Chociaż firma Electric Sound Products zaczynała od produkcji części zamiennych do gitar, z czasem zaczęła dostarczać na rynek autorskie instrumenty. Producent specjalizuje się w gitarach elektrycznych przeznaczonych głównie do cięższych brzmień. Jego produkty można zobaczyć na scenie w rękach jednych z największych sław rocka i metalu. Przybliżamy niezwykłą historię marki ESP!
Geneza powstania marki ESP
Firma Electric Sound Products, obecnie znana jako ESP, została założona w Japonii w 1975 roku – jej właścicielami byli Hisatake Shibuya i Takeshi Terada. Początkowo był to serwis instrumentów, ale z czasem rozpoczęto produkcję wysokiej jakości komponentów do gitar basowych i elektrycznych. W kolejnych latach marka zajęła się wytwarzaniem odpowiedników słynnych modeli oraz niestandardowych gitar wykonywanych na zamówienie.
Shibuya jako profesjonalny gitarzysta był niezadowolony z jakości instrumentów dostępnych w tamtym czasie na rynku, przez co postanowił sam zacząć je tworzyć. Pierwszą oryginalną gitarą ESP był Scorpion, który swoją premierę miał w 1978 roku.
Produkty ESP słyną z wysokiej jakości wykonania i innowacyjnych projektów. Już od samego początku firma próbowała wyróżniać się spośród konkurencji, starając się oferować coś więcej niż tylko alternatywne części. Tworzyła świetne części zamienne lub modernizacyjne, które pozwalał w pełni wykorzystać potencjał posiadanego instrumentu. Przy tym oferta uwzględniała najróżniejsze potrzeby, by trafiać w gusta japońskie, ale też amerykańskie i ogólnoświatowe.
Japońskie produkty ESP pojawiły się pod koniec lat 70. Obecnie oferta obejmuje serie: Navigator, Edwards i Grassroots. Gitary z serii Navigator są wzorowane na takich kultowych modelach, jak Les Paul, SG, Flying V, Explorer, Stratocaster, Telecaster, Jazz Bass i Precision Bass. Po wypuszczeniu ich na rynek okazało się, że są zbyt podobne, by można było legalnie importować je do USA. Cała sytuacja doprowadziła do pozwu wytoczonego przez Gibsona. W 1978 roku firma Elger/Hoshino USA zawarła ugodę pozasądową.
Modele z tej serii z zamysłu nie miały być tanimi kopiami czy podróbkami – były najwyższej jakości gitaramiwykonanymi na zamówienie, do produkcji których wykorzystano najlepsze gatunkowo materiały. Marka pod tym względem jak najbardziej może rywalizować z gigantami branży, którymi są Fender i Gibson.
Obecnie seria Edwards wykorzystuje inspiracje znanymi modelami, Navigator obejmuje oryginalne projekty ESP w przystępniejszych cenach, a Grassroots jest budżetową linią dedykowaną osobom początkującym.
Ważne momenty w historii marki ESP
- 1975 – założenie Electric Sound Products (ESP) w Tokio.
- 1976 – rozpoczęcie produkcji modeli inspirowanych Stratocasterem.
- 1983 – współpraca z amerykańskim producentem przetworników gitarowych, firmą Seymour Duncan.
- 1984 – rozpoczęcie produkcji autorskich gitar.
- 1986 – otwarcie pierwszego zagranicznego biura w Nowym Jorku.
- 1987 – podpisanie kontraktu z liderem zespołu Metallica, Jamesem Hetfieldem.
- 1988 – premiera serii „ESP Original”.
- 1991 – wprowadzenie serii sygnaturowej „ESP Signature”.
- 1995 – powstanie usługi „ESP Custom Shop”, umożliwiającej zakup instrumentów wykonanych na zamówienie.
- 1996 – premiera budżetowej serii LTD.
- 2009 – wprowadzanie do oferty modeli gitar basowych.
- 2014 – premiera serii „E-II”, obejmującej instrumenty wysokiej jakości w przystępniejszych cenach.
ESP współcześnie
ESP obecnie jest jednym z największych producentów gitar elektrycznych i basowych na świecie. Cały czas pracuje nad swoją ofertą, wprowadzając kolejne modyfikacje i innowacje. Zróżnicowany asortyment spełnia oczekiwania muzyków na różnych stopniach zaawansowania, o różnych możliwościach finansowych. Marka współpracuje ze znanymi gitarzystami, co pozwala cały czas udoskonalać sprzęt. Angażuje się również w organizację wydarzeń branżowych, m.in. koncertów, festiwali czy konkursów.
Do grona najsłynniejszych użytkowników gitar ESP zaliczają się m.in.: Kirk Hammett i James Hetfield (Metallica), Jeff Hanneman i Tom Araya (Slayer), Nergal, Seth i Orion (Behemoth), Richard Z. Kruspe (Rammstein) czy Michael Paget (Bullet for My Valentine).
Słynne instrumenty ESP
Marka ESP stworzyła wiele słynnych modeli gitar, które zdobyły miłośników na całym świecie. Do najbardziej znanych zaliczają się m.in.:
- ESP Eclipse – model stworzony w oparciu o klasyczną konstrukcję Les Paula, szczególnie lubiany przez muzyków rockowych i metalowych. Posiada mahoniowy korpus z klonową powłoką, mahoniowy gryf z palisandrową podstrunnicą, a także dwa humbuckery i licencjonowany mostek Tune-o-Matic;
- ESP Horizon – model wyróżniający się charakterystycznym, nowoczesnym wyglądem oraz świetnymi parametrami. Jego korpus przypomina kształtem Stratocastera z podłużnym wycięciem. Cechą szczególną jest też wygodny, smukły gryf. Gitara została wyposażona w dwa humbuckery oraz mostek typu Floyd Rose;
- ESP Kamikaze – pierwszy model sygnaturowy stworzony we współpracy z Georgem Lynchem. Swoją popularność zawdzięcza jednak innemu artyście, gitarzyście zespołu Megadeth, Dave’owi Mustainowi. Wyróżnia się agresywnym, wyrazistym wyglądem. Posiada dwa humbuckery oraz mostek Floyd Rose. Gitara jest wręcz idealna do szybkich, agresywnych riffów;
- ESP M-II – kolejny model stworzony w oparciu o projekt Stratocastera, z dwoma humbuckerami i mostkiem Floyd Rose. Został zaprojektowany w taki sposób, by mógł umożliwiać bardzo szybką grę. Przez to cieszy się dużą popularnością wśród muzyków metalowych;
- ESP Stream – wyjątkowy model o unikalnym kształcie, z jednym humbuckerem i mostkiem typu Hipshot. Prawdziwa ikona heavy metalu, uwielbiana przez m.in. basistę Iron Maiden, Steve’a Harrisa;
- ESP LTD KH-2 – model stanowiący efekt współpracy z gitarzystą zespołu Metallica, Kirkiem Hammettem. Jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych gitar Ma dość podobny kształt do ESP Eclipse, dwa humbuckery oraz mostek Floyd Rose.
Dlaczego warto wybierać instrumenty marki ESP?
Marka ESP przeszła długą drogę od naprawy instrumentów, przez produkcję części zamiennych i kopii znanych modeli, aż po wytwarzanie jednych z najlepszych gitar na rynku. W jej ofercie można znaleźć kilka prawdziwych legend, które są bliskie fanom ciężkich brzmień. Miłośnicy mocniejszych odmian rocka i metalu koniecznie powinni zwrócić uwagę na instrumenty sygnowane tym logo.
Do największych zalet gitar marki ESP zalicza się:
- wysoka jakość wykonania – instrumenty są wytwarzane z dobrych gatunkowo materiałów oraz posiadają profesjonalny osprzęt. Przez to nie tylko są trwałe i świetnie się prezentują, ale gwarantują też świetne doznania podczas gry. Pod wieloma względami z powodzeniem mogą konkurować z produktami Fendera i Gibsona;
- doskonała grywalność – gitary ESP są pod każdym względem tak zaprojektowane, by umożliwiały szybką, energiczną, wygodną grę. Dzięki temu doskonale sprawdzają się w dłoniach gitarzystów zespołów rockowych i metalowych, którzy często mają ogromne wymagania co do ergonomii sprzętu;
- unikalne brzmienie – sprzęt pozwala w pełni wydobyć charakter nawet najostrzejszych utworów. Współpraca marki z renomowanymi producentami przetworników, takimi jak Seymour Duncan czy EMG, gwarantuje wysoką jakość brzmienia;
- wytrzymałość – zastosowanie drewna wysokiej jakości i zachowanie najwyższych standardów produkcji sprawiają, że gitary są wyjątkowo odporne na intensywną eksploatację. Z powodzeniem można zabierać je w długie trasy koncertowe i szaleć z nimi na scenie;
- trwałość – odpowiednio pielęgnowane instrumenty tej marki mają długą żywotność, dlatego po czasie można je korzystnie sprzedać. Modele z drugiej ręki cieszą się dużym powodzeniem, przez co łatwo jest znaleźć kupca;
- wyrazisty design – oryginalne projekty gitar ESP idealnie wpisują się w gusta miłośników rocka i metalu. Zachwycają swoim agresywnym stylem i doskonale dopełniają wizerunek gitarzysty.
Chcesz wiedzieć, czym kierować się przy wyborze instrumentu? Sprawdź nasz poradnik: „Gitara elektryczna dla początkujących – doradzamy jaką wybrać!”.
Wynajem instrumentów ESP online – jak to działa i dlaczego warto?
Planujesz zakup gitary ESP, ale na razie jeszcze się wstrzymujesz? Dopiero odkładasz pieniądze, a może chcesz wcześniej przetestować wybrany model albo potrzebujesz zapasowego sprzętu na trasę koncertową? Skorzystaj z usług wypożyczalni sprzętu muzycznego online Vibe!
Oferujemy szeroki wybór gitar elektrycznych i basowych, wśród których można znaleźć wiele świetnych modeli ESP. Wybierz interesujący Cię produkt, by wynająć go na określony czas w ramach niewysokiego abonamentu. Przygotujemy go do odbioru w najbliższym partnerskim sklepie muzycznym albo wyślemy go pod wskazany przez Ciebie adres.
Po upływie minimalnego okresu najmu sprzęt można oddać albo wymienic na inny. Jeśli nie chce się z nim rozstawać, wystarczy go wykupić na własność – spłacając do końca jego wartość w ramach jednej wpłaty lub w ratach.
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszych gitar elektrycznych i basowych, wśród których znajdziesz wiele instrumentów ESP. Wybierz markę po lewej stronie, by wyświetlić interesujące Cię modele!