Sprzęt / Instrumenty klawiszowe

Pianino cyfrowe dla początkującego – sprawdź jak wybrać!

pianino cyfrowe dla początkującego

Osoby chcące uczyć się grać na instrumentach klawiszowych często zaczynają od pianin cyfrowych wybranych zupełnie przypadkowo. Nowoczesne pianino cyfrowe pozwala uzyskać brzmienia zbliżone do klasycznych instrumentów akustycznych. Jeśli jednak chce się zdobyć instrument muzyczny na dobrym poziomie, trzeba uważnie wybrać odpowiedni model. Z tym amatorzy mogą mieć nie lada problem. Podpowiadamy, jakie wybrać pianino cyfrowe dla początkującego!

Spis treści

Jakie pianino cyfrowe na początek?

Pianino cyfrowe dobrej jakości realistycznie odwzorowuje dźwięki pianina akustycznego. Na brzmienie sprzętu muzycznego ma wpływ wiele czynników, ale z reguły najrozsądniej jest zdecydować się na instrument uznanej marki. Niestety, osoby początkujące rzadko kiedy orientują się, którzy producenci oferują najlepsze produkty, które marki są uznane i które oferują w sposób powtarzalny dobrą jakość. Wiele osób ogranicza się do przeczytania kilku zdań w aktualnej ofercie promocyjnej danego producenta, ale bez zapoznania się z podstawami wiedzy o instrumentach to naprawdę przypadkowy wybór.

W takiej sytuacji nieocenione jest wsparcie kogoś doświadczonego, który wskaże, jakie pianino cyfrowe do nauki ma szasnę najlepiej się sprawdzić. Oczywiście nie każdy zna muzyka czy może skontaktować się z kimś znającym się na instrumentach muzycznych. Z tego względu warto zdawać sobie sprawę z tego, które parametry sprzętu są istotne i co koniecznie powinno się mieć na względzie. Jak nietrudno się domyślić, nie należy kierować się tylko ceną. Co jednak ma jeszcze znaczenie?

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru pianina cyfrowego?

Pianina cyfrowe są instrumentami muzycznymi, które są wyjątkowo szczegółowo opisywane pod względem parametrów. Nowoczesne modele posiadają wiele dodatkowych udogodnień, które poprawiają jakość brzmienia, ułatwiają grę, a także pomagają w nauce. Które cechy mają największe znaczenie? Krótko omawiamy najważniejsze kryteria wyboru pianina cyfrowego dla początkującego.

Konstrukcja

Od jakości konstrukcji sprzętu muzycznego zależne jest jego brzmienie, ale też funkcjonalność oraz wytrzymałość. Instrument powinien być wykonany z dobrych gatunkowo materiałów, ale też musi mieć odpowiednie parametry. Przede wszystkim istotne są:

Waga i wymiary

  • waga – pianino cyfrowe dla początkującego nie powinno zbyt wiele ważyć, w szczególności gdy ma na nim grać dziecko, kobieta czy inna osoba, która nie da rady podnieść ciężkiego sprzętu. Najlepiej zdecydować się na model ważący do kilkunastu kilogramów, choć należy sobie zdawać sprawę, że instrumenty wyższej klasy mogą ważyć powyżej 30 kg
  • wymiary – jeśli mamy dostatecznie dużo miejsca i pianino może na stałe stanąć w dedykowanym dla niego miejscu, waga i wymiary nie powinny być kluczowym kryterium wyboru. Jeśli jednak nasze miejsce jest ograniczone i chcemy, aby instrument można było chować gdy go nie używamy, lepiej zdecydować się na model ważący kilka lub kilkanaście kilogramów, przy czym o wymiarach decydować będzie także liczba klawiszy (o czym poniżej). Najczęściej instrument o pełnowymiarowej klawiaturze ma wymiary rzędu: szerokość 130-140 cm; głębokość 30-40 cm; wysokość 10-15 cm (bez statywu) 

Klawiatura

  • rodzaj klawiatury – klawisze w pianinie cyfrowym do nauki powinny być podobne do tych w akustycznym. Dobrze, aby były dynamiczne i „ważone”. Dzięki temu można z ich pomocą wydobywać dźwięki z różną dynamiką (głośniej, ciszej), zależne od sposobu i siły nacisku. Klawiatura ważona oznacza imitację pianina akustycznego pod tym względem, że klawisze, które są z wyższych oktaw pracują lżej niż te od niskich tonów. Najniżej oceniane są przez fachowców klawisze plastikowe, bez wyważenia. Należy ich raczej unikać w pianinach cyfrowych, to jest opcja przeznaczona dla keyboardów lub specyficznego sprzętu studyjnego, w którym inne parametry urządzenia mają większe znaczenie. W instrumentach wyższej klasy dostępne są także klawisze drewniane, czyli takie jak w pianinach akustycznych i fortepianach. 
  • ilość klawiszy – do poważnej nauki gry zazwyczaj potrzebnych jest 88 klawiszy, jednak na rynku są instrumenty posiadające 61 lub 73 klawisze. Kwestię tę najlepiej skonsultować ze swoim nauczycielem gry, ale z ogromnym prawdopodobieństwem doradzi nam jednak instrument posiadający 88 klawiszy.

Komponenty

  • system nagłośnienia – głośniki i wbudowany wzmacniacz mają wpływ na jakość dźwięku oraz moc urządzenia. To bardzo istotne parametry urządzenia. Zazwyczaj im większa moc urządzenia, tym lepiej, przy czym nie trzeba wykorzystywać całej mocy urządzenia, chodzi o to żeby mieć pewien „zapas”. Wówczas można uzyskać lepszą dynamikę brzmienia w trakcie gry. Dobrze jeśli urządzenie jest wyposażone w głośniki o mocy minimum 2 x 7W. Można także dokupić zewnętrzne nagłośnienie w postaci aktywnych monitorów (np. firm KRK, Nord, Adam, Tannoy) wówczas doznania dźwiękowe będą jeszcze większe. Na początek nie jest to jednak niezbędne, najpierw trzeba nauczyć się podstaw emisji dźwięku. 
  • pulpit na nuty – podczas nauki gry na pianinie cyfrowym zwykle korzysta się z nut wydrukowanych na papierze czy wyświetlanych na smartphone’ie lub tablecie. Wygodna, stabilna podstawa jest więc bardzo ważnym elementem sprzętu, a nie zawsze instrumenty klawiszowe wyposażone są w ten komponent w odpowiedniej jakości.
  • jakość plastikowych elementów – zawsze warto jest też zwrócić uwagę na jakość wykonania pozornie mniej istotnych części, m.in. przełączników i przycisków. Elementy zrobione z tanich, mało odpornych tworzyw sztucznych mogą się zacinać, odkształcać czy nawet łamać. Naprawa tych elementów wbrew pozorom może okazać się bardzo kosztowna.

Brzmienie i grywalność

Oczywiście w pianinie cyfrowym dla początkujących bardzo ważne jest to, jak brzmi. Nawet najwygodniejszy model nie spełni swojego zadania, jeśli nie będzie odpowiednio naśladował pianina akustycznego. Do tego powinien posiadać szereg dodatkowych funkcji ułatwiających grę. Do najistotniejszych parametrów można zaliczyć:

  • wbudowane brzmienia – przy czym chodzi tu raczej o ich jakość, niż o ilość – jak w przypadku keyboardów, bądź syntezatorów. Na ogół wystarczy na początek nawet 10 podstawowych brzmień, ale dobrej jakości, czyli wiernie odwzorowujące brzmienia instrumentów akustycznych.
  • ilość głosów polifonii – ilość dźwięków polifonii oznacza ilość głosów (tonów), które mogą być jednocześnie wydobyte z instrumentu. Im więcej, tym dźwięk jest bogatszy, pełniejszy. Przyjmuje się, że 64 dźwięki to poziom przyzwoity, ale 120 lub więcej dźwięków polifonii to już naprawdę dobra jakość dźwięku. Wówczas pianista może cieszyć się pełnią barw dźwięku dostępnych w danym instrumencie. Zwracajmy na to uwagę przy zakupie.
  • możliwość rejestracji nagrania – dzięki temu da się na bieżąco nagrywać nasze wykonania utworów, a następnie odtwarzać, by wychwytywać błędy lub śledzić postępy w nauce.
  • dostępne akompaniamenty;
  • możliwość wgrywania dodatkowych brzmień oraz korzystania z zewnętrznych plików;
  • możliwość upgrade sofware’u – aktualizacje sprawiają, że sprzęt muzyczny stale jest udoskonalany i wolniej się „starzeje” pod względem technicznym;
  • podział klawiatury dla dwóch muzyków – pozwala grać dwóm osobom równocześnie, co jest przydatne wtedy, gdy planuje się brać udział w lekcjach z nauczycielem;
  • metronom – dodatkowa funkcja – zwalnia z konieczności kupna dodatkowego urządzenia, które jest szczególnie potrzebne początkującym.

Możliwość podłączenia akcesoriów i urządzeń zewnętrznych

Pianino cyfrowe do nauki powinno być kompatybilne z różnymi innymi urządzeniami. Z tego względu przydatne są:

  • łącza USB obsługujące zewnętrzne nośniki pamięci – dzięki nim można zapisywać swoje nagrania;
  • możliwość podłączenia słuchawek – gra osoby poczatkującej może być uciążliwa dla osób postronnych, dlatego często lepiej jest podłączyć do pianina cyfrowego słuchawki. Pozwalają grać o każdej porze dnia i nocy. Dodatkowo pomagają się skupić, ponieważ wyciszają hałasy z zewnątrz;
  • różne możliwości podłączenia z komputerem oraz urządzeniami zewnętrznymi – obsługa USB MIDI, Bluetooth, WiFi itp.;
  • interaktywne połączenia z zewnętrznymi aplikacjami muzycznymi (np. GarageBand) – to bardzo przydatne i proste w użyciu aplikacje, warto o nich więcej poczytać w sieci.

Pakiet akcesoriów

Do pianina cyfrowego przydatne są rozmaite akcesoria. Najwygodniej jest, gdy od razu można w zestawie kupić lub wynająć wszystkie podstawowe dodatki, np.:

  • ławkę
  • statyw
  • pokrowiec lub futerał
  • słuchawki

Serwis

Sprzęty muzyczne niestety mogą się psuć. W szczególności elektroniczne instrumenty są narażone na różne awarie. Z tego względu przed zakupem warto zorientować się, czy w razie potrzeby można uzyskać niezbędną pomoc. Dobrze jest sprawdzić:

  • długość gwarancji
  • dostęp do autoryzowanego serwisu
  • możliwość serwisu gwarancyjnego w domu klienta (szczególnie istotne dla większych i cięższych instrumentów)

Cena

Oczywiście przy wyborze pianina cyfrowego nie powinno się kierować głównie ceną, ale kwestia ta jest bardzo ważna. Ile kosztuje dobre pianino elektryczne? Trudno wskazać jakiś optymalny przedział – z reguły im droższy instrument, tym jest lepszy. Najważniejsze, by wybrać model od znanego producenta. Absolutnie nie opłaca się kupować sprzętu poniżej 1000 zł, ponieważ takie pianina są raczej zbliżone do zabawek dla dzieci.

Tanie instrumenty muzyczne szybciej tracą też na wartości, dlatego jeśli zapał do nauki gry z czasem osłabnie, trudniej jest potem je sprzedać. W efekcie straci się więcej pieniędzy, niż gdyby kupiło się lub wynajęło droższy sprzęt.

Przykładowe pianina cyfrowe dla początkujących

Jakiej firmy pianino cyfrowe wybrać? Powinno być sprzętem dobrej marki, takiej jak np. Yamaha, Roland, Korg, Kurzweil, Kawai, Casio. Wyselekcjonowaliśmy kilka przykładowych modeli w różnych przedziałach cenowych, które doskonale sprawdzą się na początek.

Do 130 zł/mc (przy wynajmie na 12 miesięcy):

Do 190 zł/mc (przy wynajmie na 12 miesięcy):

Do 240 zł/mc (przy wynajmie na 12 miesięcy):

Do 340 zł/mc (przy wynajmie na 12 miesięcy):

Czy warto kupić pianino cyfrowe?

Adepci marzący o grze na klawiszach zwykle mają kłopot nie tylko z wyborem modelu pianina cyfrowego do nauki, ale też z tym, w jakim wariancie je kupić. Nowy sprzęt ma bezwzględnie przewagę nad używanym pod względem stanu technicznego – nikt wcześniej z niego nie korzystał, dlatego powinien działać bez zarzutu, a ryzyko awarii czy uszkodzenia jest dużo mniejsze.

Z drugiej strony, używany sprzęt muzyczny jest w większości przypadków dużo tańszy. Jeśli ma się ograniczony budżet, można znaleźć dobry jakościowo instrument w przystępnej cenie. Wtedy trzeba jednak dobrze skontrolować stopień jego zużycia – konieczny może być przegląd w serwisie czy nawet drobne prace konserwatorskie. To z kolei wiąże się z dodatkowymi kosztami. W praktyce okazuje się więc, że świetnym wyjściem jest wynajem instrumentów online.

Na czym polega wynajem i dlaczego się opłaca?

Zakup drogiego, markowego sprzętu muzycznego dla wielu osób jest zdecydowanie zbyt dużym wydatkiem. Na szczęście od pewnego czasu istnieje o wiele tańsza, wygodniejsza oraz bezpieczniejsza opcja – wynajem pianina cyfrowego z opcją wykupu. W ramach tej usługi zamawia się online – na stronie sklepu lub wypożyczalni – określony instrument, a następnie korzysta się z niego opłacając abonament wynoszący zaledwie kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Dzięki temu można przetestować pianino cyfrowe do nauki, brać udział w zajęciach i rozwijać swoje umiejętności tak długo, jak tylko ma się ochotę.

Po zakończeniu minimalnego okresu najmu w każdej chwili da się zwrócić instrument albo wymienić go na inny model. W ten sposób minimalizuje się ewentualne straty finansowe. Kiedy zaś sprzęt okaże się idealny, da się go kupić na własność, spłacając resztę jego wartości.

Jeśli ktoś chce nauczyć się grać na instrumencie klawiszowym, nie musi ryzykować inwestując w całą wartość sprzętu. Dzięki usłudze wynajmu z opcją wykupu zyskuje on swobodny dostęp do wybranego modelu za przystępną, miesięczną opłatą. 

Jak przebiega proces najmu pianina?

Proces najmu jest bardzo prosty. Wystarczy wybrać przycisk „Wynajmij” na karcie danego produktu, a następnie wypełnić krótki formularz. Po zawarciu umowy online sprzęt można odebrać we wskazanym sklepie muzycznym lub zamówić dostawę kurierem. Wszystkie formalności są jasno sformułowane i zrozumiałe.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą aktualną ofertą pianin cyfrowych!

Pianina cyfrowe (760)

Klawiatury sterujące (31)

Keyboardy (95)

Powiązane Artykuły