Nauka gry

Nauka gry na keyboardzie – sprawdź, jak zacząć!

Nauka gry na keyboardzie

Keyboard jest niezwykle popularnym instrumentem, ponieważ pozwala w ciekawy sposób wyrażać się za pomocą muzyki. Chociaż głównie jest wykorzystywany do akompaniamentu, z powodzeniem może grać główną rolę na scenie. Sprzęt ten jest też idealny dla każdego, kto dzięki muzyce relaksuje się, odpręża oraz rozwija swoją wrażliwość. Interesuje Cię ten instrument? Wyjaśniamy, jak wygląda nauka gry na keyboardzie i na czym warto się skupić podczas pierwszych eksperymentów!

Nauka gry na keyboardzie – jak zacząć?

Wiele osób zaczyna swoją przygodę z instrumentami klawiszowymi sięgając po keyboard do nauki gry. Sprzęt ten szczególnie często kupuje się dzieciom, które wykazują zainteresowanie muzyką. Jeśli jednak chce się opanować jego obsługę, konieczna jest determinacja, silna motywacja oraz regularne ćwiczenia. Nie wolno poddawać się, nawet jeśli na początku napotyka się trudności – warto poświęcić na naukę przynajmniej 6 miesięcy. Dopiero wtedy można faktycznie stwierdzić, czy obcowanie z klawiszami zaczyna sprawiać frajdę i przynosi pierwsze efekty.

Czy nauka gry na keyboardzie jest trudna? Kluczem do sukcesu jest systematyczność. Należy trenować przynajmniej 1-2 razy w tygodniu. Ćwiczenia na keyboardzie nie muszą być długie, w zupełności wystarczy 30 min. Trzeba jednak rozpisać sobie harmonogram i bezwzględnie się go trzymać. Im częściej będzie się odpuszczać, tym łatwiej można się zniechęcić przez brak postępów.

Ile czasu zajmuje nauka gry na keyboardzie?

Warto tutaj podkreślić, że trzeba uzbroić się w cierpliwość, ponieważ progres jest zależny od wielu indywidualnych czynników i w każdym przypadku proces wygląda nieco inaczej. Na pewno warto poświęcić na to przynajmniej pół roku. Przy okazji musimy poruszyć jeszcze jedną ważną kwestię. Keyboard nierzadko stanowi wstęp do nauki gry na pianinie czy fortepianie akustycznym, ale nie jest to do końca dobre rozwiązanie. Trzeba bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że chociaż instrumenty te w pewnym stopniu są podobne, w rzeczywistości istnieje między nimi dość dużo różnic. Rozsądniej jest zacząć od pianina cyfrowego.

Czym różni się keyboard od pianina cyfrowego?

Układ i rozmiar klawiszy są identyczne, ale standardowe pianina mają ich 88, a keyboardy często mają tylko po 72. Do tego ilość oktaw również jest znacznie mniejsza. Bardzo ważną kwestią jest też mechanizm klawiatury – jest zupełnie inny niż w instrumentach akustycznych. W większości przypadków klawisze nie są dynamiczne, co oznacza, że nie zachowują się tak, jak w pianinie czy fortepianie. Nie reagują na siłę nacisku, przez co nie dają aż takich możliwości nadawania unikalnej barwy wydobywanym dźwiękom. Przez to po przejściu z keyboardu na pianino może i będzie się znało nuty oraz opanuje się koordynację rąk, ale trzeba będzie niemalże od nowa uczyć się samej gry.

Od czego zacząć naukę gry na keyboardzie?

Połowa sukcesu to właściwe przygotowanie, a także odpowiednie nastawienie do nauki gry na keyboardzie. Nie ma znaczenia, czy zapisało się już na zajęcia, czy planuje się samodzielnie próbować zdobyć nową umiejętność w domowym zaciszu. Warto pamiętać, że trzeba:

  • zaczynać od prostych utworów – najrozsądniej jest wybrać na początek bardzo łatwe melodie, najlepiej grane tylko jedną ręką. Dzięki temu można powoli wypracować odpowiednią koordynację. Co więcej, opanowanie prostego utworu podnosi poziom motywacji i świetnie zachęca do działania. Trzeba jednak pamiętać, by trenować do momentu, aż będzie się grać w pełni poprawnie. Dopiero wtedy można przejść do kolejnego utworu;
  • kontrolować technikę gry – niezwykle ważne jest to, by pracować nad układem dłoni i koordynacją. Ogromne znaczenie ma płynność gry, dlatego trzeba dokładnie obserwować ruchy dłoni nauczyciela oraz oglądać filmy instruktażowe. Jeśli ćwiczy się samodzielnie, warto chociaż raz spotkać się ze specjalistą albo osobą, która potrafi grać;
  • zaopatrzyć się w słuchawki – ćwiczenia mogą być mało przyjemne dla osób postronnych. Jeśli zależy Ci na dobrych relacjach z pozostałymi domownikami, współlokatorami i/lub sąsiadami, dokup do keyboardu dobre jakościowo słuchawki;
  • korzystać z dodatkowych materiałów edukacyjnych – na pewno potrzebny będzie dobry podręcznik papierowy. Do tego dobrze jest dodać jeszcze różnorodne pomoce multimedialne, m.in. aplikacje czy filmy.

Najważniejsze jest jednak, żeby się nie zniechęcać. Na początku trudno jest zapanować nad palcami, można mieć też kłopot z rozpoznawaniem nut, ale nie można się poddawać. Nauka wymaga czasu, dlatego nawet jeśli pierwsze próby były nie do końca udane, wcale nie oznacza to, że nie ma się talentu do gry na klawiszach. Tak naprawdę każdy może nauczyć się grać na keyboardzie, jeśli bardzo mu na tym zależy.

Gra na keyboardzie dla początkujących – co jest najważniejsze?

Przy nauce gry na keyboardzie najważniejsze są oczywiście podstawy. Co ma największe znaczenie?

Budowa keyboardu

Nowy instrument wypada dobrze poznać – kiedy zrozumie się, jak działa, można świadomiej na nim grać. Zgłębienie szczegółów jego budowy oraz nazw wszystkich elementów jest też pomocne przy korzystaniu z materiałów edukacyjnych. Kiedy opanuje się najważniejsze terminy, można też łatwiej komunikować się z nauczycielem. Od razu warto też mieć świadomość tego, jak powinno się obchodzić z keyboardem, np. jak go czyścić i gdzie przechowywać.

Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem: „Jak dbać o pianino?” – można w nim znaleźć sporo uniwersalnych porad odnośnie do pielęgnacji instrumentów klawiszowych.

Nauka nut

Jeśli chce się grać na keyboardzie, koniecznie trzeba przyswoić sobie nuty. Należy opanować ich rozkład na pięciolinii, a także na klawiaturze. Podstawą jest klucz wiolinowy, ale później potrzebny będzie też basowy. Ważne są również znaki dynamiczne i artykulacyjne. Niezwykle pomocne w nauce są specjalne naklejki na klawisze.

Prawidłowe ułożenie dłoni i koordynacja rąk

Jednym z najtrudniejszych elementów nauki gry na instrumentach klawiszowych jest praca nad koordynacją rąk. Z tego względu najpierw ćwiczy się tylko ręką dominującą (najczęściej prawą), a następnie drugą (najczęściej lewą). Później zaczyna się równocześnie korzystać z obu. Nie jest to łatwe, dlatego warto regularnie, dużo ćwiczyć, w oparciu o wskazówki nauczyciela czy filmy instruktażowe.

Właściwa postawa

Bardzo ważną kwestią jest też prawidłowa postawa przy keyboardzie. Łokcie powinny znajdować się mniej więcej na wysokości klawiatury – potrzebne jest specjalne regulowane siedzisko bez oparcia i stojak pod instrument. Siedząc prosto można prawidłowo wydobywać dźwięki, a przy okazji dba się o swoje zdrowie. Notoryczne utrzymywanie nieprawidłowej pozycji może przyczynić się do problemów z kręgosłupem oraz ma negatywny wpływ na narządy wewnętrzne (m.in. jelita i żołądek).

Podstawowe skale i akordy

Podczas grania potrzebne są także podstawowe skale i akordy. Kiedy przyswoi się je już na początku, dalsza nauka jest nieco łatwiejsza. Co ciekawe, są one identyczne jak na gitarze czy akordeonie.

Jakie materiały do nauki gry na keyboardzie wybrać?

Czy można samemu nauczyć się grać na keyboardzie? Jak najbardziej! Wartościowe, merytoryczne materiały wcale nie muszą być drogie czy trudnodostępne. Warto korzystać zarówno z tradycyjnych, jak i nowoczesnych, cyfrowych źródeł. Polecamy kilka ciekawych opcji.

Wydawnictwa specjalistyczne

Podręcznik to podstawa. Z jego pomocą można zdobyć potrzebną wiedzę, a wiele książek dodatkowo posiada przydatne zdjęcia, ryciny czy nawet płyty CD. Interesujące są np. następujące pozycje:

  • „Abecadło na keyboard”, Mieczysław Niemira, 2000;
  • „The Complete Keyboard Player: Omnibus Edition”, Baker Kenneth i in., 2004;
  • „Keyboard dla każdego – szkoła gry w systemie single finger chord”, Zbigniew Kasperek, 2006.

YouTube

W samodzielnej nauce niezwykle przydatne są nagrania wideo. Na serwisie YouTube można znaleźć wiele wartościowych, darmowych treści. Warto sprawdzić takie kanały, jak np.:

Blogi i artykuły blogowe

W Sieci można znaleźć wiele cennych artykułów i poradników na temat tego, jak nauczyć się grać na keyboardzie. Podajemy kilka ciekawych linków:

Szkoły gry na keyboardzie

Nie każdy będzie w stanie samodzielnie opanować nowy instrument. Jeśli potrzebna jest dodatkowa motywacja lub po prostu chce się mieć wsparcie ze strony nauczyciela, najrozsądniej jest zapisać się na specjalny kurs (stacjonarny lub online).

Przedstawiamy Szkoły Nauki Gry na keyboardzie:

Szkoły gry na keyboardzie

Nie każdy będzie w stanie samodzielnie opanować nowy instrument. Jeśli potrzebna jest dodatkowa motywacja lub po prostu chce się mieć wsparcie ze strony nauczyciela, najrozsądniej jest zapisać się na specjalny kurs (stacjonarny lub online).

Przedstawiamy Szkoły Nauki Gry na keyboardzie:

ESKK

Kurs ESKK „Nauka gry na keyboardzie” umożliwia opanowanie podstaw gry na tym instrumencie w krótkim czasie. Przygotowano go z myślą o osobach lubiących uczyć się samodzielnie. Lekcje kładą główny nacisk na praktyczne ćwiczenia gry, zarówno w tonacji molowej, jak i durowej. Profesjonalnie opracowany program nauki sprawia, że rezultaty uzyskuje się już po kilku lekcjach.

ESKK

Dzięki materiałom dowiesz się, jak samodzielnie czytać nuty, co ułatwi Ci samodzielną grę również na syntezatorze, organach i innych instrumentach: https://eskk.pl/kurs-keyboard

Dom Pełen Muzyki

Lekcje gry na keyboardzie, na terenie Łodzi i miast ościennych.

Dom Pełen Muzyki

Nauka prowadzona jest przez muzyka z wieloletnią praktyką, który zapozna cię z wieloma ciekawymi funkcjami twojego instrumentu. Serdecznie zapraszamy do poznania szczegółów oferty pod linkiem: https://www.dompelenmuzyki.pl/nauka-gry-na-keyboardzie/

SUPERPROF

Ogólnopolska wyszukiwarka nauczycieli gry, m.in. na keyboardzie

SUPERPROF

https://www.superprof.pl/lekcje/keyboard/polska

Jaki keyboard do nauki grania będzie najlepszy?

Keyboardy dobrej jakości kosztują przynajmniej 1000-1500 zł. Tańsze sprzęty bardziej przypominają zabawki dla dzieci niż instrumenty. Nie opłaca się w nie inwestować, ponieważ są mniej przyjemne w użytkowaniu, a do tego są mało trwałe.

Nie masz pojęcia, jaki model będzie odpowiedni do nauki? Sprawdź nasz artykuł: „Keyboard dla początkujących”.

Nie każdy jednak może czy chce od razu inwestować w kosztowny sprzęt. Wiele osób nie ma po prostu pewności, czy na 100% zaangażuje się w nowe hobby. Można co prawda kupić używany instrument, ale bez wsparcia specjalisty trudno jest znaleźć egzemplarz w naprawdę dobrym stanie.

W praktyce najlepszym wyjściem jest wynajem instrumentów online. W ramach tej usługi można przez określony czas do woli korzystać z wypożyczonego keyboardu, opłacając jedynie niewysoki abonament. Po upływie minimalnego okresu najmu można go zwrócić, wymienić na inny albo wykupić na własność.

Dodatkowo, przy wypożyczaniu sprzętu muzycznego oferujemy wszystkie niezbędne akcesoria, zapewniamy wsparcie doświadczonych specjalistów oraz dajemy dostęp do bezpłatnych i płatnych kursów online, jak np. https://vibe.pl/gama-piano-studio/.

Nauka gry na keyboardzie może stać się świetnym hobby, które da dużo radości i pomoże rozwijać muzyczne zdolności. Wystarczy silna wola, systematyczność i odrobina cierpliwości, a w stosunkowo krótkim czasie można z powodzeniem wygrywać proste melodie. Chcesz rozpocząć swoją przygodę? Wypożycz keyboard online, by najtaniej i najwygodniej zdobyć sprzęt!

Wynajmij z Vibe!

Keyboardy (95)

Stacje robocze (21)

Syntezatory dźwięku (214)

Powiązane Artykuły