Sprzęt / Producenci

Historia marki PRS – zobacz, jak zaczynał ten producent!

Fender i Gibson są jednymi z najstarszych i najsłynniejszych marek gitar elektrycznych (istnieją od 1946 i 1902 roku). W zestawieniach najlepszych producentów pojawiają się jednak także firmy założone znacznie później. Jedną z nich jest marka stworzona przez Paula Reeda Smitha dopiero w latach 80. Jak to się stało, że ten stosunkowo nowy producent dołączył do reprezentantów najwyższego szczebla? Przybliżamy, jaka jest historia marki PRS!

Geneza powstania marki PRS

Paul Reed Smith (ur. 18 lutego 1956 r.) ukończył Bowie High School w 1974 r., a następnie przez krótki czas uczęszczał do St. Mary’s College of Maryland. W tym czasie rozpoczął swoją karierę jako gitarzysta. Później opuścił szkołę i skontaktował się z Tedem McCartym, byłym prezesem firmy Gibson. Swoją pierwszą gitarę skonstruował na studiach w 1975 roku. Wcześniej pracował w serwisie gitar, gdzie zdobył potrzebną wiedzę i umiejętności.

Przez kolejne 10 lat Smith eksperymentował z m.in. zastosowaniem różnych gatunków drewna czy kształtami korpusu, chcąc stworzyć własny, idealny projekt gitary elektrycznej. Chciał stworzyć coś łączącego najlepsze cechy Gibsonów i Fenderów, z oryginalnym kształtem korpusu (inspirowanym stratocasterem i Les Paulem). Ponieważ był otwarty na innowacje i nowoczesne metody, zerwał z nieco ograniczającym przywiązaniem do tradycji.

Zaczął od testowania swoich tworów samodzielnie, a także próbował je przekazywać różnym artystom po koncertach. Zanim instrumenty były sygnowane jego imieniem, pierwszą zamówioną gitarę przygotował dla Petera Framptona. Z czasem udało mu się zdobyć zainteresowanie innych znanych muzyków, takich jak m.in. Al Di Meola, Ted Nugent czy Carlos Santana.

Po zdobyciu kilku ważnych klientów i udanym wyjeździe na targi NAMM Smith wyruszył w trasę, odwiedzając różnych dilerów na wschodnim wybrzeżu ameryki. Zebrał tyle zamówień, że był w stanie otworzyć własną fabrykę w Annapolis (w stanie Maryland) w 1985 roku. Wtedy oficjalnie powstała marka Paul Reed Smith Guitars. W tym samym czasie zaczął produkcję własnych przetworników, co pozwoliło stworzyć także unikalne brzmienie instrumentów.

Już rok później produkcja zdecydowanie przyspieszyła. W ciągu najbliższych kilku lat oferta zaczęła się rozszerzać. Rozpoznawalnym motywem marki stały się wizerunki ptaków umieszczane na podstrunnicy.

W następnej dekadzie PRS eksperymentował z designem, tworząc takie ekstrawaganckie, kolekcjonerskie serie jak np. Dragon, z rzeźbionym drewnem i inkrustacją z motywem smoka. Później wypuszczono kolejne udane linie, takie jak Custom czy Private Stock. Były tworzone z największą dbałością o szczegóły, przez co wybrane modele uchodzą za prawdziwe perełki i esencję doskonałości.

W ramach współpracy z McCarty’m Smith stworzył model stanowiący swoisty hołd, czyli gitarę z podwójnym humbuckerem sygnowaną jego nazwiskiem. Stanowiła podstawę dla linii niezwykle popularnych instrumentów, z których wiele nadal jest dostępnych w sprzedaży.

Do 2001 roku PRS była marką gitar klasy premium. Firma otrzymywała jednak wiele próśb o wypuszczenie tańszych odpowiedników, w szczególności modelu sygnowanego nazwiskiem Carlosa Santany. Przez to wypuszczono linię SE, dedykowaną gitarzystom o skromniejszym budżecie, która reprezentuje doskonały stosunek ceny do jakości.

Jednym z trudniejszych momentów w historii PRS był rok 2000, kiedy prowadzono na rynek model Singlecut, inspirowany Les Paulem. Chociaż tak naprawdę nie było to niczym nowym w branży, Gibson wystosował pismo z wnioskiem o zaprzestanie produkcji tego modelu – sukces firmy stanowił zagrożenie. W tym samym roku gigant złożył również pozew o naruszenie znaku towarowego. PRS odpowiedział pozwem, a cała branża z zapartym tchem obserwowała rozwój wydarzeń. Batalia sądowa trwała aż 6 lat, ale w efekcie zakończyła się wyrokiem przychylnym PRS. Model Singlecut jest produkowany nadal, aż po dziś dzień.

W kolejnych latach gitary PRS zdobywały liczne nominacje i nagrody w prestiżowych plebiscytach, takich jak m.in. MIPA Awards. Marka dalej współpracuje ze znanymi muzykami oraz tworzy instrumenty wysokiej jakości, cenione przez gitarzystów z całego świata.

Najważniejsze daty w historii marki PRS

  • 1985 – stworzenie pierwszej fabryki i założenie PRS Guitars przez Paula Reeda Smitha w Annapolis, Maryland, USA.
  • 1987 – stworzenie modelu gitary PRS Custom 24, który stał się jednym z najsłynniejszych produktów firmy.
  • 1990 – premiera modelu PRS CE (Classic Electric), łączącego wysoką jakość z niską ceną.
  • 1994 – wypuszczenie modelu PRS Santana SE, sygnowanego nazwiskiem Carlosa Santany.
  • 2000 – wprowadzenie do oferty akcesoriów, takich jak np. wzmacniacze i przetworniki.
  • 2008 – otwarcie nowoczesnej fabryki PRS Guitars w Stevensville, Maryland.
  • 2010 – stworzenie modelu 408 z czterema przetwornikami.
  • 2015 – premiera limitowanej edycji modelu Custom 24 z okazji 30. rocznicy założenia firmy.
  • 2016 – stworzenie modelu PRS Silver Sky we współpracy z Johnem Mayerem.
  • 2020 – 35-lecie marki.

PRS współcześnie

PRS jest marką, która cały czas się rozwija. Klasyczne rozwiązania są traktowane jako solidna podstawa, ale projektanci śmiało eksperymentują i nie stronią od innowacji. Obecnie producent poświęca sporo uwagi akcesoriom gitarowym, takim jak np. pedały do efektów. Wszystkie produkty niezmiennie reprezentują wysoką jakość wykonania.

Na gitarach PRS grało i gra wiele słynnych muzyków, takich jak m.in. Carlos Santana, John Mayer, John McLaughlin, Al Di Meola czy Jimmy Page.

Słynne instrumenty PRS

Marka PRS wypuściła na rynek wiele świetnych modeli gitar. Kilka z nich szczególnie zdobyło popularność na całym świecie. Na wyróżnienie na pewno zasługują takie modele, jak m.in.:

  • PRS Custom 24 (1985) – pierwszy projekt, stworzony w pełni przez Paula Reeda Smitha, łączący tradycyjny design z nowoczesnymi rozwiązaniami;

    PRS Custom 24

  • PRS Santana Signature (1988) – pierwszy głośny model sygnaturowy, stworzony we współpracy ze słynnym Carlosem Santaną.

    PRS Santana Signature

    Stanowi zmodyfikowany, dodatkowo ozdobiony model PRS Custom 24. Ma charakterystycznie ciepłe, bogate brzmienie;
  • PRS McCarty (1994) – model stworzony we współpracy z Tedem McCarty’m, byłym prezesem Gibsona, który stał się mentorem Smitha.

    PRS McCarty

    Wyróżnia się wspaniałym brzmieniem i niesamowitą jakością wykonania;
  • PRS SE Custom 24 (2001) – linia budżetowa, która zyskała ogromną popularność na rynku.

    PRS SE Custom 24

    Odpowiednik jednego z najważniejszych modeli, który ma przystępną cenę, ale nadal jest świetnie wykonany.

Dlaczego warto wybierać instrumenty PRS?

Gitary elektryczne PRS, a także dostępne od niedawna w ofercie akcesoria, nie bez powodu cieszą się uznaniem wśród muzyków z całego świata. Do największych zalet produktów tej marki zaliczają się m.in.:

  • wysoka jakość wykonania – wszystkie produkty PRS, także te z linii budżetowych, są wytwarzane z wykorzystaniem dobrych gatunkowo materiałów, z dbałością o nawet najmniejsze szczegóły. Świetną jakość gwarantują wysokie standardy produkcji oraz zespół wykwalifikowanych, doświadczonych fachowców czuwających nad każdą linią instrumentów;
  • wyjątkowe brzmienie – gitary PRS słyną ze swojej ciepłej, przyjemnej, harmonijnej barwy. Odpowiednio dobrane drewno, autorskie przetworniki oraz szereg innowacji pozwoliły uzyskać unikalny, charakterystyczny dźwięk;
  • trwałość i duża wartość – chociaż większość gitar PRS ma dość wysokie ceny, zakup takiego sprzętu to dobra inwestycja. Jest wyjątkowo trwały i ma długą żywotność, przez co wolno traci na wartości. Rzadsze, starsze modele w dobrym stanie mogą na niej zyskiwać. Dzięki temu w przyszłości w razie potrzeby można korzystnie sprzedać sprzęt;
  • efektowny design – w kolekcji gitar PRS można znaleźć jedne z najciekawszych projektów. Charakterystyczna inkrustacja z ptakami na podstrunnicy to wyjątkowa ozdoba, która sprawia, że modele tej marki są od razu rozpoznawalne.

Gitara PRS miałaby być Twoim pierwszym instrumentem tego typu? Sprawdź nasz poradnik: „Gitara elektryczna dla początkujących – doradzamy jaką wybrać!”.

Wynajem instrumentów PRS online – jak to działa i dlaczego warto?

Marzysz o własnej gitarze PRS? Masz już wybrany model, ale nie masz na razie środków na jego zakup albo z innych powodów musisz jeszcze się z tym wstrzymać? A może jeszcze nie wiesz, który wariant będzie dla Ciebie najlepszy? We wszystkich tych przypadkach jest jedno dobre rozwiązanie – wynajem instrumentu.

Vibe jest wypożyczalnią sprzętu muzycznego online z szeroką, rozbudowaną ofertą. Posiadamy duży wybór gitar od różnych producentów, w tym też od PRS. Znajdź odpowiedni model i wynajmij go na wybrany okres w ramach niewysokiego miesięcznego abonamentu. Wszystkie formalności dopełnisz zdalnie, a gitarę odbierzesz w najbliższym partnerskim sklepie muzycznym albo prosto z rąk kuriera.

Po zakończeniu umowy możesz oddać lub wymienić sprzęt. Jeśli wyjątkowo Ci się spodoba, możesz przedłużyć najem lub wykupić instrument na własność – dalej spłacając raty albo wpłacając z góry ustaloną kwotę.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą gitar, w której dostępne są także modele PRS.

 

Gitary elektryczne (1933)

Gitary elektro-akustyczne (493)

Wzmacniacze gitarowe (242)

Powiązane Artykuły