Sprzęt / Gitary

Gitara klasyczna vs. akustyczna– sprawdź, co wybrać!

gitara klasyczna a akustyczna

Istnieje wiele odmian gitar, ale osoby, które nie miały wcześniej kontaktu z instrumentem, zazwyczaj potrafią odróżnić od siebie tylko modele akustyczne i elektryczne. W większości przypadków trudno je pomylić, ze względu na duże różnice w wyglądzie. Niektórzy myślą jednak, że istnieje tylko jeden typ „standardowej” czy „zwyczajnej” gitary. W praktyce często mylone są dwa typy tego instrumentu. Omawiamy, czym różnią się od siebie te odmiany oraz która opcja jest lepsza na początek – gitara klasyczna vs. akustyczna!

Gitara klasyczna vs. akustyczna

Jak wypada porównanie gitara klasyczna vs. akustyczna? Przede wszystkim można odróżnić je po strunach. W gitarze klasycznej są nylonowe, przez co są bardziej miękkie i delikatniejsze dla palców. W gitarze akustycznej zakłada się struny metalowe, które są twardsze i mogą podrażnić niewprawione palce. Chociaż instrumenty te są ze sobą mylone, różnic jest o wiele więcej. Opiszemy je w dalszej części artykułu.

Gitara klasyczna a akustyczna – historia

Zacznijmy od krótkiego opisania tego, kiedy powstały podstawowe odmiany gitary.

Gitara klasyczna jest zdecydowanie starszym instrumentem – pierwsze zapiski na jej temat pochodzą już z XIII wieku (została wspomniana w dziele Juana Gila de Zamory w dziele „Ars Musica” z 1265 roku). Nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że jej ojczyzną jest Hiszpania, w której już od czasów starożytnych popularne były instrumenty strunowe.

Przyjmuje się, że gitara klasyczna powstała w Katalonii. Jej przodkiem była zaś najprawdopodobniej cithara, wykorzystywana w starożytnych Indiach i Azji Środkowej – na rzeźbach i figurkach pojawiały się instrumenty strunowe. W sanskrycie słowo „tar” oznaczało strunę, z kolei „qitara” to określenie, które Arabowie stosowali w odniesieniu do lutni. Nazwa „gitara” została wprowadzona do języka hiszpańskiego po X wieku, gdy specyficzne instrumenty pojawiły się na Półwyspie Iberyjskim dzięki Maurom.

Johannes Tinctoris, flamandzki teoretyk muzyki z epoki renesansu, w XV wieku jako pierwszy sklasyfikował gitarę jako czterostrunowy instrument szarpany. Słynny hiszpański bard, Vincente Espinel, w XVII wieku dodał piątą strunę. Szósta pojawiła się zaś najprawdopodobniej w XVIII wieku. Za złote lata gitary klasycznej uznaje się XIX wiek. Wtedy właśnie zaczęto modyfikować jej budowę, aż do postaci, która w dużym stopniu zachowała się do dzisiaj. Za najbardziej rewolucyjne zmiany odpowiadał słynny lutnik, Antonio de Torres Jurado.

Gitara akustyczna pojawiła się wkrótce po tym, gdy gitara klasyczna osiągnęła swoją idealną formę. Odmiana ta powstała w Ameryce, jako wariant europejskiego wzorca. Różni się nieco budową oraz strunami, co sprawiło oczywiście, że instrumenty inaczej brzmią. Na czym jednak dokładnie polegają rozbieżności?

Gitara akustyczna vs. klasyczna – różnice w budowie

W gitarach klasycznych najpierw zakładano struny jelitowe (zgodnie z nazwą – wykonane ze zwierzęcych jelit), a od 1946 r. trzy/dwie struny wykonuje się z nylonu, a resztę owija się metalowym drucikiem. Są znacznie delikatniejsze, dlatego można na nich bez problemu grać palcami.

W gitarach akustycznych powszechne były z kolei struny metalowe i tak zostało do dzisiaj – ich konstrukcja jest odpowiednio dostosowana do tego, by instrument mógł wytrzymać naciąg stalowych strun. Da się na nich grać palcami, ale zwykle wykorzystuje się do tego kostki, szczególnie w przypadku osób początkujących.

Gitara akustyczna posiada węższy gryf (na którym łatwiej gra się akordami – szerszy gryf gitary klasycznej jest o wiele wygodniejszy przy technikach palcowania), wzmocniony prętem (metalowe struny wywołują większą siłę napięcia gryfu), z regulowanym wygięciem (ułatwia ustawienie poziomu strun nad gryfem oraz prawidłową intonację). Do tego instrument ma większe, głębsze pudło rezonansowe. Oba typy posiadają także odmienne mostki i klucze, co jest oczywiście związane z różnym rodzajem strun.

Na gitarze akustycznej w przeciwieństwie do gitary klasycznej można grać zarówno na siedząco, jak i na stojąco, ponieważ posiada odpowiednio dostosowany profil podstrunnicy (łuk opisany na okręgu). Klasyk wymaga pozycji siedzącej, ponieważ osoba grająca powinna wspomagać się podgitarnikami, podłokietnikami, czy nawet podnóżkami.

To, jak mają się do siebie gitara akustyczna vs. klasyczna, warto też omówić ze względu na materiały wykorzystywane do produkcji. W tej kwestii można zauważyć pewne podobieństwa. Jak wiadomo, przy tworzeniu instrumentów stosuje się różne gatunki drewna. W gitarach akustycznych wierzch pudeł rezonansowych to zazwyczaj świerk, cedr, klon czy jesion, a tył i boki – m.in. mahoń, klon, palisander. Gitary klasyczne wytwarza się z tych samych gatunków, ale też można znaleźć inne odmiany. Popularne są np. sosna, sapel czy soplica (aghatis). Jeśli zaś chodzi o gryf, w obu przypadkach najczęściej spotyka się mahoń, klon oraz palisander.

Gitara klasyczna a akustyczna – różnice w brzmieniu

Gitara klasyczna od wieków zachwyca cichym, łagodnym, ciepłym brzmieniem z przewagą środkowych częstotliwości. Z tego względu współcześnie najczęściej wykorzystuje się ją do wykonywania (nomen omen) muzyki klasycznej.

Stworzeniu gitary akustycznej przyświecał z kolei zamysł skonstruowania instrumentu, który byłby donośniejszy i mocniejszy. Akustyki są więc wyraziste i dźwięczne, a do tego uwypuklają wysokie i niskie częstotliwości. Równie dobrze sprawdzą się na koncercie, jak i przy ognisku w gronie znajomych. Stalowe struny oraz większe pudło rezonansowe sprawiają, że ich brzmienie jest o wiele głośniejsze oraz charakterystycznie metaliczne. Dzięki temu akustyk jest w stanie się wybić nawet w towarzystwie innych instrumentów. Z tego względu gitary tego typu były i nadal są często wykorzystywane do akompaniamentu. Co ciekawe, mniejsze odległości między progami pozwalają także łatwiej grać szybsze akordy i przebiegi.

Akustyczna vs. klasyczna – jaka gitara na początek?

Osoby początkujące często mają dylemat: gitara akustyczna vs. klasyczna. Wielu specjalistów powtarza, że dobrze jest najpierw zdecydować się na gitarę klasyczną – co prawda jest cichsza i bardziej pasuje do muzyki poważnej, ale nylonowe struny są przyjazne adeptom oraz łatwiej rezonują przy niewielkiej sile nacisku. Nie są tak twarde, dlatego nie podrażniają delikatnych, nieprzyzwyczajonych opuszków palców. Wbrew pozorom jest to bardzo ważne – nawet drobny dyskomfort może skutecznie zniechęcić do gry i opóźnić postępy w nauce.

Podpowiedzi tej nie należy jednak traktować jako obowiązującą zasadę. Ostatecznie najważniejsze są własne preferencje oraz oczekiwania co do instrumentu. Jeśli chce się docelowo grać na gitarze akustycznej, jak najbardziej można zacząć właśnie od niej. Nie każdy ma taką możliwość czy po prostu ochotę na to, by najpierw poznawać jeden instrument, a następnie kolejny. Chociaż są podobne, zawsze jest to dodatkowy zachód.

Bez problemu można na pierwszą gitarę wybrać akustyka – wtedy trzeba jednak posługiwać się kostką albo przygotować się na stopniowe przyzwyczajanie palców do metalowych strun. Nie powinno jednak stanowić to większego problemu, bo z odpowiednim podejściem wszystko jest możliwe.

Niezwykle ważne są też indywidualne odczucia. Niektórzy po prostu nie wiedzą, która gitara będzie lepsza, bo jeszcze nigdy nawet nie trzymali jej w dłoni. Świetnym pomysłem jest więc dokładne poznanie oraz przetestowanie obu wariantów. Dopiero wtedy można tak naprawdę się przekonać, która jest wygodniejsza, która przyjemniej brzmi itp.

Wynajem gitary z opcją wykupu – na czym to polega i dlaczego najbardziej się opłaca?

Nowy sprzęt muzyczny dobrej jakości jest zwykle dość drogi. Z tego względu osoby początkujące często mają problem z tym, jaki instrument do nauki wybrać. Nie każdy ma przecież sto procent pewności, że gra stanie się jego pasją. Tym trudniej jest, gdy nie wie się, co będzie lepsze – gitara klasyczna czy akustyczna.

Sprzęt porzucony w kąt to tylko strata pieniędzy. Nie ma jednak sensu decydować się na tani, przeciętnie wykonany model. Z drugiej strony, zakup używanego instrumentu może przynieść wiele nieprzyjemnych niespodzianek. Z tego względu najlepszym wyjściem jest wynajem gitary z opcją wykupu.

W ramach oferowanej przez nas usługi można wybrać konkretny model, by wypożyczyć go na wybrany okres w ramach niewysokiego, miesięcznego abonamentu. Dzięki temu można za niewielką opłatą ze spokojem, w domowych warunkach przetestować sprzęt i dokładnie mu się przyjrzeć. To idealny sposób na to, by stawiać pierwsze kroki na ścieżce nauki gry. Niezależnie od tego, czy bierze się udział w zajęciach, czy samodzielnie próbuje się pozyskać tę nową umiejętność. Kiedy zakończy się już minimalny okres najmu i coś nie będzie pasowało, w każdej chwili można oddać gitarę lub wymienić na inną. Może się jednak okazać, że instrument będzie idealny. Wtedy da się przedłużyć najem, aż do momentu aż się go całkowicie spłaci. Można również od razu wykupić go na własność, jeśli nie chce się już dłużej czekać.

Wielu osobom trudno jest zdecydować, który wariant będzie lepszy – gitara klasyczna czy akustyczna. Nawet najlepsze, najdokładniejsze opisy niestety w praktyce są mało przydatne. Nie trzeba jednak podejmować ostatecznej decyzji w ciemno i rozstrzygać: gitara klasyczna vs. akustyczna. Za niewielką opłatą można przetestować obie opcje, by wybrać idealny sprzęt dla siebie. Wypożycz gitarę z opcją wykupu, by w pełni poznać ten wyjątkowy instrument!

Jak przebiega proces najmu gitary?

Wypożyczenie gitary online jest wyjątkowo prostym procesem, który zajmuje zaledwie kilka chwil. Wystarczy kliknąć „Wynajmij” na karcie wybranego instrumentu, a następnie postępować zgodnie z kolejnymi krokami formularza, uważnie wypełniając wszystkie sugerowane pola. Po zawarciu umowy online sprzęt można odebrać we wskazanym sklepie muzycznym. Dostępna jest też opcja wysyłki kurierem na wskazany adres. Ograniczyliśmy formalności do niezbędnego minimum, a także zadbaliśmy o to, by były proste i przejrzyste. Do tego w większości można załatwić je całkowicie zdalnie.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą aktualną ofertą! Sprawdź dostępne gitary klasyczne oraz gitary akustyczne!

Gitary klasyczne (127)

Gitary elektryczne (1933)

Gitary akustyczne (181)

Powiązane Artykuły