Nauka gry

Palce gitarzysty – jak je układać, jak ćwiczyć i o czym pamiętać?

Palce gitarzysty – jak je układać, jak ćwiczyć i o czym pamietać

Gra na gitarze, tak jak w przypadku innych instrumentów szarpanych, przede wszystkim angażuje palce. Z tego względu każda osoba odkrywająca taki sprzęt powinna wiedzieć, jak się nimi posługiwać. Ogromne znaczenie ma nie tylko prawidłowe ułożenie czy odpowiednio wykonywane ruchy. Bardzo ważne jest zyskanie pewnej elastyczności oraz wyrobienie odporności na twarde struny. Chcesz wyćwiczyć sobie prawdziwe palce gitarzysty? Wyjaśniamy, jak powinieneś grać oraz trenować!

Jakie powinny być palce gitarzysty?

Na nic zda się najlepszy sprzęt i wielogodzinne ćwiczenia, jeśli nie zadbasz o podstawy. W przypadku gitarzystów połową sukcesu jest wytrenowanie palców.

Palce gitarzysty powinny być odpowiednio:

  • ułożone (muszą prawidłowo uderzać w struny, a przy tym trzeba mieć nad nimi pełną kontrolę);
  • rozciągnięte (przy graniu niektórych akordów trzeba dość szeroko rozstawić palce);
  • odporne (struny są twarde i drażnią opuszki, a do tego długie ćwiczenia mogą doprowadzić do skurczu czy bólu mięśni).

Wiele zależy od indywidualnych predyspozycji, ale najważniejsza jest regularna praca. Przede wszystkim powinieneś korzystać z wartościowych materiałów edukacyjnych i uczyć się pod okiem specjalisty (a jeśli jesteś samoukiem, oglądać nagrania np. na YouTube czy raz na jakiś czas spotykać się z instruktorem czy inną osobą, która potrafi dobrze grać na gitarze).

Zaczynasz przygodę z tym instrumentem? Pomocny może być nasz wpis: „Nauka gry na gitarze – ważna jest pasja, ale także cierpliwość”.

Technika gry palcami na gitarze

Osoby początkujące często zaczynają z plektronem, czyli piórkiem/ kostką. Ten niewielki przyrząd pomaga uderzać w twarde struny. Z czasem jednak lepiej jest zacząć posługiwać się własnymi palcami.

Aby wydobyć dźwięki, uderzaj struny w okolicy otworu rezonansowego (w przypadku gitary akustycznej lub klasycznej) albo przetworników (w przypadku gitary elektrycznej).

Popularną techniką jest np. fingerstyle. Najlepiej zobaczyć, jak wygląda na nagraniu. Aby tak grać, trzymaj się kilku prostych zasad:

  • przedramię w okolicy łokcia prawej ręki oprzyj o korpus gitary,
  • nadgarstek połóż na górnej części mostka,
  • rękę ułóż w taki sposób, jakbyś chciał zacisnąć ją w pięść (palce nie mają dotykać wewnętrznej strony dłoni),
  • palce mają być lekko zaokrąglone i powinny uderzać, a nie szarpać za struny,
  • mały palec może leżeć pod strunami wiolinowymi (ale nie powinien być całkowicie unieruchomiony),
  • kciuk trzymaj blisko palca wskazującego, by lepiej kontrolować basy,
  • podczas bicia nie odsuwaj zbyt daleko palców.

Jak ułożyć lewą dłoń na gitarze?

Bardzo ważne jest też oczywiście to, jak chwytać progi lewą ręką. Dłoń układaj podobnie jak prawą, czyli tak, jakbyś chciał zacisnąć pięść. Zginając rękę w łokciu, złap za gryf, podpierając się kciukiem.

Nadgarstek powinien być wyprostowany, ale w naturalnej pozycji. Struny przyciska się opuszkami palców. Ustaw je prostopadle. Numeruje się je od najbardziej zewnętrznego (czyli kciuka) jako 1, do wewnętrznego (małego palca) jako 4. Zapamiętaj te oznaczenia, ponieważ często są wykorzystywane np. w ćwiczeniach.

Palce powinny być odpowiednio od siebie oddalone, tak by nie były ściśnięte i miały zakres ruchu. Na początku z pewnością zauważysz pewne spięcie ze względu na skupienie, ale musisz zdać sobie z niego sprawę i spróbować się rozluźnić. Swoboda w ramionach, dłoniach i palcach umożliwia lepszą kontrolę, przez co zwiększa płynność gry.

Trenujesz podstawy? Sprawdź nasz poradnik: „Akordy gitarowe”.

Czy do gry palcami potrzebne są dłuższe paznokcie?

Do gry palcami nie są potrzebne dłuższe paznokcie. Doświadczeni gitarzyści klasyczni z nich korzystają, ale osoby początkujące powinny skupić się na podstawach. Struny mogą łatwo złamać paznokieć, a ból skutecznie zniechęca do ćwiczeń. Do tego za długie płytki mogą przypadkowo szarpać struny.

Ból opuszków podczas gry na gitarze – jak temu zaradzić?

Osobom początkującym zwykle zaleca się wybór gitary klasycznej, w której zakłada się struny nylonowe. Są bardziej elastyczne i miękkie, dzięki czemu gra na nich nie jest aż tak nieprzyjemna dla niewprawionych palców. Nie każdy jednak chce zaczynać od tej wersji. Co zrobić, jeśli docelowo chcesz grać na gitarze akustycznej czy elektrycznej?

W tym przypadku instrumenty mają o wiele twardsze struny metalowe. Najlepiej zacząć od cieńszych rozmiarów i ostrożnie podchodzić do pierwszych treningów. Ogromnym błędem są wielogodzinne ćwiczenia. Niektórzy są tak zafascynowani tematem, że wręcz nie mogą oderwać się od gitary. Niestety, następnego dnia mogą obudzić się z opuchniętymi, sinymi czy nawet zdartymi opuszkami. Zanim te się zregenerują, konieczna będzie długa przerwa, która na początku szczególnie jest niewskazana. Może skutecznie zdemotywować do dalszej nauki i sprawi, że nowo zdobyte umiejętności się nie utrwalą.

Ustal sobie, że trening ma trwać ok. 15-30 minut dziennie. W każdym kolejnym tygodniu możesz stopniowo go wydłużać, np. o 10 minut. Dzięki temu Twoje palce zaczną stopniowo się przyzwyczajać i wzmacniać, a po czasie opuszki się utwardzą. Bardzo ważne jest jednak, by zachować regularność – najlepiej ćwicz przynajmniej 3 razy w tygodniu. Nie dopuszczaj do długich, np. kilkutygodniowych przerw, ponieważ wtedy skóra znów stanie się miękka.

W skrajnych przypadkach (np. u osób o bardzo delikatnych palcach), pewnym rozwiązaniem są specjalne nakładki. Są one jednak mało wygodne i nie rozwiązują problemu. Jeśli gra na gitarze jest bardzo bolesna, trzeba po prostu ćwiczyć krócej, ale za to częściej.

Czy długość palców ma znaczenie przy grze na gitarze?

Wielu adeptów zastanawia się, czy długość palców ma znaczenie przy grze na gitarze. I tak, i nie. Dzięki swojej budowie dłoni pewne osoby mają naturalnie nieco lepsze predyspozycje do zaawansowanych chwytów, ponieważ po prostu łatwiej jest im chwycić za konkretne progi. Nie oznacza to jednak, że osoby o naturalnie krótszych palcach nie będą w stanie nauczyć się grać albo ogólnie będą gorszymi gitarzystami. Najczęściej muszą po prostu włożyć nieco więcej pracy w ćwiczenia. Pomocne może być też dobranie odpowiedniego instrumentu, np. o trochę węższym gryfie.

Ćwiczenia na palce dla gitarzystów

Jeśli Twoje palce mają być sprawne i dobrze rozciągnięte, musisz je regularnie trenować. Można zadbać o nie także poza grą. Wiele ćwiczeń da się wykonywać w wolnej chwili, np. na przerwie w pracy. Dobrze jest też uwzględnić je tuż przed treningiem z instrumentem.

Rozciąganie palców bez gitary

  • Połóż dłoń płasko na stole, rozsuń wszystkie palce jak najszerzej, a następnie przysuwaj je do siebie.
  • Połóż dłoń płasko na stole, po czym pojedynczo podnoś i okładaj każdy palec.
  • Unieś dłoń i w równym tempie dotykaj po kolei każdym palcem kciuka.
  • Oprzyj palce jednej dłoni na palcach drugiej i naciśnij, aż poczujesz napór.
  • Zaciśnij dłonie w pięści na 15-20 sekund, a następnie całkowicie je rozluźnij na 5 sekund.
  • Weź do dłoni kartkę, a następnie staraj się bez pomocy drugiej dłoni zwinąć ją w ciasną kulkę.
  • Weź książkę i spróbuj przewracać strony każdym palcem po kolei.
  • Weź 3 nakrętki (np. od wody, napoju) i włóż je pomiędzy palce. Próbuj utrzymać je najdłużej, jak potrafisz (ale nie dłużej niż przez godzinę).

Rozciąganie palców na gitarze

Oczywiście istnieje również sporo ćwiczeń na rozciąganie palców z wykorzystaniem gitary. Ich regularne wykonywanie ułatwia opanowanie nawet bardziej zaawansowanych chwytów. Zwykle polegają na stopniowym przechodzeniu po progach, co pomaga również zapamiętać ich położenie (szybciej zaczniesz łapać je odruchowo, bez patrzenia).

Jak tanio zdobyć gitarę do nauki gry?

Chcesz zacząć naukę gry na gitarze i jedyne czego Ci brakuje, to instrument? Masz ograniczony budżet? A może masz opory by kupić drogi sprzęt nie wiedząc, czy nowe hobby stanie się Twoją pasją? Skorzystaj z taniego i bezpiecznego rozwiązania. Wynajmij sprzęt, by zacząć ćwiczyć i sprawdź, czy to rzeczywiście coś dla Ciebie.

Vibe.pl jest wypożyczalnią online, oferującą rozmaite produkty. W katalogu dostępne są także markowe instrumenty muzyczne. Wybierz gitarę dla siebie i wynajmij ją w ramach niewysokiego miesięcznego abonamentu. Jedyne co musisz zrobić, to wypełnić krótki formularz. Wszystkie formalności załatwisz zdalnie. Sprzęt odbierzesz z wybranego punktu albo zostanie dostarczony kurierem pod wskazany przez Ciebie adres.

Kiedy minie minimalny okres najmu, możesz zdecydować, co zrobić. Dany model z jakiegoś względu Ci nie będzie pasować? Wymienisz go na inny. Gra na gitarze okaże się jednak czymś zupełnie nie dla Ciebie? Po prostu zwrócisz instrument. A co jeśli odkryjesz nową pasję i zachwycisz się używanym sprzętem? Możesz go wykupić na własność – w ratach lub po jednej wpłacie.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą gitar, w której znajdziesz gitary akustyczne, ale też klasyczne, elektryczne, basowe i wiele innych.

Gitary elektryczne (1933)

Gitary basowe (424)

Gitary akustyczne (181)

Powiązane Artykuły