Sprzęt / Gitary

Wzmacniacz gitarowy do domu – sprawdź, jaki wybrać!

Gitara elektryczna wymaga dodatkowego osprzętu – odpowiednie nagłośnienie jest po prostu niezbędne, jeśli chce się grać na takim instrumencie. Nie ma znaczenia to, czy chce się tylko ćwiczyć w swoim pokoju/studiu, czy występować na scenie. Osoby początkujące mogą mieć jednak kłopot z tym, co właściwie jest im potrzebne i jaki sprzęt dobrze się sprawdzi. Nawet najlepszy instrument nie będzie dobrze brzmiał, kiedy podłączy się go do „pieca” średniej jakości. Podpowiadamy, jaki wybrać wzmacniacz gitarowy do domu wybrać!

Czym jest wzmacniacz gitarowy?

Wzmacniacz gitarowy to sprzęt wykorzystywany do wzmacniania sygnału elektroakustycznego wytwarzanego przez gitarę elektryczną, elektro-akustyczną albo inny instrument muzyczny wyposażony w przetwornik elektroakustyczny. Urządzenie zwykle posiada dodatkowe układy przetwarzające oraz modyfikujące dźwięk, np. przester czy pogłos.

Pierwsze wzmacniacze gitarowe pojawiły się na rynku na początku lat 30. XX w. i były wykorzystywane przez gitarzystów grających w zespołach jazzowych. W którym momencie można jednak mówić o pojawieniu się wzmacniaczy gitarowych do domu? Do ogólnego użytku weszły dopiero w roku 1949 za sprawą Leo Fendera, który stworzył rynkową serię gitar elektrycznych typu solid body.

Jaki wzmacniacz gitarowy do domu wybrać?

Wzmacniacze gitarowe ze względu na ich konstrukcję dzieli się na:

  • lampowe – wykorzystują lampy elektronowe. Oferują ciepłe, „klasyczne” brzmienie. Mają prostą konstrukcję i są odporne na zmiany napięcia. Za to są jednak bardzo duże, drogie i mają krótką żywotność;
  • tranzystorowe – zbudowane na tranzystorach. Mają małe rozmiary, są tańsze, nie grzeją się i są odporne na wstrząsy. Dla wielu osób ich brzmienie jest jednak mniej charakterystyczne, a do tego mają skomplikowaną budowę, dlatego w razie awarii konieczna jest wizyta w serwisie.
  • cyfrowe – tranzystory wspierane przez procesor. Mają przystępne ceny, a przy tym zapewniają dużą ilość efektów.
  • hybrydowe – połączenie technologii lamp i tranzystorów.

Wybór wzmacniacza gitarowego do domu – na co zwrócić uwagę?

Wiele osób nie ma pojęcia, jak wybrać wzmacniacz gitarowy do domu i jakie aspekty szczególnie powinno się mieć na względzie. Krótko omawiamy, co ma największe znaczenie.

Zastosowanie

Samo stwierdzenie, że szuka się wzmacniacza do domu nie wystarczy. Przede wszystkim trzeba ustalić, jaki rodzaj muzyki chce się grać oraz jakie brzmienie uzyskać. Inny sprzęt sprawdzi się przy metalu czy rocku, a inny przy jazzie, bluesie czy popie.

Budowa

Wzmacniacze gitarowe są zwykle dostępne w następujących wariantach:

  • combo – wzmacniacz i głośnik (lub głośniki) w jednej obudowie. Najwygodniejsza opcja do warunków domowych;
  • głowa (ang. head) i paczka (ang. cab) – wzmacniacz i kolumna osobno. Dobre rozwiązanie do gry na scenie;
  • zestaw „rack” – preampy, końcówki, efekty, tunery oraz inny osprzęt w jednej obudowie. Propozycja dla koneserów, bardzo kosztowna i rzadko spotykana.

Przestery

Wzmacniacz może mieć wbudowane różnego rodzaju efekty. Jeśli chce się grać rocka czy metal, lepiej by było ich jak najwięcej (tzw. high-gain). Kiedy zaś preferuje się spokojniejsze rytmy, może być ich zdecydowanie mniej.

Kanały

Wszystkie rodzaje wzmacniaczy gitarowych posiadają zwykle przynajmniej dwa kanały: czysty (ang. clean) oraz przesterowany (ang. lead lub overdrive). Więcej kanałów mają modele cyfrowe, ponieważ posiadają procesor dźwięku, który pozwala symulować różne wzmacniacze, efekty itp. Warto zwrócić uwagę, czy kanały posiadają osobną korekcję i tzw. gain. Istotny jest też reverb (pogłos), który może być oddzielny dla każdego kanału albo wspólny. Przydatne są także m.in.: korekta brzmienia (presence – wyższe częstotliwości i depth – niższe), master volume (głośność końcówki mocy), przełącznik zmieniający charakterystykę brzmienia czy redukcja mocy.

Moc

Kiedy planuje się grać w domu, nie ma sensu kupować wzmacniacza o dużej mocy, wtedy można bowiem tylko niepotrzebnie uprzykrzać życie innym domownikom i sąsiadom. Do ćwiczeń w zaciszu swojego pokoju w zupełności wystarczą modele: lampowe 5-10 W, tranzystorowe 20-30 W czy cyfrowe 20-30 W.

Serwis

Wzmacniacz gitarowy niestety może ulec awarii. Z tego względu warto wybrać model, który można łatwo i szybko oddać do serwisu, a jego naprawa nie będzie zbyt kosztowna. Koniecznie powinno się też sprawdzić, czy sprzęt jest objęty gwarancją producenta.

Ile kosztuje dobry wzmacniacz gitarowy?

Przy zakupie gitary i osprzętu nie powinno się nadmiernie oszczędzać, ponieważ tańsze produkty zwykle reprezentują dużo gorszą jakość wykonania. W przypadku wzmacniacza gitarowego najrozsądniej jest nie schodzić poniżej 200 zł. Do tego dobrze jest zdecydować się na model znanej marki, np. Fender, Yamaha czy Roland.

Najlepsze wzmacniacze gitarowe do domu

Zastanawiasz się, jaki wzmacniacz gitarowy na początek wybrać? Przygotowaliśmy krótkie zestawienie polecanych modeli, które doskonale sprawdzą się w warunkach prywatnych.

Blackstar Fly 3

Niedrogi wzmacniacz combo, który może pracować na sześciu bateriach AA. Doskonale sprawdza się do nauki. Jest lekki i niewielki, dlatego można go przenosić nawet w plecaku. Posiada wejście MP3/line-in oraz słuchawkowe. Oferuje liczne ciekawe funkcje, np. Infinite Shape (daje kontrolę nad EQ danego tonu) czy efekt delay, czyli rodzaj pogłosu / opóźnienia dźwięku.

Fender Mustang LT 25

Idealny wzmacniacz do nauki, dzięki dobremu wyważeniu funkcji i intuicyjnemu sterowaniu. Posiada 25 efektów cyfrowych, 50 presetów i 20 modeli wzmacniaczy (w tym klasyczne lampowe Fendera). Doskonale sprawdza się w domu i można bez problemu go przenosić. Doskonale emuluje czyste tony, a także ma bardzo dobre przestery.

Orange Crush 20RT

Dość ograniczony pod względem opcji, ale solidnie wykonany sprzęt, zapewniający spójne brzmienie. Jest wyjątkowo elastyczny i uniwersalny. Doskonale nadaje się na początek, ponieważ jest bardzo prosty w obsłudze. Najbardziej chwaloną jego funkcją jest przesterowany dźwięk Crunch, ale zapewnia też świetne czyste i niskie brzmienia.

Blackstar ID Core 10 V3

Niesamowicie wszechstronny sprzęt o sześciu kanałach i dwunastu efektach. Reprezentuje rewelacyjną jakość w dobrej cenie. Oferuje najróżniejsze brzmienia i funkcje, m.in. pogłosy, opóźnienia stereo i modulację vintage. Do tego oprogramowanie Blackstar’s Architect pozwala na edycję i zarządzanie patchami oraz daje dostęp do Cab Rig Lite przez port USB, który może być również użyty do przekształcenia ID Core 10 w interfejs audio.

NUX Mighty Air

Bezprzewodowy stereofoniczny wzmacniacz z 13 modelami (dziewięć gitar elektrycznych, trzy basowe i jeden akustyczny) oraz 28 opcjami przesterowania, zniekształceń, pogłosu, chorusu lub opóźnienia. Sprzęt można obsługiwać z poziomu aplikacji. Posiada narzędzia do nauki/ćwiczeń, które są naprawdę przydatne i zapewniają dobrą zabawę. Do tego sprzęt ma świetną żywotność baterii.

Yamaha THR30II Wireless

Model wyróżniający się ciekawym designem. Zapewnia szeroki wybór brzmień – 15-amperowe tony w technologii Virtual Circuitry Modeling, efekty pogłosu oraz naturalnie brzmiącą modulację. Posiada kilka wyjść liniowych, dlatego świetnie sprawdza się podczas nagrywania gry.

Fender Blues Junior IV

Niewielki, ale niezwykle dynamiczny sprzęt. Zapewnia charakterystyczne, fenderowskie, „szklane” brzmienie oraz szeroką paletę barw bluesowych. Doskonale sprawdza się we współpracy z efektami wpinanymi przed preampem. Dobrze sprawuje się w domu, ale może być też wykorzystywany poza nim.

Marshall DSL20CR

20-watowa wersja modelu z kultowej serii DSL. Daje bardzo ciepłe czyste brzmienia, a także agresywny, charakterystycznie „brytyjski” przester. Kanały przełączane footswitchem pozwalają korzystać z reverbu, pętli efektów i funkcji tone shift. To idealny wzmacniacz domowy, ale jak najbardziej można zabrać go na próby czy kameralne koncerty.

Roland CUBE Street EX

Niezwykle poręczny model, o lekkiej, przenośnej konstrukcji. Można z nim grać w domu, ale też na ulicy – 8-calowe głośniki i moc 50 W sprawiają, że jest zaskakująco głośny. Oferuje 4 niezależne kanały, z EQ na każdy kanał i efekt pogłosowy. Dodatkowe wejścia mikrofonu/zewnętrznego odtwarzacza sprawiają, że może też sprawdzić się jako system PA.

Nowy czy używany – jaki wzmacniacz gitarowy do domu wybrać?

Najlepiej oczywiście zainwestować w nowy wzmacniacz gitarowy do domu, ponieważ wtedy ma się pewność, że jest sprawny i długo będzie działał bez zarzutu. Niestety, nie każdy dysponuje środkami, które umożliwiałyby zakup takiego sprzętu. Nie wszyscy chcą też ryzykować, kupując tak drogie akcesorium „w ciemno”.

Na rynku wtórnym można kupić modele znanych firm w przystępnej cenie, ale trzeba być ostrożnym. Można niestety trafić na nieuczciwych sprzedawców, którzy zatają prawdziwy stan sprzętu. Z tego względu potrzebna może być pomoc kogoś doświadczonego. Okazuje się więc, że najłatwiejszym i najbardziej bezpiecznym rozwiązaniem jest wynajem.

Wynajem wzmacniacza gitarowego do domu – na czym to polega i dlaczego warto?

Wynajem wzmacniacza gitarowego do domu to opłacalna, wygodna opcja, gdy nie ma się funduszy na zakup sprzętu albo potrzebuje się go tylko na jakiś czas lub chce się go dokładnie przetestować. Vibe jako nowoczesna wypożyczalnia sprzętu muzycznego online daje dostęp do produktów od najlepszych marek. W ramach przejrzystej umowy można korzystać w określonym czasie z wybranego wzmacniacza, opłacając jedynie niewysoki abonament. Po zakończeniu minimalnego okresu najmu da się oddać/wymienić sprzęt, ale też przedłużyć umowę albo od razu wykupić akcesorium za ustaloną kwotę.

W razie potrzeby nasza doświadczona obsługa chętnie służy pomocą i doradzi, który model najlepiej sprawdzi się w danym przypadku. Przy okazji można u nas wypożyczyć także gitarę elektryczną oraz inne wyposażenie. Sprawdź też nasze inne poradniki w Bazie Wiedzy, np.: „Akcesoria gitarowe dla początkującego”.

Jak przebiega proces wypożyczenia wzmacniacza gitarowego

Wypożyczenie wzmacniacza gitarowego do domu trwa tylko chwilę. Wszystkie formalności można załatwić online. Po kliknięciu przycisku „Wynajmij” wystarczy wypełnić krótki formularz. Kiedy sfinalizuje się umowę, pozostaje już tylko odebrać sprzęt w wybranym partnerskim sklepie muzycznym albo zaczekać na kuriera.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą aktualną ofertą – sprawdź dostępne wzmacniacze gitarowe!

Wzmacniacze gitarowe (273)

Wzmacniacze basowe (67)

GITARY (4091)

Powiązane Artykuły