Sprzęt i producenci

Gitary typu hollow body i semi-hollow body

Budowa instrumentów ma duży wpływ na ich brzmienie oraz grywalność, czyli komfort użytkowania. Poszukując gitary elektrycznej można spotkać się z aż trzema odmianami korpusów. Każdy z nich ma własne cechy i lepiej sprawdza się w określonych przypadkach. Jeśli chcesz w pełni świadomie wybrać dla siebie taki sprzęt, powinieneś znać charakterystykę wszystkich odmian. W tym tekście przypominamy właściwości modeli solid body, a także wyjaśniamy, czym różnią się gitary typu hollow body oraz semi-hollow body!

Rodzaje korpusów gitar elektrycznych

Wyróżnia się trzy główne rodzaje korpusów gitar elektrycznych:

  • solid – gitary elektryczne z litym korpusem to najczęściej spotykany wariant. Instrumenty są wyprodukowane z litego kawałka drewna, zazwyczaj mahoniu, olchy, drewna basowego lub jesionu. Niektóre modele posiadają specjalną „czapkę” lub „fornir” na górze korpusu, które stanowią ozdobę i/lub mają na celu zmienić charakterystykę tonalną. Nakładka tego typu jest zazwyczaj wykonana z klonu;
  • semi-hollow – gitary elektryczne typu semi-hollow body mają w większości przypadków pusty korpus. Wewnątrz znajduje się jednak blok środkowy, który służy do mocowania mostka i przetworników oraz pomaga zredukować sprzężenia. Góra, tył i boki korpusu są najczęściej wykonane z warstwowego drewna;
  • hollow – gitary elektryczne typu hollow body mają pusty korpus i posiadają otwory w kształcie liter „f” na przedniej części. W tym przypadku przetworniki są często montowane na pickguardzie (płytce ochronnej), ponieważ zazwyczaj nie ma wystarczająco dużo drewna pod spodem. Modele tego typu są zazwyczaj grubsze niż gitary semi-hollow.

Zaczynasz przygodę z tym instrumentem? Sprawdź nasz poradnik: „Gitara elektryczna dla początkujących – doradzamy jaką wybrać!”.

Gitary solid body – charakterystyka

Gitary elektryczne typu solid body to standardowy, najczęściej spotykany wariant. Większość popularnych modeli od znanych marek, takich jak np. Fender Stratocaster i Telecaster, mają właśnie lity korpus. Oznacza to, że jest wykonany z litego drewna, ale nie musi być jednym kawałkiem drewna. Najważniejsze jest, że materiał nie jest drążony, z wyjątkiem miejsc, w których są umieszczone przetworniki i osprzęt.

Pod względem brzmieniowym, gitary typu solid body mają zazwyczaj największy sustain spośród trzech typów korpusów, ponieważ gęstość drewna ma duży wpływ na długość emitowanego dźwięku. Dzięki swojej budowie, instrumenty lite są też bardziej odporne na sprzężenia zwrotne od przetworników, co daje bardziej „zwarte” czy też „skupione” niskie brzmienia.

Zwiększony sustain, lepsza eliminacja sprzężeń i mocniejsze niskie tony są powodem, dla którego gitary typu solid body są preferowane przez miłośników cięższych stylów muzycznych, np. hard rocka. W praktyce sięgają po nie gitarzyści reprezentujący najróżniejsze gatunki. Od popu, przez jazz, aż po metal. Wiele słynnych modeli sygnowanych przez gwiazdy to właśnie gitary solid body.

Gitary semi-hollow body – charakterystyka

Gibson ES335 Semi Hollow Body

Gibson ES335 Semi Hollow Body

Druga najpopularniejsza odmiana. Gitary semi-hollow body mają wydrążone wnętrze, często z otworami w kształcie liter „f” albo innymi otworami dźwiękowymi, które umożliwiają przepływ powietrza. W korpusie umieszczony jest solidny blok środkowy, na który montuje się przetworniki. W ten sposób w dużym stopniu eliminuje się sprzężenie zwrotne, które jest problematyczne w przypadku modelu całkowicie pustego w środku.

Każda gitara z wgłębieniami jest bardziej podatna na sprzężenia, ale blok środkowy pozwala nieco je ograniczyć, dlatego typ ten radzi sobie pod tym względem lepiej niż hollow body. Wariant ten jest więc lepiej przystosowany do muzyki wymagającej przesterowania lub zniekształcenia.

W niektórych modelach uwzględniono jeszcze specjalny kanał dźwiękowy, który łączy dwie puste strony. Gitar semi-hollow body nie należy jednak mylić z gitarami komorowymi, które są modelami typu solid body, z których usunięto część drewna z litego korpusu w celu zmniejszenia wagi instrumentu.

Gitary semi-hollow body pod względem brzmienia wypadają podobne jak solid body, ale mają nieco mniejszy sustain i nieco mniej skoncentrowane niskie tony. Co ciekawe, podczas gry akustycznej na gitarze elektrycznej semi-hollow body można liczyć na większą głośność niż w przypadku solid body.

Gitary semi-hollow mają zazwyczaj cienki korpus, pojedynczy otwór „f” i stały stopbar lub mostek Bigsby. Zazwyczaj są one bardziej smukłe i ergonomiczne. Są popularne wśród gitarzystów grających na żywo oraz muzyków, którzy szukają równowagi między współczesnym, a klasycznym designem.

Odmiana ta jest preferowana przez gitarzystów grających jazz, blues i blues-rock. Jako rodzaj hybrydowy zapewnia im „ostrość” gitary solid body, ale z nieco bardziej okrągłymi nutami charakterystycznymi dla gitary hollow body. Najsłynniejszymi miłośnikami semi-hollow byli m.in. Eric Clapton, Chuck Berry czy Larry Carlton.

Gitary hollow body – charakterystyka

Gibson ES175 Hollow Body

Gitara hollow body, jak sama nazwa wskazuje, jest całkowicie pusta w środku. Dawniej gitary elektryczne były produkowane właśnie w ten sposób, przez co było im bliżej do modeli akustycznych. Modele tego typu posiadają otwory w kształcie litery „f” tak jak semi-hollow, ale nie posiadają bloku środkowego.

Gitary z pustym korpusem mają bardziej akustyczne brzmienie. Ich otwory akustyczne działają tak samo, jak w zwykłych gitarach akustycznych. Wytwarzają czyste brzmienie, które jest ciepłe i pełne, a nie ostre, jak w przypadku gitar elektrycznych solid body. Kiedy gra się na nich bez podłączania, są dość doniosłe i głośne (ale mniej, niż modele semi-hollow). Generalnie są głośniejsze i ostrzejsze niż gitary elektroakustyczne, ale nie tak bardzo jak zwykłe gitary elektryczne.

Gitary hollow mają szczególnie „boomowy” niski koniec, ale za to mają też najmniejszy sustain i są najbardziej podatne na sprzężenia. Przez to raczej nie nadają się do grania ciężkich rockowych i metalowych utworów.

Gitary tego typu są szczególnie lubiane przez jazzmanów. Uwielbiają ich ciepłe, okrągłe brzmienie i nie przeszkadza im to, że przy dużym wzmocnieniu trudno nad nimi zapanować. W praktyce gitary hollow body są preferowane przez muzyków, którzy lubią ciepłe, czyste dźwięki – najlepiej w zespole. Pomagają łatwo wyróżnić się spośród innych, dlatego idealnie nadają się do orkiestr jazzowych i bluesowych, w których wykorzystuje się wiele innych instrumentów. Były wykorzystywane przez różne sławy, m.in. przez The Beatles.

Jaka gitara na początek – hollow body czy semi-hollow body?

Osoby początkujące jak najbardziej powinny najpierw sprawdzić modele z litym korpusem. Jeśli jednak mają już ten etap za sobą albo poszukują nieco ciekawszych brzmień, jak najbardziej mogą eksperymentować z innymi wariantami. Tak naprawdę nie da się jednoznacznie określić, która opcja będzie lepsza dla osoby niedoświadczonej, ponieważ jest to zawsze kwestia indywidualna. Nie można jednak ignorować pewnych cech instrumentów, które niewątpliwie mają wpływ na to, jak początkujący sobie z nimi poradzi.

Najrozsądniej jest rozejrzeć się za gitarami typu semi-hollow, ponieważ są one bardziej uniwersalne. Nie są tak ciepłe w brzmieniu jak modele hollow, ale za to są znacznie mniej podatne na problemy ze sprzężeniami. Co jeszcze przemawia za tą odmianą? Dobrze sprawdzi się na początek, ponieważ daje możliwość grania też bez wzmacniacza – nie będzie oczywiście brzmiała jak gitara akustyczna albo podłączona gitara elektryczna, ale jej głośność będzie wystarczająca do ćwiczeń. Do tego zapewnia jasny ton i definicję, co jest idealne dla niedoświadczonych muzyków.

Trzeba jednak mieć na względzie, że gitary semi-hollow mają również swoje minusy. Przede wszystkim są droższe niż standardowe modele solid body, ponieważ mają bardziej skomplikowaną konstrukcję. Co więcej, są dość nieporęczne. Korpus jest znacznie większy, co może utrudniać grę niewprawionym osobom, a po czasie nawet powodować dyskomfort. Nie można też zapominać o głośnych sprzężeniach, które są mniejsze niż przy modelach hollow body, ale nadal są wyraźnie obecne. Kiedy gra się z dużym wzmocnieniem albo zniekształceniem, będzie to szczególnie problematyczne i może zupełnie popsuć brzmienie.

Podsumowując – gitary semi-hollow nie są łatwe w grze i wymagają szczególnej uwagi, zwłaszcza gdy są wzmacniane. Przy pierwszym kontakcie z gitarą elektryczną mimo wszystko lepiej zdecydować się na standard z litym korpusem. Inne możliwości dobrze jest eksplorować dopiero później, by w pełni cieszyć się nowymi doświadczeniami.

Jak tanio zdobyć gitarę typu hollow body albo semi-hollow body do testów?

Opanowałeś już podstawy gry na gitarze elektrycznej solid body i chcesz przekonać się, jak brzmi model hollow albo semi-hollow? Tak jak wspominaliśmy o tym wcześniej, takie warianty są niestety zdecydowanie droższe. Nie każdy może pozwolić sobie na wydatek rzędu kilku tysięcy złotych celem muzycznych eksperymentów, które mogą okazać się zupełnie nieudane.

Możesz oczywiście zacząć poszukiwania na rynku wtórnym, ponieważ w ten sposób często da się znaleźć markowy, zadbany sprzęt w naprawdę dobrej cenie. Jeśli jednak nie posiadasz odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, takie zakupy będą dość ryzykowne – szczególnie, gdy sprawdzasz oferty od prywatnych sprzedawców. Nigdy nie masz pewności, czy dany instrument rzeczywiście jest wart swojej ceny. Może się okazać, że jego stan pozostawia wiele do życzenia.

Najbardziej opłacalną i najbezpieczniejszą opcją jest wynajem sprzętu muzycznego. Wiele osób zapomina o tej możliwości albo w ogóle nie zdaje sobie sprawy z jej istnienia. W ten sposób można ograniczyć do minimum ryzyko ewentualnych strat finansowych. W ramach niewysokiego miesięcznego abonamentu korzysta się z wybranej gitary, którą można oddać, wymienić, ale też wykupić na własność.

Wypożyczalnia instrumentów online Vibe oferuje szeroki wybór markowych sprzętów muzycznych. Cała procedura najmu odbywa się zdalnie. Wystarczy wypełnić krótki formularz i uregulować pierwszą płatność, a następnie odebrać gitarę w wybranym partnerskim sklepie muzycznym albo zaczekać na kuriera z przesyłką.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą gitar elektrycznych!

Gitary elektryczne (2240)

Gitary elektro-akustyczne (655)

Gitary akustyczne (311)

Powiązane Artykuły