Sprzęt / Instrumenty dęte

Saksofon dla początkującego – sprawdź, jak wybrać!

Spis treści

Lubisz jazz i marzysz o tym, by grać najsłynniejsze szlagiery, a może nawet komponować własne utwory? Nauka gry na saksofonie to nie lada wyzwanie, ale jeśli nie brakuje Ci determinacji, możesz z czasem opanować obsługę tego wyjątkowego, klimatycznego instrumentu. Bardzo ważne jest jednak to, na jakim sprzęcie zaczniesz swoje pierwsze próby. Nie masz pojęcia, jaki model będzie odpowiedni dla amatora? Podpowiadamy, jak wybrać idealny saksofon dla początkującego!

Jaki saksofon na początek?

Dobór saksofonu powinien być uzależniony od wielu czynników. Ponieważ jest to dość duży instrument, znaczenie mają warunki fizyczne adepta, a mianowicie jego wiek, wzrost, a nawet płeć. Zbyt ciężki, masywny sprzęt będzie przeszkadzał w swobodnej grze, co może skutecznie zniechęcić do nauki.

Pierwsze eksperymenty z tym instrumentem dają najlepsze efekty, kiedy korzysta się z dobrego gatunkowo, markowego sprzętu – nowego lub w bardzo dobrym stanie. Szczególnie cenione są produkty sygnowane logo takich firm, jak m.in. Yamaha, Selmer, Jupiter, czy Conn.

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że istnieje kilka rodzajów saksofonów. Czym się różnią i który z nich będzie najlepszy na początek?

Rodzaje saksofonów

Najbardziej popularne są cztery główne typy saksofonów, różniące się od siebie budową oraz rozmiarami, a przez to także brzmieniem. Są to:

  • saksofon altowy – mały (średnio ok. 72 cm) i lekki, w kształcie odwróconej litery „S”, w stroju Es lub F. Ma ciepłe, dynamiczne, bogate brzmienie;
  • saksofon barytowy – dość duży (średnio ok. 108 cm) i ciężki, w kształcie odwróconej litery „S”, z charakterystycznym zawinięciem w górnej części, w stroju Es. Ma głębokie, nieco chropowate brzmienie;
  • saksofon sopranowy – w kształcie prostej rury, w stroju B lub C. Ma łagodne, delikatne brzmienie;
  • saksofon tenorowy – średniej wielkości, w kształcie odwróconej litery „S”, w stroju B lub C. Ma wyraziste, czyste, mocne brzmienie.

Dodatkowo klasyfikuje się jeszcze kilka odmian saksofonu ze względu na rejestry i strojenia, m.in. basowy, kontrabasowy czy sopraninowy.

Chociaż w praktyce najłatwiej wydobywa się dźwięki z saksofonu barytonowego, jest on najcięższy i największy. Przez to mogą mieć z nim kłopot wszystkie osoby, które nie mają wystarczającej siły, by utrzymać przez dłuższy czas masywny instrument.

Najmniejszy i najlżejszy jest z kolei saksofon sopranowy, ale niestety intonacja i wydobywanie górnych dźwięków w jego przypadku jest dość trudne. Przez to zdecydowanie nie sprawdzi się w przypadku początkujących adeptów.

W praktyce najlepszym wyborem będzie saksofon altowy, który jest lżejszy i bardziej poręczny. Jeśli jednak uczeń ma odpowiednie warunki fizyczne, może też zacząć od saksofonu tenorowego, który ma mocniejsze brzmienie i jest uznawany za „prawdziwy” saksofon.

Na co zwrócić uwagę wybierając saksofon dla początkującego?

Przy poszukiwaniach idealnego saksofonu do nauki bardzo ważne są jego gabaryty, ale trzeba skupić się też na jeszcze kilku innych aspektach. Jakie kryteria powinny mieć wpływ na ostateczną decyzję?

Parametry techniczne

Pod względem technicznym, największe znaczenie mają:

  • wymiary – instrument musi mieć taką wielkość, by osoba grająca mogła swobodnie go trzymać na stojąco;
  • waga – saksofon nie może być zbyt ciężki, ponieważ w przeciwnym razie może znacznie utrudnić czy nawet uniemożliwić grę;
  • ustnik – zwykle element ten w nowych instrumentach jest dość przeciętny, dlatego czasami konieczny może być zakup lepszego;
  • czara głosowa – warto sprawdzić jakość wykonania oraz rozmieszczenie otworów, bowiem ma to wpływ na intonację instrumentu;
  • dźwigary i prowadnice – nie mogą być zbyt miękkie, ponieważ będą się odkształcać.

Jakość wykonania

Zdaniem specjalistów, najlepiej brzmią saksofony, które zostały wykonane ręcznie. Jak jednak można się domyślić, takie instrumenty są o wiele droższe niż te wyprodukowane przez maszyny. Niezależnie od tego, na którą opcję się zdecyduje, warto zwrócić uwagę na szczegóły, np. precyzję szlifowania powierzchni (zwiększa wytrzymałość instrumentu) czy rodzaj lakieru zabezpieczającego (ma wpływ na brzmienie).

Brzmienie i grywalność

Jeśli saksofon ma dobrze brzmieć i być wygodny podczas grania, istotne są przede wszystkim:

  • jakość brzmienia,
  • właściwy strój,
  • prawidłowa intonacja we wszystkich rejestrach,
  • łatwość wydobywania dolnych dźwięków.
Dobry saksofon powinien też być dopasowany do gatunku muzycznego. Innego instrumentu będzie wymagać muzyka klasyczna, a innego – jazz czy muzyka rozrywkowa. Natomiast saksofon do szkoły muzycznej to najczęściej model altowy ze względu na łatwość opanowania instrumentu i jego dostosowanie do możliwości każdego ucznia.

Akcesoria

Przy zakupie instrumentu od razu warto zaopatrzyć się we wszystkie przydatne akcesoria i dodatki, takie jak m.in.:

  • pasek,
  • stojak,
  • stroik,
  • smar do korka,
  • ochraniacz na ustnik,
  • futerał.

Serwis

Saksofon jest dość skomplikowanym instrumentem, dlatego niestety łatwo da się go przypadkiem uszkodzić. Z tego względu najrozsądniej jest zdecydować się na model, który w razie czego można łatwo oddać do naprawy. Przed zakupem warto więc sprawdzić długość gwarancji, a także dostęp do autoryzowanego serwisu.

Cena

Oczywiście, bardzo ważnym kryterium jest cena – zwykle większość uczniów ma ustalony budżet na zakup sprzętu albo przynajmniej granicę określającą ich aktualne możliwości finansowe. Nowe, dobrej jakości saksofony kosztują średnio 4 tys. złotych. Modele używane są nawet o połowę tańsze, ale może być im potrzebny remont, który naraża na dodatkowe wydatki. Nie warto szukać „okazji”, ponieważ zwykle są to albo modele słabej jakości / sprzęt w bardzo złym stanie.

Najlepsze saksofony dla początkujących

Wybraliśmy kilka modeli dobrych jakościowo saksofonów w różnych przedziałach cenowych, które idealnie sprawdzą się do nauki (lub rozwoju swoich umiejętności):

Altowe

Do 4.000 zł

  • Saksofon altowy Eb CONN AS-650
  • CONN SAKSOFON EB-ALT AS501

Do 5.000 zł

  • saksofon altowy Eb YAMAHA YAS 280 YAS-280 YAS280
  • Saksofon altowy Jupiter JAS-700Q

Tenorowe

Do 4.000 zł

  • saksofon tenorowy Bb ROY BENSON TS-202

Do 7.000 zł

  • saksofon tenorowy Bb JUPITER JTS-500
  • saksofon tenorowy YAMAHA YTS-280

Sopranowe

Do 4.000 zł

  • saksofon sopranowy Bb ROY BENSON SS-302
  • saksofon sopranowy SS650 CONN
  • saksofon sopranowy Conn SC-650 zakrzywiony

Do 7.000 zł

  • saksofon sopranowy Bb JUPITER JSS-1000Q

Barytonowe

  • saksofon barytonowy JBS-1000 Jupiter

Nowy, używany, a może wypożyczony – jaki saksofon wybrać?

Nowe saksofony kosztują zazwyczaj kilka tysięcy złotych. Taki wydatek może być zdecydowanie zbyt duży dla ucznia, w szczególności, gdy nie ma pewności, czy nauka na pewno przyniesie oczekiwane rezultaty. Jeśli przygoda z tym instrumentem z jakiegoś powodu szybko się zakończy, sporo się straci. Wartość sprzętów muzycznych szybko spada, dlatego nawet jeśli spróbuje się sprzedać saksofon, odzyska się jedynie część pieniędzy.

Prawidłowo eksploatowane i konserwowane saksofony mogą jednak bez problemu służyć nawet przez dekady. Przez to dużą popularnością cieszą się sporo tańsze egzemplarze z rynku wtórnego. Zakup używanego instrumentu jak najbardziej może się opłacić, ale niestety wiąże się z dużym ryzykiem. Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że nabyty sprzęt trzeba będzie naprawić czy wyremontować, co przecież też wiąże się z wydatkami.

Osoby niedoświadczone są łatwym celem dla nieuczciwych sprzedawców próbujących pozbyć się instrumentu, który jest poważnie uszkodzony lub tak sfatygowany, że jego naprawa po prostu się nie opłaca. Jeśli więc chce się kupić saksofon z „drugiej ręki”, konieczne jest wsparcie specjalisty – nauczyciela gry, znajomego muzyka itp.

Nauka gry na saksofonie jest dość trudna, dlatego w praktyce najlepiej jest zacząć od wynajmu. Dzięki temu nie trzeba podejmować żadnej wiążącej decyzji i w razie czego ogranicza się ewentualne straty finansowe do minimum.

Wynajem saksofonu z opcją wykupu – na czym to polega i dlaczego najbardziej się opłaca?

Nie każdego stać na drogi, nowy sprzęt muzyczny. Nie wszyscy adepci są też tak zdeterminowani do nauki gry na saksofonie, że są gotowi zainwestować w kosztowny, profesjonalny instrument. Pierwsze kroki mogą wieść na różne ścieżki, dlatego najrozsądniej jest zdecydować się na wynajem saksofonu z opcją wykupu.

Wypożyczając wybrany sprzęt można przez określony czas do woli z niego korzystać, opłacając jedynie niewysoki, miesięczny abonament. W ten sposób da się łatwo, wygodnie i bardzo tanio zdobyć saksofon do nauki – niezależnie od tego, czy planuje się samodzielnie zgłębiać wiedzę i wykonywać ćwiczenia, czy zapisało się już na specjalne zajęcia. Opcja ta jest wręcz idealna dla adeptów, ponieważ pozwala im na przyjaznych warunkach dobrze zapoznać się z instrumentem oraz przetestować jego działanie.

Kiedy zakończy się ustalony minimalny okres najmu, można spokojnie podjąć decyzję, co dalej. Jeśli dany saksofon się spodobał i już się do niego przyzwyczaiło, można przedłużyć najem albo w dowolnym momencie wykupić instrument (za cenę obniżoną o zapłacone już raty). Kiedy zaś coś nie będzie pasowało w wynajętym sprzęcie, można bez problemu wymienić go na inny model albo po prostu go oddać.

Saksofon dla początkujących powinien być sprzętem wysokiej jakości, jeśli ma dać prawdziwy obraz tego, czym jest ten instrument i jak brzmi. Chcesz nauczyć na nim grać? Wcale nie musisz wydawać fortuny na zakup nowego, profesjonalnego sprzętu. Wybierz odpowiedni model i wynajmij go w ramach przystępnego abonamentu. Wypożycz saksofon z opcją wykupu, by poczuć się jak prawdziwy jazzman!

Jak przebiega proces najmu saksofonu?

Wypożyczenie saksofonu online jest wyjątkowo proste. Kliknij przycisk „Wynajmij” na karcie wybranego instrumentu, a zostaniesz przekierowany do krótkiego formularza. Wypełnij dokładnie wszystkie obszary i postępuj zgodnie z poleceniami. W kolejnym etapie zawrzemy umowę online, a sprzęt zostanie przygotowany do odbioru w wybranym sklepie muzycznym. Możemy też wysłać go do Ciebie kurierem na wskazany adres. Ograniczyliśmy formalności do minimum oraz zadbaliśmy o to, by wszystko było jasne i zrozumiałe. Większość z nich załatwisz w całości zdalnie.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą aktualną ofertą saksofonów!

Trąbki (161)

Saksofony (141)

Klarnety (89)

Powiązane Artykuły