Szkoła muzyczna to instytucja edukacyjna, która kształci dzieci, młodzież i dorosłych w zakresie gry na instrumentach muzycznych, śpiewu oraz teorii muzyki. W Polsce działają Państwowe Szkoły Muzyczne, jak również szkoły muzyczne prywatne. Co warto wiedzieć o jednych i drugich? Jak zostać uczniem szkoły muzycznej? Jakie są przedmioty w takiej placówce? Poznaj odpowiedzi na te i inne pytania w naszym artykule!
Szkoły muzyczne w Polsce – najważniejsze informacje
Szkoła muzyczna to instytucja, która kształci dzieci, młodzież i dorosłych na różnych poziomach zaawansowania – od podstaw do profesjonalizmu. Miejsca te oferują szerokie możliwości rozwoju artystycznego i technicznego. W Polsce funkcjonują zarówno Państwowe Szkoły Muzyczne, jak i placówki komercyjne, czyli prywatne szkoły muzyczne. Jeśli chodzi o te drugie, to niektóre oferują wszechstronną edukację, inne są wyspecjalizowane w określonym kierunku – np. śpiew, gra na gitarze, gra na pianinie itd. Państwowe Szkoły Muzyczne dzielą się natomiast na kilka rodzajów, w zależności od stopnia zaawansowania czy wieku uczniów – funkcjonują szkoły I stopnia, II stopnia oraz akademie muzyczne. Przedstawiamy ich charakterystykę i podpowiadamy, jakie warunki należy spełnić, aby zostać uczniem szkoły muzycznej.Stopnie Państwowych Szkół Muzycznych
W Polsce system edukacji muzycznej opiera się na dwóch głównych stopniach:- Szkoła Muzyczna I stopnia:
- Szkoła Muzyczna II stopnia:
- Szkoły wyższe, czyli Akademie Muzyczne
Jak zostać uczniem szkoły muzycznej?
W Szkole Muzycznej I stopnia proces rekrutacji zazwyczaj obejmuje przesłuchania wstępne, podczas których komisja weryfikuje predyspozycje muzyczne dziecka – m.in. słuch muzyczny, poczucie rytmu czy umiejętność intonacji. Kluczowy jest tu wiek kandydata – zazwyczaj uczniami mogą zostać dzieci w wieku 6-8 lat (na cykl nauczania 6-letni) lub 9-12 lat (na cykl nauczania 4-letni). W przypadku Szkoły Muzycznej II stopnia kandydaci muszą przedstawić świadectwo ukończenia szkoły muzycznej I stopnia, ale to nie wszystko – muszą również przystąpić do egzaminu wstępnego, który obejmuje grę na wybranym instrumencie lub śpiew oraz teorię muzyki. Egzaminy umożliwiają bowiem ocenę umiejętności technicznych i muzykalności kandydata. Aby zostać studentem Akademii Muzycznej, niezbędne jest ukończenie szkoły muzycznej II stopnia, a zatem są to studia dedykowane absolwentom szkół muzycznych. Oprócz tego niezbędne jest uzyskanie pozytywnych wyników z egzaminu maturalnego (obowiązkowe to język polski, matematyka oraz język obcy na poziomie podstawowym), a dodatkowo pożądane są np. historia, historia sztuki czy WOS, choć niektóre uczelnie punktują również inne egzaminy. Najważniejsze w procesie rekrutacji są jednak egzaminy wstępne, które oceniają przede wszystkim umiejętności muzyczne (np. gra na instrumencie, śpiew, kompozycja, teoria muzyki, słuch muzyczny) i to one stanowią podstawę do przyjęcia na studia.Przedmioty podstawowe, klasy instrumentów – co musisz wiedzieć?
- Przedmioty podstawowe
- Klasy instrumentów
Prywatne szkoły muzyczne – przegląd, różnice i przewagi
Prywatne szkoły muzyczne to instytucje edukacyjne, które oferują naukę gry na instrumentach, śpiewu czy teorii muzyki. Są one prowadzone przez osoby prywatne, fundacje czy organizacje, a zatem działają niezależnie od systemu publicznej edukacji muzycznej. Prywatne szkoły muzyczne mają różne poziomy i programy nauczania, a przy tym oferują bardziej elastyczne podejście do nauki muzyki w porównaniu do szkół państwowych. Prezentujemy kluczowe różnice między Państwową Szkołą Muzyczną, a muzyczną szkołą prywatną.- Elastyczność programowa – w prywatnych szkołach muzycznych program nauczania jest dostosowany do potrzeb i zainteresowań ucznia. Można wybrać różnorodne style muzyczne (np. muzykę rozrywkową, jazz, muzykę filmową czy muzykę współczesną), jak i instrumenty, które nie są dostępne w państwowych szkołach muzycznych (np. ukulele, perkusja).
- Indywidualne podejście – lekcje często odbywają się w formie indywidualnych zajęć lub w kameralnych grupach, co pozwala na bardziej intensywną pracę z nauczycielem oraz szybsze postępy.
- Brak egzaminów wstępnych – nie jest to regułą, ale zwykle w prywatnych szkołach nie ma egzaminów wstępnych, dzięki czemu naukę może rozpocząć każdy zainteresowany, niezależnie od poziomu umiejętności.
- Dowolny wiek ucznia – zwykle takie instytucje są otwarte na osoby w każdym wieku, od dzieci po dorosłych. Ten aspekt stanowi silną przewagę nad Państwowymi Szkołami Muzycznymi, ponieważ daje możliwość rozwijania pasji muzycznej na każdym etapie życia.
- Nowoczesne metody nauczania – dzięki temu, że nie są to szkoły finansowane ze środków publicznych, to prywatni inwestorzy starają się podążać za nowinkami technologicznymi i inwestują w nowoczesne rozwiązania. Tym samym w szkołach prywatnych często korzysta się np. z aplikacji do nauki muzyki, nagrań audio-wideo czy różnych oprogramowań, które zwiększają efektywność nauki.
- Krótszy cykl nauki – nauka w prywatnych szkołach muzycznych często trwa krócej niż w szkołach państwowych, a program może być dostosowany do indywidualnych potrzeb ucznia. Nierzadko prywatne szkoły muzyczne oferują kursy bezterminowe, co pozwala uczniom na zorientowanie się, czy dany instrument albo styl im odpowiada i ewentualną rezygnację czy zmianę, bez wiązania się długoterminowym zobowiązaniem.