Nauka gry, Porady zakupowe

Najlepszy instrument muzyczny do nauki gry dla dziecka – sprawdź, co wybrać!

Naukę gry na instrumencie dobrze jest zaczynać od najmłodszych lat. Jeśli pociecha interesuje się muzyką albo chętnie angażuje się w nowe aktywności, warto spróbować zachęcić ją do zdobycia nowego hobby. W ten sposób można wesprzeć zdrowy rozwój maluszka, sprawić mu wiele frajdy, a nawet zadbać o jego przyszłość zawodową. Kto wie, może stanie się przyszłą gwiazdą albo wirtuozem? Podpowiadamy, jak wybrać najlepszy instrument do nauki gry dla dziecka!

Dlaczego warto zachęcić dziecko do nauki gry na instrumencie?

Każdy odpowiedzialny rodzic powinien dbać o to, by jego pociecha mogła prawidłowo, zdrowo rosnąć. Nauka i zabawa często mogą wzajemnie się przeplatać, na wiele różnych sposobów wspierając rozwój psychofizyczny ukochanego maleństwa. Zapewniając rozmaite stymulanty tworzy się warunki, w których dziecko będzie miało szansę osiągnąć swój pełny potencjał.

Podczas nauki gry na instrumencie zaangażowane są dwie półkule mózgu, a do tego aktywizowane jest jeszcze ciało, co ważne jest w kontekście psychomotorycznym. W ten sposób ćwiczy się m.in.:

  • pamięć werbalną (lepsze zapamiętywanie ze słuchu),
  • wyobraźnię i kreatywność,
  • cierpliwość,
  • skupienie,
  • dyscyplinę,
  • zarządzanie czasem,
  • koordynację ruchową,
  • precyzję.

Przy okazji maluch będzie obcował z kulturą i sztuką, otwierając się na nową wiedzę oraz doznania. Takie doświadczenia ubogacą go jako osobę oraz sprawią, że stanie się ciekawym nastolatkiem, a następnie interesującym dorosłym. W efekcie nauka gry na instrumencie sprawi, że dziecko będzie:

  • osiągało lepsze wyniki w szkole,
  • lepiej odnajdowało się w grupie i łatwiej nawiązywało znajomości,
  • miało wyższe poczucie własnej wartości i większą pewność siebie,
  • dobrze się bawić i produktywnie spędzać wolny czas.

Więcej o korzyściach płynących z rozwoju muzycznej pasji możesz przeczytać w naszym artykule: „Gra na instrumencie jako hobby – sprawdź, dlaczego warto grać!”.

Kiedy dziecko powinno zacząć uczyć się grać na instrumencie?

W biografiach największych wirtuozów w historii często wspomina się o tym, że słynny muzyk zaczynał grać na instrumencie czy komponować swoje pierwsze utwory już w młodym wieku. Rzeczywiście, zgodnie z badaniami 5-6. rok życia to najlepszy moment na naukę. Co ciekawe, niektóre dzieci posiadają tzw. słuch absolutny. Jeśli nie będzie rozwijany, z czasem zacznie zanikać. Nie bez powodu maluchom śpiewa się kołysanki, a zabawki często wygrywają różne melodyjki.

O rozwój muzycznych umiejętności warto zadbać już od pierwszych chwil życia, otaczając pociechę muzyką (np. odtwarzając klasyczne utwory). Przedszkolak może bawić się już prostymi instrumentami, np. dzwonkami. Oczywiście przy tym trzeba uważnie obserwować, jak dziecko podchodzi do tematu. Kluczem jest, by je zachęcać, ale nie zmuszać. W najgorszym wypadku może bowiem się zrazić i nawet gdy zacznie wykazywać przebłyski talentu, przez negatywne skojarzenia nie będzie go rozwijać.

Oczywiście dziecko może zacząć naukę gry na instrumencie później, np. po 10. roku życia, ale wtedy proces ten będzie zdecydowanie trwał dłużej, a także może dawać mniej satysfakcjonujące efekty. Gdy tylko zauważy się, że syn czy córka lubi śpiewać, tańczyć, przygląda się instrumentom, „gra” na przedmiotach lub w jakikolwiek inny sposób wykazuje skłonności muzyczne, warto od razu reagować.

Najlepszy instrument do nauki gry dla dziecka

Rodzice mają często zagwozdkę, jaki będzie najlepszy instrument do nauki gry dla dziecka. W praktyce idealnym wyborem będzie ten, którym maluch się zainteresuje. Warto więc pokazać mu dostępne opcje, bo może zachwyci się jakimś brzmieniem i sam zapragnie zacząć naukę. Jak jednak wiadomo, wariantów jest naprawdę wiele. Można jednak wymienić kilka instrumentów, które w praktyce najlepiej sprawdzają się na początek.

Pianino

Instrumenty klawiszowe należą do jednych z najprostszych, jeśli chodzi o naukę. Przy tym dzięki nim można obcować ze wszystkimi elementami muzyki na rożnych poziomach złożoności, tj. melodią, rytmem, harmonią i dynamiką. Pianino pozwala także opanować podstawy, które przydają się podczas gry na innych instrumentach.

Zastanawiasz się, jak wybrać pierwszy model? Sprawdź nasz artykuł: „Pianino dla dziecka”.

Gitara

Gitara jest kolejnym świetnym instrumentem dla dzieci. Również jest sprzętem dość łatwym w opanowaniu. Do tego ważnym czynnikiem motywującym jest widok słynnych muzyków popisowo grających na koncertach – maluchy uwielbiają naśladować swoich idoli. W ten sposób opanują podstawy muzyczne, a przy okazji mogą trenować zdolności motoryczne.

Nie wiesz, jaki sprzęt wybrać? Zapoznaj się z naszym poradnikiem: „Gitara dla początkującego”.

Ukulele

Ukulele jest w pewnym stopniu podobne do gitary, a przy tym ma o wiele mniejsze wymiary, więc będzie bardziej poręczne dla dziecka. Jego urocze, delikatne brzmienie na pewno spodoba się maluchowi, a do tego będzie mniej uciążliwe dla domowników. Sprzęt jest do tego zdecydowanie tańszy niż gitara, dlatego nie ryzykuje się dużych strat finansowych, gdy pociecha jednak nie złapie „bakcyla”.

Masz kłopot ze znalezieniem odpowiedniego modelu? Zobacz artykuł: „Ukulele dla początkującego”.

Flet

W szkołach dzieci często uczy się grać właśnie na fletach albo jeszcze prostszych flażoletach. Są poręczne, lekkie, bardzo proste w obsłudze i pozwalają uzyskać dość szeroki zakres radosnych, energicznych dźwięków. Stanowią również dobry wstęp do nauki gry na innych instrumentach dętych, ponieważ uczą pracy z oddechem.

Perkusja / Cajon

Perkusja to doskonała opcja dla szczególnie energicznych dzieci, a także tych, które mają kłopoty z agresją. Gra na bębnach jest prosta, ale świetnie uczy rytmu. Przy tym zachęca do aktywności fizycznej, uczy prawidłowej postawy podczas siedzenia itp.

Jeśli zestaw perkusyjny jest jednak zbyt głośny dla domowników czy sąsiadów, ciekawą alternatywą będzie cajon –  drewniany instrument w formie małej skrzynki. Jego brzmienie przypomina nieco perkusję, ale jest zdecydowanie mniej donośne. Ten niepozorny sprzęt kryje w sobie ogromny potencjał i daje wiele frajdy. Można na nim grać dłońmi, ale też pałeczkami czy specjalnymi pędzlami.

Skrzypce

Skrzypce to zdecydowanie większe wyzwanie, ponieważ potrzebna jest nie tylko duża zręczność manualna, ale też dobre ucho do intonacji. Do tego trzeba pilnować, by dziecko regularnie ćwiczyło i wykazało się cierpliwością, ponieważ pierwsze efekty zauważa się dość późno. Zawsze warto jednak spróbować – zachwycające brzmienie instrumentu z pewnością zmotywuje malucha do eksperymentów.

Jak tanio zdobyć instrument dla dziecka do nauki?

Rodzice często podchodzą z rezerwą do tematu nauki gry na instrumencie ponieważ wiąże się ona z wydatkami, a trudno jest przewidzieć, czy dziecko w ogóle będzie rozwijać to zainteresowanie. Jak wiadomo, maluchy szybko się nudzą – nawet jeśli wydaje im się, że np. gra na gitarze to ich ogromne marzenie, już po tygodniu mogą w ogóle nie chcieć na nią spojrzeć. Co więcej, niektóre pociechy źle znoszą porażki i szybko się zniechęcają albo mają kłopot ze zmotywowaniem się do ćwiczeń. Najważniejsze jest więc to, by zapewnić im nie tylko potrzebny sprzęt, ale też odpowiednie warunki oraz pełne wsparcie.

Nie wiesz jak zmotywować dziecko do nauki gry na instrumencie? Pomocny może być Ci nasz poradnik: „Słomiany zapał – sprawdź, jak z nim sobie radzić!”.

Mimo odpowiedniego przygotowania nigdy nie ma się jednak stuprocentowej pewności, że nie straci się tylko pieniędzy. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że wydatki będą związane nie tylko z zakupem instrumentu, ale też potrzebnych akcesoriów (m.in. stojaków, pokrowców, stroików, strun, głośników, wzmacniaczy), podręczników (papierowych i multimedialnych) czy kursów. Nie ma jednak sensu oszczędzać, wybierając tani sprzęt muzyczny. Jakość jego wykonania ma wpływ na brzmienie oraz grywalność, co może tylko zniechęcić do nauki. Wtedy zwiększa się ryzyko, że nic z tego nie wyjdzie.

Często stosowanym rozwiązaniem jest też kupowanie używanych instrumentów, sprzętów i materiałów. O ile w przypadku pokrowca czy podręcznika jest to jak najbardziej świetnie wyjście, o tyle sytuacja komplikuje się przy wyborze samego instrumentu. Bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia trudno jest znaleźć model w naprawdę dobrym stanie. Uszkodzony może być niegrywalny, a koszty jego naprawy mogą przekroczyć jego wartość. Okazuje się więc, że najbardziej opłacalnym oraz najbezpieczniejszym sposobem na zdobycie sprzętu muzycznego dla dziecka jest jego wynajem.

Wynajem instrumentów online z opcją wykupu – jak to działa?

Wynajem instrumentów online z opcją wykupu to usługa polegająca na wypożyczeniu wybranego sprzętu muzycznego (wraz z potrzebnymi akcesoriami) na określony czas, w ramach niewysokiego abonamentu. Wystarczy wybrać produkt, zawrzeć umowę przez Internet (na przejrzystych, prostych zasadach), a następnie odebrać go w partnerskim sklepie muzycznym albo zaczekać na kuriera. W ten sposób dziecko zyskuje wszystko co potrzebne do nauki gry.

Po upływie minimalnego okresu najmu ma się kilka opcji do wyboru. Jeśli pociesze spodobało się nowe zajęcie, można przedłużyć umowę. Kiedy zaś coś mu nie odpowiada, wystarczy wymienić model albo wybrać zupełnie inny instrument. W sytuacji, gdy maluch nie chce dalej próbować, można też oczywiście oddać sprzęt. Zdarza się jednak, że np. pianino czy gitara to strzał w dziesiątkę, a dziecko całkowicie oddaje się nowej pasji. Wtedy dostępna jest opcja wykupu – od razu, za ustaloną kwotę, albo w ratach, aż do całkowitej spłaty wartości.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą wypożyczalni instrumentów online Vibe. W razie potrzeby nasza obsługa chętnie służy pomocą i doradzi, jaki sprzęt wybrać. Przy okazji można zdobyć u nas wszystkie potrzebne akcesoria oraz pomoce, np. dostęp do kursów online. Zadbaj o zdrowy rozwój swojej pociechy, wybierając najlepszy instrument do nauki gry dla dziecka!

Ukulele (21)

Pianina cyfrowe (760)

Keyboardy (95)

Gitary klasyczne (127)

Gitary akustyczne (181)

Flety (71)

Powiązane Artykuły