Nauka gry

Tabela akordów gitarowych

Na naszej stronie wielu graczy kasyn online może nauczyć się poprawnie grać na gitarze. Nauka poprawnego trzymania strun wymaga wielu godzin ćwiczeń, a akordy gitarowe ci w tym pomogą, ale czasem trzeba się zrelaksować i najlepszym rozwiązaniem jest sprawdzone kasyna online kliknij na stronę internetową. Nauka akordów jest bardzo ważna dla graczy kasyn online, ponieważ gitara jest niezbędna.

Podczas nauki gry na gitarze jednym z największych wyzwań jest zapanowanie nad palcami. Trzeba wielu godzin ćwiczeń, by opanować odpowiednie chwytanie strun na gryfie. Przy tym znaczenie ma nie tylko odpowiednie ustawienie, ale też gra w rytmie. Wiele osób rezygnuje już w tym momencie. Nie ma jednak sensu się zniechęcać. Radzimy, jak w prosty sposób przyswoić sobie podstawowe akordy gitarowe!

Czym są akordy gitarowe?

Akordy to połączenie dwóch lub więcej nut, czyli kilka dźwięków brzmiących jednocześnie. Wydobywa się je poprzez przyciśnięcie odpowiednich strun na gryfie podczas gry. Nauka akordów jest bardzo ważna, ponieważ to absolutna podstawa w przypadku tego instrumentu.

Nie wiesz, jak podejść do tematu? Wiele ciekawych porad znajdziesz w naszym artykule: „Nauka gry na gitarze – ważna jest pasja, ale także cierpliwość”.

Jak czytać diagramy z akordami?

Pierwsze akordy gitarowe do nauki gry

Akordy zapisuje się na wiele różnych sposobów. Zazwyczaj oznacza się formę skróconą, stosując małą lub dużą literę, albo przez dodanie do tonacji małej litery „m”, czyli:

A Major = A-dur = A

A Minor = A-moll = Am = a

Warto jednak zwrócić uwagę na to, że przypadku tabulatur zagranicznych powszechny jest amerykański sposób zapisu akordu B (H), czyli:

H (pol.) – B (am.)

B (pol.) – Bb (am.) /A#/

Krzyżyk (#) oznacza podwyższenie tonacji akordu o pół tonu. Zastępuje się go końcówką „-is”, dlatego np. Fis to tonacja F podwyższona o pół tonu (UWAGA! Między E i F oraz H i C występuje odległość półtonu, przez co pojawiają się wyjątki i Eis = F).

Bemol (b) oznacza obniżenie tonacji o pół tonu. Zastępuje się go końcówką „-(e)s”, np. Des to tonacja D obniżona o pół tonu.

Diagramy akordów prezentują gryf gitary widziany od góry, z przodu – tak, jak gdyby trzymało się instrumentprzed sobą. Struna basowa (niska E) znajduje się więc po lewej stronie. Pionowe linie (kwadraty) symbolizują progi. Czarne kółka wskazują miejsca, które trzeba przyciskać palcami. Są opisane cyframi – oznaczają palec. Numer 1 to wskazujący, 2 – środkowy, 3 – serdeczny i 4 – mały. Litera „O” podpowiada, by grać na strunie otwartej (bez przyciskania progu), a „X” to wyciszenie lub wytłumienie struny (nie należy na niej grać).

Od czego zacząć naukę akordów gitarowych?

Naukę akordów gitarowych oczywiście najlepiej jest zacząć od poznania rodzajów strun i opanowania ich położenia na gryfie. Trudno jest grać na podstawie tabulatur, gdy właściwie i tak się nie wie, gdzie umieścić palec.

Jeśli chcesz dobrze znać konstrukcję instrumentu, sprawdź nasz artykuł: „Budowa gitary akustycznej”.

Dla osób początkujących najważniejszych jest pięć akordów: A – E – D – C – G. Nazywa się je „otwartymi”, ponieważ przy graniu konieczne są jedna lub kilka otwartych strun, bez frettingu. Absolutną podstawą są akordy durowe A, E i D. Dzięki nim można zagrać dziesiątki piosenek, ponieważ są jednymi z najczęściej wykorzystywanych w muzyce popularnej. Piosenki na gitare znajdziesz w wielu śpiewnikach gitarowych np. Śpiewnik Wywrota.

 

Podstawowe akordy gitarowe

Podstawowe akordy gitarowe

Poniżej po krótce opisujemy podstawowe akordy gitarowe, od których warto zacząć naukę. Bez nich trudno byłoby zagrać cokolwiek, nie wspominając o osiąganiu jakichkolwiek postępów w pracy z instrumentem.

C-dur

Chwyt ten gra się przy użyciu trzech palców. Wskazujący wciska drugą strunę na pierwszym progu, a następnie dokłada się do niego środkowy palec na drugi próg czwartej struny. Na koniec umieszcza się palec serdeczny na trzeci próg piątej struny. Na szóstej strunie znajduje się „krzyżyk”, co oznacza, że pozostaje w spoczynku. Szarpie się tylko pięć strun.

D-dur

Czwarta struna zostaje pusta. Należy wcisnąć drugi próg na trzeciej strunie palcem wskazującym, a do tego przycisnąć drugą strunę na trzecim progu palcem serdecznym. Pierwszą strunę dociska się środkowym palcem na drugim progu. Szarpie się tylko cztery struny.

G-dur

Serdecznym palcem wciska się piąty próg na piątej strunie, małym – czwarty próg na piątej strunie, a środkowym – czwarty próg na trzeciej strunie. Szarpie się wszystkie struny.

A-moll

Zaczyna się go grać od piątej struny – przy szóstej jest krzyżyk, co oznacza, że się jej nie szarpie. Należy umieścić środkowy palec na drugim progu czwartej struny, a następnie serdeczny na drugim progu trzeciej struny oraz wskazujący na pierwszym progu drugiej struny.

E-moll

Do zagrania tego akordu potrzebne są dwa palce. Najpierw wskazujący wciska piątą strunę na drugim progu, a później dokłada się środkowy palec na drugi próg czwartej struny. By wydobyć dźwięk, trzeba szarpnąć wszystkie sześć strun.

A-dur

Najpierw należy serdecznym palcem wcisnąć drugi próg drugiej struny, a potem dołożyć palec środkowy na drugi próg trzeciej struny oraz palec wskazujący na drugi próg czwartej struny. Szarpie się wszystkie struny.

E-dur

By wydobyć dźwięk trzeba nacisnąć trzy struny: wskazującym trzecią strunę na pierwszym progu, środkowym piątą strunę na drugim progu oraz serdecznym czwartą strunę na drugim progu, a następnie szarpnąć wszystkie sześć strun.

Cadd9, Em7, D/F#

Cadd7, e-moll 7 i D to akordy, które są niezwykle często używane w niezliczonych utworach. Cieszą się dużą popularnością.

Pierwszy akord odczytuje się jako „C plus dziewięć”, co oznacza, że jest to akord C-dur z dodatkową dziewiątką nad prymą akordu.

Akord Cadd9

Drugi akord to „e-moll siedem”. Siódemka informuje, że do tego akordu e-moll dodano mały interwał septymowy.

Akord Em7

Ostatni akord jest odczytywany jako „D slash F-sharp”. Ten akord jest w rzeczywistości akordem D-dur, ale dźwięk F#, który pojawia się po ukośniku, informuje, że gra się dźwięk F# jako nutę basową.

Akord D/F#

Te trzy akordy są trudniejsze, ponieważ wymagają użycia wszystkich czterech palców do grania nut, a nawet kciuka – do grania akordu D/F#.

Chwyty barowe

Po opanowaniu otwartych akordów można przejść do tzw. chwytów barowych. Są zdecydowanie trudniejsze, ponieważ potrzebna przy nich jest większa koordynacja, zręczność i siła palców. Jeśli jednak potrafi się już bez problemu grać „standardowe” chwyty, można bez obaw kontynuować naukę.

Do zagrania podstawowych akordów wystarczy przycisnąć struny trzema, czasami czterema palcami. Pozostałe pozostają „puste”. Istnieją jednak dźwięki, które wydobywa się po przyciśnięciu wszystkich sześciu strun. Mimo tego, że większość osób posiada tylko pięć palców, jest to jak najbardziej możliwe. Wtedy trzeba za pomocą palca wskazującego zrobić tzw. poprzeczkę. Nazwa chwytów pochodzi powiem od angielskiego słowa bar, które oznacza poprzeczkę.

Aby zrobić poprzeczkę, trzeba przycisnąć mocno wszystkie sześć strun palcem wskazującym do podstrunnicy, np. na pierwszym progu. Do uzyskania odpowiedniej siły docisku warto zaprzeć się kciukiem po drugiej stronie gryfu.

Chwyty barowe z grupy E

W przypadku akordów barowych z grupy E, trzeba pamiętać, że pryma (dźwięk wyznaczający akord) akordu znajduje się na szóstej strunie.

Zaczyna się od umieszczenia palca wskazującego na strunach bezpośrednio nad progiem, ale nie należy ich naciskać. Palec wskazujący należy przechylić w kierunku główki i dopiero wtedy wcisnąć struny. Jeśli palec dotyka progów, powinno się go lekko odsunąć. Najważniejsze, by dociskać struny zewnętrzną krawędzią palca wskazującego.

Przykład: Akord f-moll wykorzystuje mniej więcej tę samą technikę, co akord F-dur, z różnicą tylko jednej nuty. Aby nacisnąć również trzecią strunę palcem wskazującym, trzeba zgiąć palec w kierunku gryfu) w miejscu, w którym znajduje się trzecia struna. Można także umieścić środkowy palec nad wskazującym, by lepiej docisnąć struny.

Chwyty barowe z grupy A

W przypadku akordów barowych z grupy A, pryma akordu znajduje się na piątej strunie. Podstawą jest chwyt H-dur. Istnieją dwa sposoby na to zagranie.

Pierwsza wersja opiera się na palcu serdecznym, który naciska czwartą, trzecią i drugą strunę. Druga wersja wykorzystuje osobny palec dla każdej struny.

W tym przypadku nie trzeba zasłaniać niczego palcem wskazującym, ponieważ naciska tylko na piątą strunę. Palec serdeczny umieszcza się na czwartym progu strun czwartej, trzeciej i drugiej. Pierwsza struna ma być wyciszona, tak jak szósta – w tym celu trzeba lekko dotknąć ją palcem wskazującym. Warto zwrócić uwagę na podobieństwo do akordu F-dur, z wyjątkiem tego, że nuta prymy znajduje się na piątej strunie, a całość jest przesunięta o jedną strunę w dół.

Alternatywne strojenie gitary

Wiele osób ma potrzebę zmian, ponieważ pomagają one rozwijać muzyczną kreatywność oraz odkrywać nowe oblicze tego instrumentu. Taką możliwość daje strojenie „otwarte”, które umożliwia zaskakująco proste granie akordów! Istnieje wiele alternatywnych konfiguracji dla gitary 6-strunowej, ale jednym z najpopularniejszych (a przy tym najodpowiedniejszych dla osób początkujących i średniozaawansowanych) jest właśnie strojenie otwarte. Sprawdź w naszym artykule Strojenie otwarte na gitarę, czym jest i dlaczego warto je przetestować!

Strojenie otwarte na gitarę – sprawdź!

 

Jak tanio zdobyć gitarę do nauki gry?

Wiele osób nie ma pojęcia, skąd zdobyć gitarę do nauki gry. Jak wiadomo, najlepiej jest po prostu kupić nowy sprzęt prosto ze sklepowej półki. Nie każdy może jednak sobie na to pozwolić – takie instrumenty są kosztowne, szczególnie gdy wybierze się dobre jakościowo, markowe produkty. Co więcej, nie zawsze jest też po prostu sens od razu inwestować w tak drogi produkt. Często okazuje się, że nowe zainteresowanie jednak szybko się znudziło albo zabrakło czasu czy chęci do regularnych ćwiczeń. Wtedy gitara stoi w kącie i chociaż da się ją odsprzedać, można odzyskać jedynie część wydanych pieniędzy.

Dużym powodzeniem cieszą się instrumenty z drugiej ręki i rzeczywiście jest to dobre rozwiązanie dla osób początkujących. Trzeba jednak mieć na względzie to, że trudno jest znaleźć faktycznie zadbany sprzęt oraz uczciwego sprzedawcę. Jeśli padnie się ofiarą naciągacza, można skończyć z gitarą, która musiałaby przejść gruntowną, zupełnie nieopłacalną renowację.

Najlepszą opcją dla adeptów okazuje się być wynajem instrumentów. Vibe jest ogólnopolską, internetową wypożyczalnią sprzętu muzycznego online.  W ramach przejrzystej, korzystnej umowy można korzystać z wybranego sprzętu w danym okresie. Płaci się wtedy tylko niewysoki, miesięczny abonament. Po upływie minimalnego okresu najmu w każdej chwili można wymienić lub oddać sprzęt. Jeśli zaś wyjątkowo się spodoba, istnieje możliwość jego wykupu. Wszystkie formalności załatwia się zdalnie – instrument odbiera się z wybranego partnerskiego sklepu muzycznego albo zostaje on wysłany kurierem na wskazany adres.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą gitar!

Wynajmuj z Vibe!

Powiązane Artykuły