Sprzęt / Producenci

Historia marki Shure

Chociaż ten amerykański producent zaczynał od technologii radiowej, z czasem stał się jednym z najlepszych przedsiębiorstw na świecie specjalizujących się w produkcji mikrofonów i innych sprzętów studyjnych. Do jego produktów śpiewały takie ponadczasowe sławy, jak m.in. Elvis Presley. Co sprawiło, że firma zdobyła takie uznanie i czym się wyróżnia? Jak rozwijała się w ciągu ostatnich 100 lat? Przybliżamy, jak wyglądała historia marki Shure!

Geneza powstania marki Shure

Firma Shure została założona przez Sidneya N. Shure’a w Chicago w 1925 roku. Początkowo działała jako małe przedsiębiorstwo radiowe, sprzedające wysyłkowo zestawy i komponenty.

Sidney N. Shure

W ciągu kolejnych 3 lat firma zaczęła się rozwijać i w z jednoosobowej działalności stała się małym zakładem z zespołem pracowników. Kłopoty pojawiły się jednak w 1929 roku, kiedy wybuchł Wielki Kryzys – domowe zestawy radiowe zostały zastąpione przez fabryczne radioodbiorniki. Firma Shure chcąc utrzymać się na rynku musiała zmienić swój model biznesowy, dlatego nawiązała współpracę z Ellis Electrical Laboratories i stała się dystrybutorem mikrofonów tego producenta. Po dwóch latach dystrybucji w Shure opracowano pierwszy oryginalny mikrofon, który został ostatecznie wypuszczony w 1932 roku jako Model 33N. Wyróżniał się tym, że był wyjątkowo lekki i łatwy w przenoszeniu w porównaniu ze sprzętem konkurencji.

Shure 33N

Przełomowym rokiem był zdecydowanie 1933. Wtedy marka wykonała ogromny skok w dziedzinie rozwoju technologii mikrofonowej. Po sukcesie Modelu 33N zatrudniono renomowanych inżynierów – Ralpha Globera oraz Benjamina Bauera – którzy mieli zająć się wprowadzaniem kolejnych innowacji. W tamtych czasach mikrofony kardioidalne kierunkowe musiały mieć budowę dookólną i ósemkową, przez co modele dynamiczne były nieporęczne i niespójne. Bauer opracował sposób na uzyskanie kardioidalnej charakterystyki kierunkowej bez konieczności stosowania dwóch elementów. W ten sposób stworzył technologię Uniphase, która umożliwiła produkcję kardioidalnych, superkardioidalnych i hiperkardioidalnych mikrofonów. Przy tym ich waga, sprzężenie zwrotne, poziom szumów i koszty produkcji zostały znacznie ograniczone. Zwieńczeniem prac było powstanie mikrofonu Unidyne Model 55.

Shure Unidyne Model 55

W momencie gdy Ameryka przystąpiła do II Wojny Światowej w grudniu 1941, popyt na mikrofony Shure gwałtownie wzrósł. Lekka konstrukcja oraz wyraźny dźwięk znacznie ułatwiały komunikację między wojskami alianckimi. Urządzenia były masowo wykorzystywane nie tylko przez siły amerykańskie, ale też brytyjskie i rosyjskie, przez co konieczne było zwiększenie produkcji. Bauer po opracowaniu innowacyjnej kapsuły Unidyne dalej pracował nad ulepszaniem mikrofonów. Na froncie ujawniły się problemy techniczne – chociaż mikrofony węglowe zapewniały lepszą jakość dźwięku, nie były w stanie poradzić sobie z ciśnieniem akustycznym na polu bitwy, co utrudniało komunikację w kluczowych momentach. Wykonano serię testów, które pozwoliły odkryć, że wysokie ciśnienie akustyczne wyłamywało trzpień napędowy. Rozwiązaniem okazało się zastosowanie sprężyny. Podobno modele z takim ulepszeniem trafiły na front, ale nie ma dokumentacji, która mogłaby to potwierdzić. Technologia została oficjalnie zaprezentowana światu dopiero po wojnie, w 1949 roku, gdy wypuszczono na rynek Model 520 Green Bullet.

Shure Model 520 Green Bullet

Szybko stał się popularny wśród muzyków bluesowych, ponieważ dzięki mocno nasyconemu środkowemu zakresowi pomagał się wybić harmonijce. Przetworniki ze zbalansowaną armaturą wynalezione przez Bauera w trakcie wojny do dziś są uznawane za złoty standard odsłuchu. Wynalazca nie tylko rozwinął technologię mikrofonów, ale też słuchawek. Firma nawet po wojnie trzymała się wymogów narzuconych przez wojsko. Dzięki temu możliwe było zmniejszenie ilości odpadów podczas produkcji, a także ograniczenie liczby zwrotów i napraw. Sprzęt Shure zasłynął z tego, że był niezawodny i niezwykle wytrzymały. W 1959 roku premierę miała ulepszona kapsuła Unidyne III, jako część Modelu 545. Zapewniała bardziej jednolity wzór biegunowy, co zwiększało głośność bez sprzężenia zwrotnego oraz pozwalało obsługiwać wyższe ciśnienia akustyczne. Przez całe lata 60. technologia ta była udoskonalana przez Ernie’go Seelera. Marka testowała swój sprzęt w ekstremalny sposób, sprawdzając wysokie i niskie temperatury, upadki, zanurzenie w wodzie czy głośne dźwięki. W wyniku tych eksperymentów powstały jedne z najsłynniejszych modeli firmy, czyli SM57 i SM58. Pierwszy stał się standardem dla Białego domu, a drugi zdobył ogromną popularność wśród gwiazd punka i rocka, ponieważ był w stanie przetrwać nawet najbardziej szalone koncerty.

Shure SM57

Shure SM58

W 1968 roku Shure wkroczył na rynek zdalnego nadawania, debiutując z przenośnym mikserem M67.

Shure M67

W 1973 do oferty dodano mikrofon lektorski SM7, który zaczął być powszechnie wykorzystywany w studiach radiowych, telewizyjnych, nagraniowych i podcastowych na całym świecie. Firma zaczęła poszerzać katalog swoich produktów, spełniając oczekiwania kolejnych wymagających grup odbiorczych. W latach 80. powstał automatyczny system mikrofonowy (AMS), doskonale sprawdzał się w instalacjach konferencyjnych wykorzystujących wiele mikrofonów. W 1985 roku wprowadzono opatentowany system dźwięku kina domowego. W kolejnej dekadzie Shure zaprezentował światu bezprzewodowe mikrofony z serii L Wireless, stając się liderem na rynku. W 1995 roku w wieku 93 lat zmarł założyciel firmy, a prezesem zarządu została Rose L. Shure. W tym roku premierę miała także kolejna seria mikrofonów bezprzewodowych – LX. W 2003 Shure otrzymał nagrodę Technical GRAMMY®, przyznawaną przez National Academy of the Recording Arts and Sciences osobom i firmom, które miały wybitny wkład w rozwój przemysłu nagraniowego. Rok później marka weszła na rynek słuchawek konsumenckich. W 2008 roku mikrofon UnidyneModel 55 zostaje wyróżniony w TECnology Hall of Fame. W kolejnych latach firma pracuje nad w pełni cyfrowymi systemami bezprzewodowymi oraz monitorami osobistymi. Tworzy także system bezprzewodowy Axient®, który wykrywa zakłócenia i może automatycznie zmieniać częstotliwości. W 2015 roku Shure zaprezentował m.in. cyfrową linię produktów MOTIV™ oraz mobilną aplikację do nagrywania na iOS. Rok później w wieku 95 lat zmarła Rose L. Shure. Dwa lata później na rynek wypuszczony został Axient® Digital Wireless, który ustanawia nowy standard branżowy z niezrównaną wydajnością RF i audio. W ostatnich latach marka wprowadziła m.in. mikrofon do podcastów MV7, cyfrowy system bezprzewodowy SLX-D i bezprzewodowe słuchawki AONIC z redukcją szumów.

Shure MV7

Firma nawiązała także współpracę z marką Logitech w zakresie tworzenia rozwiązań do pracy zdalnej. Wprowadzono również KSM11, czyli najnowocześniejszą kapsułę mikrofonu bezprzewodowego zapewniającą przełomową czystość wokalu. Marka otrzymała w 2022 roku nagrodę Engineering Emmy na 74. gali Engineering, Science & Technology Emmy Awards za cyfrowy system bezprzewodowy Axient.

Najważniejsze daty w historii marki Shure

  • 1925 – założenie firmy Shure Brothers Company przez Sidneya N. Shure’a w Chicago.
  • 1932 – wprowadzenie na rynek pierwszego mikrofonu Shure Model 33N, który był jednym z pierwszych dynamicznych mikrofonów na świecie.
  • 1937 – premierę ma Model 55, który stał się ikoną w muzyce rockowej i bluesowej.
  • 1949 – powstaje Model 520 Green Bullet, który zdobył popularność wśród muzyków bluesowych.
  • 1953 – wprowadzenie na rynek Modelu 55S Unidyne, który szybko stał się standardem w branży muzycznej.
  • 1965 – wypuszczone zostają słuchawki Shure Model 535, które zdobyły uznanie profesjonalistów.
  • 1966 – premiera mikrofonu Shure SM58, który stał się jednym z najpopularniejszych mikrofonów dynamicznych na świecie.

    Shure SM58

  • 1973 – powstaje system bezprzewodowy Shure VHF, który rewolucjonizuje branżę audio.

    Shure VHF

  • 1995 – do oferty zostaje dodany system bezprzewodowy Shure Beta 58.

    Shure Beta 58

  • 2001 – premierę ma mikrofon bezprzewodowy serii SM, który zdobywa uznanie wśród profesjonalistów.
  • 2003 – Shure otrzymuje nagrodę Technical GRAMMY® za wybitny wkład w rozwój przemysłu nagraniowego.
  • 2011 – na rynek wprowadzony zostaje bezprzewodowy Shure GLX-D, zapewniający doskonałą jakość dźwięku i niezawodność.

    Shure GLX-D

  • 2020 – Shure wprowadza na rynek serię mikrofonów KSM9, przeznaczoną dla profesjonalistów z branży muzycznej.

    Shure KSM9

  • 2022 – marka otrzymuje nagrodę Engineering Emmy za cyfrowy system bezprzewodowy Axient.

Shure współcześnie

Marka Shure nadal jest uznawana za jednego z wiodących producentów mikrofonów, monitorów, słuchawek, systemów bezprzewodowych oraz innych sprzętów muzycznych do rejestracji i odsłuchu. Przede wszystkim słynie z wysokiej jakości dźwięku oraz niezawodności i dużej wytrzymałości sprzętu. Przez lata działalności firmy z jej produktów korzystał szereg sław. Do dzisiaj są powszechnie używane w studiach nagraniowych oraz na scenach. Na liście miłośników produktów marki Shure można wymienić takich artystów i zespoły jak m.in.: Elvis Presley, The Beatles, Jimi Hendrix, U2, Michael Jackson, Freddie Mercury, Bob Dylan, Johnny Cash, Beyoncé, Bruce Springsteen, Madonna, Led Zeppelin, Taylor Swift, Jay-Z czy Metallica.

Najsłynniejsze produkty marki Shure

Shure może pochwalić się wieloma produktami ze swojego katalogu, które zrewolucjonizowały rynek i zdobyły ogromną popularność. Zostały docenione nie tylko za swoją innowacyjność, ale też solidne wykonanie i przede wszystkim świetną jakość dźwięku. Jednymi z najważniejszych produktów były:
  • Model 33N (1933) – jeden z pierwszych oryginalnych mikrofonów opracowanych przez Shure, wyróżniający się lekkością i poręcznością; model przyniósł marce rozgłos na rynku;
  • Model 520 Green Bullet (1949) – kultowy mikrofon do gry na harmonijce, który zyskał dużą popularność wśród muzyków bluesowych;
  • Unidyne 55S (1951) – słynny model, który wprowadził przełomową technologię Uniphase umożliwiającą uzyskanie kardioidalnej charakterystyki kierunkowej w ramach prostszej budowy; mikrofon był szczególnie lubiany przez Elvisa Presleya;
  • Shure SM57 (1965) – mikrofon dynamiczny o charakterystyce kierunkowej kardioidalnej, znany ze swojej niezawodności i wszechstronności;
  • Shure SM58 (1966) – jeden z najbardziej rozpoznawalnych mikrofonów na świecie, znany ze swojego niesamowitego brzmienia i dużej wytrzymałości; cieszył się ogromną popularnością wśród gwiazd rocka i punka;
  • Shure SM7B (1999) – wszechstronny mikrofon dynamiczny o szerokim zakresie częstotliwości i regulowanej charakterystyce kierunkowej, popularny do dzisiaj w branży dźwiękowej.

Dlaczego warto wybrać sprzęt Shure?

Szukasz sprzętu do swojego studia nagraniowego albo na występy? Produkty marki Shure z pewnością będą dobrym wyborem. Producent ten przez lata wypracował sobie świetną pozycję na rynku, wielokrotnie udowadniając, że oferuje nowoczesne, niezawodne urządzenia, które pomagają w pełni wydobyć piękno rejestrowanych i odtwarzanych dźwięków. Do największych zalet sprzętu Shure zaliczają się:
  • doskonała jakość dźwięku – mikrofony, monitory, słuchawki i systemy bezprzewodowe marki przede wszystkim pozwalają pracować z klarownym, bogatym dźwiękiem, dając dostęp do całej palety brzmień; nie bez powodu są wykorzystywane przez najlepszych profesjonalistów;
  • redukcja sprzężenia zwrotnego – sprzęt posiada zaawansowane systemy redukcji sprzężenia zwrotnego, co umożliwia stabilne i bezproblemowe występy na żywo;
  • trwałość i niezawodność – urządzenia marki są wytwarzane z odpornych materiałów w taki sposób, że wykazują dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne i szereg szkodliwych czynników zewnętrznych; doskonale znoszą intensywną eksploatację, dlatego zakup takiego sprzętu to inwestycja na lata;
  • design – wszystkie urządzenia dostępne w ofercie są gustownie estetyczne, dlatego świetnie prezentują się także na scenie.
Szukasz sprzętu dla siebie? Pomocne będą nasze poradniki, np.: „Mikrofon wokalowy – sprawdź, jaki model wybrać na początek!” oraz „Najlepsze mikrofony do podcastów – sprawdź!”.

Wynajem sprzętu Shure online – jak to działa i dlaczego warto?

Jesteś ciekawy jakości nagrywania mikrofonów Shure, a może chciałbyś posiadać inny sprzęt tej marki? Urządzenia od tego producenta są niestety dość drogie, dlatego wiele osób nie stać na ich zakup albo woli najpierw dobrze go przemyśleć. W obu przypadkach istnieje wygodne, tanie rozwiązanie – wynajem online. Vibe jest internetową wypożyczalnią sprzętu muzycznego udostępniającą produkty znanych marek w ramach korzystnej umowy abonamentowej. W naszym katalogu dostępne są także rozmaite urządzenia marki Shure. Wybierz coś dla siebie, by korzystać ze sprzętu regulując jedynie niewysoką miesięczną opłatę. Wszystkie formalności dopełnisz zdalnie, a zamówienie odbierzesz w pobliskim partnerskim sklepie muzycznym lub prosto z rąk kuriera. Kiedy zakończy się już minimalny okres najmu, możesz oddać albo wymienić sprzęt. Masz też możliwość wykupienia go na własność, w ramach jednej wpłaty lub w ratach. Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą sprzętu studyjnego, w której dostępne są m.in. mikrofony Shure. Zaznacz producenta z lewej strony, by przefiltrować wyniki!

STUDIO (571)

Mikrofony (274)

Instrumenty muzyczne (6930)

Powiązane Artykuły