Sprzęt / Instrumenty klawiszowe

Czym się różni keyboard od pianina? – sprawdź!

Wiele osób myli ze sobą elektroniczne instrumenty klawiszowe, a nawet niepoprawnie zamiennie stosuje ich nazwy. Przyczyną jest to, że sprzęt muzyczny tego typu z reguły jest bardzo do siebie podobny, bo jego podstawę stanowi czarno-biała klawiatura. W rzeczywistości kategoria ta jest bardzo rozbudowana i zróżnicowana, a każdy wariant ma swoją specyfikę oraz odrębne zastosowanie. W tym wpisie omawiamy jedne z najczęściej mylonych instrumentów z tej grupy – dowiedz się, jak mają się do siebie keyboard a pianino cyfrowe!

Czy keyboard to to samo co pianino cyfrowe?

Keyboard jest jednym z lżejszych elektrycznych instrumentów klawiszowych, ponieważ zwykle często się je przenosi. Ma raczej mniejszą klawiaturę, od 61 do 78 klawiszy, rzadziej pełne 88 (jak w pianinie akustycznym). Najczęściej są one nieważone (czyli typu Synth Action) albo półważone, ponieważ w przypadku tego sprzętu nie jest konieczne, by przypominał akustyki. Może naśladować takie brzmienia, ale dodatkowo oferuje znacznie więcej dźwięków i możliwości aranżacyjnych, przez co umożliwia grę z automatycznym akompaniamentem.

Keyboardy najczęściej mają formę klawiatury umieszczanej na stojaku, rzadziej w obudowie. Posiadają wiele dodatkowych przycisków, pokręteł, suwaków itp. W modelach z wyższych półek cenowych spotyka się także wyświetlacze, często nawet dotykowe. Więcej ciekawych informacji znajdziesz w naszym poradniku: „Keyboard dla początkujących”.

Czym się różni pianino cyfrowe od pianina?

Pianino cyfrowe ma za zadanie jak najlepiej imitować tradycyjne pianino akustyczne. Z tego względu zwykle posiada „pełną” klawiaturę, liczącą 88 klawiszy. Nie tylko naśladuje brzmienie, ale też „wrażenia” podczas grania. Specjalna dynamiczna i ważona (a czasami nawet młoteczkowa) klawiatura zachowuje się bardzo podobnie. Dzięki temu można solidnie trenować technikę gry, by później bez problemu poradzić sobie z prawdziwym akustykiem.

Pianina cyfrowe są dostępne w kilku formach. W większym lub mniejszym stopniu mogą nawiązywać pod względem wyglądu do standardowego instrumentu akustycznego. Najczęściej spotyka się modele w specjalnej szafce albo na zwyczajnym statywie (wtedy szczególnie są mylone z keyboardami). Jeśli chcesz lepiej poznać ten instrument, zapoznaj się z naszym artykułem: „Pianino cyfrowe dla początkującego – sprawdź, jak wybrać!”.

Keyboard a pianino cyfrowe – różnice

Rozróżnienie keyboard a pianino cyfrowe nie jest takie proste, szczególnie dla amatorów. Co więcej, współcześnie w przypadku wielu sprzętów granica wydaje się zacierać. Niektóre pianina cyfrowe są uzupełniane o funkcje, które dotychczas były typowe raczej dla keyboardów (np. funkcja podłączenia Bluetooth z innymi urządzeniami, umożliwiająca włączenie podkładu). Zjawisko można zaobserwować także w drugą stronę – niektóre keyboardy mają tak realistyczne brzmienia fortepianu i ważone, młoteczkowe klawiatury, że w praktyce sprawdzają się lepiej niż niejedne pianina cyfrowe z niższych półek cenowych.

Na czym więc polega różnica? Przede wszystkim znaczenie ma to, czym są te instrumenty i jaką mają pełnić rolę. Pianino cyfrowe jest po prostu lżejszą, bardziej mobilną, elektroniczną wersją pianina akustycznego, dlatego stara się je jak najbardziej odwzorować pod względem wyglądu, brzmienia i feelingu podczas gry.

Czy na keyboardzie można grać jak na pianinie? Może brzmieć jak pianino, ale nie jest to jego głównym celem. Taki sprzęt często oferuje nawet setki dźwięków różnych instrumentów. Do tego posiada bardzo charakterystyczną funkcję automatycznego akompaniamentu, a także inne udogodnienia, jak np. wzorce rytmiczne do grania, wstępnie zaprogramowane wstępy, przejścia i zakończenia, arpeggiatory czy automatyczne harmonizatory.

Niektórzy mówią na niego „samograj”, co chociaż jest zabawnym określeniem (czy czasem nawet nieco pogardliwym), dość dobrze oddaje jego istotę. Taki sprzęt jest bowiem w pewnym sensie przenośną orkiestrą, a wprawny muzyk potrafi z jego pomocą zastąpić cały zespół. Przeanalizujmy jednak dokładne rozbieżności między tymi instrumentami. Co pozwala je od siebie odróżnić?

Ile klawiszy ma fortepian?

Pianina akustyczne mają standardowo 88 klawiszy, dlatego wersje cyfrowe również z reguły oferują pełną klawiaturę. Keyboardy mają średnio 61 klawiszy o rozpiętości pięciu oktaw. W ich przypadku najważniejsze jest, by były poręczne i łatwe w przenoszeniu, ale wciąż wystarczająco szerokie, aby umożliwić dwuręczny styl gry.

Ogromne znaczenie ma też rodzaj klawiszy. Czy można po nich rozpoznać czy ma się przed sobą keyboard czy pianino cyfrowe? W pianinach są ważone, ewentualnie półważone, a w najlepszych modelach młoteczkowe. Dzięki temu każdy klawisz ma inną wagę, a w ich wciśnięcie trzeba włożyć inną siłę. Różni się także sposób ich „odbijania się”, czyli powracania do wyjściowej pozycji. Wszystko to ma na celu odwzorowanie parametrów akustyków. W ten sposób można uzyskać możliwie najbardziej zbliżoną dynamikę i ekspresję gry, bowiem duże znaczenie ma sposób (moc i szybkość) uderzania klawiszy. Większość keyboardów ma klawisze typu Synth Action, które wciska się bez większego wysiłku. Można znaleźć modele z półważonymi, ważonymi czy młoteczkowymi, ale standardowo nie są one konieczne w tego typu sprzęcie, a nawet mogą stanowić niepotrzebne utrudnienie.

Brzmienie

Jak mają się do siebie keyboard a pianino cyfrowe pod względem brzmienia? Pianina cyfrowe oferują mniej dźwięków niż keyboardy, ponieważ w przeciwieństwie do tych drugich skupiają się na brzmieniu pianina akustycznego. Stawiają nie na ilość, a na jakość, ponieważ chcą zapewniać możliwie jak najbardziej autentyczne doznania. Oczywiście istnieją pewne wyjątki, np. markowe modele czasami dodatkowo oferują próbki brzmienia fortepianu, a nawet organów czy klawesynu. Keyboardy posiadają głosy, które reprezentują instrumenty z najróżniejszych kategorii, od klawiszowych, przez smyczkowe, aż po dęte. Do tego często oferują tony syntezatorowe i najróżniejsze efekty dźwiękowe (np. pogłos).

Automatyczny akompaniament

Jest to zdecydowanie jedna z najwyraźniejszych różnic. Keyboardy mają wiele wbudowanych stylów lub gatunków podkładów. Najczęściej jedną ręką wybiera się akord, który ma zostać zagrany przez „wirtualny zespół”, a drugą ręką gra się melodię górną. Sekcja automatycznego akompaniamentu daje dostęp do perkusji, basu, a także innych instrumentów.

Im lepszy sprzęt, tym więcej styli oferuje i sprawdzi się w każdym gatunku muzycznym. Ogromnym ułatwieniem są wgrane wstępy czy wypełnienia, które w dobrym instrumencie brzmią naprawdę profesjonalnie. Takie funkcje to również doskonała zabawa dla osoby, która po prostu lubi muzykować i szuka sprzętu, który pozwoli rozbudzić wyobraźnię i rozwijać swoją kreatywność.

Pedały

Tradycyjnie pianino ma trzy pedały: forte/sustain (pozwala dłużej wybrzmieć zagranym dźwiękom), soft (zmienia brzmienie na bardziej delikatne, miękkie) oraz sostenuto (podtrzymuje wybrane dźwięki i pozwala grać inne w sposób normalny). Zazwyczaj pianina cyfrowe posiadają dokładnie takie elementy. Modele w szafce mają je wbudowane, zaś te na stojaku posiadają osobne, podłączane akcesorium. Keyboardy nie mają raczej pedałów. Większość posiada ewentualnie gniazdo wejściowe ¼” dla pedału sustain.

Keyboard czy pianino cyfrowe – co wybrać?

Podsumujmy opisane powyżej kwestie. Nie wiesz co wybrać – keyboard czy pianino cyfrowe? Który instrument będzie lepszy np. dla osoby początkującej? Wiele zależy od tego, jakie ma się oczekiwania. Jeśli chce się docelowo grać na pianinie akustycznym (ale np. nie ma się miejsca w mieszkaniu na jego ustawienie) albo ogólnie preferuje się klasyczne brzmienia i chce się na nich skupić, jak najbardziej warto zdecydować się na pianino cyfrowe.

Keyboard często jest wybierany dla dzieci czy osób chcących zacząć przygodę z instrumentami klawiszowymi, ale nie jest to zawsze dobra opcja. Można na nie się zdecydować wtedy, gdy raczej chce się po prostu opanować podstawy, a następnie radośnie muzykować i eksperymentować. Doskonale sprawdza się w przypadku wokalistów – zastępuje zespół muzyczny i pozwala komponować własne, proste utwory w zaciszu domowym. Trzeba jednak pamiętać, że osoba, która nauczy się grać na keyboardzie, będzie miała raczej problem z grą na pianinie czy fortepianie.

Jak tanio zdobyć keyboard czy pianino cyfrowe?

Masz dylemat, co wybrać – keyboard czy pianino cyfrowe? Pomocne na pewno będzie bliższe poznanie tych instrumentów i ich możliwości. Nie każdego stać jednak na to, by kupić dwa takie sprzęty. Dobrej jakości modele kosztują sporo ponad 1000-1500 zł. Nie ma sensu inwestować w tańsze produkty, ponieważ ich jakość wykonania i brzmienia może zniechęcić do działania.

Dobrym wyjściem jest zakup używanych instrumentów, ale przy tym trzeba szczególnie uważać na nieuczciwych sprzedawców. Przypadkiem można bowiem nabyć uszkodzony lub wyjątkowo sfatygowany model, którego naprawa będzie zdecydowanie zbyt kosztowna. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest wynajem sprzętu muzycznego. W ramach takiej usługi można niedrogo przetestować oba rodzaje instrumentów i w pełni świadomie podjąć decyzję o ewentualnym zakupie. Podczas poszukiwań można sprawdzać wiele modeli, by dobrać taki, który ostatecznie idealne wpisze się w konkretne oczekiwania.

Vibe jako profesjonalna wypożyczalnia instrumentów online oferuje szeroki wybór produktów z partnerskich sklepów muzycznych z całej Polski. Wszystkie formalności można załatwić zdalnie. Po wypełnieniu prostego formularza wybrany sprzęt zostaje wysłany kurierem albo przygotowany do odbioru w wybranym punkcie.

W ramach umowy można w ustalonym przedziale czasowym korzystać z instrumentu, płacąc niewysoki miesięczny abonament. Po upływie minimalnego okresu najmu można przedłużyć umowę albo oddać, wymienić, bądź kupić produkt (płacąc pozostałą należność z góry lub dalej w systemie ratalnym). Nasza doświadczona obsługa chętnie odpowiada na pytania oraz pomaga dobrać odpowiedni model.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą aktualną ofertą pianin cyfrowych oraz keyboardów!

Pianina cyfrowe (771)

Pianina akustyczne (81)

Keyboardy (108)

Powiązane Artykuły