Sprzęt / Gitary

Les Paul czy Stratocaster – porównanie modeli gitar!

Les Paul czy Stratocaster

Kultowe modele od znanych producentów są obiektem marzeń wielu początkujących gitarzystów. W końcu jak się uczyć, to na najlepszym sprzęcie. Brak odpowiedniej wiedzy oraz doświadczenia sprawiają jednak, że trudno jest się zdecydować na konkretny instrument. W tym artykule zestawiamy ze sobą jedne z najpopularniejszych flagowców Gibsona i Fendera. Przedstawiamy porównanie modeli gitar Les Paul i Stratocaster!

Les Paul vs. Stratocaster – kultowe modele Gibsona i Fendera

Gibson i Fender rywalizują ze sobą już od samych początków swojej działalności. Obie firmy mają swoich zwolenników i królują w zestawieniach najlepszych marek produkujących gitary. Ich flagowe modele, czyli Les Paul i Stratocaster, należą do jednych z najpopularniejszych na świecie. Powstały w podobnym czasie, dlatego stanowią dla siebie bezpośrednią konkurencję. Z pozoru są dość podobne, ale da się znaleźć sporo różnic, w szczególności pod względem wyglądu i brzmienia.

Gibson Les Paul jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych modeli gitar elektrycznych, ponieważ był jednym z pierwszych produkowanych masowo. Trafił na rynek w 1952 roku. Instrument został zaprojektowany przez samego Les Paula, a także Teda McCarty’ego i Johna Huisa. Sprzęt sygnowany nazwiskiem słynnego muzyka, stworzony w ramach wieloletniej współpracy, szybko zdobył popularność.

Fender Stratocaster to nowsza, udoskonalona wersja słynnego Telecastera. Model został zaprezentowany w 1954 roku. Od razu stał się hitem sprzedażowym. Poprawiony kształt i nowocześniejszy osprzęt zapewniały wszechstronność, dlatego instrument trafił w gusta wielu odbiorców.

Zapoznaj się także z naszym artykułem: „Porównanie Stratocaster – Telecaster – sprawdź!”.

Czym różnią się od siebie Les Paul i Stratocaster?

Les Paul i Stratocaster powstały w podobnym czasie, ale dość znacznie się od siebie różnią pod względem wyglądu, budowy oraz brzmienia. Przyjrzyjmy się poszczególnym elementom.

Gryf

Kształt gryfu w Les Paulu jest zaokrąglony, podczas gdy w Stratocaster przypomina raczej głębokie C. Elementy te są też wykonywane z innych gatunków drewna. W pierwszym przypadku to mahoń (podstrunnica z palisandru lub hebanu), a w drugim – klon (podstrunnica również z klonu).

Gryf w Stratocasterze jest przykręcany, zaś w Les Paulu – wklejany. Obie gitary charakteryzują się doskonałym sustainem i rezonansem, za co w dużej mierze odpowiadają właśnie ich gryfy.

Długość skali tych instrumentów jest również inna. Modele Gibson Les Paul mają gryf o długości 24,75″ z 22 progami Medium Jumbo, a modele Fender Stratocaster – 25,5″ z 22 progami Narrow Tall.

Korpus

Gitary różnią się już na pierwszy rzut oka. Stratocaster ma podwójne wycięcie, a Les Paul tylko jedno. Model Fendera ma do tego znacznie bardziej wyprofilowany korpus z olchy, zaś Gibson wykonany z mahoniu, przypomina nieco gitarę akustyczną.

Różnice pod względem rozmiaru, kształtu oraz materiału użytego do produkcji korpusu sprawiły, że instrumenty mają też inną wagę. Les Paul ważący 9 funtów (ok. 4,08 kg) jest cięższy od Stratocastera, który waży 8 funtów (ok. 3,6 kg).

Elektronika i osprzęt

Fender Stratocaster zazwyczaj wyposażony jest w jedno pokrętło regulacji głośności i dwa pokrętła regulacji tonów. Les Paul jest nieco bardziej złożony – ma aż cztery pokrętła do kontrolowania tonów i głośności gitary.

Stratocaster posiada 5-kierunkowy selektor przetworników w dolnej części gitary, podczas gdy Les Paul ma 3-kierunkowy selektor przetworników umieszczony w górnym rogu.

Instrumenty mają też inne mostki. Fender posiada model z 3 siodełkami Top-load String-through body z siodełkami Brass Bullet, a Les Paul – ABR-1 Tune-O-Matic.

Mechanizmy strojenia w Stratocasterze to Fender Standard Die-cast, a w Les Paul – Grover Rotomatics.

Bardzo ważną kwestią są przetworniki. Modele Les Paul posiadają zestaw BurstBucker™ 61R i 61T, a także humbucker z otwartą cewką w konfiguracji HH. Stratocaster zazwyczaj jest wyposażony w trzy przetworniki Fender V-Mod II Single-coil w konfiguracji SSS. Można też znaleźć modele z konfiguracją przetworników SSH, które zapewniają jeszcze większą wszechstronność brzmienia.

Les Paul czy Stratocaster – który model wybrać?

Stratocaster jest niezwykle uniwersalnym instrumentem. Chociaż brzmienie jego pojedynczej cewki jest niewątpliwie bardzo charakterystyczne, sprzęt i tak oferuje niesamowitą wszechstronność. Daje ciepły, czysty, szklisty dźwięk. Zdaniem specjalistów jej brzmienie jest szczególnie „naturalne”. Z tego względu model ten można znaleźć w dłoniach muzyków reprezentujących najróżniejsze gatunki, od hard rocka po jazz.

Les Paul ze względu na różnice w budowie ma rozpoznawalne, mocniejsze, bardziej gęste brzmienie. Duży wpływ na dźwięk ma rozmiar korpusu oraz przetworniki humbucker. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że przez lata wyprodukowano wiele różnych odmian tego modelu. Każda, nawet drobna zmiana ma znaczenie, dlatego dobrze jest sprawdzić rocznik produkcji. Ogólnie Gibson ten nie jest tak wszechstronny jak model od Fendera, ale i tak świetnie sprawdza się w różnych gatunkach przy odpowiednich ustawieniach wzmacniacza.

Jak wypada porównanie, jeśli chodzi o grywalność i feeling? Dość podobnie. Niewielką przewagę ma Stratocaster, ze względu na idealne wyważenie gryfu i korpusu. Do tego podwójne wycięcia wielu osobom ułatwią grę na wszystkich progach.

Gibson Les Paul jest uznawany za jeden z najwygodniejszych modeli gitar elektrycznych. Instrument nie tylko pięknie wygląda, ale też świetnie leży w dłoniach. Jedynym minusem jest nieidealny balans między gryfem a korpusem. Przez to sprzęt ma tendencję do przechylania się w górę podczas gry na stojąco. Początkujący gitarzyści, którzy wolą siedzieć, mogą mieć z tym kłopot.

Stratocaster czy Les Paul – która gitara jest lepsza dla początkujących?

Trudno jest rozstrzygnąć, która z tych gitar lepiej sprawdzi się w przypadku osoby początkującej. Wiele zależy od indywidualnych predyspozycji i preferencji. Na przestrzeni lat były cały czas udoskonalane, dlatego różnice między nimi z czasem stały się dużo mniejsze, niż miało to miejsce w latach 50. czy 60.

Stratocaster ma jaśniejszy ton, podczas gdy Les Paul jest bardziej „tłusty”, ciemniejszy. Jest to bezpośredni rezultat zastosowania różnych przetworników, a także innych kształtów i rozmiarów korpusów. Obie gitaryświetnie leżą w dłoniach i bardzo przyjemnie się na nich gra, ale w praktyce to dwa zupełnie różne instrumenty.

Wiele zależy od preferencji gracza, dlatego najlepiej jest po prostu przetestować oba warianty.

Słynni muzycy grający na Les Paulach

  • Ace Frehley (Kiss)
  • Jimmy Page (Led Zeppelin)
  • Les Paul
  • Paul McCartney (The Beatles)
  • Slash (Guns n’ Roses)

Słynni muzycy grający na Stratocasterach

  • David Gilmour (Pink Floyd)
  • Eric Clapton
  • Jimi Hendrix
  • Richie Blackmore (Deep Purple)
  • Stevie Ray Vaughan

Wynajem gitar elektrycznych online – przetestuj Les Paula i Stratocastera

Nawet najbardziej szczegółowe opisy raczej nie pomogą podjąć decyzji co do zakupu instrumentumuzycznego. Często odczucia są subiektywne, dlatego najrozsądniej jest uważnie przyjrzeć się obu wariantom. Najlepiej sprawdzić je w praktyce, ale niestety nie wszystkie sklepy muzyczne dają taką możliwość. W większości przypadków klienci mogą spędzić z gitarą tylko kilka chwil, co daje mało informacji.

Mało kogo stać na zakup Les Paula i Stratocastera w celu testowania ich możliwości. Nie wszyscy mają też znajomych, którzy mogliby udostępnić ten sprzęt (a nawet jeśli mają, Ci mogą się na to nie zgodzić). Jedną z opcji jest zakup używanych instrumentów, ale w ten sposób i tak można tylko stracić sporo czasu i pieniędzy. Jeśli do tego trafi się na nieuczciwego sprzedawcę, taki zakup przysporzy tylko wiele kłopotów.

Prostszym, wygodniejszym, bezpieczniejszym i o wiele tańszym rozwiązaniem jest wynajem instrumentów. Vibe jako profesjonalna wypożyczalnia sprzętu muzycznego online oferuje szeroki wybór produktów od najlepszych marek, pozyskanych w ramach współpracy ze sklepami z całej Polski. Za pomocą kilku kliknięć można zamówić wybraną gitarę, by następnie móc do woli z niej korzystać w ramach niewysokiego, miesięcznego abonamentu.

Po upływie minimalnego okresu najmu wskazanego w umowie instrument da się w każdej chwili oddać albo wymienić – na przykład można najpierw przetestować Les Paula, a jeśli nie przypadnie do gustu, zobaczyć jak sprawdza się Stratocaster. Kiedy zaś któraś z gitar wyjątkowo się spodoba, dostępna jest też opcja wykupienia jej na własność – płacąc ustaloną kwotę albo dalej spłacając jej wartość w ratach.

Wszystkie formalności związane z wypożyczeniem sprzętu można dopełnić zdalnie. Po uregulowaniu pierwszej wpłaty zostanie przygotowany do odbioru w wybranym partnerskim sklepie muzycznym albo wysłany pod wskazany adres. Przy okazji do instrumentu można dobrać potrzebne akcesoria, np. pokrowiec, ale też wzmacniacz czy efekty gitarowe. W razie potrzeby doświadczona obsługa chętnie służy pomocą.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą pełną ofertą gitar elektrycznych!

 

Wynajmuj z Vibe!

Gitary elektryczne (1933)

Wzmacniacze gitarowe (242)

Efekty gitarowe (46)

Powiązane Artykuły