Aktualności, Sprzęt i producenci

Ewolucja technologii muzycznej

Rozwój technologii od wieków napędzał także ewolucję przemysłu muzycznego. Klasyczne instrumenty były udoskonalane przez wieki, ale prawdziwy przełom wywołało odkrycie zjawiska indukcji magnetycznej oraz zastosowanie energii elektrycznej. Współcześnie muzyka jest w dużej mierze tworzona przy wykorzystaniu komputerów, a także specjalnych programów, które są już w stanie całkowicie zastąpić człowieka. Krótko omawiamy, jak wyglądała ewolucja technologii muzycznej i jak najnowsze innowacje mają wpływ na muzykę oraz jej twórców!

Krótka historia muzyki elektronicznej

Dawniej powszechne były instrumenty mechaniczne, które były oczywiście na różne sposoby modyfikowane i udoskonalane. Możliwość wykorzystania elektryczności spowodowało, że zaczęły powstawać zupełnie nowe sprzęty.

Za pierwszy elektroniczny instrument uznaje się muzyczny telegraf z 1876 roku, którego twórcą był Elisha Gray. W kolejnych latach wynalazcy eksperymentowali z podobnymi sprzętami, ale były one traktowane jedynie jako ciekawostki.

W 1907 Ferruccio Busoni opublikował esej „Szkic nowej estetyki w muzyce”, w którym przewidywał rozwój elektronicznych instrumentów muzycznych oraz to, że przyczynią się do powstania nowych brzmień i gatunków.

W latach 20. i 30. coraz większą rozpoznawalność zyskały takie instrumenty, jak dynafony i elektrofony.

Elektrofon

Odbyły się nawet pierwsze koncerty i zaczęły powstawać specjalne studia do nagrywania muzyki elektronicznej. Pojawiły się pierwsze elektryczne odmiany klasycznych instrumentów, takie jak np. elektryczne fortepiany, pianina czy skrzypce. W tym czasie powstały także prototypy gitary elektrycznej. W latach 40. i 50. rozwijano klawiszowe instrumenty elektryczne, co doprowadziło do wynalezienia pierwszych syntezatorów.

Syntezator Moog Modular55

W latach 70. muzyka elektroniczna zaczęła zdobywać dużą popularność i stała się częścią kultury masowej. W związku z rosnącym zainteresowaniem, na początku lat 80. rozwój tej technologii zdecydowanie przyspieszył. Zaprojektowano pierwsze masowo produkowane sekwencery, a także wynaleziono standard MIDI. Pierwsze komputery również były wykorzystywane jako programowalne syntezatory.

Kolejne lata, wraz z rozwojem technologii komputerowej, przyspieszyły ewolucję elektrycznych instrumentów. Nowe brzmienia i rozwiązania na stałe zakorzeniły się w branży. Niektóre z nich okresowo wychodziły z mody (np. typowe dźwięki syntezatora, popularne w latach 80.), ale współcześnie z powodzeniem można usłyszeć je w najnowszych przebojach. Obecnie artyści eksperymentują zarówno z najnowocześniejszymi rozwiązaniami, jak i starszymi metodami, które po latach można już określić mianem „retro”.

Rozwój technologii a branża muzyczna

Technologia miała wpływ nie tylko na to, jak brzmiała muzyka, ale też jak była wytwarzana i dystrybuowana. Wczesne sprzęty i oprogramowania sprawiły, że proces nagrywania stał się do pewnego stopnia szybszy, tańszy i prostszy. Płyty kompaktowe dały odbiorcom dostęp do lepszej jakości dźwięku, a do tego zmniejszyły koszty produkcji oraz dystrybucji.

Nowoczesna technologia jest przydatna, ale niesie też ze sobą pewne ryzyko. Internet przyczynił się do rozwoju zjawiska piractwa, które stało się o wiele łatwiejsze i możliwe na masową skalę. Doprowadziło to do gwałtownego spadku przychodów w branży muzycznej.

Pewnym rozwiązaniem tego problemu były serwisy umożliwiające pobranie utworów za opłatą, takie jak np. iTunes. Z czasem pojawiły się też serwisy streamingowe opłacane w ramach abonamentu, takie jak Tidal czy Spotify. Mimo to zarobki ze sprzedaży utworów znacznie spadły i w efekcie przestały być głównym źródłem dochodów – artyści i dystrybutorzy muszą zarabiać na wiele innych sposobów. Ich przychód głównie generują koncerty, spotkania z fanami, gadżety itp.

Korzyści płynące z rozwoju technologii w branży muzycznej

Nie da się jednak ukryć, że technologia znacznie ułatwiła proces tworzenia oraz udostępniania muzyki. W dużej mierze wspiera artystów, producentów oraz dystrybutorów, a także stanowi ogromne ułatwienie dla melomanów. Omawiamy główne korzyści wynikające z wykorzystania nowoczesnej technologii w branży muzycznej.

Nagrywanie wielościeżkowe

Nagrywanie wielościeżkowe jest kluczową technologią w muzyce, ponieważ pomaga producentom muzycznym nagrywać oddzielne części utworu i później łączyć je ze sobą. Dawniej konieczne było nagrywanie wszystkich elementów utworu w tym samym studiu. Współcześnie możliwa jest dużo większa swoboda w tym zakresie, a poszczególne części mogą tworzyć nawet osoby z różnych miejsc na ziemi.

Oprogramowanie do produkcji cyfrowej i AI

Jednym z największych przełomów technologicznych w kontekście tworzenia muzyki było pojawienie się specjalistycznego oprogramowania. Dzięki niemu producenci mogą szybciej, łatwiej i taniej tworzyć utwory w wysokiej jakości. Komputery pozwalają udoskonalić każdy dźwięk, tak by ostateczne brzmienie było perfekcyjne. Do tego dają ogrom możliwości w zakresie modyfikacji i miksowania.

Współcześnie producenci i muzycy z coraz większym stopniu korzystają także z algorytmów sztucznej inteligencji. AI pozwala w dużej mierze zautomatyzować proces postprodukcji. Obecnie jest jednak już w stanie samodzielnie tworzyć utwory. Wiele kontrowersji budzi też fakt, że programy są w stanie symulować głosy znanych artystów, przez co można tworzyć nagrania bez ich udziału.

Więcej o tym temacie przeczytasz w naszym artykule: „Czy AI stworzy gwiazdy muzyki pop?”.

Niższy próg wejścia

Dzięki nowoczesnej technologii muzykę mogą tworzyć nawet osoby, które nie posiadają specjalistycznych programów, wieloletniego doświadczenia i zaawansowanych umiejętności. Świetne pomysły nie muszą już zatrzymywać się na ograniczeniach sprzętowych, a artyści niezależni mają szansę pokazać światu swoją sztukę.

Nowe instrumenty i nowe dźwięki

Komputery oraz zaawansowane instrumenty elektroniczne, takie jak np. syntezatory, pozwalają tworzyć zupełnie nowe, niesłyszane wcześniej dźwięki. Przez to można odkrywać świeże, zaskakujące brzmienia oraz szereg nowych możliwości.

Dostępność

Internet pozwala łatwo znaleźć muzykę, ale też dotrzeć do jej twórców. Artyści mogą na wiele różnych sposobów dystrybuować oraz promować swoje utwory w Sieci. Do tego mają możliwość współpracy z twórcami z całego świata. Dzięki temu mogą swobodnie eksplorować różne kultury oraz style muzyczne, odkrywając coraz to nowe dźwięki.

Internauci mogą w każdej chwili za darmo (wtedy zysk generowany jest zwykle z reklam) lub za opłatą (jednorazową lub abonamentową) odsłuchiwać utwory najróżniejszych artystów. W ten sposób twórcy mogą trafić do szerszego grona odbiorców oraz błyskawicznie zdobyć rozpoznawalność na całym świecie.

Gatunki muzyczne, do których powstania przyczyniła się nowa technologia

Rozwój technologii nie tylko zaowocował nowymi instrumentami, ale też znacznie ułatwił tworzenie muzyki. Przez to w branży pojawiły się zupełnie nowe brzmienia i gatunki. Wymieniamy i po krótce opisujemy najważniejsze z nich:

  • Ambient – gatunek muzyczny, który odchodzi od tradycyjnej, linearnej linii melodycznej, podkreślając ton i atmosferę. Jego początki sięgają lat 60. i 70., kiedy nowe instrumenty muzyczne, takie jak syntezatory, zostały wprowadzone na szerszy rynek. Znani twórcy: Brian Eno, Aphex Twin, Biosphere.
  • Disco – gatunek muzyki tanecznej istniejący od lat 70., który wypromował chodzenie do klubów tanecznych. Utwory posiadają chwytliwy beat, a także słychać w nich wiele instrumentów elektronicznych, takich jak np. pianina, syntezatory czy gitary. Znani twórcy: ABBA, Bee Gees, Boney M.
  • Drum & Bass – gatunek muzyki tanecznej, który powstał na brytyjskiej scenie rave w latach 90-tych. Charakteryzuje się szybkim, wręcz gwałtownym breakbeatem o tempie 165-185 BPM, liniami basowymi od sub-heavy do heavy, samplami wokalnymi i efektami syntezatorowymi. Znani twórcy: Beyoncé, Rihanna, Pendulum.
  • Dubstep – nowa gałąź muzyki elektronicznej. Chociaż mówi się, że powstała w XXI wieku w południowym Londynie, wczesne elementy dubstepu można było już zaobserwować wraz z rozwojem jamajskiej sceny we wczesnych latach 80. Gatunek cechuje się synkopowanymi bitami oraz tempem 130-140 BPM, z wyraźnymi częstotliwościami sub-basu. Znani twórcy: Skrillex, DJ Snake, SLANDER.
  • House – gatunek powstały pod koniec lat 70. w Chicago. Za jego twórców uznaje się głównie DJ-ów Frankie Knucklesa i Marshalla Jeffersona. Charakteryzuje się powtarzalnym rytmem food-on-the-floor, tempem 120 BPM i syntezatorowymi brzmieniami. Znani twórcy: Daft Punk, Swedish House Mafia, Avicii.
  • Electronica (muzyka elektroniczna) – szeroki termin, odnoszący się do dużej grupy podgatunków muzycznych. Większość z nich powstała w Wielkiej Brytanii na początku lat 90. Ich wspólnym mianownikiem jest to, że wykorzystują wiele instrumentów elektronicznych, m.in. syntezatorów i sekwencerów.
  • IDM (Intelligent Dance Music) / braindance – styl muzyki elektronicznej, który jest uważany za przeznaczony bardziej do słuchania niż tańczenia. Powstał w Wielkiej Brytanii na początku lat 90. Muzyka tego typu bardziej skupia się na eksperymentach stylistycznych, dlatego trudno jest opisać jej charakterystyczne cechy gatunkowe. Znani twórcy: Aphex Twin, Autechre, The Orb.
  • Techno – jeden z najważniejszych gatunków muzyki elektronicznej, który powstał w Detroit w połowie lat 80. Wyróżnia się solidnym, stałym beatem w tempie 120-150 BMP oraz wyraźnym wykorzystaniem instrumentów elektronicznych. Nazwa gatunku powstała w Niemczech w latach 80., a z czasem nurt stał się szczególnie popularny w Europie. Znani twórcy: Juan Atkins, The Prodigy, Derrick May.
  • Trance – gatunek uznawany za hybrydę techno i house. Wywodzi się z brytyjskiej sceny muzycznej new-age, a także niemieckiej sceny techno z lat 90. Muzyka tego typu ma tempo w przedziale 128-150 BPM, a także kładzie duży nacisk na melodię i powtarzające się frazy melodyczne. Do tego wykorzystuje stopniowanie napięcia, czyli buduje je do kulminacyjnego momentu, po którym następuje „drop”. W utworach częste są też wokale damskie. Znani twórcy: DJ Tiësto, Armin Van Buuren, Paul van Dyk.
  • Trap – gatunek powstały w USA w 2010 roku. Łączy elementy południowego hip hopu z elementami muzyki tanecznej. Znani twórcy: Bro Safari, DJ Snake, RL Grime.

Jak tanio zdobyć nowoczesny sprzęt muzyczny?

Jesteś twórcą muzyki elektronicznej? A może chcesz po prostu nauczyć się grać na jakimś elektronicznym instrumencie albo chcesz spróbować swoich sił w komponowaniu utworów? Nowoczesny sprzęt muzyczny bywa bardzo drogi, szczególnie gdy ma się na względzie jego jakość. Nie każdego stać na zakup całego wyposażenia studia, szczególnie gdy planuje się tylko niezobowiązujące eksperymenty.

Świetnym rozwiązaniem jest wynajem instrumentów. VIBE jest wypożyczalnią sprzętu muzycznego online, z wyjątkowo szeroką ofertą. Wybrany produkt jest udostępniany w ramach niewysokiego, miesięcznego abonamentu. Wszystkie formalności załatwia się zdalnie. Instrument odbiera się w najbliższym partnerskim sklepie muzycznym albo zostaje wysłany kurierem. Do tego ma się możliwość wykupu sprzętu na własność – w ratach lub w ramach jednej wpłaty.

Zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty m.in. gitar, instrumentów klawiszowych czy sprzętu do studia!

STUDIO (477)

KLAWISZOWE (1050)

Gitary akustyczne (267)

Powiązane Artykuły