Najlepsze praktyki, Nauka gry

Akordy na ukulele

Ukulele ma wielu fanów ze względu na swoje niewielkie wymiary oraz przyjemne, egzotyczne brzmienie rodem z pięknych Hawajów. Nauka gry na tym instrumencie z wielu względów przypomina naukę gry na gitarze – w pewnym stopniu wygląda jak jej miniaturowa wersja. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że pomiędzy tymi sprzętami istnieje kilka różnic. W tym wpisie omawiamy jedną z podstaw – akordy na ukulele!

Co to jest akord?

Akord to układ przynajmniej 3 dźwięków, zwany potocznie chwytem. Popularne kombinacje mają swoje nazwy i są wykorzystywane do komponowania utworów. Tak jak podczas nauki gry na gitarze, osoba chcąca grać na ukulele powinna zacząć od nauczenia się przynajmniej kilku podstawowych akordów. Jak to zrobić? Trzeba je po prostu zapamiętać i trenować tak długo, aż będzie się je grać odruchowo, bez większego zastanowienia.

Czy akordy na ukulele są podobne do gitarowych?

Akordy na ukulele są podobne do akordów na gitarę, ale istnieją pewne różnice ze względu na odmienne strojenie i inną ilość strun. Ukulele zwykle ma cztery struny i strój: G-C-E-A. Gitara ma z kolei sześć strun oraz stoi się ją zgodnie ze schematem: E-A-D-G-B-E. Przez to podstawowe akordy, takie jak np. molowy i durowy, wyglądają inaczej. Mimo to, osoby które potrafią już grać na gitarze (albo przynajmniej opanowały kilka akordów), będą mieć zdecydowanie łatwiej z nauką.

Zajrzyj do naszego artykułu: „Akordy gitarowe”.

Jak długo trwa nauka akordów na ukulele?

Nauka gry akordów na ukulele nie trwa długo, ponieważ zagadnienie to wcale nie jest takie trudne. Najważniejsze jest, by zapamiętać, jak należy układać palce na podstrunnicy. Ważne jest, by dobrze się orientować, jak nazywają się poszczególne struny. Następnie trzeba wsłuchać się w dźwięk i ćwiczyć, by był czysto zagrany. Kolejnym etapem jest trening przechodzenia pomiędzy różnymi akordami.

Jak ćwiczyć?

  • Staraj się dobrze zginać palce, eksponując knykcie.
  • Próbuj umieszczać palce jak najbliżej metalowego progu, by uzyskać czystsze brzmienie.
  • Trenuj regularnie, by wzmocnić palce i poprawić technikę gry.

Systematyczne ćwiczenia sprawią, że wkrótce będziesz zmieniał je bez większego zastanowienia. Wystarczy poświęcić na to kilka minut dziennie – lepiej trenować krócej, ale częściej. Najlepiej posiłkować się nagraniami, dostępnymi np. w serwisie YouTube. Oczywiście przed nauką akordów dobrze jest też opanować zupełne podstawy, takie jak m.in. prawidłowa postawa, chwyt, palcowanie itp. Sprawdź nasz wpis: „Ukulele – naucz się grać”.

Ogromne znaczenie ma też odpowiedni dobór instrumentu. Zapoznaj się z naszym poradnikiem odnośnie do rekomendacji co do wyboru pierwszego modelu: „Ukulele dla początkującego”.

Jak czytać akordy na ukulele?

Żeby uczyć się akordów na ukulele, przede wszystkim trzeba wiedzieć, jak je czytać. Zapisuje się je w postaci diagramów, które w uproszczony sposób przedstawiają podstrunnicę z oznaczonymi strunami:

  • A = pierwsza struna od dołu (struna o najwyższym tonie)
  • E = druga struna
  • C = trzecia struna (najniższy ton)
  • G = czwarta struna (górna jeśli trzymamy ukulele w pozycji dla praworęcznych)

W przeciwieństwie do gitary, gdzie struny są ułożone w kolejności malejącej, struna o najniższym tonie na ukulele jest trzecią struną.

Na diagramach umieszcza się także rozmaite symbole i liczby, które wskazują, gdzie umieścić palec, by prawidłowo zagrać akord:

  • ⚫ – miejsce, w którym należy położyć palec.
  • O – gra na strunie w pozycji otwartej (bez przyciskania progu).
  • X – wyciszenie lub wytłumienie struny (nie gra się na niej).
  • 1 = palec wskazujący
  • 2 = palec środkowy
  • 3 = palec serdeczny
  • 4 = palec wskazujący

Oczywiście nauka gry akordów ma sens tylko wtedy, gdy instrument jest odpowiednio nastrojony. Dowiedz się, jak to zrobić z naszego poradnika: „Jak nastroić ukulele?”.

Rodzaje akordów ukulele

Istnieje wiele akordów na ukulele, ale ogólnie można podzielić je na trzy grupy. Nadają konkretny nastrój i brzmienie utworom.

Akordy durowe na ukulele

Mają jasne, radosne brzmienie. Doskonale sprawdzają się przy weselszych utworach. Podobnie jak akordy durowe na gitarę, składają się z pierwszej, trzeciej i piątej nuty danej skali durowej.

Akordy molowe na ukulele

Mają ciemniejszy, nieco melancholijny ton. Również są dość podobne do gitarowych. Gra się je na nucie podstawowej (lub pierwszej), spłaszczonej trzeciej i piątej dowolnej skali durowej. Poprzez spłaszczenie trzeciej nuty i obniżenie jej o pół stopnia, akord molowy zyskuje bardziej „ponure” brzmienie.

Power chord na ukulele

Power chordy nie są w sumie akordami, ponieważ składają się tylko z dwóch nut: pierwszej i piątej w skali durowej. Zwykle gra się je w pozycji otwartej albo tylko przy pomocy jednego palca. Ułatwiają przechodzenie między akordami, przez co pozwalają zmieniać nastrój utworu. Niekiedy mogą zastąpić wybrany akord durowy lub molowy, dodając nieco charakteru brzmieniu.

Najpopularniejsze akordy na ukulele

Popularne akordy na ukulele są jednymi z najprostszych do opanowania i grania. W przypadku prostych piosenek wystarczy poznać tylko kilka z nich. Poniżej opisujemy kilkanaście podstawowych akordów, które warto trenować już od samego początku.

Akord C-dur (C) na ukulele

C dur

Struny G, C, E pozostają puste. Na III progu struny A należy umieścić palec serdeczny.

Akord A-moll (Am) na ukulele

A moll

Struny C, E, A pozostają puste. Na II progu struny G należy umieścić palec środkowy.

Akord F-dur (F) na ukulele

F dur

Palec środkowy umieszcza się na II progu struny G. Struna C i A są puste. Palec wskazujący przyciska I próg struny E.

Akord A-dur (A) na ukulele

A dur

Palec środkowy przyciska II próg struny G, a palec wskazujący – I próg struny C. Struny E i A są puste.

Akord D-moll (Dm) na ukulele

D moll

Palec środkowy przyciska II próg struny G. Palec środkowy należy umieścić na II progu struny C. Palec wskazujący znajduje się na I progu struny E. Struna A pozostaje pusta.

Akord G-moll (Gm) na ukulele

G moll

Struna G jest pusta. Palec środkowy przyciska II próg struny C. Palec serdeczny należy umieścić na III progu struny E, a wskazujący – na I progu struny A.

Akord D-dur (D) na ukulele

D dur

Palec wskazujący przyciska II próg struny G. Palec środkowy leży na II progu struny C, a serdeczny – na II progu struny E. Struna A jest pusta.

Akord C-moll (Cm) na ukulele

C moll

Struna G jest pusta. Palec wskazujący przyciska III próg struny C. Palec środkowy jest na III progu struny E, a serdeczny – na III progu struny A.

Akord G-dur (G) na ukulele

G dur

Struna G jest pusta. Palec wskazujący przyciska II próg struny C. Palec serdeczny jest na III progu struny E, a środkowy – na II progu struny A.

Akord E-moll (Em) na ukulele

E moll

Struna G jest pusta. Palec serdeczny przyciska IV próg struny C. Palec środkowy jest na III progu struny E, a wskazujący – na II progu struny A

Akord F-moll (Fm) na ukulele

F moll

Palec wskazujący przyciska I próg struny G. Struna C jest pusta. Palec środkowy jest na I progu struny E, a mały palec – na III progu struny A.

Akord E-dur (E) na ukulele

E dur

Palec wskazujący przyciska I próg struny G. Mały palec jest na IV progu struny C. Struna E jest pusta. Palec środkowy jest na II progu struny A.

Akord G7 na ukulele

G7

Wyjątkowy akord, który jest popularny w wielu piosenkach. Palec serdeczny przyciska II próg struny A, palec wskazujący jest na I progu struny E, a palec środkowy – na II progu struny C. Struna G jest pusta.

Trenuj z nagraniem na YouTube:

Jak tanio zdobyć ukulele do nauki?

Standardowe ukulele nie jest drogim instrumentem, ale nie oznacza to, że na jego zakup można przeznaczyć tylko 100-200 zł. Jeśli rzeczywiście chce się grać na dobrym jakościowym modelu, lepiej dołożyć nieco pieniędzy. Najlepiej nie schodzić poniżej poziomu 500 zł. Pierwszy kontakt ze sprzętem ma ogromne znaczenie – jakość instrumentu przekłada się na jego brzmienie i grywalność, a także wytrzymałość. Jeśli granie będzie średnio przyjemne albo sprzęt szybko się zepsuje, niepotrzebnie straci się pieniądze.

Co jednak w sytuacji, gdy akurat nie dysponuje się gotówką na zakup trochę lepszego ukulele albo traktuje się nowe hobby jako eksperyment i nie chce się jeszcze na nie zbyt dużo wydawać? Popularnym rozwiązaniem jest zakup używanego instrumentu, ponieważ w ten sposób można taniej zdobyć markowy sprzęt. Nie jest to jednak takie proste – trudno jest znaleźć naprawdę dobrą ofertę, a do tego można narazić się na nieuczciwych sprzedawców, którzy starają się zarobić na niewiedzy osób początkujących (np. sprzedając uszkodzony czy nieoryginalny model).

Najbezpieczniejszym, najbardziej opłacalnym, a do tego najwygodniejszym rozwiązaniem jest wynajem instrumentów. Wypożyczalnia sprzętu muzycznego online Vibe posiada szeroką ofertę markowych modeli ukulele. Wybrany produkt wynajmujesz w ramach niewysokiego, miesięcznego abonamentu. Po zakończeniu minimalnego okresu najmu możesz go oddać albo wymienić na inny. Jeśli Ci się spodoba, przedłużysz umowę albo wykupisz go na własność – w ratach lub płacąc z góry.

Wszystkie formalności dopełnia się zdalnie. Wystarczy wypełnić prosty formularz. Sprzęt można odebrać w najbliższym, wybranym partnerskim sklepie muzycznym albo zostaje nadany kurierem pod wskazany adres.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą pełną ofertą ukulele!

 

Wynajmuj z Vibe!

Ukulele (51)

Gitary klasyczne (192)

Gitary elektro-klasyczne (52)

Powiązane Artykuły