Najlepsze praktyki, Nauka gry

Medytacja a gra na instrumencie

Medytacja a gra na instrumencie

Niestety, przyszło nam żyć w ciekawych czasach. Każdego dnia musimy mierzyć się nie tylko np. z problemami w pracy czy prywatnymi rozterkami. Aktualnie jesteśmy świadkami ważnych historycznych wydarzeń, a zalew informacji, niepokojące doniesienia i lęk o przyszłość tylko dodatkowo potęgują stres. Przez to wiele osób stara się znaleźć skuteczny sposób na to, by odzyskać równowagę i spokój. Medytacja to bardzo popularne zagadnienie, ale nie każdy wie, że można ją uprawiać także grając na instrumencie. Wyjaśniamy, dlaczego w wolnej chwili warto oddać się muzyce!

Podobieństwa między medytacją a grą na instrumencie

Termin „medytacja” odnosi się do różnych praktyk, które zwykle mają na celu okiełznać umysł i ciało czy też doprowadzić do osiągnięcia odmiennego stanu świadomości. Istnieje wiele odmian i sposobów medytacji, które przyjmują najróżniejszą formę (np. relaksacji albo wręcz przeciwnie, aktywności). Stosowane są już od czasów antycznych, ponieważ w dużej mierze stanowią część tradycji religijnych i duchowych, przede wszystkim wywodzących się z tradycji Wschodu, m.in. buddyzmu, taoizmu, konfucjanizmu, hinduizmu czy dżinizmu.

Współcześnie medytacja cieszy się dużym zainteresowaniem, ponieważ w większości przypadków stanowi trening umysłu, który ma dodatkowo efekt uspokajający i pomaga skierować uwagę do wnętrza, zwiększając samoświadomość. Przez to jest idealnym remedium na przemęczenie, stres i przebodźcowanie. Prawidłowe, ortodoksyjne wręcz praktykowanie medytacji jest jednak wyjątkowo trudną sztuką, która można opanować dopiero po latach treningów. Aby jednak zacząć odczuwać jej pozytywne skutki, nie trzeba być tybetańskim mnichem, który potrafi wejść w kilkugodzinny trans.

Medytacja może przyjmować najróżniejsze formy i jednym z najprzyjemniejszych sposobów na jej uprawianie jest gra na instrumencie. Muzyka ma niezwykły wpływ na umysł – chociaż wielu osobom towarzyszy na co dzień, może mieć też wymiar bardziej uroczysty (np. w kościele, czy w filharmonii), a nawet w pewnym sensie rytualny (np. w klubie, gdzie zachęca do tańca i aktywności społecznych). Dla wielu osób jest jednak przede wszystkim sposobem na relaks i odstresowanie się, ponieważ potrafi skutecznie uspokoić umysł, ale też dodać energii, świadomiej przepracować trudne emocje (np. głośne, szybkie utwory pozwalają w bezpieczny sposób uwolnić gniew). Ciekawym zjawiskiem jest także to, że muzyka pomaga się skupić – uczniowie często słuchają jej podczas nauki.

Gra na instrumencie

Jak widać, samo obcowanie daje już wiele korzyści, a jeszcze więcej daje aktywny udział, czyli gra. Można bowiem wskazać bezpośrednie powiazania muzyki z medytacją. Odnosi się to nie tylko do tego, że mnichom często towarzyszą gongi czy dzwonki koshi. Istnieje np. japońska odmiana Suizen, w której dźwięk odgrywa ogromną rolę. Praktyka polega na grze na bambusowym flecie z pięcioma otworami (shakuhachi) – najważniejszy nie jest jednak poziom artystyczny wykonania, ale kontrola ciała, oddechu i umysłu, która ma doprowadzić do tego, by połączyły się w jedność. Nie jest to więc tylko zwykły trening gry na instrumencie, ale przede wszystkim praca nad sobą oraz swoją duchowością.

Medytacja i gra na instrumencie są podobnymi aktywnościami, ponieważ w obu przypadkach następuje:

  • skupienie umysłu i trening mózgu,
  • kontrola ciała,
  • praca nad oddechem,
  • zwiększenie samoświadomości,
  • uwolnienie umysłu, zapominanie o problemach doczesnych.

Idealnym stanem w medytacji jest całkowite wyciszenie myśli – dla osób początkujących osiągnięcie go jest niezwykle trudne. Z tego względu podczas praktyki na początku najpierw stara się na czymś skupić, np. oddechu, liczeniu czy przekładaniu koralików. Aktywnością tą jak najbardziej może być także uderzanie klawiszy, szarpanie strun, wciskanie przycisków itp. Podczas gry w pewnym momencie można wręcz stać się jednością z instrumentem, zanurzając się w muzyce. W ten sposób da się świetnie uspokoić myśli, przy okazji ćwicząc i rozwijając mózg.

Jak gra na instrumencie wpływa na mózg?

Liczne badania udowadniają, że gra na instrumencie ma pozytywny wpływ na mózg. Po pierwsze, aktywność tego typu poprawia samopoczucie, ponieważ pozwala skupić myśli na czymś innym (mechanizm obronny – dysocjacja), przyczynia się do uwalniania tzw. hormonów szczęścia oraz łagodzi objawy stresu (np. napięcie mięśni).

Neurologowie współcześnie dysponują sprzętem, który pozwala monitorować reakcje mózgu w czasie rzeczywistym. Podczas badania osób słuchających muzyki zauważono intensywną aktywację różnych obszarów. Już u słuchaczy zjawisko to było interesujące, ale obserwacja muzyków dopiero ujawniła coś niesamowitego.

Słuchanie muzyki zachęca mózg do aktywności, ale gra na instrumencie działa na niego niczym kompleksowy trening. Aktywuje każdy obszar, a w szczególności korę wzrokową, słuchową i ruchową. Do tego wymaga zdolności ruchowych, które są kontrolowane przez obie półkule – te są zresztą i tak mocno angażowane. Lewa półkula bowiem odpowiada za matematyczne, językowe zdolności (np. czytanie nut, kontrola tempa), zaś prawa za nowatorskie i kreatywne myślenie (np. komponowanie melodii, tworzenie własnej interpretacji utworu). Przez to usprawniona zostaje praca ciała modzelowatego, czyli mostu między półkulami. W efekcie mózg działa sprawniej także w innych okolicznościach, ponieważ potrafi rozwiązywać problemy bardziej efektywnie i kreatywnie.

Udowodniono, że muzycy dysponują lepszą pamięcią, sprawniej planują zadania, dobrze radzą sobie z organizacją itp. Nie trzeba jednak być profesjonalistą, by zacząć odczuwać pozytywny wpływ tego zajęcia – granie w ramach hobby jak najbardziej zda egzamin. Stanie się sposobem na medytację, która nie tylko pomoże się wyciszyć i uspokoić, ale też przy okazji przyczyni się do rozwoju kreatywności oraz będzie świetnym treningiem zdolności kognitywnych.

Więcej o korzyściach płynących z praktykowania takiej pasji znajdziesz w naszym artykule: „Gra na instrumencie jako hobby”.

Jaki instrument warto wybrać do medytacji?

Istnieje tak wiele różnych instrumentów, że można mieć dylemat, który z nich najlepiej sprawdzi się jako akcesorium do muzycznej medytacji. Na pewno dobrym wyborem będzie klasyka, czyli:

  • gitara (najlepiej akustyczna lub klasyczna),
  • pianino,
  • flet prosty,
  •  skrzypce

Warto jednak zwrócić uwagę na to, że sama gra na instrumencie powinna być przyjemna. Z tego względu najrozsądniej jest kierować się swoimi preferencjami. Kiedy z jakichś powodów np. gitara zupełnie nie przypadnie do gustu, a ćwiczenia będą męczące i irytujące, osiągnie się odwrotny skutek, niepotrzebnie dodając sobie kolejny czynnik stresogenny. Trzeba jednak pamiętać, że początki bywają trudne i nie można od razu się zniechęcać. Jeśli chce się na czymś grać, ale ma się kłopot z wyborem instrumentu, najlepiej jest samodzielnie, ze spokojem przetestować kilka opcji.

Jak zacząć naukę gry na instrumencie?

Kiedy wybierze się już instrument, trzeba odpowiednio się przygotować do nauki gry. Ta wiąże się nie tylko z ćwiczeniami praktycznymi, ale też z koniecznością przyswojenia teorii – poznaniem nut i akordów, analizą budowy instrumentu itp. Już na początku trzeba więc podjąć decyzję, czy chce się samodzielnie zmierzyć z tym wyzwaniem, czy znajdzie się odpowiedni kurs z nauczycielem (stacjonarny bądź online).

Niezależnie od tego, czy będzie się rozwijać swoje nowe zainteresowanie w domu czy na zajęciach, warto zaopatrzyć się w dodatkowe materiały edukacyjne. Przydatne będą nie tylko podręczniki, ale też aplikacje na smartfona, nagrania wideo (np. na serwisie YouTube), poradniki na blogach itp.

Ucząc się gry na instrumencie równocześnie trzeba też poznawać zasady pielęgnacji sprzętu. Adepci muszą zaopatrzyć się w dodatkowe akcesoria, a także powinni znać podstawy dotyczące czyszczenia, przechowywania i konserwacji.

Rozwijanie takiego hobby to temat rzeka. Sprawdź nasze artykuły, np.: „Pianino online – sprawdź, jak nauczyć się grać na pianinie” czy „Nauka gry na gitarze – ważna jest pasja, ale także cierpliwość”.

Na czym polega wynajem instrumentów online i dlaczego jest najbardziej opłacalny?

Przy nauce gry największym problemem jest zwykle zdobycie instrumentu z osprzętem. Nie każdego stać na to, by kupić cały potrzebny zestaw prosto ze sklepu. Nie zawsze ma to też po prostu sens – kiedy chce się tylko poeksperymentować, można w ten sposób niepotrzebnie stracić sporo pieniędzy.

Wiele osób decyduje się przez to na zakup używanych instrumentów, ale rozwiązanie to ma też swoje wady. W ten sposób można niestety niechcący narazić się na większe wydatki, gdy nieopatrznie kupi się sprzęt w złym stanie, który trzeba będzie naprawiać i remontować. Najbezpieczniej jest wtedy zwrócić się po pomoc do specjalisty, a nie każdy ma taką możliwość.

Jeśli chce się sprawdzić sprzęt ograniczając wydatki do minimum, najlepszym wyjściem jest wynajem instrumentów online. Usługa ta jest wręcz idealna dla osób początkujących. W ramach przejrzystej, korzystnej umowy można wypożyczyć wybrany sprzęt, by później przez ustalony czas do woli z niego korzystać. Jeśli coś nie będzie odpowiadać, po upływie minimalnego okresu najmu wystarczy wymienić lub oddać instrument. Kiedy zaś gra bardzo się spodoba, można od razu wykupić sprzęt na własność lub dalej go wynajmować, aż całkowicie się go spłaci.

Czujesz się zestresowany, przemęczony czy wręcz wypalony? Wypróbuj medytację w formie gry na instrumencie. Przekonaj się, jak w ciekawy, angażujący sposób możesz zrelaksować swój umysł i ciało!

Jak przebiega proces wypożyczenia instrumentu online?

Wypożyczenie instrumentu jest wyjątkowo szybkie, łatwe i wygodne. Kliknij przycisk „wynajmij” przy wybranym produkcie, a następnie wypełnij prosty formularz. Wszystkie formalności dopełnimy zdalnie. Sprzęt możesz odebrać w wybranym sklepie muzycznym albo zamówić dostawę kurierem na wskazany adres. Zasady najmu są proste i zrozumiałe, a usługa jest wyjątkowo korzystna cenowo – nie naliczamy żadnych ukrytych, dodatkowych opłat.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą szeroką ofertą gitar, a także instrumentów klawiszowych i dętych!

KLAWISZOWE (1380)

GITARY (3154)

DĘTE (560)

Powiązane Artykuły