Porady zakupowe

Gitara basowa dla początkujących

Naukę gry na gitarze z reguły zaczyna się od modeli klasycznych czy akustycznych. Jeśli jednak podstawy ma się już za sobą albo chce się od początku skupić na basowych brzmieniach, warto od razu świadomie zdecydować się na konkretny model. Amatorzy mają jednak zwykle problem z tym, jaka gitara basowa do nauki będzie odpowiednia, ponieważ często jeszcze nigdy nie trzymali tego instrumentu w rękach. W tym tekście podpowiadamy, jak wybrać sprzęt muzyczny, który będzie idealnie nadawał się do pierwszych prób!

Spis treści

Gitara basowa na początek – najlepsze marki i modele

Na rynku dostępne są najróżniejsze gitary basowe, od bardziej i mniej znanych producentów. Podczas poszukiwań pierwszego instrumentu jak najbardziej warto sugerować się marką, ponieważ w większości przypadków stanowi ona gwarancję wysokiej jakości wykonania. Wybraliśmy kilka najsłynniejszych producentów, których sprzęty na pewno spełnią oczekiwania osoby chcącej nauczyć się grać na gitarze basowej.

FENDER

Fender jest marką cieszącą się światową sławą. Producent może pochwalić się niezwykle cenionymi gitarami basowymi, w szczególności z serii Jazz Bass oraz Precision Bass, które w zasadzie wyznaczyły standardy dla całego przemysłu muzycznego. Instrumenty tej marki również są jednak raczej drogie, dlatego opcja ta sprawdzi się w przypadku osób z dużym budżetem. Jeśli szuka się sprzętu na początek, to warto zerknąć na odpowiedniki modeli Fender pod marką Squier, należącą do koncernu Fendera. 

Fender Jazz Bass
Fender Jazz Bass
Fender Mustang Bass
Fender Precision Bass
Fender Precision Bass

SQUIER

Squier jest marką należącą do Fendera, dedykowaną osobom początkującym. Oferuje piękny, charakterystyczny design oraz świetne brzmienie, w o wiele niższej cenie. Modele gitar basowych z linii Jazz Bass and Precision Bass są bardzo podobne do tych sygnowanych logo Fendera.

Squier Jazz Bass
Squier Precision Bass
Squier Precision Bass
Squier Jaguar Bass
Squier Jaguar Bass

GIBSON

Gibson to jedna z najsłynniejszych marek gitar elektrycznych na świecie, która posiada w swojej ofercie także wiele doskonałych modeli basowych. Szczególnie popularna jest linia SG – instrumenty mają nieco krótszą skalę (30,5″), a także podwójne przetworniki typu humbucker, które pozwalają wydobyć potężne brzmienia. Instrumenty tej marki są jednak niestety bardzo kosztowne. Jeśli nie posiada się większego budżetu, można zacząć od modeli marki-córki, Epiphone.

Gibson SG Standard Bass
Gibson SG Standard Bass
Gibson Thunderbird Bass
Gibson Thunderbird Bass
Gibson Les Paul Junior Tribute DC Bass
Gibson Les Paul Junior Tribute DC Bass

IBANEZ

Ibanez Ibanez jest firmą kojarzoną z ergonomicznym, dobrze wykonanym, a przy tym przystępnym cenowo sprzętem muzycznym. Najsłynniejsze gitary basowe tej marki należą do takich serii, jak m.in. ATK, BTB czy SR. Szczególnie popularna jest ostatnia z nich – wyróżnia się wyjątkowo smukłymi korpusami i gryfami, dzięki czemu instrumenty są niezwykle lekkie i poręczne.

Ibanez SR
Ibanez BTB
Ibanez BTB
Ibanez Talman
Ibanez Talman

EPIPHONE

Marka Epiphone to z kolei marka-córka Gibsona. Skupia się nie na produkcji kultowych modeli pochodzących od marki Gibson, ale jest propozycją dedykowaną dla początkujących adeptów nauki gry na gitarach elektrycznych. Do złudzenia przypominają Gibsony, ale są wykonane z alternatywnych, nieco tańszych gatunków drewna. Przez to nie mają może aż tak efektownego brzmienia. Mimo to, różnica jest niewielka, dlatego to doskonały wybór na początek.

Epiphone Jack Cassady Bass
Epiphone Jack Cassady Bass
Epiphone Viola Bass
Epiphone Viola Bass
Epiphone Thunderbird Bass
Epiphone Thunderbird Bass

RICKENBACKER

Rickenbacker jest legendarną marką gitar basowych. Charakteryzuje się wysoką jakością wykonania oraz unikalnym designem. Modele tego producenta posiadają także dwa gniazda wyjściowe na wzmacniacz, czyli tzw. Rick-O-Sound. Taki sprzęt jest wybierany przez najlepszych muzyków, dlatego jak można się domyślić, nie należy do najtańszych.

Rickenbacker 4003
Rickenbacker 4003S
Rickenbacker 4003S
Rickenbacker 4004
Rickenbacker 4004

HOFNER

Hofner to marka, która w dużej mierze swoją popularność zawdzięcza sympatii basisty The Beatles, Paula McCartneya. Producenta wyróżnia ciekawy retro design (przypominający nieco skrzypce) oraz puste w środku korpusy, które gwarantują oryginalne brzmienie i sprawiają, że sprzęt jest bardzo lekki. Marka posiada w swojej ofercie bardzo kosztowne, ale też tańsze propozycje.

Hofner Violin Bass
Hofner Violin Bass
Hofner Club Bass
Hofner Club Bass
Hofner Club Bass Ignition
Hofner Club Bass Ignition

YAMAHA

Yamaha jest jedną z najsłynniejszych marek sprzętu muzycznego, w tym też gitar elektrycznych. Producent zgrabnie łączy tradycyjne podejście z nowoczesnymi rozwiązaniami. Popularne modele mają przystępne ceny i zapewniają całkiem przyjemne, jasne brzmienie. Będą dobre wtedy, gdy szuka się sprzętu, na którym chce się doskonalić grę przez kilka lat, jako etap przejściowy w poszukiwaniach idealnego instrumentu.

Yamaha BB
Yamaha BB
Yamaha RBX
Yamaha RBX
Yamaha TRBX
Yamaha TRBX

MUSIC MAN

Music Man oferuje gitary basowe z wysokiej półki. Znakomicie brzmią, mocno i ciepło. Jakość wykonania jest świetna. Z tym wiążą się jednak wysokie ceny sprzętu. Opcja ta jest więc sensowna tylko dla osób początkujących, które dysponują dużym budżetem. Warto jednak spojrzeć na ofertę Music Man pod marką Sterling należącą do tego koncernu. Oferuje bardzo dobre jakościowo instrumenty w bardziej przystępnej cenie.

Music Man Sterling Bass
Music Man Sterling Bass
Music Man Stingray Bass
Music Man Stingray Bass
Music Man Stringray short
Music Man Stringray short

Najlepsze gitary basowe dla początkujących – przedziały cenowe

Cena jest bardzo ważnym kryterium wyboru przy zakupie pierwszej gitary basowej. Mało kto ma nielimitowany budżet. Co więcej, wiele osób po prostu nie chce ryzykować, że sporo straci, gdy z jakichś powodów porzuci naukę gry. Wyselekcjonowaliśmy więc kilka przykładów świetnych gitar basowych w różnych przedziałach cenowych, by ułatwić wybór odpowiedniego modelu.

  1. Gitara basowa do 1500 zł: 

  • IBANEZ z serii Talman – krótsza menzura, znakomite do nauki gry
  • IBANEZ z serii GSR – bardzo wszechstronne instrumenty, również świetne do nauki gry
  • SQUIER z serii Affinity – klasyczne brzmienie Fendera w przystępnej cenie, bez kompromisów.
  • YAMAHA z serii TRBX – korzystna relacja jakości do ceny.
  • EPIPHONE EB-0 – to seria otwierająca ofertę marki EPIPHONE, charakteryzująca się prostym, klasycznym wzornictwem spod znaku Gibsona SG

2. Gitara basowa do 2500 zł

  • SQUIER z serii Classic Vibe – seria nawiązująca do klasycznych modeli Fendera z lat 50., 60. i 70. W ramach tej serii dostępnych jest większość klasycznych modeli produkowanych w fabrykach Fendera.
  • IBANEZ z serii SR – smukłe, nowatorskie modele, nie tylko dla początkujących.
  • STERLING by Music Man – genialny wybór ze średniej półki cenowej, idealny dla początkujących 
  • EPIPHONE Embassy – klasyczne wzornictwo spod znaku Gibsona
  •  

3. Gitara basowa do 3500 zł

  • FENDER Player Mustang Bass – seria Player zastąpiła serię Standard i jest nową podstawową ofertą gitar elektrycznych Fendera – jednym słowem: klasyka!
  • EPIPHONE Thunderbird oraz Jack Cassady – To już prawie Gibson! Bardzo stylowe i dobrze wykonane instrumenty.

Gitary basowe (414)

Kolumny basowe (49)

Wzmacniacze basowe (45)

Budowa gitary basowej – na które elementy warto zwrócić uwagę?

Gitara basowa jest nie jest szczególnie skomplikowanym instrumentem muzycznym, choć dla początkujących na pewno nie wszystko jest oczywiste. Krótko omawiamy, które elementy gitary są najważniejsze i dlaczego warto im się przyjrzeć przed wyborem modelu:

Korpus

  • korpus, czyli „body” to podstawowy, największy element, który łączy wszystkie części ze sobą. Duże znaczenie ma jego wygląd, waga, a także to, z czego jest wykonany. Konkretne odmiany drewna mają wpływ na brzmienie oraz wytrzymałość sprzętu, np. olcha jest bardzo zrównoważona, a jesion daje z kolei twardy dźwięk w dolnych rejestrach, a zarazem „dzwoneczkową” górę.

Do korpusu przymocowane są:

    • struny („strings”) – źródło dźwięku. Zwykle są wykonane z metalu, najczęściej mają grubość w przedziałach 40-100 a 45-105. W gitarach basowych stosuje się odmiany roundwound (klasyczne) i flatwound (szlifowane, do gitar bezprogowych);
    • mostek („bridge”) – część przeznaczona do zaczepiania strun, pozwalająca regulować ich czynną długość. W gitarach basowych akustycznych i elektroakustycznych przekazuje drgania na korpus. W droższych modelach element ten bywa bardziej wyszukany.
    • przetworniki (pickups”)– są odpowiedzialne za przetworzenie drgań strun w sygnał elektryczny i przesłanie do wzmacniacza. Dzieli się je na: single-coil (brzmiące jaśniej) i humbuckery (brzmiące nieco ciemniej);
    • przełącznik przetworników („switch”) – pozwala łączyć przystawki w różnych konfiguracjach, co pozwala wydobyć różne brzmienia; coraz częściej stosuje się także przełączniki pozwalające na rozłączanie cewek w przetwornikach typu humbucker i uzyskanie dzięki temu brzmienia przetworników typu single-coil.
    • pokrętła barwy i głośności („potentiometers”) – odpowiadają za głośność poszczególnych przetworników lub łącznego sygnały z gitary oraz jej brzmienie i ton (jaśniejszy-ostrzejszy, ciemniejszy-łagodniejszy). Potencjometry często przymocowane są do maskownicy („pickguard”), czyli plastikowane nakładki chroniącej drewno przed otarciami.

Gryf

  • gryf („neck”) to górna część gitary, przytwierdzona do korpusu, składająca się z następujących elementów:
    • główka („headstock”) – element na szczycie gryfu, na którym znajdują się klucze, odpowiedzialne za strojenie instrumentu;
    • siodełko („nut”) – miejsce łączące główkę z podstrunnicą, ze specjalnymi wyżłobieniami, na którym opierają się struny. Sprawia, że nie drgają poza jego obszarem. Od tego miejsca liczona jest menzura strun. Zazwyczaj wykonane z tworzywa sztucznego, ale w instrumentach z wyższej półki stosuje się siodełka z kości.
    • podstrunnica („fretboard”) – najczęściej wykonana z klonu, palisandru lub mahoniu, ale w ostatnich latach używa się także innych gatunków drewna, jak np. wawrzyn. Gryf charakteryzuje się określoną menzurą, czyli odległością pomiędzy mostkiem a siodełkiem). Podstrunnicą posiada progi oddalone w ściśle ustalonych odstępach (co pół tonu), co pozwala odpowiednio skrócić strunę i uzyskać dokładną wysokość dźwięku. Menzura w gitarze basowej wynosi na ogół 86-89cm.

Jak dbać o gitarę basową?

Adepci gry na gitarze basowej powinni nie tylko pilnie uczyć się, jak wydobywać z niej dźwięki, ale też jak ogólnie należy się z nią obchodzić. Instrumenty muzyczne muszą być specjalnie traktowane i pielęgnowane, jeśli mają przez długi czas dobrze wyglądać oraz pięknie brzmieć. Ogromne znaczenie ma m.in. miejsce i sposób przechowywania. Z tego względu, przy zakupie gitary basowej trzeba przy okazji zainwestować w specjalny pokrowiec/futerał, stojak itp. Sprzęt należy również regularnie czyścić oraz kontrolować przy użyciu profesjonalnych akcesoriów.
Wszystkie najważniejsze porady na temat prawidłowego zajmowania się gitarą basową oraz wiele przydatnych wskazówek znajdziesz w tekście:”Jak dbać o gitarę?

Nowa, używana, a może wypożyczona – jaką gitarę basową wybrać?

Niektórzy nie mają żadnych wątpliwości co do tego, że najlepiej jest kupić nową gitarę basową na własność. Nie każdy jednak może pozwolić sobie na taką inwestycję. Wiele osób nie chce też po prostu ryzykować, że jeśli gra jednak się nie spodoba lub z jakiegoś innego powodu straci się zapał do nauki, drogi sprzęt będzie stał w kącie. Używane instrumenty da się korzystnie sprzedać tylko wtedy, gdy są modelami naprawdę wysokiej jakości. W innych przypadkach można sporo stracić.
Dobrym rozwiązaniem może wydawać się zakup gitary basowej z drugiej ręki, ale nie zawsze uda się trafić na dobrą okazję i uczciwego sprzedawcę. Czasami okazuje się, że instrument musi zostać naprawiony/odrestaurowany, a koszty takich zabiegów bywają zaskakująco wysokie.
Na szczęście istnieje jeszcze jedna opcja. Idealną gitarę basową na początek można znaleźć decydując się na wynajem instrumentów online. W ramach takiej usługi można wypożyczyć wybrany sprzęt na określony czas, opłacając tylko niewysoki abonament (zazwyczaj kilkadziesiąt złotych miesięcznie). W ten sposób zyskuje się wysokiej jakości gitarę do użytku, którą można samodzielnie przetestować albo np. regularnie zabierać na lekcje nauki. Po zakończeniu minimalnego okresu najmu można ją zwrócić, wymienić na inną albo wykupić na własność.
Gitara basowa dla początkujących powinna być poręczna, wytrzymała i przyjazna amatorom. Z tego względu najlepiej jest rozpocząć naukę na sprzęcie wysokiej jakości. Nie trzeba jednak od razu decydować się na zakup drogiego instrumentu – rozsądniej jest najpierw dobrze go poznać i przetestować. Wypożycz gitarę basową z opcją wykupu, by w najbardziej opłacalny sposób znaleźć idealny sprzęt do rozpoczęcia muzycznej przygody!

Wynajem instrumentów z opcją wykupu – na czym to polega i dlaczego najbardziej się opłaca?

Zakup drogiego, markowego sprzętu muzycznego dla wielu osób jest zdecydowanie zbyt dużym wydatkiem. Na szczęście od pewnego czasu istnieje o wiele tańsza, wygodniejsza oraz bezpieczniejsza opcja – wynajem instrumentu z opcją wykupu.
W ramach tej usługi zamawia się online – na stronie sklepu lub wypożyczalni – określony instrument, a następnie korzysta się z niego opłacając abonament wynoszący zaledwie kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Dzięki temu można przetestować sprzęt, brać udział w zajęciach i rozwijać swoje umiejętności tak długo, jak tylko ma się ochotę.
Po zakończeniu minimalnego okresu najmu w każdej chwili da się zwrócić instrument albo wymienić go na inny model. W ten sposób minimalizuje się ewentualne straty finansowe. Kiedy zaś sprzęt okaże się idealny, da się go kupić na własność, spłacając resztę jego wartości.
Jeśli ktoś chce nauczyć się grać na instrumencie, nie musi ryzykować inwestując w całą wartość sprzętu. Dzięki usłudze wynajmu z opcją wykupu zyskuje on swobodny dostęp do wybranego modelu za przystępną, miesięczną opłatą. 

Gitary basowe (414)

Kolumny basowe (49)

Wzmacniacze basowe (45)

Jak przebiega proces wynajmu?

Proces najmu jest bardzo prosty. Wystarczy wybrać przycisk „Wynajmij” na karcie danego produktu, a następnie wypełnić krótki formularz. Po zawarciu umowy online sprzęt można odebrać we wskazanym sklepie muzycznym lub zamówić dostawę kurierem. Wszystkie formalności są jasno sformułowane i zrozumiałe.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą aktualną ofertą gitar elektrycznych!

Powiązane Artykuły