Porady zakupowe, Sprzęt i producenci

Najlepsze multiefekty gitarowe – sprawdź, które warto wybrać!

Najlepsze multiefekty gitarowe

Gitarzyści często korzystają z efektów, czyli urządzeń elektronicznych podłączanych do instrumentu, przetwarzających i modyfikujących jego dźwięk. Tak zwane kostki mają specjalny pedał ekspresji, który pozwala dostosowywać parametry za pomocą stopy. Najbardziej ambitnym muzykom przydałoby się nawet kilka wariantów tego akcesorium, ale byłoby to kosztowne i mało wygodne. Na szczęście istnieje sprzęt, który stanowi idealną alternatywę. Wskazujemy najlepsze multiefekty gitarowe oraz radzimy, jak wybrać odpowiedni model dla siebie!

Czym jest multiefekt gitarowy?

Multiefekt gitarowy to urządzenie łączące w sobie kilka do kilkudziesięciu efektów. Jego działanie opiera się na procesorze wykorzystującym specjalny algorytm. Ma za zadanie wiernie oddawać brzmienie analogowych oraz cyfrowych efektów. Obsługuje się go stopą, wciskając pedał ekspresji oraz przyciski przeznaczone do przełączania się pomiędzy presetami.

W lepszych multiefektach gitarowych umieszczone są dodatkowe udogodnienia, m.in. wyświetlacz, pokrętła (np. do kontroli nasilenia wybranego parametru) czy port USB dzięki któremu urządzenie w pewny sposób może pełnić funkcję interfejsu audio – pozwala nagrywać pliki do programu DAW.

Rodzaje efektów

Multiefekty gitarowe pozwalają korzystać z różnych efektów. Wśród najpopularniejszych można wymienić m.in.:

 • chorus – efekt nadający brzmieniu głębi, dający złudzenia gry na dwóch gitarach,
 • compressor – daje efekt bardziej stonowanej, monotonnej gry,
 • delay – opóźnione echo, powtarzające dźwięki,
 • distortion – cięższe brzmienie dla hard rocka i heavy metalu,
 • flanger i phaser – przeciąganie dźwięków.
 • fuzz – brzmienie przesterowe, dające efekt retro,
 • looper – nagrywa część utworu, a następnie go odtwarza,
 • noise gate – usuwa szumy towarzyszące przesterom,
 • octaver – nadaje brzmieniu głębi, ponieważ po zagraniu dźwięku wytwarza dźwięk oddalony od oryginalnego o oktawę (lub dwie),
 • overdrive – efekt zapewniający klasyczne rockowe brzmienie,
 • reverb – pogłos,
 • tremolo – wytwarza tremolo i wibrato, zmieniając częstotliwości dźwięku,
 • tuner – pomaga szybko nastroić gitarę, nawet w trudnych warunkach,
 • wah-wah – daje charakterystyczny efekt „kwakania” czy „mówienia” gitary.

Jak wybrać multiefekt gitarowy?

Nie tylko osoby zaczynające przygodę z grą na gitarze elektrycznej mają kłopot z tym, jak wybrać multiefekt gitarowy. Często nawet bardziej doświadczeni muzycy mogą mieć dylemat, bowiem na rynku dostępny jest ogromny wybór urządzeń tego typu. Przed zakupem przede wszystkim trzeba określić swoje oczekiwania, a także budżet. Akcesoria tego typu mogą kosztować od 200 zł do nawet 10 tys. zł. Co powinno się brać pod uwagę podczas wyboru?

Liczba i rodzaje efektów

Mogłoby się wydawać, że im więcej efektów, tym lepiej, ale nie jest to do końca prawda. Najważniejsze, by urządzenie było przystosowane do posiadanego typu gitary oraz osobistych oczekiwań. Znaczenie ma też jakość brzmienia – tanie modele czasami oferują szeroki zakres opcji, ale nie odwzorowują dźwięków tak dobrze, jak sprzęt z „wyższej półki”.

Do gitary elektroakustycznej najbardziej przydatne są efekty: reverb, delay oraz looper (dodatkowo użyteczne mogą być jeszcze np. flanger czy chorus). W przypadku gitary basowej takie akcesorium nie jest niezbędne, ponieważ może dawać niezadowalające rezultaty, dlatego ostatecznie najlepiej zdecydować się na multiefekt z pogłosami, przesterami, delay’ami i symulacjami wzmacniaczy, a także kompresorem, rozbudowanym equalizerem i koniecznie dobrym pedałem ekspresji.

Wielkość i waga

W teorii mniej ważnym, ale w praktyce dość istotnym kryterium wyboru powinny być gabaryty multiefektu gitarowego. Kwestia ma szczególne znaczenie, gdy ma się ograniczoną przestrzeń w studiu/na scenie albo często podróżuje się ze sprzętem. Ciężki, duży model może stanowić nie lada utrudnienie.

Budowa

Multiefekty gitarowe są dostępne w wariantach z pedałami i bez. Z reguły wygodniejsze są modele obsługiwane za pomocą nogi, ponieważ można nimi operować bez angażowania rąk, schylania się itp. Warto też zwrócić uwagę na pokrętła (ich ilość i ułożenie), tak by obsługa była jak najprostsza. Dużym ułatwieniem w nawigacji jest wyświetlacz, który doskonale sprawdza się w przypadku osób początkujących.

Zasilanie

Multiefekt gitarowy może wymagać przyłączenia do sieci, ale dostępne są też modele na baterie oraz warianty z ładowanymi akumulatorami. Warianty bez konieczności podłączenia do prądu są zdecydowanie wygodniejsze.

Złącza

W przypadku multiefektów gitarowych ważne są też złącza. Przydatne są nie tylko wyjście typu jack na kabel gitarowy, ale też port słuchawkowy. Modele ze specjalnym wejściem USB mogą również pełnić funkcję interfejsu audio. Oznacza to, że pozwalają bezpośrednio podłączyć się do komputera, by nagrywać pliki obsługiwane przez oprogramowanie typu DAW.

Dodatkowe funkcje

Urządzenia często posiadają dodatkowe funkcje. Ciekawą opcją jest np. Auto Save, pozwalająca automatycznie zapisać wszystkie parametry albo Auto Tapping, automatycznie ustawiająca tempo.

Gwarancja i serwis

Przy zakupie multiefektu gitarowego warto się upewnić, czy jest objęty gwarancją producenta. Do tego dobrze jest się zorientować, gdzie w razie potrzeby można go oddać do naprawy oraz czy będzie ona kosztowna (rzadko spotykane czy nieprodukowane już modele z reguły mogą narazić na wyższe wydatki w serwisie).

Cena

Kwestia tego, ile powinien kosztować multiefekt gitarowy, jest głównie zależna od możliwości finansowych. W większości przypadków nie warto jednak oszczędzać na sprzęcie – jakość najtańszych modeli pozostawia wiele do życzenia. Najrozsądniej zdecydować się na produkt od znanej marki, np. Fender, Ibanez, Mooer czy Zoom. Jeśli chce się mieć dostęp do całej palety brzmień, trzeba przygotować się na wydatek rzędu 700-2000 zł.

Najlepsze multiefekty gitarowe

Ponieważ na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych urządzeń tego typu, wybraliśmy najlepsze multiefekty gitarowe. Szczególnie polecamy takie modele, jak np.:

Jaki multiefekt gitarowy wybrać – nowy czy używany?

Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście zakup nowego multiefektu gitarowego. Niestety, sprzęt ten bywa drogi, dlatego nie każdy może sobie na to pozwolić. Niektórzy nie chcą też od razu wydawać pełnej kwoty, ponieważ wahają się, czy dany model będzie odpowiedni. Po testach w domu nie zawsze uda się zwrócić akcesorium, a jeśli spróbuje się je sprzedać, odzyska się raczej tylko część wyjściowej kwoty.

Na rynku wtórnym można znaleźć używane multiefekty, które są zdecydowanie tańsze. Wtedy jednak trzeba się upewnić, że są w nienagannym stanie. Zdarzają się bowiem sprzedawcy, którzy zatajają uszkodzenia czy wady. Trzeba też mieć na względzie to, że nawet wyjątkowo zadbany multiefekt z „drugiej ręki” będzie bardziej podatny na uszkodzenia i awarie, a jego żywotność zdecydowanie będzie krótsza niż w przypadku nowego modelu. W praktyce najtańszym i najbezpieczniejszym wyjściem jest więc wynajem sprzętu muzycznego.

Wynajem multiefektu gitarowego z opcją wykupu – jak to działa?

Jeśli chce się kupić dobry jakościowo, funkcjonalny i wytrzymały multiefekt gitarowy, trzeba rozważnie dobrać odpowiedni model. Trudno jednak ocenić „na oko”, który wariant najlepiej się sprawdzi. Nawet najlepsze opisy, zapewnienia sprzedawcy, obszerne recenzje czy krótki test w sklepie stacjonarnym nie dają pełnego obrazu.

Niezależnie od tego, czy chce się tyko sprawdzić dany model czy póki co nie ma się funduszy na jego zakup albo potrzebuje się go tylko na określony czas (np. trasę koncertową), idealnym wyjściem jest wynajem multiefektu gitarowego z opcją wykupu. Vibe jako nowoczesna wypożyczalnia sprzętu muzycznego oferuje szeroki wybór produktów od najlepszych marek. W ramach przejrzystej umowy abonamentowej udostępniamy wybrane akcesorium na określony czas. Po upływie minimalnego okresu najmu Klient może oddać lub wymienić sprzęt, ale też przedłużyć umowę albo zdecydować się na zakup – wpłacając pełną, ustaloną kwotę lub spłacając do końca pozostałe raty.

Zapewniamy najlepszą jakość produktów oraz najwyższy poziom Obsługi Klienta. Chętnie odpowiadamy na pytania oraz służymy pomocą, doradzając, który model wybrać. Przy okazji można u nas od razu skompletować inne potrzebne sprzęty muzyczne, a także wypożyczyć samą gitarę elektryczną. Zachęcamy również do sprawdzenia innych artykułów w naszej Bazie Wiedzy, np.: „Gitara elektryczna dla początkujących – doradzamy jaką wybrać!”.

Jak przebiega proces najmu multiefektu gitarowego online?

Wypożyczenie multiefektu gitarowego trwa zaledwie kilka chwil i w całości odbywa się za pośrednictwem internetu. Wystarczy kliknąć przycisk „Wynajmij” przy wybranym produkcie, a następnie wypełnić formularz. Po nawiązaniu umowy i uregulowaniu opłaty sprzęt można odebrać w wybranym partnerskim sklepie muzycznym. Dostępna jest też opcja wysyłki kurierskiej na wskazany adres.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą aktualną ofertą efektów gitarowych, gitar elektrycznychoraz innych sprzętów muzycznych!

Efekty gitarowe (98)

GITARY (3293)

Wzmacniacze gitarowe (218)

Powiązane Artykuły