Sprzęt / Gitary

Gitara elektryczna czy akustyczna – sprawdź, od czego zacząć?

Gitary cieszą się dużym powodzeniem wśród osób, które grają w ramach hobby. Kojarzą się ze znanymi muzykami, dają dużą swobodę twórczą, a do tego są dość proste w opanowaniu. Niektórzy mają jednak dylemat, który wariant wybrać. Trudno jednoznacznie stwierdzić, co lepiej sprawdzi się na początek: gitara elektryczna czy akustyczna. W tym tekście porównujemy oba instrumenty i staramy się ułatwić podjęcie ostatecznej decyzji!

Jaka jest różnica między gitarą akustyczną a elektryczną?

Przede wszystkim warto znać różnice między gitarą elektryczną a akustyczną, a także elektro-akustyczną:

  • gitara akustyczna – instrument z pudłem rezonansowym, który może samodzielnie wytwarzać dźwięk. Nie musi być podłączony do prądu, dlatego można na nim grać praktycznie wszędzie;
  • gitara elektryczna – instrument, który musi być podłączony do prądu i do wzmacniacza gitarowego, by był słyszalny i mógł dawać odpowiednio „czyste” lub „zniekształcone” dźwięki. Można na nim uzyskać wiele innych efektów, których nie da się osiągnąć na gitarze akustycznej;
  • gitara elektro-akustyczna – gitara akustyczna z możliwością podłączenia do wzmacniacza w celu zwiększenia głośności.

Jak widać, dość łatwo odróżnić od siebie te instrumenty. Nawet amator rozpozna je na pierwszy rzut oka. Co je łączy? Obie mają zazwyczaj po sześć strun i są strojone od niskiego do wysokiego EADGBE. Gra się na nich kierując się tymi samymi nutami, a także identycznymi gamami i akordami. Oczywiście techniki gry są inne, ale podstawy są bardzo podobne. Skupmy się jednak na różnicach.

 

Grywalność i odczucia

Zdaniem wielu osób, na gitarze elektrycznej gra się trochę prościej. Dlaczego? Jej struny są cieńsze – są wprawiane w drgania przez magnetyczne przetworniki, dlatego nie potrzeba grubszych strun, aby wygenerować dźwięk.

W gitarze akustycznej dźwięk wytwarzają wibracje strun, które następnie są wzmacniane przez korpus. Instrument rezonuje, a dźwięk jest emitowany przez otwór rezonansowy. Z tego względu konieczne jest zastosowanie odpowiednio grubszych strun.

Grubość strun jak najbardziej ma znaczenie. Ma wpływ na napięcie i twardość, które dla niewprawionych rąk bywają uciążliwe. Oczywiście z czasem dyskomfort mija, a opuszki zaczynają się przyzwyczajać i utwardzać, ale niektórych może to zniechęcić.

Warto też zwrócić uwagę na to, że gitary elektryczne mają z reguły węższe gryfy, co ułatwia ich trzymanie. Instrumenty dla początkujących często mają do tego bardziej ergonomiczne kształty. Minusem jest jednak to, że są cięższe od akustyków – nieco lżejsze są modele z litym korpusem przeznaczone dla amatorów i kobiet. W ogólnym rozrachunku można jednak stwierdzić, że na gitarze elektrycznej gra się przyjemniej. Nie każdy się z tym zgodzi, ale zdaniem wielu osób właśnie ten wariant jest pod tym względem bardziej „przyjazny”.

Preferowany rodzaj muzyki

Przy wyborze gitary ogromne znaczenie ma to, co po prostu chce się grać. Jeśli uwielbia się rocka i inne agresywniejsze, cięższe brzmienia, lepiej zdecydować się na gitarę elektryczną. Kiedy zaś uwielbia się romantyczne ballady, popowe hity, country czy znane szlagiery, akustyk będzie idealny na początek.

Podczas nauki gry na instrumencie warto inspirować się ulubionymi artystami. Starając się jak najlepiej zagrać znane utwory można pracować nad techniką oraz feelingiem. Im bardziej się zbliża do oryginału, tym bardziej świadomie wykorzystuje się możliwości sprzętu. Takie ćwiczenia dają niesamowitą satysfakcję, a do tego pozwalają zabłysnąć wśród bliskich i znajomych. W przyszłości pozwalają też nagrywać własne covery!

Na której gitarze łatwiej się uczyć?

Gitara elektryczna może wydawać się łatwiejsza do gry, ale nie oznacza to, że łatwiej jest uczyć się na niej grać. Rzeczywiście, mniej męczy palce i ma lepszą grywalność, z tym że niestety nie do końca przekłada się to na proces samego opanowywani podstaw. Kwestia to jest bardziej złożona i dość indywidualna.

Gitara akustyczna jest prościej zbudowana i bardziej „bezpośrednia”, niż elektryk. Do nauki potrzebujesz tak naprawdę tylko kostki (a później poradzisz sobie i bez niej). Dzięki temu jest praktycznie bezproblemowa. Przy tym zwalnia z konieczności opanowania obsługi dodatkowych elementów, takich jak wzmacniacze czy efekty.

Dobrze jest też zdawać sobie sprawę z tego, że na rynku dostępna jest większa różnorodność gitar akustycznych o krótkiej skali – są o wiele bardziej poręczne dla amatorów, a także mają mniejsze naprężenie strun.

Nauka gry na gitarze akustycznej

W szkołach i na kursach zdecydowanie popularniejszym rozwiązaniem jest zaczęcie nauki od gitary akustycznej. Instrument jest prostszy, a jego grubsze struny pozwalają zwiększyć siłę palców i wypracować dyscyplinę w nauce akordów do piosenek, w których występuje strumming. Bardzo ważnym zagadnieniem jest też nauka rytmu, a ta jest zdecydowanie łatwiejsza na akustyku.

W Internecie można znaleźć masę materiałów, które pomogą Ci opanować podstawy niezbędne do gry na gitarze akustycznej. Istnieje również wiele prostych utworów na początek, które można szybko opanować. Sprawdź nasz artykuł: „Akordy gitarowe”.

Chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej o tym instrumencie? Zajrzyj też do naszych wpisów: „Gitara klasyczna czy gitara akustyczna – sprawdź, co wybrać!” oraz „Budowa gitary akustycznej”.

Nauka gry na gitarze elektrycznej

Gra na gitarze elektrycznej pozornie jest przyjemniejsza, ale staje się taka dopiero wtedy, gdy opanuje się nie tylko podstawowe techniki. W tym przypadku trzeba dodatkowo potrafić kontrolować struny, na których się nie gra – wtedy wzmacniacz nie generuje niepotrzebnego hałasu. Przetworniki w gitarze są czułe dlatego jeśli nie jest się ostrożnym, można „szumić” i tworzyć nieprzyjemne zakłócenia. Dodatkowym minusem jest to, że podczas nauki nie rozwija się tak dużej wytrzymałości i siły palców, jak na akustyku. Przez to cały proces może trwać dłużej, a gdyby chciało się wypróbować inny sprzęt, może pojawić się problem ze zbyt szybkim zmęczeniem.

Na gitarę elektryczną również można znaleźć wiele świetnych utworów. Instrument ten doskonale sprawdza się także w zespole, więc jeśli planuje się muzykować ze znajomymi, warto zainteresować się tematem. Na pewno w końcu sięgnie też po nią każdy, kto chciałby grać nie tylko rocka czy metal, ale też bluesa, indie, pop czy jazz.

Chcesz bardziej zgłębić temat? Przydatny będzie nasz artykuł: „Gitara elektryczna dla początkujących”.

Gitara akustyczna czy elektryczna? – podsumowanie

Nie możemy jednoznacznie wskazać, która gitara będzie lepsza na początek. Warto pamiętać, że w grze na instrumencie przede wszystkim chodzi o dobrą zabawę. Dobrze jest po prostu zastanowić się, który sprzęt da więcej frajdy. Oba warianty mają swoje wady i zalety, dlatego powinno się je uważnie przeanalizować, a także określić, dlaczego w ogóle chce się zacząć grać.

W podsumowaniu musimy podkreślić, że chociaż gitary akustyczne i elektryczne brzmią inaczej oraz dają zupełnie inne wrażenia podczas gry, śmiało można zaczynać na każdej z nich. Najważniejsze są dobry sprzęt, dobre nastawienie i dobre materiały edukacyjne.

Regularne ćwiczenia pozwalają osiągnąć biegłość w obsłudze instrumentu niezależnie od tego, który jako pierwszy weźmie się do ręki. W wielu przypadkach gitarzyści ostatecznie mają do czynienia z jednym i drugim rodzajem, a nawet posiadają dwa instrumenty na własność. Mimo wszystko gra na nich jest dość podobna, dlatego kiedy opanuje się jeden wariant, nic nie stoi na przeszkodzie, by zainteresować się drugim.

Przy tym cały czas jednak trzeba pamiętać, że najważniejsze jest to, co chce się grać. Jeśli uwielbia się spokojniejsze brzmienia czy popowe utwory oparte na strummingu, lepszy będzie akustyk. Kiedy zaś marzy się o graniu efektownych solówek albo eksperymentach z efektami, zniekształceniami i przesterami, nie ma nawet co się zastanawiać – gitara elektryczna będzie strzałem w dziesiątkę.

Pomimo naszych rad nie masz pojęcia, co zrobić? Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zaczęcie od gitary akustycznej. W ten sposób opanujesz podstawy oraz wyćwiczysz dłonie i palce. Jeśli instrument nie przypadnie Ci do gustu albo z czasem po prostu odkryjesz, że chciałbyś zwrócić się w stronę czegoś bardziej ekscytującego, możesz płynnie przejść na gitarę elektryczną.

Jak tanio zdobyć gitarę elektryczną lub akustyczną?

Kiedy ma się dylemat, najlepiej jest sprawdzić obie opcje. Już po krótkim czasie można się zorientować, co pasuje, a co przeszkadza. Krótkie testy w sklepach muzycznych nie są jednak miarodajne.

Nie wszyscy mają znajomych, którzy mogą udostępnić sprzęt (a nawet jeśli mają, mogą być do tego niechętni). Nie każdego też stać na zakup obu instrumentów – co więcej, nawet jeśli ma się potrzebne środki, jest to trochę nierozsądny wydatek.

Czy istnieje jakiś sposób, by tanio przetestować gitarę akustyczną i elektryczną? Jak najbardziej! Świetnym rozwiązaniem jest wynajem instrumentów online. Vibe jako profesjonalna internetowa wypożyczalnia sprzętu muzycznego daje dostęp do markowych gitar w ramach niewysokiego abonamentu.

Wybierz idealny model, a wyślemy go pod wskazany adres albo przygotujemy do odbioru w partnerskim sklepie muzycznym. Po upływie minimalnego okresu najmu możesz go oddać, wymienić, ale też wynajmować dalej albo wykupić na własność. Wszystkie formalności dopełnisz zdalnie, w zaledwie kilka chwil. Nie ryzykuj dużych wydatków – przekonaj się, czy dany instrument rzeczywiście jest dla Ciebie.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszych gitar elektrycznych i akustycznych!

Gitary elektryczne (1933)

Gitary elektro-akustyczne (493)

Gitary akustyczne (181)

Powiązane Artykuły