Aktualności, Sprzęt i producenci

Historia marki Blackstar

Pasjonaci często są twórcami najlepszych innowacji i najciekawszych wynalazków, ponieważ cały czas chcą się rozwijać i poszerzać swoje horyzonty. Postawa tego typu jest szczególnie powszechna w przemyśle muzycznym. Wiele słynnych firm zostało założonych przez zapaleńców, którzy chcieli odkrywać nowe brzmienia. Tak było także w przypadku jednego z najlepszych producentów wzmacniaczy gitarowych. Krótko opisujemy, jak potoczyła się historia marki Blackstar!

Geneza powstania marki Blackstar

W 2004 roku firma Blackstar Amplification została założona w Northamptonshire w Wielkiej Brytanii przez byłych pracowników Marshall Amplification – Iaina Wilsona i Bruce’a Keirsa. Już od początku działalności była uważana za jednego z najbardziej innowacyjnych producentów wzmacniaczy gitarowych na świecie.

Tak jak w przypadku wielu innych brytyjskich biznesów, pomysł na działalność tego typu narodził się podczas spotkania w pubie. Czterej koledzy z zespołu (Bruce Keir, Ian Robinson, Paul Hayhoe i Richard Frost)

Bruce Keir, Ian Robinson, Paul Hayhoe i Richard Frost

postanowili wykorzystać swoje doświadczenie w branży oraz wysokie kwalifikacje, które zdobyli w uznanej firmie Marshall. Chcieli stworzyć unikalne wzmacniacze, które pozwoliłyby uzyskać nowy wymiar brzmienia.

Wynikiem rozmów było rozpoczęcie zaawansowanych badań technicznych i eksperymentów, które trwały przez najbliższe dwa i pół roku. Celem było stworzenie wzmacniaczy, które umożliwiłyby gitarzystom na całym świecie tworzenie dokładnie takich dźwięków, jakich oczekują.

Założyciele opuścili dawną firmę i oddali się pracy w szopie w ogrodzie Robinsona. To właśnie tutaj powstały opatentowane innowacje, takie jak m.in. ISF (Infinite Shape Feature) i DPR (Dynamic Power Reduction).

W marcu 2007 roku, podczas targów Musikmesse we Frankfurcie, produkty Blackstar zostały po raz pierwszy zaprezentowane szerszej publiczności. Przedstawiono linię pięciu efektów gitarowych. Prasa, gitarzyści i artyści żywo zainteresowali się nową marką, co przełożyło się na wzrost sprzedaży. Firma przeniosła się do profesjonalnego warsztatu oraz zaczęła dynamicznie się rozrastać.

Wzmacniacze pojawiły się ofercie marki w listopadzie tego samego roku, a pierwsze produkty trafiły do USA na półki GC’s Platinum Store w styczniu 2008 roku.

Kolejną linią wzmacniaczy była Series One, która szybko zdobyła uznanie muzyków na całym świecie. Była ceniona ze względu na swoją wszechstronność oraz doskonałe brzmienie. W następnym roku premierę miała seria HT (Handwired), czyli ręcznie montowanych wzmacniaczy, które oferowały niezwykłą jakość dźwięku.

Rozgłos na cały świat oraz niezwykły prestiż marce przyniosło wprowadzenie nowych technologii, takich jak m.in. ISF (Infinite Shape Feature) w 2010 roku – dzięki niemu możliwe było dostosowywanie brzemienia gitary od charakterystycznie „brytyjskiego”, do „amerykańskiego”.

Marka Blackstar otrzymała wiele nagród i wyróżnień za swoje produkty, w tym m.in. „Best Guitar Amp Brand” w plebiscycie „Music Industry Awards”. Firma cały czas dynamicznie się rozwija i rozszerza ofertę, dostarczając rozwiązania wykorzystywane przez amatorów, ale też profesjonalistów i wielkie sławy.

Najważniejsze daty w historii marki Blackstar

 • 2004 – zostaje założona firma Blackstar Amplification.
 • 2007 – powstaje pierwszy wzmacniacz z linii Artisan Series.

  Blackstar Artisan Series

 • 2008 – marka przedstawia linię wzmacniaczy Series One, która zdobywa uznanie za swoją wszechstronność i jakość dźwięku.

  Blackstar Series One

 • 2011 – premierę ma linia wzmacniaczy HT Venue Series, która staje się popularna wśród muzyków na całym świecie.

  Blackstar HT Venue Series.jpg

 • 2012 – do oferty zostaje dodana linia wzmacniaczy ID: Series, wyposażonych w technologię emulacji lampy.
 • 2013 – na rynek wypuszczone zostają wzmacniacze z linii ID: Core Series

  Blackstar ID Core

  skierowanej do początkujących gitarzystów, w wyjątkowo przystępnych cenach.
 • 2016 – premierę ma linia wzmacniaczy Artist Series, którą została zaprojektowana we współpracy z renomowanymi gitarzystami, takimi jak m.in. Guthrie Govan.

  Blackstar Artist Series

 • 2019 – do sprzedaży wchodzi linia wzmacniaczy Silverline Series, która łączy tradycyjny dźwięk lampy z nowoczesnymi funkcjami.

  Balckstar Silverline Series

 • 2021 – powstaje linia wzmacniaczy basowych Super Unity, zapewniających dużą moc i wszechstronność.

  Blackstar UNITY 120

 • 2022 – w katalogu marki pojawia się linia wzmacniaczy Platinum Series, dedykowana dla profesjonalnych gitarzystów.

Blackstar współcześnie

Blackstar cały czas poszerza swoją ofertę, dodając nowoczesne, udoskonalone wzmacniacze, efekty oraz inne akcesoria gitarowe. Produkty marki są powszechnie cenione w branży. Korzystają z nich muzycy studyjni, profesjonalni gitarzyści oraz znani artyści. Producent inwestuje w innowacje, także te sprzyjające środowisku – stara się ograniczyć skutki procesu produkcji, m.in. zmniejszając zużycie energii i redukując ilość wytwarzanych odpadów.

Do miłośników produktów Blackstar zaliczają się takie sławy jak m.in. Phil Collen (Def Leppard), Richie Sambora, Albert Hammond Jr (The Strokes), Gus G (Firewind, Ozzy Osbourne) czy Neal Schon (Journey).

Najsłynniejsze produkty Blackstar

W historii marki Blackstar można wskazać wiele produktów, które nie tylko cieszyły się dużą popularnością wśród odbiorców, ale przede wszystkim wprowadziły ważne innowacje oraz zaprezentowały nowe możliwości. Na wyróżnienie zasługują m.in.:

 • Blackstar Series One (2008) – pierwsza linia wzmacniaczy, której firma zawdzięcza swoją rozpoznawalność; produkty zapewniały wysoką jakość dźwięku i szeroki zakres brzmień, dzięki czemu doskonale sprawdzały się w różnych gatunkach – od klasycznego rocka, aż po metal;

  Blackstar Series One

 • Blackstar HT-5 (2009) – wszechstronny, kompaktowy wzmacniacz lampowy o mocy 5 watów, zazwyczaj wykorzystywany podczas ćwiczeń i prób, a także występów na mniejszych scenach;

  Blackstar HT-5

 • Blackstar ID: Core (2014) – seria wzmacniaczy wyróżniająca się zaawansowaną technologią emulacji lampy oraz przystępnymi cenami; linia idealna dla początkujących gitarzystów, która doskonale nadaje się do nauki gry;
 • Blackstar Artist Series (2016) – wyjątkowa seria wzmacniaczy stworzona we współpracy z wybitnymi gitarzystami, która daje dostęp do bardziej wyjątkowych, unikalnych brzmień;
 • Blackstar Silverline (2019) – seria wzmacniaczy łącząca tradycyjny dźwięk lampy z nowoczesnymi funkcjami, takimi jak m.in. emulacje efektów.

Dlaczego warto kupować produkty marki Blackstar?

Produkty marki Blackstar są powszechnie chwalone i polecane przez specjalistów. Logo tego producenta to gwarancja wysokiej jakości wykonania oraz świetnego brzmienia. Co jednak sprawia, że sprzęt ten jest tak wyjątkowy? Największymi zaletami asortymentu Blackstar są:

 • doskonały dźwięk – z pomocą wzmacniaczy oraz efektów marki można odkrywać zupełnie nowy wymiar brzmienia gitary; ponieważ oferują szeroki zakres brzmienia, pozwalają w pełni oddać wizję artysty i zachwycić słuchaczy;
 • wszechstronność – produkty marki są idealne dla gitarzystów, którzy eksperymentują z różnymi gatunkami muzycznymi; w ofercie dostępne są propozycje dostosowane do konkretnych styli, a także uniwersalne modele, które będą równie dobre do alternatywnego rocka, jak i heavy metalu;
 • innowacyjność – sprzęt Blackstar jest tworzony z wykorzystaniem nowoczesnej technologii i uwzględnia wiele unikalnych rozwiązań, dzięki którym gitarzyści mogą jeszcze pełniej eksperymentować z brzmieniem swojego instrumentu;
 • trwałość – ponieważ produkty marki są wytwarzane z dobrych gatunkowo materiałów, z ogromną starannością i dbałością o szczegóły, są niezwykle wytrzymałe oraz odporne nawet na intensywną eksploatację;
 • przystępne ceny – w porównaniu z konkurencją, asortyment Blackstar reprezentuje świetną relację jakości do ceny; w ofercie dostępne są produkty w różnych przedziałach cenowych, dzięki czemu coś dla siebie znajdą także osoby o ograniczonym budżecie.

Kompletujesz osprzęt do gitary? Pomocne mogą być nasze poradniki: „Najlepsze multiefekty gitarowe – sprawdź, które warto wybrać!” oraz „Wzmacniacz gitarowy do domu – sprawdź, jaki wybrać!”.

Wynajem sprzętu Blackstar online – jak to działa i dlaczego warto?

Tworzysz własną muzykę? A może występujesz z zespołem? Jeśli potrzebny jest Ci profesjonalny osprzęt do gitary, z pewnością słyszałeś o produktach marki Blackstar. Chciałbyś przekonać się, jak sprawdzają się w praktyce, ale na razie nie chcesz lub nie możesz zdecydować się na zakup? Zdecyduj się na wynajem online!

Vibe.pl to internetowa wypożyczalnia z szeroką ofertą produktów. W katalogu dostępne są również rozmaite sprzęty muzyczne, w tym także od marki Blackstar. Można wynająć je w ramach niewysokiego miesięcznego abonamentu. Wystarczy wybrać produkt i wypełnić krótki formularz. Wszystkie formalności są załatwiane zdalnie, a sprzęt zostaje przygotowany do odbioru w partnerskim sklepie muzycznym albo wysłany pod wskazany adres.

Po upływie minimalnego okresu najmu, wzmacniacz czy efekt można oddać albo wymienić na inny. Kiedy zaś wyjątkowo przypadnie do gustu, wystarczy przedłużyć umowę. Istnieje także opcja wykupu sprzętu na własność – po spłaceniu jego wartości (w ramach jednej wpłaty albo w ratach).

Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą wzmacniaczy gitarowych, w której dostępne są także modele Blackstar. Zaznacz producenta z lewej strony, by przefiltrować wyniki!

Wzmacniacze gitarowe (269)

Wzmacniacze do inst. klawiszowych (3)

Wzmacniacze basowe (65)

Powiązane Artykuły