Sprzęt / Producenci

Historia marki KORG

KORG jest jedną z najważniejszych marek na rynku instrumentów cyfrowych, w szczególności klawiszowych. Ten japoński producent działający już od ponad sześciu dekad miał i nadal ma ogromny wpływ na rozwój muzyki elektronicznej. Słynie z innowacyjnych sprzętów, które pozwalają odkrywać nowe brzmienia. Od lat są one wykorzystywane przez pasjonatów, a także profesjonalistów – artystów czy twórców muzyki i efektów do filmów. Przybliżamy historię marki KORG oraz przedstawiamy jej najsłynniejsze instrumenty!

Geneza powstania marki KORG

Firma została założona 28 sierpnia 1963 roku przez Tsutomu Katoh i Tadashiego Osanai jako Keio Electronic Laboratories. Nazwa stanowiła nawiązanie do lokalizacji pierwszych biur, które były położone w pobliżu linii kolejowej „Keio” w Tokio.

Pierwszym produktem wypuszczonym na rynek w 1963 roku była elektromechaniczna maszyna perkusyjna Donca-Matic DA-20.

KORG Donca Matic DA-20

Produkcję instrumentów klawiszowych rozpoczęto w 1967 roku, kiedy powstał pierwszy model sygnowany nazwą KORG (połączenie japońskiego Keio i angielskiego organ, czyli organy).

Przełomowym momentem była produkcja pierwszego monofonicznego syntezatora w 1973 roku, którym był model Mini-Korg 700.

Mini KORG 700

Instrument osiągnął sukces na rynku i przyczynił się do skupienia uwagi na tym kierunku.

Zgodnie z dewizą marki, ma ona tworzyć instrumenty, które sprawiają, że „muzyka jest zabawą”. Głównym celem jest produkcja sprzętów pozwalających osiągnąć nowe brzmienia i pomagających nie tylko przy komponowaniu utworów, ale też odgrywaniu ich na żywo. KORG wprowadził na rynek wiele innowacji, takich jak np. pierwszy syntezator w Japonii czy pierwszy na świecie tuner igłowy.

Najważniejsze premiery w historii marki KORG

  • 1963 – Donca-Matic DA-20 (pierwszy produkt – elektroniczna perkusja)
  • 1972 – organy KORG (pierwszy instrument klawiszowy)
  • 1977 – KORG Tape Echo Units (SE500 i SE300)
  • 1978 – KORG MS20 oraz KORG Quartz tuners (440, 441, 442 i 443)
  • 1981 – KORG PolySix
  • 1983 – KORG Poly-800
  • 1988 – KORG M1 (pierwsza muzyczna stacja robocza, czyli rozbudowany syntezator z sekwenserem)
  • 1989 – seria Wavestation
  • 1991 – KORG Soundlink
  • 1993 – KORG Wavedrum
  • 1996 – KORG Trinity (seria najpopularniejszych na świecie stacji roboczych)
  • 1998 – KORG D8
  • 1999 – KORG Triton oraz Electribes
  • 2001 – KORG KARMA (pierwszy na świecie aranżer nowej generacji z automatycznym akompaniamentem)

KORG współcześnie

Obecnie prezesem KORG Inc. jest Seiki Kato. Główna siedziba korporacji znajduje w Tokio. Firma posiada również oddziały w innych częściach kraju, m.in. w Fukuoce, Osace i Nagoi.

KORG przez całą swoją działalność tworzył trendy i wytyczał ścieżki dla rozwoju instrumentów elektronicznych. Stanowi konkurencję dla takich gigantów jak np. Yamaha, Roland czy Casio. Firma stawia na wysokiej jakości wykonanie oraz współpracę z artystami i twórcami. Często proponuje niekonwencjonalne rozwiązania, ale zawsze upewnia się, że są one ciekawe oraz przystępne dla odbiorców. Marka opisuje swoje produkty jako „odzwierciedlenie pomysłów i wartości” artystów i entuzjastów muzyki.

Instrumenty KORG zostały docenione przez liczne sławy i popularne zespoły. Na liście sympatyków znajdują się m.in.: Jean-Michel Jarre, Daft Punk czy Nine Inch Nails.

Obecnie w asortymencie marki można znaleźć:

  • organy cyfrowe,
  • pianina cyfrowe,
  • keyboardy,
  • syntezatory,
  • efekty gitarowe,
  • tunery,
  • miksery audio,
  • kontrolery MIDI,
  • Groove Boxy,
  • urządzenia do nagrywania dźwięku,
  • specjalistyczne oprogramowanie.

Słynne instrumenty KORG

Na przestrzeni lat marka KORG wypuściła na rynek szereg przełomowych instrumentów, które jako pierwsze dawały dostęp do nowych, innowacyjnych rozwiązań i funkcji. Wśród najsłynniejszych i najpopularniejszych można wymienić takie modele jak:

  • KORG MS-20 – kultowy już analogowy syntezator z 1978 roku.

    KORG MS 20

    Był ceniony ze względu na swoją wszechstronność i ogromne możliwości co do tworzenia szerokiej gamy dźwięków;
  • KORG M1 – rozbudowany syntezator z sekwencerem z 1988 roku, jako jeden z pierwszych wykorzystujący technologię wielooscylacyjną (PCM).

    KORG M1

    Oferował wiele realistycznych brzmień instrumentów akustycznych. Cieszył się dużym powodzeniem w latach 80. i 90.;
  • KORG Triton – syntezator z 1999 roku, który mógł być wykorzystywany także jako stacja robocza.

    KORG Triton

    Posiadał wiele zaawansowanych funkcji i efektów dźwiękowych. Był powszechnie wykorzystywany przy tworzeniu muzyki elektronicznej oraz hip-hopu. Nowoczesne wersje nadal są zaliczane do jednych z najpopularniejszych stacji roboczych na świecie;
  • KORG Kronos – flagowa stacja robocza z 2011 roku, przeznaczona do profesjonalnej produkcji muzyki.

    KORG KRONOS

    Do dzisiaj jest wykorzystywana przez najlepszych specjalistów z branży, od kompozytorów, aż po wielkich producentów muzycznych;

Dlaczego warto wybierać instrumenty marki KORG?

Sprzęt muzyczny KORG cieszy się renomą na całym świecie. Z instrumentów tej firmy korzystają najlepsi producenci, co samo w sobie stanowi już świetną rekomendację. W ofercie dostępne są modele w różnych przedziałach cenowych, dlatego nawet osoby początkujące czy dysponujące skromniejszym budżetem również mogą znaleźć coś dla siebie. Niezależnie od tego, który model się wybierze, ma się gwarancję wspaniałego dźwięku i świetnej grywalności.

Największymi zaletami instrumentów marki KORG są niewątpliwie:

  • wysoka jakość wykonania – do produkcji wykorzystywane są wyłącznie najlepsze gatunkowo materiały, co ma ogromny wpływ na trwałość sprzętu, a także jego funkcjonalność i wygląd;
  • wyjątkowe brzmienie – wieloletnie doświadczenie w tworzeniu instrumentów elektronicznych gwarantuje zróżnicowany, zniuansowany dźwięk niesamowitej jakości, który można wykorzystać w rozmaitych gatunkach muzycznych, a także przy tworzeniu efektów filmowych;
  • trwałość – instrumenty KORG są solidnie wykonane, przez co dobrze znoszą częste, długie sesje w studiu czy na scenie. Z powodzeniem mogą być regularnie transportowane, wykorzystywane na koncertach i intensywnie eksploatowane przy tworzeniu muzyki. Przez to nie tylko są niezawodne przez wiele lat, ale też wolno tracą na wartości, dlatego z czasem w razie potrzeby można je korzystnie sprzedać;
  • świetny stosunek ceny do jakości – produkty od tego japońskiego producenta nie należą do najtańszych, ale katalog uwzględnia warianty w różnych przedziałach cenowych. Coś dla siebie znajdzie zarówno wysokiej klasy profesjonalista, jak i hobbysta tworzący w zaciszu swojego domowego studia. Zakup takiego sprzętu to niezwykle opłacalna inwestycja, ponieważ jest on zdecydowanie wart swojej ceny;
  • przyjemna obsługa i nowoczesne funkcje – sprzęt KORG słynie ze swojej innowacyjności. Zastosowane w nim rozwiązania sprawiają, że oferują doskonałą grywalność oraz dają wiele wspaniałych możliwości;
  • estetyczny wygląd – design instrumentów jest gustownie elegancki, z nutą nowoczesności. Z tego względu sprzęt wspaniale prezentuje się w studiu, w domu, a także na scenie. Jak najbardziej można też wyeksponować go np. w teledysku.

Interesują Cię produkty tej marki? Sprawdź nasz artykuł „Pianino KORG”, by dowiedzieć się, dlaczego warto zdecydować się na pianino cyfrowe od tego producenta.

Wynajem instrumentów KORG online – jak to działa i dlaczego warto?

Zastanawiasz się nad instrumentem marki KORG, ale z jakiegoś powodu nie możesz jeszcze zdecydować się na zakup? Jeśli nie posiadasz odpowiednich środków albo np. masz dylemat, który model syntezatora lub pianina cyfrowego będzie najlepszy, skorzystaj z usług wypożyczalni sprzętu muzycznego online Vibe!

Oferujemy szeroki wybór różnorodnych produktów tej słynnej japońskiej marki. Ponieważ stawiamy na najwyższą jakość, nie mogło u nas zabraknąć sprzętów sygnowanych tym logo. Wybierz interesujący Cię model, a udostępnimy Ci go w ramach niewysokiego miesięcznego abonamentu (im dłuższy czas trwania umowy, tym niższa opłata). Odbierzesz go w wybranym partnerskim sklepie muzycznym albo prosto z rąk kuriera.

Po upłynie minimalnego okresu najmu masz kilka opcji do wyboru. Możesz oddać albo wymienić instrument albo przedłużyć umowę. Sprzęt wyjątkowo przypadł Ci do gustu? Może być Twój – wykupisz go wpłacając ustaloną kwotę w ramach jednej wpłaty albo spłacając jego wartość w ratach.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszych instrumentów, wśród których znajdziesz wiele modeli m.in. syntezatorów, keyboardów, pianin cyfrowych czy stacji roboczych. Wybierz markę KORG po lewej stronie, by wyświetlić interesujące Cię modele!

 

Wynajmuj z Vibe!

Syntezatory dźwięku (214)

Stacje robocze (21)

Keyboardy (95)

Powiązane Artykuły