Zastanawiasz się nad założeniem zespołu? A może chciałbyś do niego dołączyć? Jeśli chcesz doskonalić się w grze na instrumencie i ogólnie rozwijać jako muzyk, z pewnością na tym skorzystasz.
Zdobędziesz cenne doświadczenia, niezwykłe wsparcie oraz wspomnienia na całe życie. Do tego rozwiniesz wiele przydatnych umiejętności, które są potrzebne na co dzień. Dowiedz się, jakie są największe korzyści płynące z grania w zespole!Rozwój umiejętności współpracy i pracy w grupie
Granie w zespole na wiele sposobów pomaga rozwijać umiejętność pracy w grupie. Proces tworzenia muzyki w dużej mierze polega na współpracy. Muzycy i wokalista razem piszą, a następnie wykonują i dopracowują utwory. Następnie muszą nauczyć się je grać i odpowiednio prezentować na scenie. Przy tym będą zmuszeni do koordynowania spotkań, wymiany materiałów, przekazywania informacji itp.
Warto też wiedzieć, że według badań nauka w grupie jest zdecydowanie bardziej skuteczna. Skutecznie motywuje do rozwoju, a także umożliwia wymianę wiedzy i doświadczeń, przez co daje lepsze efekty w krótszym czasie. Nawet jeśli zespół nie osiągnie większego sukcesu, jego członkowie mają szansę rozwijać się jako muzycy.
Elastyczność oraz kreatywne rozwiązywanie problemów i sporów
Zespoły zawsze mają swoje wzloty i upadki. Jeśli występują w konkursach i na koncertach, muszą być gotowe na przyjmowanie krytyki. Ważne jest, by traktować ją jako informację zwrotną. Wytrwałość jest ważnym elementem nauki gry na instrumentach i tworzenia muzyki, ponieważ wiąże się z wielokrotnym popełnianiem błędów. Nie należy się zniechęcać ani upierać przy swoim – lepiej skupić się na tym, co można poprawić i jak to zrobić, by efekt końcowy był jak najlepszy. Pewna doza elastyczności pomaga każdemu z członków rozwijać się i kształtować swoją muzyczną osobowość.
Zarówno w mniejszych, jak i większych zespołach trzeba być też przygotowanym na to, że będą pojawiać się konflikty. Odmienne wizje artystyczne, nieporozumienia czy po prostu spory wynikające z różnicy charakterów mogą doprowadzić do mniej lub bardziej gwałtownej wymiany zdań. W ten sposób można trenować, jak zachować się w takich sytuacjach.
Nauka rozwiązywania konfliktów jest bardzo ważna i często przydaje się w życiu. Ponieważ w zespole wspólnie pracuje się nad muzyką, chęć tworzenia może skutecznie przekonać do szukania kompromisów. Przy tym ćwiczy się panowanie nad emocjami i spokojniejsze wyrażanie swoich argumentów – w przeciwnym wypadku można doprowadzić do rozpadu zespołu, a nawet utraty cennych przyjaźni.
Rozwój umiejętności organizacyjnych
Stworzenie harmonogramu prób i konieczność jego przestrzegania sprzyja dobrej organizacji – czasu oraz przestrzeni. Spotkania powinny odbywać się regularnie, dlatego trzeba odpowiednio uwzględnić je w swoim codziennym grafiku. Do tego trzeba systematycznie dbać o instrumenty oraz samo miejsce, w którym gra się z zespołem. Przy tym konieczne jest jeszcze odpowiednie zorganizowanie kanałów komunikacyjnych, by wszyscy członkowie zespołu mieli dostęp do tych samych informacji. Żeby grać w zespole, trzeba być po prostu dobrze zorganizowanym – ćwiczenie tej umiejętności jest niezwykle przydatne w życiu codziennym.
Pomoc w nauce, wymiana wiedzy i doświadczeń
W grupie można łatwo dzielić się nie tylko miłością do muzyki, ale także wiedzą oraz materiałami edukacyjnymi. Ma się wtedy kontakt z osobami, które grają na podobnych albo zupełnie innych instrumentach, co zawsze jest wzbogacającym doświadczeniem. Wszyscy mogą wspólnie doskonalić swoje umiejętności, a także polecać sobie np. ciekawe techniki gry, pomocne akcesoria czy też interesujące podręczniki, blogi, kanały na YouTube.
Spędzając czas ze znajomymi członkowie zespołu nie czują się tak spięci, jak w kontaktach z nauczycielem, przez co są bardziej otwarci na eksperymenty czy nawet wygłupy, które często skutecznie pobudzają kreatywność. W ten sposób dodatkowo się motywują oraz na nowo rozbudzają zainteresowanie i zaangażowanie.
Przełamanie nieśmiałości
Wiele osób odkłada w czasie naukę gry na instrumencie ze strachu przed porażką. Dużą przeszkodą bywa też nieśmiałość – osoby zamknięte w sobie mają kłopot z regularnymi spotkaniami z nauczycielem, a co dopiero z całą grupą obcych osób. Dodatkowo niepokój potęguje brak pewności co do tego, czy starania w ogóle przyniosą oczekiwane efekty.
Granie w grupie znajomych to doskonałe rozwiązanie dla osób nieśmiałych. Oczywiście można zacząć od samodzielnego studiowania podręczników i ćwiczenia z rozmaitymi poradnikami, ale z czasem warto poprosić kogoś o pomoc. Druga osoba, najlepiej grająca na tym samym lub podobnym instrumencie, wskaże błędy, podpowie nad czym warto popracować i zachęci do dalszej pracy. Towarzystwo znajomych pomaga się ośmielić i pozbyć się lęku. Później wspólne występy z zespołem doskonale sprawdzą się w przełamywaniu strachu przed wystąpieniami publicznymi. Razem zawsze raźniej!
Zwiększenie pewności siebie
Oprócz zapewniania dobrego samopoczucia społecznego i emocjonalnego, granie w grupie może świetnie wzmocnić poczucie pewności siebie. Członkowie zespołu czują, że są częścią czegoś większego i robią coś ważnego. Wspólnie się motywują i wzmacniają, a także pomagają wydobywać najlepsze strony. Kiedy zaczną osiągać pierwsze sukcesy, np. stworzą udany utwór czy zagrają pierwszy koncert, zyskają potwierdzenie swoich umiejętności.
Warto też zwrócić uwagę na to, że osoby grające w zespołach są pozytywnie postrzegane. Zwykle uznaje się je za osoby oryginalne i interesujące, a co za tym idzie, ogólnie bardziej ciekawe i atrakcyjne. Zdanie innych ma ogromny wpływ na poczucie własnej wartości.
Zwiększenie motywacji
Kiedy początkujący muzycy grają z bardziej doświadczonymi kolegami, zyskują motywację, by rozwijać swoje umiejętności. Chcą dorównać do pozostałych członków zespołu, by jeszcze pełniej brać udział w tworzeniu muzyki. Przy tym rodzi się zdrowy duch rywalizacji, która pomaga przekraczać granice i odkrywać swoje pełne możliwości.
Czynnikami szczególnie skutecznie pobudzającymi do działania są rozmaite konkursy, występy czy koncerty. Żeby przygotować się na taką okazję, trzeba regularnie, intensywnie pracować. Ponieważ chce się wypaść jak najlepiej, poświęca się sporo czasu i energii na ćwiczenia.
Wiele osób porzuca naukę gry na instrumencie przez słomiany zapał. Sam fakt należenia do zespołu nakłada pewnego rodzaju obowiązek i poczucie odpowiedzialności – kiedy nagle porzuci się to zajęcie i przestanie się przychodzić na próby, konsekwencje odczują wszyscy członkowie. Raczej nikt nie chce przecież zawieść swoich znajomych.
Chcesz wiedzieć, jak zmotywować się do ćwiczeń? Sprawdź nasz artykuł: „Słomiany zapał – sprawdź, jak z nim sobie radzić!”.
Satysfakcja i poprawa samopoczucia
Kolejną korzyścią płynącą z grania w zespole jest zadowolenie z tego, że ciężko pracuje się nad czymś, co się lubi i daje satysfakcję. Wspólne tworzenie muzyki jest po prostu przyjemne. Spędzanie czasu z bliskimi osobami, które mają podobne zainteresowania, wprawia w dobry nastrój. Kiedy dodatkowo zacznie osiągać się sukcesy, np. stworzy się pierwszy udany utwór albo da się pierwszy koncert, muzykowanie przynosi jeszcze więcej radości.
Rozładowanie stresu
Codzienne obowiązki i wyzwania sprawiają, że często musimy radzić sobie ze stresem. Muzyka jest doskonałą odskocznią. Pozwala w bezpieczny, a do tego kreatywny sposób wyrażać nawet najtrudniejsze emocje. Do tego wspólne granie bardzo zbliża do siebie członków zespołu, dlatego można z nimi rozmawiać i dzielić się swoimi problemami.
Muzyka pozwala zapomnieć o całym świecie, przez co pomaga się zdystansować i zrelaksować. Do tego ma pozytywny wpływ na fizyczne objawy stresu – m.in. obniża ciśnienie, rozluźnia mięśnie i łagodzi ból.
Aktywność fizyczna
Granie na instrumentach wymaga dużej koordynacji fizycznej, a także w dużej mierze angażuje ciało. Noszenie i rozstawianie sprzętu również stanowią pewnego rodzaju wysiłek. Jak najbardziej można więc uznać, że granie w zespole sprzyja do aktywności fizycznej. Przez to ćwiczy i wzmacnia ciało, a także chroni przed nadwagą i innymi chorobami (np. problemami z kręgosłupem).
Większe możliwości w kontekście przyszłej kariery
Kolejną korzyścią z dołączenia do zespołu jest zdobywanie doświadczenia oraz rozwój umiejętności muzycznych w kontekście zawodowym. Jeśli jest się na poważnie zainteresowanym muzyką w jakimkolwiek charakterze, w ten sposób można osiągnąć zdecydowanie więcej niż w pojedynkę. Sam fakt posiadania zespołu dobrze wygląda w CV/portfolio, co może pomóc np. dostać się do szkoły muzycznej, znaleźć zatrudnienie czy w jakikolwiek inny sposób rozwijać swoją karierę.
Nowe przyjaźnie
Granie w zespole potrafi bardzo do siebie zbliżyć. W ten sposób można stać się częścią małej społeczności. Wspólne muzykowanie sprzyja nawiązywaniu przyjaźni na całe życie, ponieważ wtedy spędza się sporo czasu z podobnymi do siebie ludźmi.
To normalne, że ludzie potrzebują więzi społecznych. Muzyka już od wieków jest kluczowym czynnikiem w tworzeniu relacji w kulturach na całym świecie. Kiedy muzycy spotykają się w grupie, pracują nad wspólnym celem. Budowanie takich więzi korzystnie wpływa na dobrostan. Nawet jeśli zespół w przyszłości nie przetrwa, zdobyte znajomości pozostaną.
Dobra zabawa
Oczywiście nie można też pominąć tego, że gra w zespole to po prostu świetna zabawa! Granie na instrumentach z innymi jest zdecydowanie ciekawsze. Dla rozluźnienia można śmiało się powygłupiać. Do tego warto się integrować, np. poprzez wspólne słuchanie ulubionych zespołów, chodzenie na koncerty czy w ramach zupełnie innych zajęć, takich jak np. wyjście do kina czy na piwo. Spędzanie wolnego czasu z kolegami z zespołu z pewnością zapewni wiele przyjemnych chwil, które po latach będzie wspominać się z uśmiechem na twarzy.
Jak tanio zdobyć sprzęt do zespołu?
Przed założeniem lub dołączeniem do zespołu powstrzymuje Cię tylko brak sprzętu? Jeśli nie masz środków na zakup instrumentu albo jeszcze nie wiesz, jaki model będzie najlepszy (i nie chcesz wydawać pieniędzy w ciemno), zdecyduj się na wynajem!
Wypożyczalnia sprzętu muzycznego Vibe oferuje szeroki wybór produktów od najlepszych marek. Można z nich korzystać płacąc jedynie niewysoki abonament. Wszystkie formalności da się załatwić zdalnie – instrumenty zostaną dostarczone kurierem pod wskazany adres albo przygotowane do odbioru w najbliższym partnerskim sklepie muzycznym.
Po upływie minimalnego okresu najmu możesz w każdej chwili oddać albo wymienić sprzęt. Jeśli Ci się spodoba, wystarczy, że przedłużysz umowę. Kiedy zaś zechcesz mieć go na własność, dostępna jest opcja wykupu – w ratach lub w ramach jednej wpłaty.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą bogatą ofertą m.in. gitar, instrumentów klawiszowych, dętych i smyczkowych czy sprzętu nagłośnieniowego!