Nauka gry, Sprzęt / Instrumenty dęte

Trąbka dla początkujących – sprawdź!

Trąbka dla początkujących

Spis treści

Chcesz grać w orkiestrze? A może zawsze marzyłeś, by poczuć się jak jazzman? Trąbka to niezwykły instrument, który kryje w sobie niesamowity potencjał. Trudno ją opanować, ale jeśli ma się siłę i szczere chęci, warto spróbować. Gra daje ogromną satysfakcję, rozbudza kreatywność, a także ma korzystny wpływ na zdrowie – redukuje stres, wzmacnia płuca i zachęca do aktywności. Zastanawiasz się, jaki instrument wybrać do nauki? Podpowiadamy, jaka jest idealna trąbka dla początkujących!

Jaka trąbka na początek?

Trąbka jest jednym z najpopularniejszych instrumentów dętych blaszanych. W obecnej formie jest wykorzystywana od 1813 roku, kiedy dodatkowo wyposażono ją w zawory umożliwiające wydobycie wszystkich dźwięków chromatycznych w skali. Chociaż cieszy się dużym powodzeniem ze względu na swoje unikalne brzmienie, nauka gry na tym instrumencie nie jest łatwa. Nie warto jednak się zniechęcać – jeśli jest się cierpliwym i zmotywowanym, żmudne, regularne ćwiczenia z czasem się opłacą. Pierwszy kontakt z trąbką może niestety skutecznie ostudzić zapał, ponieważ na początku trudno jest wydobyć chociażby jeden czysty dźwięk. Bardzo ważne jest, by ćwiczyć pod okiem profesjonalisty – nawet jeśli planuje się samodzielną naukę, dobrze jest chociaż raz spotkać się z nauczycielem. Ogromne znaczenie ma także jakość sprzętu. Trąbka dla początkujących powinna być instrumentem dobrej jakości, od znanej marki, takiej jak np. Yamaha, Cerveny, Jupiter czy Vincent Bach. Wybierając odpowiedni model trzeba mieć też świadomość tego, że istnieje kilka odmian, co ma wpływ na ich brzmienie.

Rodzaje trąbek

Trąbka jest tzw. instrumentem transponującym. Najczęściej jej strojem jest B, i typ ten najlepiej właśnie sprawdza się do nauki. Można jednak spotkać także trąbki C, D, Es, F lub A. Poza najpopularniejszymi odmianami wyróżnia się również:
  • trąbki basowe (grają o oktawę niżej);
  • trąbki piccolo (grające o oktawę wyżej);
  • trąbki kieszonkowe (ang. pocket trumpet – instrumenty o mniejszych rozmiarach, co zostało uzyskane poprzez wielokrotne zawinięcie rury, oferujące nieco gorsze brzmienie).
Warto też wiedzieć, że z trąbką łatwo przypadkiem pomylić kornet lub skrzydłówkę – instrumenty wyglądają podobnie, ale mają odmienną konstrukcję i brzmienie. Wybierając trąbkę na początek przede wszystkim trzeba się zastanowić, jaki typ muzyki chce się grać. Do jazzu najlepiej sprawdzają się modele o ciemniejszej barwie, które zazwyczaj są lakierowane. Jaśniejsza barwa jest z kolei odpowiednia dla orkiestry czy występów solowych – zwykle oferują ją modele srebrne.

Na co zwrócić uwagę wybierając trąbkę dla początkującego?

Dobierając trąbkę dla początkującego trzeba mieć na względzie kilka ważnych kryteriów. Co ma największe znaczenie?

Parametry techniczne

Jeśli chodzi o budowę trąbki, najważniejsze są:
  • waga – instrument powinien być lekki, tak by adept mógł bez problemu ją utrzymać i nie męczył się podczas gry;
  • czara głosowa – na początek lepiej zdecydować się na modele z mniejszym otworem, które pozwalają uzyskać pełniejszy dźwięk przy mniejszym wysiłku;
  • ustnik – jest niezwykle ważny, ponieważ od niego zależy komfort podczas gry. Musi mieć odpowiedni rozmiar, grubość rantu itp. Standardowo montuje się typ 7C, dlatego możliwe jest, że konieczna będzie wymiana, jeśli z jakiegoś powodu nie będzie pasował;
  • jakość wykonania – trąbka powinna być wykonana z dobrego gatunkowo mosiądzu, z dbałością o wszystkie elementy, a w szczególności zawory.

Brzmienie i grywalność

Trąbka powinna być przyjemna w obsłudze, tak by pierwsze ćwiczenia były możliwie najbardziej komfortowe. Jakiekolwiek niedogodności mogą bowiem skutecznie zniechęcić do nauki. Istotne są m.in.:
  • zawory – najważniejsze, by działały szybko i płynnie, a ich wciśnięcie nie stanowiło żadnego problemu;
  • prawidłowa intonacja – instrument nie powinien wymagać zbyt dużej ilości powietrza, by wydobyć dźwięk, ponieważ osoby początkujące nie są do tego przystosowane;

Akcesoria

Do instrumentu warto od razu dobrać potrzebne akcesoria, które pozwolą łatwiej z niego korzystać oraz pomogą właściwie o niego dbać, takie jak np.:
  • futerał,
  • pulpit na nuty,
  • olej do tłoków,
  • akcesoria do czyszczenia, m.in. pasty, wyciory, szmatki.

Serwis

Trąbka niestety może w pewnym momencie się uszkodzić, szczególnie, gdy planuje się na niej intensywnie ćwiczyć czy np. będzie się z nią często przemieszczać. Przed zakupem warto więc zorientować się, czy wybrany model w razie czego będzie dało się szybko i łatwo naprawić. W szczególności warto sprawdzić:
  • długość gwarancji,
  • dostęp do autoryzowanego serwisu.

Cena

Dobrej jakości trąbki kosztują nawet i po kilka tysięcy złotych. Na początek rozsądniej jest oczywiście wybrać coś w bardziej przystępnej cenie. Nie ma jednak sensu kupować zbyt tanich instrumentów – można znaleźć modele kosztujące zaledwie kilkaset złotych. Zwykle są mało trwałe, nie zapewniają satysfakcjonującego brzmienia, a do tego mogą być niewygodne w użytkowaniu. Najlepiej zdecydować się na trąbkę za ok. 2000 zł od znanego, renomowanego producenta.

Najlepsze trąbki dla początkujących

Na rynku dostępny jest ogromny wybór trąbek, dlatego wyselekcjonowaliśmy kilka modeli, które naszym zdaniem spełnią wszystkie oczekiwania osób początkujących. Na pewno warto zwrócić uwagę na takie produkty, jak np.:
  • M.JIRACEK 133L
  • Bach TR-650S srebrzona
  • JUPITER JTR-700 (Q)
  • Bach TR-501
  • Yamaha z serii YTR

Jaką trąbkę wybrać – nową czy używaną?

Nowa trąbka niewątpliwie jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ jest w pełni sprawna i pięknie wygląda, co dodatkowo zachęca do nauki. Niestety, wysoka cena instrumentu może powstrzymywać wiele osób przed zakupem. Nawet jeśli posiada się potrzebne środki, jest to duży wydatek, dodatkowo obciążony pewnym ryzykiem. Nigdy nie ma się stuprocentowej pewności, jak potoczy się nauka i czy to nowe hobby przerodzi się w pasję na długie lata. Używany instrument można co prawda sprzedać, ale wtedy i tak odzyska się tylko część wydanych pieniędzy. Sprzęt muzyczny szybko traci na wartości, ale markowe trąbki wysokiej jakości z powodzeniem przez długi czas mogą być w pełni sprawne. Fakt ten można wykorzystać – często opłaca się zainwestować w instrumentz drugiej ręki. Trudno jest jednak znaleźć zadbaną trąbkę w dobrym stanie, tym bardziej, jeśli nie posiada się wiedzy i doświadczenia w tym zakresie. Konieczna może być więc pomoc specjalisty, który oceni, czy dany egzemplarz jest wart swojej ceny i czy nie trzeba będzie go wyremontować (co też przecież kosztuje!). Trąbka jest jednym z najtrudniejszych w opanowaniu instrumentów dętych, dlatego najrozsądniej jest najpierw ją wynająć. W ten sposób nie naraża się na ewentualne duże straty finansowe. Można ze spokojem zapoznać się ze sprzętem, odbyć kurs (czy podjąć pierwsze próby samodzielnej nauki) i dopiero później zdecydować, co dalej.

Wynajem trąbki z opcją wykupu – na czym to polega i dlaczego najbardziej się opłaca?

Nie wszyscy są gotowi na to, by od razu kupić drogi sprzęt muzyczny. Wiele osób zaczynających naukę na nowym instrumencie nie ma też często pojęcia, czy zajęcie to w ogóle im się spodoba, czy będą mieli na nie wystarczająco dużo czasu itp. Nie ma sensu ryzykować, gdy ma się wątpliwości. Najlepszym wyjściem jest więc wynajem trąbki z opcją wykupu. Po wypożyczeniu wybranego modelu można przez dany okres korzystać z niego w ramach korzystnej umowy, opłacając tylko niewysoki abonament. Usługa pozwala szybko, łatwo i tanio zdobyć trąbkę do nauki, ograniczając ewentualne straty finansowe do minimum. Dzięki temu można bez ryzyka do woli przetestować wybrany instrument, dobrze się z nim zapoznać oraz przekonać się, jak wygląda nauka i czy przynosi jakieś efekty. Po zakończeniu minimalnego okresu najmu ma się kilka opcji do wyboru. Można po prostu przedłużyć umowę, by dalej korzystać ze sprzętu. Jeśli zaś wyjątkowo się spodobał i zapałało się miłością do gry, wystarczy spłacić instrument do końca, by go wykupić – w ratach lub za jednorazową wpłatą. Kiedy jednak coś nie pasuje albo wszystko wskazuje na to, że przygoda z trąbką raczej osiągnęła kres, w każdej chwili można wymienić ją na inny model lub po prostu oddać. Trąbka dla początkujących musi być dobrym gatunkowo, markowym sprzętem, dostosowanym do potrzeb adepta. Wbrew pozorom takie hobby wcale nie musi być kosztowne. Wynajmij wybrany model, opłacając jedynie niewysoki, miesięczny abonament. Wypożycz trąbkę z opcją wykupu i przekonaj się, jak to jest grać na tym niezwykłym instrumencie!

Jak przebiega proces najmu trąbki?

Wypożyczenie trąbki online jest wyjątkowo łatwą, szybką procedurą. Kliknij przycisk „Wynajmij” przy wybranym modelu oraz wypełnij krótki formularz. Umowę najmu da się zawrzeć online. Następnie sprzęt zostanie przygotowany do odbioru w wybranym sklepie muzycznym albo wysłany kurierem na podany adres. Gwarantujemy minimum formalności, które są przejrzyste i nieskomplikowane, a do tego da się je dopełnić zdalnie. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą aktualną ofertą trąbek!

Wynajmuj z Vibe!

Trąbki (109)

Saksofony (98)

Puzony (59)

Powiązane Artykuły