Sprzęt i producenci

Historia marki Gretsch – poznaj genezę powstania firmy

Gretsch jest jednym z największych, najlepszych producentów gitar. Chociaż marka jest amerykańska, nie każdy wie, że została założona przez imigranta z Niemiec. Początki jej historii sięgają aż 140 lat wstecz. Chociaż przez ten czas firma nie raz mierzyła się z wieloma trudnościami, zawsze była wierna idei tworzenia unikalnych sprzętów muzycznych wysokiej jakości. Przybliżamy genezę powstania tej słynnej marki!

Geneza powstania marki Gretsch

Firma została założona w 1883 roku na Brooklynie w Nowym Jorku przez Friedricha Gretscha, 27-letniego imigranta z Niemiec, wkrótce po jego przybyciu do Stanów Zjednoczonych. Młody ambitny lutnik zaczął od produkcji banjo, tamburynów i bębnów. Zajmował się tym aż do swojej śmierci w 1895 roku. Zmarł w bardzo młodym wieku, mając zaledwie 39 lat.

Biznes przejął piętnastoletni syn, Fred Gretsch. W 1916 roku przeniósł działalność do 10-piętrowego budynku przy Broadway, w dzielnicy Williamsburg na Brooklynie. Dzięki temu z upływem czasu firma zyskała dobrą pozycję na rynku. W latach 20. marka dynamicznie się rozwijała i w efekcie stała się jednym z największych producentów instrumentów muzycznych na świecie.

W 1927 roku firma wypuściła na rynek legendarną już serię bębnów Gretsch-American, które jako pierwsze w branży posiadały wielowarstwową powłokę. W tym samym czasie logo marki po raz pierwszy pojawia się na produkowanych gitarach.

Producent na bieżąco starał dostosowywać się do wymogów rynku, a także proponował własne innowacje. W kolejnych latach głównym produktem nadal było banjo, ponieważ do ery big-bandów cały czas dużą popularnością cieszyła się muzyka „Dixieland”. Kiedy gitara archtop zaczęła być jednym z głównych instrumentów bluesowych i jazzowych, firma stworzyła linię gitar Synchromatic.

Najlepszym okresem w historii Gretsch bez wątpienia były lata 50. To właśnie w tym czasie powstało wiele kultowych modeli gitar elektrycznych, takich jak np. Duo Jet. Prawdziwym przełomem był jednak rok 1954, kiedy firma nawiązała współpracę ze słynnym gitarzystą country Chetem Atkinsem, by stworzyć sygnowany model. Ten stał się prawdziwym hitem. W drugiej połowie lat 50. i pierwszej połowie lat 60. firma wypuściła szereg świetnych modeli, takich jak m.in. White Falcon czy Jupiter Thunderbird.

Pod koniec lat 60. popularność gitar Grestch zaczęła słabnąć, ponieważ gitarzyści zwrócili się w stronę Stratocastera i Les Paula. W 1967 roku Fred Gretsch Junior podjął decyzję o przejściu na emeryturę, sprzedając firmę Baldwin Music.

Nowy właściciel w 1970 roku przeniósł produkcję bębnów i gitar do Booneville w Arkansas. Nie było to dobre posunięcie, ponieważ doprowadziło to do wymiany większości doświadczonych pracowników. Sytuację dodatkowo pogorszyły dwa pożary nowej fabryki. Wydarzenia te spowodowały upadek marki.

W połowie lat 80. Fred W. Gretsch, prawnuk Friedricha Gretscha, odkupuje firmę. W praktyce wykupił samą nazwę, ponieważ w tym momencie nie istniała żadna fabryka. Musiał zacząć od zera. Współpraca z Georgem Harrisonem w celu wyprodukowania unikalnej kolekcjonerskiej gitary Traveling Wilburys pomogła firmie wrócić na rynek i znów rozpocząć produkcję na dużą skalę. W głównej fabryce w Japonii skupiono się na produkcji niedrogich modeli inspirowanych tymi z lat 50.

Kolejną udaną kooperacją była współpraca z Brianem Setzerem. Nowe gitary przyniosły firmie świetną sprzedaż w latach 90. W 1998 roku Gretsch wprowadził nową linię niedrogich gitar wyprodukowanych w Korei, do których należały m.in. modele Historic, Electromatic i Sychromatic.

Kolejnym przełomem był rok 2002, w którym firma zawarła umowę z Fenderem – gigant przejął kontrolę nad produkcją i dystrybucją gitar. Wtedy wprowadzono szereg nowych, ulepszonych modeli, które zawojowały rynek.

Najważniejsze daty w historii marki Gretsch

  • 1883 – Friedrich Gretsch założył firmę „The Gretsch Company” w Brooklynie, w Nowym Jorku, zajmującą się produkcją instrumentów muzycznych.
  • 1916 – Syn Friedricha, Fred Gretsch Senior, przejmuje kontrolę nad firmą po jego śmierci, kontynuując rozwój i ekspansję marki.
  • 1927 – Gretsch wprowadza na rynek pierwsze gitary elektryczne.
  • Lata 30. – Gretsch zdobywa popularność wśród muzyków jazzowych, a jego gitary i perkusje stają się rozpoznawalne na scenie muzycznej.
  • Lata 50. – model Country Gentleman, sygnowany nazwiskiem Cheta Atkinsa, zwiększa popularność marki na rynku.
  • 1954 – na rynek wypuszczony zostaje kultowy model 6120, który cieszy się popularnością wśród gwiazd rockabilly i rock and rolla.
  • Lata 60. – gitary Gretsch są często wybierane przez znanych muzyków, takich jak George Harrison z The Beatles.
  • 1967 – Firma Gretsch zostaje sprzedana przedsiębiorstwu Baldwin Piano Company.
  • 1985 – marka Gretsch zostaje wykupiona przez Freda W. Gretscha, prawnuka Friedricha Gretscha i wraca na rynek.
  • 2002 – marka Gretsch zostaje wykupiona przez Fender Musical Instruments Corporation.

Gretsch współcześnie

Gretsch stawia na nieśmiertelne klasyki, a także nowe modele, które wiele czerpią z tradycji marki. Wyróżnia się klimatycznymi projektami w duchu retro, a także świetnym brzmieniem. Marka odrodziła się jak feniks z popiołów. Po przejęciu przez Fender ugruntowała swoją pozycję na rynku i jest wymieniana w zestawieniach najlepszych producentów gitar. Przez lata oferta znacznie się rozrosła, ale obecnie koncentruje się na gitarach elektrycznych, akustycznych i basowych, a także ukulele i perkusji.

Wśród słynnych użytkowników instrumentów Gretsch można wymienić m.in.: George’a Harrisona (The Beatles), Bono (U2) i Malcolma Younga (AC/DC), Pete’a Townshenda (The Who) czy Jacka White’a (White Stripes).

Słynne instrumenty Gretsch

Gretsch może pochwalić się wieloma świetnymi modelami instrumentów, które na zawsze zapisały się w historii branży muzycznej. Wśród nich warto wyróżnić takie produkty, jak m.in.:

  • Gretsch Electromatic (1939) – pierwsza gitara elektryczna marki, która zapoczątkowała kultową serię.

    Gretsch Electromatic

  • Gretsch Broadcaster (1920-1950) – legendarna seria perkusji, która jest flagowym produktem z tego działu marki.

    Gretsch Broadcaster

    Wiąże się z nią też ciekawa historia, ponieważ firma pozwała Fendera, który w podobnym czasie wypuścił gitarę o tej samej nazwie
  • Gretsch Renown (1948) – popularna seria zestawów perkusyjnych, która jest ceniona ze względu na design i wyważone brzmienie.

    Gretsch Renown

  • Gretsch Duo Jet (1953) – klasyczna gitara elektryczna, popularna wśród muzyków rockabilly.

    Gretsch Duo Jet

    Jej nazwa odnosi się do dwóch przetworników. Była to pierwszy model wyposażony w pręt napinający gryf, a także przełącznik wyboru przetwornika i regulacji głośności.
  • Gretsch White Falcon (1955) – kultowa już gitara elektryczna z charakterystycznym białym wykończeniem i złotymi akcentami, znana także z potężnego brzmienia.

    Gretsch White Falcon

  • Gretsch Chet Atkins Country Gentleman (1958) – model sygnowany przez Cheta Atkinsa. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych instrumentów marki.

    Gretsch Chet Atkins Country Gentleman

    Wyróżnia się oryginalnym designem oraz charakterystycznym brzmieniem.

Dlaczego warto wybierać instrumenty marki Gretsch?

Sprzęt muzyczny sygnowany logo Gretsch jest ceniony na całym świecie. Marka wyróżnia się w szczególności charakterystycznym wzornictwem, ale też zapewnia wysoką jakość wykonania oraz świetne brzmienie. Do tego w szerokiej ofercie dostępne są modele dostosowane do potrzeb muzyków reprezentujących różne gatunki muzyczne, od country, przez jazz, aż po rocka.

Do największych zalet sprzętu muzycznego marki Gretsch można zaliczyć:

  • Unikalny, charakterystyczny design – sprzęt tego producenta można rozpoznać na pierwszy rzut oka. Oryginalne kształty, złote akcenty oraz charakterystyczne wycięcie w kształcie litery „f” na gitarach nadają oryginalny charakter instrumentom. Cieszą oko i doskonale uzupełniają wizerunek sceniczny, szczególnie w przypadku miłośników stylu retro;
  • wysoka jakość wykonania – producent wykorzystuje najlepsze gatunkowo materiały. Fender kieruje produkcją, co daje gwarancję, że zachowane są najwyższe standardy. Każdy instrument jest wykonany z najwyższą dbałością o szczegóły. Dzięki temu sprzęt jest estetyczny oraz wytrzymały;
  • bogate brzmienie – zarówno gitary, jak i zestawy perkusyjne są chwalone za bogactwo oferowanych dźwięków. Ich głębokie, charakterystyczne brzmienie jest wykorzystywane przez najlepszych artystów i muzyków, reprezentujących różne style.

Wynajem instrumentów Gretsch online – jak to działa i dlaczego warto?

Podobają Ci się instrumenty Gretsch, ale na razie nie dysponujesz środkami na ich zakup? A może masz dylemat, który model wybrać? Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz lub nie chcesz na razie inwestować we własny sprzęt, zawsze masz jeszcze jedną opcję – wynajem.

Wypożyczalnia sprzętu muzycznego online Vibe oferuje szeroki wybór instrumentów muzycznych, w tym także marki Gretsch. W ramach niewysokiego, miesięcznego abonamentu zyskujesz możliwość korzystania z wybranego instrumentu. Wszystkie formalności załatwisz zdalnie, a sprzęt zostanie przygotowany do odbioru w najbliższym partnerskim sklepie muzycznym albo wysłany kurierem.

Po upływie minimalnego okresu najmu możesz w każdej chwili oddać albo wymienić model. Nie chcesz się z nim rozstawać? Wynajmuj go dalej albo wykup na własność – spłacając do końca jego wartość w ratach albo wpłacając z góry ustaloną kwotę.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą gitar, wśród których można znaleźć wiele modeli kultowej marki Gretsch. Zaznacz markę po lewej stronie, by przefiltrować produkty!

 

Gitary elektryczne (1907)

Gitary elektro-akustyczne (522)

Wzmacniacze gitarowe (219)

Powiązane Artykuły