Sprzęt / Producenci

Historia marki Gibson

Gibson to jeden z najstarszych amerykańskich producentów muzycznych i prawdziwa legenda, uznawana przez wielu za najlepszą markę gitarową. Na instrumentach tej firmy od dziesięcioleci grali i grają słynni muzycy. Wiele osób marzy o tym, by posiadać gitarę z tym logo, ze względu na jej jakość wykonania, wygląd, ale przede wszystkim niesamowite brzmienie i świetną grywalność. Krótko opisujemy, jak rozwijał się ten gigant – przybliżamy historię marki Gibson!

Geneza powstania marki Gibson

Ojcem marki był Orville Gibson – lutnik pracujący w niepełnym wymiarze godzin na różnych stanowiskach, marzący o tym, by tworzyć instrumenty sygnowane swoim nazwiskiem.

Orville Gibson

Pierwsze pełnoprawne gitary akustyczne oraz mandoliny zbudował w swoim sklepie w Kalamazoo w 1894 roku. Z czasem uwzględniał w swoich projektach innowacyjne modyfikacje, m.in. gitary z rzeźbioną, pustą górną częścią z owalnym otworem dźwiękowym, czyli tzw. gitary archtop. Z czasem jego produkty zaczęły dobrze się sprzedawać.

Chociaż odnosił sukcesy, Gibson zdecydował się w 1902 roku sprzedać swoją firmę grupie inwestorów, którzy założyli Mandolin-Guitar Manufacturing Company Limited. Lutnik użyczył swojego nazwiska w zamian za korzystną umowę licencyjną, a do tego nadal brał czynny udział w projektowaniu instrumentów.

Nowi menedżerowie kontynuowali innowacyjne podejście, rewolucjonizując świat gitar. Niestety, Gibson nie był świadkiem rozkwitu swojej marki – zmarł w 1918 roku, a firma zaczęła dynamicznie się rozwijać w latach 20. XX wieku. Jednymi z największych osiągnięć były wynalazki Tedda McHugh, który stworzył regulowany pręt kratownicy i mostek o regulowanej wysokości.

Firma wyróżniała się także nowatorskim podejściem do marketingu. Na początku XX wieku Gibson rozwijał sieć współpracy z nauczycielami, oferując im korzystne zniżki na sprzęt, w zamian za polecanie i sprzedawanie instrumentów uczniom. Rozwiązanie było niezwykle rentowne, co niewątpliwie przyczyniło się do sukcesu marki.

W 1935 roku firma zaprezentowała światu pierwszy własny model gitary elektrycznej typu Lap-Steel, czyli EH-150 z hawajskim brzmieniem,

Gibson EH-150

a rok później ES-150, z bardziej hiszpańskim charakterem.

Gibson ES-150

Ponieważ instrumenty tego typu w tamtych czasach wzbudzały ogromne zainteresowanie, marka skupiła się na właśnie na nich.

Dużym przełomem był oczywiście wybuch II Wojny Światowej. W 1944 roku firma została kupiona przez Chicago Musical Instrument Company, przewidując boom na gitary elektryczne. W kolejnych dekadach powstały jedne z najsłynniejszych modeli marki.

W 1950 roku prezesem został Ted McCarty objął stanowisko prezesa Gibsona, napędzając rozwój innowacji.

Ted McCarty

Pod jego patronatem inżynierowie opracowali m.in. przetwornik P-90

P-90

oraz stworzyli ES-5 (pierwszą gitarę elektryczną z potrójnym przetwornikiem).

1956_Gibson ES-5 Switchmaster

Więcej o tym możesz przeczytać w naszym artykule: „Gitara elektryczna – historia”.

W 1952 roku Gibson oficjalnie nawiązał współpracę z gitarzystą jazzowym Les Paulem, jednym z najsłynniejszych muzyków tamtych czasów, celem stworzenia modelu sygnowanego.

Les Paul (Lester William Polsfuss)

W praktyce działał on już z McCartym od lat. W latach 40. razem stworzyli pierwszą gitarę typu solidbody, czyli legendarny prototyp „The Log”.

„The Log”

Ponieważ Fender, największy konkurent marki, rósł w siłę, wynalazcy wspólnie pracowali nad nowym modelem solidbody z pojedynczym wycięciem, który miał zawojować rynek. Tak powstał kultowy Gibson Les Paul.

W 1957 roku Gibson nabył markę Epiphone. Firma w latach 30. rywalizowała z producentem, ale popadła w problemy finansowe. Stała się submarką oferującą budżetowe warianty znanych modeli Gibsona, ale później w ofercie uwzględniono także oryginalne projekty.

Lata 50.-60. były niewątpliwie złotym okresem dla marki ze „złotą” serią gitar modelu Gibson Les Paul Standard, uważanych współcześnie za „Święte Gralle” wśród instrumentów muzycznych, podobnie jak skrzypce słynnego Stradivariusa.

1959 Gibson Les Paul

Gitary tego modelu i z tego rocznika są warte dziś kilkaset tysięcy dolarów! Grali na nich kultowi muzycy (Keith Richards, Jimmy Page, Eric Clapton, George Harrison, Paul Kossoff, Peter Green, Duane Allman, Joe Perry, a współcześnie Slash, Zakk Wylde, czy Kirk Hammet).

Później pojawiły się pierwsze zgrzyty. W 1961 roku odnowiona wersja Les Paula wykonana bez konsultacji z muzykiem tak mu się nie spodobała, że zażądał usunięcia jego nazwiska. Mimo to sprzedaż nadal była świetna – w 1965 roku sprzedano ponad 100 000 gitar. Rok później McCarty opuścił firmę, co zapoczątkowało poważniejsze problemy. W 1969 roku macierzysta firma marki, Chicago Musical Instruments, została sprzedana południowoamerykańskiemu konglomeratowi piwowarskiemu, a w 1974 roku Gibson stał się częścią Norlin Industries. Złe zarządzanie doprowadziło do spadku jakości instrumentów, przez co znów ogromną popularnością cieszyły się modele z lat 60.

Problemy z tym, by nadążyć za wymaganiami gitarzystów lat 80. doprowadziły do tego, że w 1986 roku Gibson praktycznie zbankrutował. W tym samym roku firma została kupiona za 5 milionów dolarów przez Davida Berrymana, a nowym dyrektorem generalnym został Henry Juszkiewicz. Ponownie skupiono się na jakości oraz produkcji najpopularniejszych modeli. Pomocne było też wypromowanie nieco zapomnianego Les Paul Standard przez Slasha, gitarzystę Guns’n’Roses.

W kolejnych latach Gibson zaczął kupować mniejsze firmy, takie jak m.in. Baldwin, Steinberger czy Kramer. Po stagnacji w kwestii innowacji marka ponownie zdecydowała się wprowadzać nowe propozycje, niestety, głównie nieudane. W efekcie w 2018 roku firma znów miała poważne problemy finansowe. Przed bankructwem ocalił ją fundusz hedgingowy KKR oraz zmiana zarządu.

Chociaż droga marki była wyboista, na ten moment wszystko wskazuje na to, że będzie utrzymywać swój kultowy status.

Najważniejsze daty w historii marki Gibson

  • 1902 – Orville Gibson zakłada firmę Gibson Mandolin-Guitar Mfg. Co., Ltd.
  • 1936 – wprowadzenie na rynek modelu ES-150, czyli pierwszej gitary elektrycznej z pełnowymiarowym pudłem rezonansowym.
  • 1952 – powstaje Les Paul, czyli jeden z najsłynniejszych modeli gitar elektrycznych w historii.
  • 1958 – na rynek wprowadzony zostaje Explorer, czyli jeden z pierwszych modeli gitar elektrycznych o futurystycznym kształcie.
  • 1959 – powstaje model SG (Solid Guitar), czyli odnowiona wersja Les Paula, od której odciął się sam muzyk.
  • 1969 – Gibson został zakupiony przez konglomerat Norlin Corporation.
  • 1975 – wznowiono produkcję modelu Les Paul w tradycyjnym wzornictwie, jako Les Paul Standard.
  • 2002 – Gibson świętuje 100-lecie istnienia marki.
  • 2018 – Gibson ogłasza upadłość z powodu problemów finansowych.
  • 2020 – Gibson się ponownie odradza, a na rynek wprowadzona zostaje seria Original Collection, oferująca klasyczne, najpopularniejsze modele marki.

Gibson współcześnie

Współcześnie Gibson po wielu trudnościach ustabilizował swoją sytuację. Najlepszym rozwiązaniem był powrót do klasyki, czyli skupienie się na kultowych, najsłynniejszych modelach, głównie z lat 50. i 60. Firma cały czas cieszy się uznaniem wśród muzyków, w szczególności rockowych, metalowych i heavy metalowych, którzy chętnie korzystają z charakterystycznego, mocnego brzmienia Gibsonów. Nadal jest uznawana za ikonę w branży, a instrumenty sygnowane jej logo są jednymi z kosztowniejszych – w szczególności oryginały vintage.

Na przestrzeni lat wielu słynnych artystów grało na instrumentach Gibsona, w tym m.in. Bill Monroe, Roy Rogers, Jimi Hendrix, Bob Dylan, Jimmy Page, Slash, Angus Young (AC/DC), Joe Perry (Aerosmith), Pete Townshend (The Who), Chuck Berry, Eric Clapton czy Frank Zappa.

Słynne instrumenty Gibson

Gibson wypuścił na rynek wiele kultowych już modeli gitar elektrycznych. Były powszechnie wybierane przez artystów i muzyków z całego świata, ze względu na swoje unikalne brzmienie, innowacyjne rozwiązania oraz efektowny wygląd. Przybliżamy kilka najważniejszych modeli:

  • Gibson Les Paul (1952) – model sygnaturowy stworzony we współpracy ze słynnym muzykiem Lesem Paulem, który zrewolucjonizował rynek gitar elektrycznych.

    Gibson Les Paul 1952

    Posiada pełnowymiarowe pudło rezonansowe, cienki, ale solidny korpus i charakterystyczne humbuckery. Więcej o gitarze przeczytasz we wpisie: „Les Paul vs. Stratocaster – porównanie modeli gitar!”;
  • Gibson SG (1961) – pierwotnie został zaprezentowany jako odnowiona wersja Les Paula, ale ponieważ zmiany zostały wprowadzone bez konsultacji z muzykiem, nie wyraził zgody na sygnowanie modelu jego nazwiskiem.

    Gibson SG 1961 (reissue)

    Instrument ma bardziej lekki, odświeżony design;
  • Gibson Flying V (1958) – jeden z pierwszych awangardowych model, o nietypowym, futurystycznym kształcie korpusu przypominającym literę V.

    Gibson Flying V (1958)

    Początkowo zupełnie nie przekonał do siebie odbiorców, ale z czasem został odkryty na nowo i stał się prawdziwym hitem, w szczególności wśród gitarzystów rockowych i metalowych;
  • Gibson ES-335 (1958) 

    Gibson ES-335 (1958)

    Pierwszy model hybrydowy, łączący cechy gitary elektrycznej i akustycznej, z półakustycznym korpusem z komorami rezonansowymi i dwoma humbuckerami;
  • Gibson Explorer (1958) – podobnie jak Flying V, model wyróżniał się nietypowym kształtem, przypominającym w tym przypadku literę X.

    Gibson Explorer (1958) reissue

    Również został doceniony dopiero po czasie, także przez muzyków lubiących cięższe brzmienia.

Dlaczego warto wybierać instrumenty marki Gibson?

Gitary elektryczne marki Gibson nie bez powodu cieszą się dużym powodzeniem wśród profesjonalnych muzyków i amatorów.  Producent z tak długą historią i tradycją to gwarancja wysokiej jakości wykonania, potwierdzonej przez pokolenia pasjonatów.

Zakup sprzętu Gibson jest niezwykle opłacalny, ponieważ oferuje takie cechy, jak:

  • unikalne brzmienie – gitary Gibson mają niezwykłe, niepowtarzalne, wyraziste brzmienie. Wyróżniają się doskonałą projekcją dźwięku. Doskonale sprawdzają się w różnych gatunkach muzycznych, ale ze względu na swój charakter są idealne dla gitarzystów rockowych, metalowych i heavy metalowych;
  • świetna grywalność – udoskonalane przez lata projekty zapewniają wspaniałą przyjemność podczas gry;
  • wytrzymałość – sprzęt jest wykonany z materiałów bardzo dobrej jakości, z zachowaniem najwyższych standardów produkcji, przez co jest wyjątkowo odporny na intensywną eksploatację, częsty transport itp.;
  • estetyczny design – kultowe już projekty gitar cieszą wzrok i idealnie dopełniają wizerunek sceniczny.

Wiele modeli Gibsona z czasem tylko zyskuje na wartości, dlatego zakup instrumentu jak najbardziej można potraktować jako inwestycję. Jeśli będzie się odpowiednio dbać o sprzęt, istnieje duża szansa na to, że z czasem ewentualnie korzystnie da się go sprzedać.

Wynajem instrumentów Gibson online – jak to działa i dlaczego warto?

Marzy Ci się Gibson, ale nie masz jeszcze potrzebnych środków, nie możesz zdecydować się na konkretny model albo z innych względów odkładasz zakup w czasie? Idealnym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług wypożyczalni sprzętu muzycznego online Vibe!

Posiadamy szeroki wybór gitar marki Gibson, które udostępniamy w ramach niewysokiego miesięcznego abonamentu. Przejrzysta, opłacalna umowa pozwoli Ci korzystać w określonym czasie z wybranego instrumentu. Wszystkie formalności załatwisz zdalnie, a gitarę odbierzesz od kuriera albo w najbliższym partnerskim sklepie muzycznym.

Po upływie minimalnego okresu najmu można oddać lub wymienić wypożyczony model, ale jeśli wyjątkowo się spodobał, wystarczy przedłużyć umowę. Do tego dajemy też opcję wykupu na własność – wystarczy spłacić sprzęt do końca w ratach (świetna alternatywa dla pożyczki czy zakupu na raty) albo wpłacić z góry ustaloną kwotę.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą gitar, wśród których można znaleźć wiele modeli kultowej marki Gibson!

 

Gitary elektryczne (1933)

Gitary basowe (424)

Wzmacniacze gitarowe (242)

Powiązane Artykuły