

Gitara elektryczna Telecaster Deluxe jest wyjątkową odmianą klasycznego Tele. Posiada dwa humbuckery zamiast pojedynczych przetworników single-coil, przez co ma cieplejsze i bardziej zbalansowane brzmienie. Do tego jego układ kontroli tonów jest bardziej zaawansowany i łatwiejszy w obsłudze, z oddzielnymi potencjometrami dla głośności tonów każdego przetwornika. Wyróżnia się też większą główką w stylu lat 70.

Poza wyglądem, model ten różni się od gitary elektrycznej Gibson SG także pod względem budowy. Dla przykładu, SG ma krótszą menzurę, co ułatwia tzw. bendy oraz sprzyja szybkiej, dynamicznej grze.

SG czy Telecaster – który model wybrać?

Trudno jest jednoznacznie rozstrzygnąć, która gitara elektryczna jest lepsza – SG czy Telecaster. Modele te są jednak dość podobne i wyjątkowo uniwersalne, a zarazem odróżniające je szczegóły sprawiają, że są absolutnie wyjątkowe. Najlepszym rozwiązaniem jest po prostu przetestowanie oby wariantów. W ten sposób można ocenić, który model jest wygodniejszy, ma lepszą grywalność i przyjemniejsze brzmienie.

O czym warto jeszcze wiedzieć, zanim podejmie się ostateczną decyzję? Telecastery brzmią bardziej jasno i „twangowo”, dzięki czemu bardzo dobrze pasują do czystych rejestrów. Mają też dobry, „gryzący” ton na przetworniku przy mostku, gdy używa się efektu gain przy graniu muzyki rockowej. Trzeba jednak pamiętać, że nadal są dość „cienkie” i ciche w porównaniu do SG. Gitara Gibsona ma pełne, ciepłe brzmienie oraz jest mniej podatna na sprzężenia przy dużym wzmocnieniu. Na pewno przypadnie do gustu miłośnikom cięższego rocka i metalu.

Telecaster czy SG – która gitara jest lepsza dla początkujących?

W praktyce w rękach osoby początkującej równie dobrze sprawdzą się oba modele. Ceny podstawowych Telecasterów i SG, w szczególności w wersjach submarek Squier i Epiphone, są wyjątkowo przystępne. Warto więc zastanowić się, jakie preferuje się brzmienia – czyste i lżejsze czy głośniejsze i cięższe.

Słynny muzycy grający na gitarze elektrycznej SG

  • Angus Young (AC/DC)
  • Tony Iommi (Black Sabbath)
  • Derek Trucks
  • Eric Clapton
  • Pete Townshend (The Who)
  • Jimi Hendrix

Słynni muzycy grający na gitarze elektrycznej Telecaster

  • Keith Richards (The Rolling Stones)
  • Bruce Springsteen
  • George Harrison (The Beatles)
  • Muddy Waters
  • Joe Strummer (the Clash)

Skłaniasz się bardziej w stronę Fendera? Zobacz nasz artykuł: „Porównanie Stratocaster – Telecaster – sprawdź!”.

Wynajem gitar elektrycznych online – przetestuj SG i Telecastera!

Tak jak wspominaliśmy o tym wcześniej, przed podjęciem decyzji najlepiej byłoby po prostu sprawdzić oba modele tych słynnych klasyków w praktyce. W sklepach muzycznych ma się jednak tylko chwilę na zapoznanie się ze sprzętem, a nie każdego stać na jednoczesny zakup SG i Telecastera (nie zawsze jest też sens po prostu tyle wydawać na instrumenty). Można oczywiście spróbować od kogoś pożyczyć gitarę czy postarać się o modele używane, ale takie poszukiwania nie zawsze będą owocne. O wiele wygodniejszym, łatwiejszym, bezpieczniejszym i przede wszystkim tańszym wyjściem jest wynajem instrumentów.

Vibe jako profesjonalna wypożyczalnia sprzętu muzycznego online posiada szeroki wybór produktów najlepszych marek. Współpracujemy ze sklepami z całej Polski, dlatego nasz asortyment jest szczególnie bogaty i zróżnicowany. Nasi Klienci w ramach opłacalnej umowy abonamentowej mogą do woli korzystać z wybranej gitary. Po upływie minimalnego okresu najmu mają możliwość oddania lub wymiany sprzętu, ale też przedłużenia umowy. Dostępna jest również opcja wykupu, po ustalonej cenie – wpłaconej od razu albo w systemie ratalnym. Wszystkie formalności załatwia się zdalnie. Instrument można odebrać w wybranym partnerskim sklepie muzycznym albo zostaje wysłany kurierem na wskazany adres.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą pełną ofertą gitar elektrycznych!

Wzmacniacze gitarowe (242)

Gitary elektryczne (1933)

Efekty gitarowe (46)