Porady zakupowe, Sprzęt i producenci

Gitary Ibanez

Gitary Ibanez

Marka gitar Ibanez ma długą historię, rozpoczynającą się w XIX-wiecznej Hiszpanii od lutnika Salvadora Ibaneza (1854-1920).

Ale to amerykański wirtuoz gitary, Steve Vai tak naprawdę umieścił markę Ibanez na mapie gitarowego świata, promując w 1987 roku klasyczny już model JEM na targach NAMM Show w USA.

Firma Ibanez została założona w 1908 roku przez Hoshino Gakki, dystrybutora instrumentów w Japonii. Pierwszy etap działalności marki to import wysokiej klasy gitar klasycznych wytwarzanych przez Salvadora Ibaneza. W latach 30. XX wieku firma skupiła się na samodzielnej konstrukcji podobnych gitar i przyjęła na stałe nazwę „Ibanez” dla swoich produktów.

Gdy szaleństwo rock’n’rolla ogarnęło świat, firma w latach 50. przeszła od produkcji instrumentów akustycznych do wytwarzania gitar elektrycznych, głównie na eksport. W latach 60-tych i 70-tych Ibanez zyskał coraz większy udział w globalnym rynku, odchodząc od produkcji niskiej jakości oryginalnych projektów na rzecz produkcji wysokiej jakości replik kultowych gitar Fender i Gibson, z czego po pewnym czasie musiał zrezygnować. Stało się tak za sprawą pozwów wytoczonych przez amerykańskich gigantów. Tyle, że wtedy koncern Ibanez miał już wystarczający know-how i doświadczenie, żeby uruchomić produkcję autorskich modeli gitar Ibanez, zarówno elektrycznych, jak i akustycznych. I czyni to od lat 70. czyni z niezwykłą skutecznością i świetną jakością.

Modele

Ibanez jest prawdopodobnie najbardziej znany ze swoich gitar typu solid body, używanych przez wielu artystów, np. Steve Vai i Paul Gilbert. Jednocześnie asortyment gitar semi-hollow i hollow-body pozostaje niezwykle popularny wśród wielu muzyków jazzowych i bluesowych. Ibanez to firma która nie boi się nowości i innowacji. Jako pierwsza firma na świecie produkowała gitary elektryczne 7-strunowe długo przed tym, zanim stały się modne. Posiada w ofercie także instrumenty ze zmienną skalą oraz wiele innych, często wyjątkowych czy wręcz prototypowych rozwiązań.

Gitary Ibanez są powszechnie uznawane za bardzo wszechstronne instrumenty, głównie dzięki bogatemu wyborowi konfiguracji, ale także bogatej ofercie modelowej. Są wybierane zarówno przez początkujących, jak i bardzo zaawansowanych instrumentalistów. Wśród modeli dla początkujących warto zwrócić uwagę na serie GRX oraz GRG. Profesjonalistom na pewno przypadną do gustu modele z serii Prestige.

Gitary elektryczne

Gitary basowe

Gitary akustyczne

Linki do filmów o producencie oraz instrumentach marki Ibanez

Powiązane Artykuły