Sprzęt / Producenci

Historia marki KAWAI

Największa korporacją zajmującą się globalną produkcją i sprzedażą instrumentów muzycznych w Japonii jest Yamaha, ale jej bezpośrednią konkurencją jest KAWAI. Jak się okazuje, firmy są w dużym stopniu ze sobą powiązane. Główną częścią oferty tej marki są pianina i fortepiany – od budżetowych sprzętów dla osób początkujących, aż po luksusowe, ręcznie wykonane modele będące jednymi z najdroższych na rynku. Producent dostarcza także m.in. pianina cyfrowe, syntezatory, gitary czy instrumenty perkusyjne. Krótko przybliżamy, jak wyglądała historia marki KAWAI!

Geneza powstania marki KAWAI

Założycielem firmy Kawai Musical Instrument Manufacturing Co. był Koichi Kawai – syn fabrykanta wagonów, urodzony w 1886 roku w Hamamatsu, w Japonii. Już od najmłodszych lat wykazywał talent do tworzenia rozmaitych wynalazków. W wieku nastoletnim stworzył własny wózek napędzany pedałami, czym zwrócił na siebie uwagę sąsiada.

Zegarmistrz chcąc się utrzymać dodatkowo trudnił się naprawą sprzętu medycznego. Gdy pewnego razu podjął się nietypowego zlecenia naprawienia organów, odkrył nową pasję i w 1889 roku założył własną firmę produkującą takie instrumenty muzyczne. Osoby, które czytały już nasz artykuł „Historia marki Yamaha” z pewnością zorientowały się, że owym sąsiadem był nikt inny jak sam Torakusu Yamaha.

Z czasem gdy organy zaczęły być wypierane przez pianina i fortepiany, zaczął udoskonalać swoje projekty o importowane części. To właśnie podczas prac nad pierwszym instrumentem tego typu zauważył 12-letniego Kawaiego. Pomógł mu rozwijać jego potencjał, stając się jego mentorem. W pierwszej połowie XX wieku Kawai odegrał kluczową rolę w badaniach i rozwoju firmy Yamaha, biorąc udział w tworzeniu fortepianów, które zdobyły wiele międzynarodowych nagród.

Yamaha zmarł w 1917 roku i wtedy nowy zarząd przejął firmę, która prosperowała do 1921 roku. W kolejnych latach musiała jednak zmierzyć się z szeregiem niepowodzeń, m.in. rosnącą wartością jena, pożarami, trzęsieniami ziemi czy strajkami pracowników.

W 1927 Kawai podjął decyzję o założeniu własnej działalności. Wraz z siedmioma kolegami opuścił Yamahę, by założyć Kawai Musical Instrument Research Laboratory w Hamamatsu. Wkrótce udało mu się stworzyć pierwszy w pełni japoński mechanizm fortepianu, który zrewolucjonizował rynek. Wcześniej bowiem płyty rezonansowe i inne elementy były importowane z USA oraz Niemiec. Japońskie rozwiązanie sprawiło, że instrumenty mogły być sprzedawane w konkurencyjnych cenach.

Rok później Kawai rozpoczął produkcję pianin, a 18 miesięcy później ukończył swój pierwszy fortepian. W 1929 roku firma zmieniła nazwę na Kawai Musical Instruments Manufacturing Co.

Rozwój firmy zakłóciła II Wojna Światowa. Do 1945 roku fabryki Kawai były wykorzystywane do produkcji komponentów do samolotów. Ponieważ znaczna część infrastruktury Japonii została zniszczona, dopiero w 1948 roku możliwe było wznowienie działalności.

Firma została oficjalnie zarejestrowana pod obecną nazwą w maju 1951 roku. Kawai zbudował swój pierwszy fortepian koncertowy w 1952 roku, za co rok później jako pierwsza osoba w branży otrzymał od cesarza specjalne wyróżnienie – Blue Ribbon Medal of Honor (medal przyznawany osobom, które dokonały zasłużonych czynów albo osiągnęły doskonałość w swojej dziedzinie pracy). Dwa lata później, w październiku 1955 roku, Kawai zmarł w wieku 70 lat.

Kontrolę nad firmą przejął wówczas 33-letni syn założyciela, Shigeru Kawai. W doskonały sposób połączył tradycję rękodzieła swojego ojca z innowacyjnymi technikami produkcji. W 1957 roku założył zakład obróbki drewna Arai, tworząc prawdziwie nowoczesną linię produkcyjną. Zwiększając moce produkcyjne, podjął kroki w celu zwiększenia popytu na produkty firmy.

W 1956 roku Shigeru w kwestii marketingu postanowił postawić na edukację – stworzył sieć szkół muzycznych Kawai Music oraz założył Kawai Academy of Music. Opracował także program sprzedaży od drzwi do drzwi, aby promować lekcje gry na pianinie i generować sprzedaż fortepianów. Aby mieć pewność, że pianina sprzedawane przez firmę będą używane przez klientów, założył również Kawai Piano Technical Center, które szkoliło serwisantów w zakresie konserwacji i naprawy instrumentów. W 1959 roku firma Kawai zaangażowała się w bezpośrednią sprzedaż detaliczną pianin, otwierając własne sklepy, które świadczyły także usługi w zakresie serwisu sprzętu.

Firma Kawai wprowadziła na rynek swoje pierwsze organy elektroniczne w 1960 roku. Rok później stała się spółką publiczną, a jej akcje były notowane na Tokijskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Mając już ugruntowaną pozycję na rodzimym rynku, Shigeru zaczął podbój rynków zagranicznych, w szczególności skupiając się na USA.

W maju 1963 roku założono spółkę Kawai America Corp., a później kolejne, m.in. w Australii i Azji. W 1975 roku powstała Kawai Canada, a rok później Kawai Deutschland GmbH. W 1979 roku utworzono Kawai Europe GMbH, z siedzibą w Dusseldorfie.

W latach 80. Rozwój firmy nabrał rozpędu. Otwarto nowy zakład produkcyjny o powierzchni 300 000 stóp kwadratowych i wartości 50 milionów dolarów. W 1985 roku Kawai zaprezentowało swoje pierwsze pianino cyfrowe. W 1988 wybudowano pełnowymiarową fabrykę w Lincolnton w Północnej Karolinie.

Trzecie pokolenie przejęło firmę w 1989 roku, kiedy Hirotaka Kawai zastąpił swojego ojca. Podobnie jak jego ojciec i dziadek, był chętny do modernizacji procesu budowy fortepianów. W latach 90. marka głównie inwestowała w rozwiązania z dziedziny robotyki. Firma rozszerzała swoją działalność i produkcję na kolejne części świata, m.in. Malezję.

W latach 2000. marka chciała zacząć konkurować z najbardziej prestiżowymi firmami fortepianowymi na świecie. Wprowadzono limitowaną serię fortepianów upamiętniających Shigeru Kawai, obejmującą szereg ręcznie wykonanych model. W pierwszych latach XXI wieku firma Kawai założyła również Fundację im. Shigeru Kawai.

Spadek popytu na pianina zmusił firmę do restrukturyzacji. Mimo to marka przetrwała najtrudniejszy okres i nadal utrzymuje świetną pozycję na rynku. Jest odpowiedzialna za wiele innowacji – cały czas wyznacza trendy oraz inspiruje muzyków z całego świata.

Najważniejsze daty w historii marki KAWAI

  • 1927 – Koichi Kawai zakłada firmę Kawai Musical Instruments Manufacturing Co., Ltd. w Hamamatsu.
  • 1929 – nazwa firmy zostaje zmieniona na Kawai Musical Instruments Manufacturing Company.
  • 1948 – produkcja zostaje wznowiona po II wojnie światowej.
  • 1955 – Shigeru Kawai przejmuje firmę po śmierci ojca.
  • 1955 – Kawai tworzy pierwszy w Japonii akustyczny fortepian koncertowy.
  • 1963 – powstaje spółka Kawai America.
  • 1971 – premiera pierwszego elektrycznego instrumentu muzycznego – syntezatora K1.
  • 1979 – powstaje spółka Kawai Europe.
  • 1984 – premiera pianina cyfrowego Kawai ES1, które stanowi przełom w dziedzinie instrumentów elektronicznych.
  • 1989 – firmę przejmuje Hirotaka Kawai, reprezentant trzeciego pokolenia założyciela.
  • 1995 – premiera fortepianów z serii RX.
  • 1996 – Kawai wprowadza serię popularnych pianin cyfrowych MP.
  • 2002 – prezentacja Shigeru Kawai EX Concert Grand.
  • 2008 – premiera pianin cyfrowych MP8 i MP8II, które wyróżniają się zaawansowanymi funkcjami i jakością dźwięku.
  • 2013 – premiera pianin cyfrowych CA95 i CA65, które oferują zaawansowane technologie, takie jak m.in. dźwięk w jakości Concert Artist.
  • 2015 – premiera pianina cyfrowego Kawai CS11, który łączy w sobie nowoczesny design z najnowszymi osiągnięciami technologicznymi.
  • 2019 – premiera pianin cyfrowych CA99 i CA79, które kontynuują rozwijanie technologii Concert Artist.

KAWAI współcześnie

KAWAI jest jedną z najlepszych marek pianin i fortepianów, ale w ofercie producenta dostępne są także cenione pianina cyfrowe, syntezatory, gitary i instrumenty perkusyjne. Firma sprzedaje również nuty i płyty, oferuje usługi serwisowe oraz prowadzi własną sieć szkół muzycznych. Marka cały czas rozwija swoje produkty, korzystając ze zdobyczy najnowszej technologii. Dzięki temu jest w stanie dostarczać wysokiej jakości instrumenty w różnych przedziałach ceowych.

Co ciekawe, korporacja prowadzi również szkoły gimnastyczne, a także sprzedaje m.in. komputery i urządzenia peryferyjne, artykuły sportowe, artykuły związane z rekreacją, środki czystości dla środowiska oraz urządzenia do obróbki drewna i metalu.

Do grona słynnych użytkowników instrumentów KAWAI zaliczają się m.in.: Alicia Keys, Herbie Hancock, Matthew Bellamy (Muse), OneRepublic i Don Airey (Deep Purple).

Słynne instrumenty KAWAI

Marka KAWAI odegrała ważną rolę w kształtowaniu rynku, w szczególności w przypadku pianin, fortepianów i elektronicznych instrumentów klawiszowych. W portfolio producenta znajduje się wiele znaczących modeli, które zyskały dużą popularność. Wśród nich na pewno warto wymienić takie instrumenty, jak m.in.:

  • Kawai Grand Piano KG-1 (1962) – klasyczny fortepian koncertowy, który był jednym z pierwszych instrumentów, które przyniosły firmie Kawai międzynarodową renomę. Model jest przede wszystkim znany ze swojego doskonałego brzmienia i precyzyjnej konstrukcji;

    Kawai Grand Piano KG-1

  • Kawai K1 Synthesizer (1985) – kultowy już syntezator, który odegrał ważną rolę w rozwoju muzyki elektronicznej.

    Kawai K1 Synhtesizer

    Unikalne brzmienia i zaawansowane funkcje sprawiły, że szybko przykuł uwagę wielu znanych muzyków i producentów;
  • Kawai MP11 Stage Piano (2014) – profesjonalne cyfrowe pianino sceniczne, oferujące realistycznie reagującą klawiaturę i doskonałą jakość dźwięku;

    MP11 Gloss Black

  • Kawai ES110 Digital Piano (2017) – kompaktowe pianino cyfrowe o doskonałej jakości dźwięku i dopracowanej klawiaturze;

    Kawai ES110 Digital Piano

  • Kawai Novus NV10 Hybrid Piano (2018) – hybrydowe pianino łączące tradycyjne brzmienie fortepianu akustycznego z nowoczesną technologią cyfrową.

    Kawai Novus NV10 Hybrid Piano

Dlaczego warto wybierać instrumenty KAWAI?

Instrumenty marki KAWAI nie bez powodu cieszą się uznaniem na całym świecie. Łączą tradycję z nowoczesnością w najlepszym wydaniu. Sprzęty są dopracowywane przez lata, przez co oferują wspaniałe wrażenia zarówno dla muzyka, jak i słuchaczy. Do ich największych zalet zaliczają się:

  • doskonała jakość dźwięku – KAWAI słynie z produkcji instrumentów o pięknym, wyjątkowo klarownym dźwięku. Ich fortepiany akustyczne są szczególnie cenione za swoje bogate, zniuansowane brzmienie.
  • świetna grywalność – zarówno instrumenty akustyczne, jak i cyfrowe, gwarantują wspaniałe doznania podczas gry; klawiatury w modelach cyfrowych zachowują się bardzo realistycznie, przez co są bardzo zbliżone do tych w tradycyjnych pianiach i fortepianach;
  • innowacje technologiczne – marka cały czas pracuje na udoskonalaniem i rozwojem oferty, wykorzystując nowoczesną technologię; instrumenty oferują zaawansowane funkcje, takie jak np. jakość dźwięku Concert Artist;
  • elegancki design – instrumenty KAWAI wyróżniają się gustownym, nowoczesnym wyglądem;
  • trwałość i niezawodność – sprzęt marki jest wytwarzany z materiałów wysokiej jakości, z największą dbałością o szczegóły. Dzięki temu gwarantuje długotrwałe użytkowanie bez utraty jakości dźwięku czy funkcjonalności;
  • wsparcie i serwis – firma KAWAI oferuje doskonałe wsparcie klienta oraz szeroką sieć serwisową.

Wynajem instrumentów KAWAI online – jak to działa i dlaczego warto?

Jesteś ciekawy, jak brzmi pianino czy fortepian KAWAI? Chociaż marka oferuje także modele budżetowe, zdobycie takiego sprzętu to nadal duży wydatek. Jeśli nie masz aktualnie gotówki albo z innych względów chcesz jeszcze wstrzymać się z zakupem, zdecyduj się na usługę wynajmu instrumentów.

Vibe jest wypożyczalnią sprzętu muzycznego online z szeroką ofertą, w której uwzględnione są także rozmaite modele marki KAWAI. Wybierz intersujący Cię produkt, wypełnij krótki formularz i ciesz się sprzętem w ramach niewysokiego miesięcznego abonamentu. Odbierzesz go w najbliższym partnerskim sklepie muzycznym albo prosto z rąk kuriera.

Po upływie minimalnego okresu najmu możesz zwrócić instrument albo wymienić go na inny. Masz też możliwość przedłużenia umowy albo zakupu sprzętu na własność – w ramach jednej płatności albo w systemie ratalnym.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą instrumentów klawiszowych, w której dostępne są także modele KAWAI. Zaznacz producenta z lewej strony, by przefiltrować wyniki!

Wzmacniacze do inst. klawiszowych (3)

Pianina cyfrowe (760)

Fortepiany (66)

Powiązane Artykuły